Sabit Başkan Hesap Veriyor

Başkan Hesap Veriyor

Belediye Başkanı Başar CUMBUR, 13 Nisan 2007 Tarihinde Belediye Kültür Salonunda düzenleyeceği toplantıyla göreve gelişinden bu güne kadar Belediye Başkanlığı olarak yapılan, yapılamayan ve yapılması hedeflenenleri, nedenleri ve sonuçları hemşehrileriyle paylaşacak. Başkan CUMBUR, geçen üç yıla ilişkin vatandaşların soru ve eleştirilerine de cevap verecek. CUMBUR, "Bütün yönleriyle üç yıllık icraatlarımızı hemşehrilerimizle paylaşıp onların eleştirilerini dinleyeceğim. Kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle yorum yapmak yerine gerçekleri duymak ve gerçekleri ortaya koymak niyetindeki her hemşehrimin 13 Nisan 2007 Cuma günü Saat 13.30 da Belediye Kültür Salonu'nda olmasını bekliyorum." diyerek tüm Hemşinlileri toplantıya davet etti.

hemsin.bel.tr

Hemsinliyiz.biz'in Sorulari:

1. GELECEKTE NASIL BİR HEMŞİN HAYAL EDEBİLİRİZ VE İLERİYÖNELİK ÇALIŞMALAR NELERDİR?

2. Hemside bir yuksek okul kurulma imkani saglanabilecekmidir ? Boyle bir umut varmidir?

3. Nahiye Zuğa arası asfaltlama çalışması ,

4. Sel için dere islah çalışmaları ,

5. Turizm için doğa yapıyı bozmadan konaklama tesisleri ( Otel , pansıyon ,camping vs)

6. Arıcılık için koop kurulması ,

7. Besiciliiğin modern olarak yaygınlaştırılması ,

8. Betonlaşamaya karşı tedbirler ,

9. Belediye bünyesinde sportif faaliyetler
      programlarınız varmidir ? varsa acıklarmsınız?

10. Organik çay devamlı gündemde olduğundan o konuyla ilgili yorum ve tartışmaları ilgili sayfada yapılmaktadır. Dilerseniz yeni gelişmelerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi açıklamınızı rica ederim.

11. Üskütdağı yolunun akibeti nedir. Yol inşaatı devam edecekmi? Bu yoldan yaylaya gitmek ne zaman mümkün olacak.?

12. Hemşin Belediyesispor kulübü kurmayı düşünüyorusunuz?(Rize Gençlik Spor İl Md konuştum yer göstersinler Spor Salonununda İhalesi için Planlamaya Aldırırım dedi)

13. Belediye Bünyesinde bi su tesisi kurmayı düşünürmusunuz?

14. Hemşin için Gelecek yatırımlar neler olacaktır.

15. Bazı Köyler Belediyelere dahik değil tüm köyleri belediyelere almayı düşünüyormusunuz?

16. Bazı koy yollarında bazı mahallelere yol yok,Örneğin Çanava Monor Mahallesi yolumuz yok ama bazı koyler parke ile döşeniyor.Yol çalışmaları Valliklere verildi(Koy Hizmetleri kaldırıldı) ama Kaymakamlıkla işbirliği yapabilrmisiniz?

17. Hemşin Şenliğinde İçki satışını yasaklayacakmısınzı?Bildiğiniz gibi benim kendi düşücem iki Şenliktir bu serbest ve ikisinde de kavgalar olmaya başladı buda biz Hemşinlileri çok üzmüştür.

18. Bu yıl şenlik içeriğine spor faaliyetlerini alacakmısınız?(her Türlü yardım yapabiliriz,malzeme,teknik heyet....)

19. Köylerimize ne gibi hizmetler götürmeyi düşünüyorsunuz?

20. Tapu konusunda ne gibi çalışmlarınız var?(Bilgi.....)

21. Yaylalarda ki arsalar ve yayla evleri konusunda Belediyenin bir çalışması olacak mI?(Gerçi İlçe Dışı sınır ama korunması için Valilikle Çalışma yapılabilir.)

22. Belediyeye gelir getirecek çalışmlarınız var mı?

23. Yedi Gelinde Bulunan Sıcak su ile ilgili bir çalışmanız var mı?

24. Ulusal veye Uluslararası bir faaliyet düşünüyormusnuz?

25. Hemşin'i dünyaya bağlayan tek yol Hemşin-Pazar yoludur. Yani yolu Hemşin'e düşen herkes bu yolu kullanır. Gelen her yabancının gördükleri de Hemşin hakkında bi kanaat oluşturur.
      Benim şikayetim ise Gomno Puğarı.
      Koballar rahmetli Hünkar Kobal ruhuna oraya bir çeşme yaptırmışlar. Çeşmenin yanına da namza kılmak isteyenler için fayansa döşeli bir de namazgah yapmışlar. Çeşmenin üzerine de "Hünkar Kobal ruhuna Fatiha" yazmışlar.
      Oma bırakın milletin Hünkar Kobal ruhuna Fatiha okumasını Hemşinli gurbetçiler namazgahın üzerini içki sohrasına çevirmişler. Yetmemiş bir de oraya beton masa yaptırmışlar.
      Ne zaman yazın memlekte gelsem o çeşmede birilerini içerken görüyorum. Ailesi ile oradan geçenlerin bırakın bir yudum su içmelerini, oradaki sorhoşlar sürüsünün gelen geçen araçlara edepsizce bakışlarından bile rahatsız olduklarının defalarca şahidi oldum.
      Hemşin ilçe olduktan sonra bu konuyu her Kaymakam, Belediye Başkanı ve Jandarma Karakolu komutanları ile görüştüm. Ancak gerek seçilmiş gerek atanmış hiç bir yetkili bu konuyu önleyemediler. İlçelerde içki satışı ve içilmesi ile ilgili açık yasa olmasına rağmen maalesef sorumluları gözlerinin önünde yasaların ihlal edilmesine gözyumdular.
      Sayın Başkanım;
      Hemşin'de senelerdir devam eden bu rezaleti durdurabilme yetkiniz var mıdır?
      Eğer böyle bir yetkiniz yoksa yetkililer nazarında herhangi bir girişiminiz var mıdır?

26. Hemşin'de yapılacak her türlü yatırımı Hemşinliere sormayı düşünür müsünüz?
      Mesela HES konusunda ortak bir irade oluşturabilmek için Hemşin'de bir Referandum düşünür müsünüz?
      Bir çok belde de benzer referandumlar yapıldığını biliyorum. Bu konuda sizin yetkilerinizin sınırları nedir? Böyle bir referandum düşünür müsünüz?

27. Nurluca köyü ne zaman belediyeye dahil edilecek ve mahalle yoları yok. öneğin .çorbaçı sırt ve monor mahallerinin yolları ne zaman yapılacak .nurluca köyü ve belediyeye dahil olmayan bütün köyler ne zaman belediyeye dahil olacak.bunun için bir çalışma yapıyormusunuz?

28. Nahiyedeki çehrenin nasıl değişeceğini merak ediyorum.Kırık camların ne zaman onarılacağını,çerçevelerin ne zaman boyanacağını,evlerin dış sıvalarının ne zaman yapılacağı,görüntü kirliliğinin ne zaman kalkacağını öğrenmek istiyorum.

29. Festival zamanı kito ve festival alanının çevre kirliliğini nasıl önlemeyi düşünüyorsunuz bunun için herhangi bir önlem düşünüyormusunuz? yol güzergahı üzerindede yer yer bu kirlenmeler görülmektedir ne önlem almayı düşünoyorsunuz?

30. BU SAYFA BELEDİYENİNDİR. YANI KAMUNUNDUR. COĞU RESİMLERİN ÜZERİNDE zaferpehlivan@msn.com ADRESİ BULUNMAKTADIR. BU ARKADAŞIMIZ REKLAMMI VERMİŞTİR? VERMİŞSE TAHSİLATI YAPILIP VERGİ TAHAHKUKU YAPMILMIŞMİDİR?
      - REKLAM DEĞİLSE BU ADRESİN BU RESİMLERİN ÜZERİNDE BULUNMASI ETİK KURALLARA UYGUNMUDUR.
      - WEB SAYFASINDAKI BIR ÇOK SAYFALAR BOZUKTUR ÖRNEK : HABERLER BÖLÜMUNDE ÖĞRECİLERİMİZE MUJDE BAŞILKLI KONUDA SAYFAYI OKUMAK MÜMKÜN DEĞİL. BÜYÜK FONU SECİYORSUNUZ 3/4 Ü YOK OLUYOR.
      - BUNUN GİBİ DAHA BİR SURU KONU OKUNMAMAKTADIR.

OYSA HEMŞİNDEN BENİM TANIDIĞIM BİR ÇOK GENÇ ARKADAŞIMIZ BU SAYFAYI ÜÇRETSİZ DÜZLETMEYE HAZIRDIR.
      SAYFANIZI YENİDEN DÜZELTTİRMEYİ VE ORDAKI RESİM ÜZERLERİNDE BULUNAN MSN ADRESİNİ KALDIRTMAYI DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ.
      TEŞEKKÜRLER

Başkana sormak istedikleriniz....

Evet arkadaşlar bu konu bizim için iyi bir fırsat.Başkana sormak istediğiniz soruları bu konu başlığı altında yazarsanız,yönetim olarak o toplantıda Hemşindeki üyelerimizin yardımıyla bu soruları başkana sorabiliriz.Başkanımızın verdiği cevapları ve çekilen görüntüleri bu haber başlığı altında yayınlarız.Top sizde artık,sorularınızı bekliyoruz :)
      SAYIN BAŞKANIMIZA SORUM (GELECEKTE NASIL BİR HAMŞİN HAYAL EDEBİLİRİZ VE İLERİYÖNELİK ÇALIŞMALAR NELERDİR )
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!
      Sayın başkanımız göreve geldiğinden itibaren hemşin için olağan üstü hizmetler vermiştir hemşin sorunlarını kendisi çok iyi bildiği için elinden gelen gayreti gösteriyor dolayısıyla soru sormak için bir neden bulamıyorum şahsıma çalışmalarında başarılar diliyorum saygılarımla
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.

Sayın BELEDİYE BAŞKANIMIZA

Başarılar diliyerek sorularıma başlıyorum.
      1)Nahiye Zuğa arası asfaltlama çalışması ,
      2)Sel için dere islah çalışmaları ,
      3)Turizm için doğa yapıyı bozmadan konaklama tesisleri ( Otel , pansıyon ,camping vs)
      4)Arıcılık için koop kurulması ,
      5)Besiciliiğin modern olarak yaygınlaştırılması ,
      6)Betonlaşamaya karşı tedbirler ,
      7)Belediye bünyesinde sportif faaliyetler
      programlarınız varmidir ? varsa acıklarmsınız?

Not: Organik çay devamlı gündemde olduğundan o konuyla ilgili yorum ve tartışmaları ilgili sayfada yapılmaktadır. Dilerseniz yeni gelişmelerle ilgili görüş ve düşüncelerinizi açıklamınızı rica ederim.

Teşekkür eder başarılı çalışmalarınızın devamını dilıyorum.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      Selamlar
      Sayın Başkanım Değerli Hocam,

1-Hemşin Belediyesispor kulübü kurmayı düşünüyorusunuz?(Rize Gençlik Spor İl Md konuştum yer göstersinler Spor Salonununda İhalesi için Planlamaya Aldırırım dedi)
      2-Belediye Bünyesinde bi su tesisi kurmayı düşünürmusunuz?
      3-Hemşin için Gelecek yatırımlar neler olacaktır.
      4-Bazı Köyler Belediyelere dahik değil tüm köyleri belediyelere almayı düşünüyormusunuz?
      5-Bazı koy yollarında bazı mahallelere yol yok,Örneğin Çanava Monor Mahallesi yolumuz yok ama bazı koyler parke ile döşeniyor.Yol çalışmaları Valliklere verildi(Koy Hizmetleri kaldırıldı) ama Kaymakamlıkla işbirliği yapabilrmisiniz?
      6-Hemşin Şenliğinde İçki satışını yasaklayacakmısınzı?Bildiğiniz gibi benim kendi düşücem iki Şenliktir bu serbest ve ikisinde de kavgalar olmaya başladı buda biz Hemşinlileri çok üzmüştür.
      7-Bu yıl şenlik içeriğine spor faaliyetlerini alacakmısınız?(her Türlü yardım yapabiliriz,malzeme,teknik heyet....)
      8-Köylerimize ne gibi hizmetler götürmeyi düşünüyorsunuz?
      9-Tapu konusunda ne gibi çalışmlarınız var?(Bilgi.....)
      10-Yaylalarda ki arsalar ve yayla evleri konusunda Belediyenin bir çalışması olacak mI?(Gerçi İlçe Dışı sınır ama korunması için Valilikle Çalışma yapılabilir.)
      11-Belediyeye gelir getirecek çalışmlarınız var mı?
      12-Yedi Gelinde Bulunan Sıcak su ile ilgili bir çalışmanız var mı?
      13-Ulusal veye Uluslararası bir faaliyet düşünüyormusnuz?
      Saygılar?
      Sevgili Başar Hocam;
      2 Sorum olacak.

1) Hemşin'i dünyaya bağlayan tek yol Hemşin-Pazar yoludur. Yani yolu Hemşin'e düşen herkes bu yolu kullanır. Gelen her yabancının gördükleri de Hemşin hakkında bi kanaat oluşturur.
      Benim şikayetim ise Gomno Puğarı.
      Koballar rahmetli Hünkar Kobal ruhuna oraya bir çeşme yaptırmışlar. Çeşmenin yanına da namza kılmak isteyenler için fayansa döşeli bir de namazgah yapmışlar. Çeşmenin üzerine de "Hünkar Kobal ruhuna Fatiha" yazmışlar.
      Oma bırakın milletin Hünkar Kobal ruhuna Fatiha okumasını Hemşinli gurbetçiler namazgahın üzerini içki sohrasına çevirmişler. Yetmemiş bir de oraya beton masa yaptırmışlar.
      Ne zaman yazın memlekte gelsem o çeşmede birilerini içerken görüyorum. Ailesi ile oradan geçenlerin bırakın bir yudum su içmelerini, oradaki sorhoşlar sürüsünün gelen geçen araçlara edepsizce bakışlarından bile rahatsız olduklarının defalarca şahidi oldum.
      Hemşin ilçe olduktan sonra bu konuyu her Kaymakam, Belediye Başkanı ve Jandarma Karakolu komutanları ile görüştüm. Ancak gerek seçilmiş gerek atanmış hiç bir yetkili bu konuyu önleyemediler. İlçelerde içki satışı ve içilmesi ile ilgili açık yasa olmasına rağmen maalesef sorumluları gözlerinin önünde yasaların ihlal edilmesine gözyumdular.
      Sayın Başkanım;
      Hemşin'de senelerdir devam eden bu rezaleti durdurabilme yetkiniz var mıdır?
      Eğer böyle bir yetkiniz yoksa yetkililer nazarında herhangi bir girişiminiz var mıdır?

2) Hemşin'de yapılacak her türlü yatırımı Hemşinliere sormayı düşünür müsünüz?
      Mesela HES konusunda ortak bir irade oluşturabilmek için Hemşin'de bir Referandum düşünür müsünüz?
      Bir çok belde de benzer referandumlar yapıldığını biliyorum. Bu konuda sizin yetkilerinizin sınırları nedir? Böyle bir referandum düşünür müsünüz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      sayın başkanım.

nurluca köyü ne zaman belediyeye dahil edilecek ve mahalle yoları yok. öneğin .çorbaçı sırt ve monor mahallerinin yolları ne zaman yapılacak .nurluca köyü ve belediyeye dahil olmayan bütün köyler ne zaman belediyeye dahil olacak.bunun için bir çalışma yapıyormusunuz?

saygılarımla.fazıl bekar

ÇOK ÇOK ÖZÜR DİLİYEREK

BU SAYFADA SAYIN BELEDİYE (NAHİYE DEMİYORUM O KELİMENİN KULLANILDIĞI YERLER BAŞKADIR) BAŞKANIMIZA SORULAR İSTEKLER ARZULAR TEMENNİLER SORULMAK İÇİN AÇILMIŞTI.
      EVET SORUMDA NAHİYE -ZUĞA ARASI ASFALT VEYA BETON OLACAKMI DEMİŞTİM.
      SAYIN KOZGOVOR: BEN DİLİME HANGISI UYGUNSA ONU KULLANMAK İSTIYORUM. BİLENKÖYÜ YERİNE TEPAN , NURLUCAKÖYÜ YERİNE CANAVA VS. UZAR GİDER. BENİM KULAĞIMA BUNLAR HOŞ GELİYOR DILIMDE BUNU SÖYLEMEK İSTIYOR.
      SİZE KÖYUNUZDE İLÇEMİZE GİDERKEN BELEDİYEYEMİ GİDİYORSUN DİYE SORARLAR YOKSA NAHİYEYEMİ ? TABI SİZE SORDUKLARINDA NAHİYEYE GİDERİM DIYORSUNUZDUR. BİZDE BÖYLE DERLER AMA SİZİN MODERN CAMIANIZI BİLEMEM.
      MESELA: ORO KOZGOVAR İLÇEDEN BANA İKİ EKMEK Mİ AL DERLER ? YOKSA NAHİYEDEN GELİRKEN İKİ EKMEKMİ AL DERLER?

SAYIN KOZGOVOR: BEN ESKİ ADETİMİ GELENEĞİMİ GÖRENEĞİMİ TABİRLERİMİ SEVİYORUM VEDE SEVMEYE DEVAM EDİCEM.

VE SON SÖZ OLARAKDA
      OROOOOOOO HAYDEYUN NAHİYEYEEEEEEEEEEEEE (VAYS BE VALLA KULAĞADA HÖŞ GELİYOR)

AMA SİZ BUNUN ZEVKİNİ İNÇELİĞİNİ BİLEMEZSİNİZKİ. O ZEVKDE BİR AYRICALIKTIR. AYRICA VERDİĞİNİZ 17 YILLIK İLÇE BİLGİNİZEDE TEŞEKKÜRLER. BİZİ DERİN BİLGİLERİNİZLE AYDINLATTINIZ.
      (HERKESTEN TEKRAR ÖZÜR DILIYORUM)
      Sayın Başkan;

Bütün bu sorulara katılmakla birlikte bende Nahiyedeki çehrenin nasıl değişeceğini merak ediyorum.Kırık camların ne zaman onarılacağını,çerçevelerin ne zaman boyanacağını,evlerin dış sıvalarının ne zaman yapılacağı,görüntü kirliliğinin ne zaman kalkacağını öğrenmek istiyorum.

kantarlıyı unutma

sevgili başkan üç yıl ne çabuk geçti zaman su gibi sanki bir hemşinli olarak başkentte yaşayan ve belediyeciliği oldukça iyi bilen biri olarak o kısıtlı bütçenizle HEMŞİN imizi ğüzelleşştirme ve geliştirme adına bana göre oldukça başarılısınız.
      elştiri insanı başarıya götürür buda adınıza çok yakışır o kısıtlı bütçeyle bu kadar çok soruyu cevplamak güç olsa gerek; ama bir kitolu olarak çorbada tuzum olsun misali festival zamanı kito ve vestival alanının çevre kirliliğini nasıl önlemeyi düşünüyorsunuz bunun için herhangi bir önlem düşünüyormusunuz yol güzergahı üzerindede yer yer bu kirlenmeler görülmektedir ne önlem almayı düşünoyorsunuz?

Sayın BAŞKANIM

2. SORU KONUM WEB SAYFASIYLA İLGİLİ OLACAK.

1)BU SAYFA BELEDİYENİNDİR. YANI KAMUNUNDUR. COĞU RESİMLERİN ÜZERİNDE zaferpehlivan@msn.com ADRESİ BULUNMAKTADIR. BU ARKADAŞIMIZ REKLAMMI VERMİŞTİR? VERMİŞSE TAHSİLATI YAPILIP VERGİ TAHAHKUKU YAPMILMIŞMİDİR?
      2)REKLAM DEĞİLSE BU ADRESİN BU RESİMLERİN ÜZERİNDE BULUNMASI ETİK KURALLARA UYGUNMUDUR.
      3)WEB SAYFASINDAKI BIR ÇOK SAYFALAR BOZUKTUR ÖRNEK : HABERLER BÖLÜMUNDE ÖĞRECİLERİMİZE MUJDE BAŞILKLI KONUDA SAYFAYI OKUMAK MÜMKÜN DEĞİL. BÜYÜK FONU SECİYORSUNUZ 3/4 Ü YOK OLUYOR.
      4)BUNUN GİBİ DAHA BİR SURU KONU OKUNMAMAKTADIR.

OYSA HEMŞİNDEN BENİM TANIDIĞIM BİR ÇOK GENÇ ARKADAŞIMIZ BU SAYFAYI ÜÇRETSİZ DÜZLETMEYE HAZIRDIR.
      SAYFANIZI YENİDEN DÜZELTTİRMEYİ VE ORDAKI RESİM ÜZERLERİNDE BULUNAN MSN ADRESİNİ KALDIRTMAYI DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ.
      TEŞEKKÜRLER