Matematikte Yeni Bir Formul Bulundu

Matematikte Yeni Bir Formul Bulundu

Samsunlu matematikçi Kerim Sarılar matematikte yeni bir formül buldu. Bu formüle mühendisler çok sevinecek.

Samsunlu matematikçi Kerim Sarılar, kendi çalışması olan ve ''Sarılar Teoremleri'' adını verdiği, dik üçgenin alanı ile kenar uzunluklarının farklı değerlerle bulunması yönteminin, özellikle mühendislik işlemlerinde yeni kolaylıklar sağlayacağını öne sürüyor.
      Asıl mesleği matematik öğretmenliği olan, ancak bir kuruluşta farklı bir
      görevle çalışan Kerim Sarılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dik üçgenin alanı ile kenar uzunluklarının farklı değerlerle bulunmasını konusunda yeni bir formül geliştirdiğini öne sürdü.
      Sistemin basıklık esasına dayandığını ve geliştirilen sistemde gerekli
      sadeleştirilmeler yapılarak kısa, pratik hale gelmiş bir yöntem ortaya konduğunu savunan Sarılar, formüllerin bir çok alanda kullanılabileceğini söyledi.
      Geliştirilen sistemin Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Topluluğu ile bir
      çok matematik kulübünün internet sayfalarında makaleler bölümünde yer bulduğunu belirten Sarılar, ayrıca sistemin orta öğretim kurumları müfredat programlarında yer alması için Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunduğunu bildirdi.
      Geliştirdiği formüllerin özellikle çizimle uğraşan meslek guruplarının işini
      kolaylaştıracağını öne süren Sarılar, şunları kaydetti:
      ''Basıklık sistemi sayesinde plan, proje çizimleri, harita kadastro
      işlemleri, imar planı işlemleri, bir noktanın koordinatlarının tespiti, demir
      yolu güzergahı çizimlerinde harita üzerinde iki şehir arasındaki uzaklıkların
      hesaplanması gibi her türlü ölçüm işlemlerinde kullanılabilir.
      Basıklık sistemine dayanan bu çalışma bütün mühendislerin işlerini kolaylaştıracak. Yeni formül, matematik ve geometri biliminin yanı sıra fizik, kimya ve astronomide de kullanılabilir.''
      Sarılar, kendi adından esinlenerek ''Sarılar Teoremleri'' diye adlandırdığı
      yeni formülle üçgenin alanı, kenar uzunlukları ve açılarının açı cinsinden
      bulunduğunu da bildirdi..
      İçimizden birisinin bu tür konularda birşeyler yapmış olması beni en çok sevindiren durumlardan birtanesi.Sevgili hocamızı tebrik ediyorum.Sevgili Hülya sen bu konuyu epey önce açmışsın ben anca okuyabildim, bu konuyla ilgili yeni bir gelişme var mı acaba, merak ettim bir bilgin varsa paylaşırsan sevinirim.
      Kolaylık mühendislere oldu ama desene zavallı öğrencilerin ezberlemesi gereken bir formül daha olacak.Ama olsun ya ben şahsen yabancıların formullerini ezberlemekten bezdim böyle Türk olan kişilerin formullerini ezberlemek daha güzel ve kolay olur herhalde.Türk bilginlerinin artması dileğiyle ..

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __