Gençlik Komisyonu

Gençlik Komisyonu Amaç ve Hedefleri
      Gençlik komisyonu kendi içerisinde özerk, inisiyatifi kendisine ait; yönetim kurulu, disiplin kurulu ve organizasyon kurulu olan, Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği’nin gençlik örgütü olarak gençliği bütünleştirici bir kuruldur.
      Hemşin’in geleceği biz gençlerin geleceği ile doğru orantılı ve gençlerin çalışmaları ekseninde gelişmeye yöneliktir.
      Gençlik Komisyonu, Hemşin kültürünün ve bütünleştiriciliğinin tüm Anadolu’ya model olmasını sağlamak ve Anadolu kültürünü bütünleştirmek, Hemşinli gurbetçi gençlerin başta Ankara olmak üzere, tüm Türkiye’deki birliğini sağlamak amacıyla merkezi Ankara’da olan bir kuruldur.
      Gençlik komisyonu çalışmalarını, daha önce belirlenmiş ve genişletilebilir kapsam dahilinde yapacaktır.
      Çalışma Kapsamı
      Derneğin Varlığını Ve Devamını Sağlayacak Çalışmalar
      - Dernek gelirini sağlayacak etkinliklerin belirlenmesi
      • Aiadat ve bağış çalışmaları, sponsorların tespiti
      • Yardım konseri düzenlenmesi
      • Yöresel zanaatların satışa sunulduğu kermes düzenlenmesi

- Dernek üyelerinin bir araya gelmesini sağlayacak faaliyetler
      • Yemekler
      • Geceler
      • Piknik
      • Dernek çatısı altındaki toplantılar

- Derneğin Varlığını Duyuracak Tanıtım Çalışmaları
      • Yaptığımız çalışmalara dernek adıyla katılmak
      • Hemşinlilere ulaşılabilecek bir veri tabanı oluşturulması
      • Dergi-bülten çevresi oluşturulması, internet ortamında tanıtım çalışması yapılması
      • İnternet haberleşmesinin sağlanması

Derneğin Amacına Yönelik Çalışmalar
      - Hemşin’in gelişimine yönelik çalışmalar
      • Turizme yönelik çalışmaların yapılması ve yaygınlaştırılması
      • Yöre göçünün engellenmesine yönelik çalışmalar
      • Yöre halkının bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar

- Hemşin’in tanıtımına yönelik çalışmalar
      • Reklamının yapılacağı kaynakların bulunup tanıtılması
      • Basın yayın enformasyon araçlarının kullanılması

- Yöreye yönelik araştırma geliştirme çalışmaları
      • Hemşin’in yöre tarihi ve kültürünün araştırılması
      • Bölge tarihi eserlerinin bulunması ve korunması
      • Bölge doğa ve iklim şartlarına uygun tarım ve hayvancılık çalışmalarına yönelik bilgilendirme çalışmaları
      • Ar-Ge

- Proje çalışmalarının yürütülmesi
      • Proje oluşturma ve çalışma ekiplerinin oluşturulması
      • Çeviri ekibinin oluşturulması
      • Proje araştırma ekibinin oluşturulması

Diğer amaç ve etkinlikler
      • Derneğin kendine ait bir yerinin olması ve yapılacak çalışmaların belirlenmesi
      • Derneğe ve Hemşin’e kütüphane oluşturulması
      • Kültürel etkinliklerimizi yürütecek ekiplerin oluşturulması
      Görev Tanımları

Başkan
      Toparlayıcı, örgütleyici, çalışma heyecanı taşıyan, önder ve örnek kişi olup, alınmış kararları uygulayıp, uygulatabilecek niteliklere sahip yönetim üyesidir.
      Başkan Yardımcıları
      Başkanın olmadığı durumlarda başkanlık görevini yürütebilecek, alınan kararlarda başkanla birlikte çalışıp üyeler arası bağlayıcılığı sağlayabilecek, başkanın iş yapmasında ve alınan kararları uygulayabilmesinde yardımcı olacak başkandan sonra en yetkili yönetim üye ve üyeleridir.
      Sekreter
      Yönetimle üyeler, dernek ve dış çevre arasında köprü olabilecek, etkinlik ve oluşumlara önderlik edebilecek, iletişimi kuvvetli yönetim üyesidir.
      İdari Sorumlu
      Gençlik komisyonu, gelir ve giderlerinin takibini yapabilecek, üst yönetimin saymanı ile organik bağlar içerisinde bulunacak, güvenilir yönetim üyesidir.
      Yönetici Üyeler
      Yönetimin çalışmalarında fikir merkezi olacak, karar alma ve uygulatabilme yetkisine sahip, diğer yönetici üyelerle çalışma arkadaşlığı yürütebilecek, eleştiri ve özeleştiriden kaçınmayacak niteliğe sahip, ilerlemeyi sağlayıcı yönetici kadrosudur.
      Onursal Üye
      Gençlik ruhunu taşıyan, gençliğin arkasında yer alıp, gençlik için maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyecek, duruşu ve çizgisiyle gençlere örnek ve destek olacak yönetim üyesidir.
      Disiplin Kurulu
      Yönetimi, yönetim kurulu üyelerini ve üyeleri görev tanımlarına uygun olmayan ve çalışma çizgisinin dışındaki durumlarda ihtar edebilecek, gerekirse kurul dahilinde alınan karara göre kişinin görevine ve üyeliğine son verebilecek yönetimden bağımsız kurul.
      Organizasyon Kurulu
      Yapılacak etkinlikleri üretecek, yönetime sunacak, etkinliklerin öncülüğünü üstlenecek, sorumluluklarını gereğince yerine getirecek kurul.
      Gençlik Komisyonu Yönetim Üyeliği ve Yönetim Organları Görev Dağılımı

Görev tanımlarındaki özelliklere göre öngördüğümüz ve seçtiğimiz isimler;

Başkan : Tuğba Yazıcı
      Başkan Yardımcısı : Arzu Kobal
      Başkan Yardımcısı : Yakup Turhan
      Sekreter : Onur Paslı
      İdari Yönetici : Tolga Taşkın
      Yönetim Üyesi : Önder Çolak
      Yönetim Üyesi : Mehmet Candan
      Yönetim Üyesi : Cihat Kobal
      Yönetim Üyesi : Eda Yazıcı
      Yönetim Üyesi : Mustafa Yeğen
      Yönetim Üyesi : Selim Tarım
      Onursal Üye : Abbas Okumuş

Disiplin Kurulu
      Yasin Doruk
      Önder Çolak
      Arzu Kobal

Organizasyon Kurulu
      Selim Tarım
      Tuna Acımert
      Yakup Turhan

hedefimiz önce etnik faşiszme hayır önce türküz

varol başkan....

Anadolu'nu kültür mirası ve dünya kültürleriyle barışık ; kültür zenginliğinin ayrımcılık değil uzlaşı ve barış için vesile olduğuna inanan ...

Bu meyanda kendi yöresindeki kendine ait dil ve yaşayış biçimi olan kültürleri de tanımaya anlamaya çalışıp, ülkenin bir arada yaşma kültürüne hep birlikte katkı da bulunmayı amaç edinen,

küreselleşmenin yerel özellikleri öne çıkarmasında bu yerel unsurların küresel bazı dış unsurların etkilenmelerini bir arada yaşamaya devam etme yönünde yorumlamaya çalışan,

geçmişten gelen hoşgörü örnekleri olan farklı yaşama biçimleriyle empati kurup kimseye kendi siyasi ve diğer görüşlerini empoze etmeye çalışmadan özgürce ve kardeşçe yaşamanın yollarıyla ilgili herçeşit organizasyon ve etkinlikleri yapan bir kültür merkezi yapmak......
      Hak(cc) kuluna eyler nazar
      Dört kalıptan Adem dizer
      Kalleş gelmiş CUMHURİYETİ bozar
      ATAM sana haber olsun

ENELHAK
      herkeze hayırlı ugurlu olsunnn umarımm herseyy hemsın ıcınn hemsının hakettıgı sekılde olur
      bu arada yonetımde bulunamayan arkadaslarr aslında yonetımm denen sey kagıt uzerındee bız hep beraberr yonetımızzz dernegımıze gelen her ınsan her dusuncesınıı beklentısını ıstegınıı fıkrınıı ozgurce soleyebılurrr
      hepberaber ellele lokalımızıde kuracakk tulum calıpp eglenmek yemek yemek ıcınn yıne hep beraber hemsınede burdan elımızden geldıgı kadarr yardımımızı yapacazzz hemsın ıcın ne yapabılırız dıye dusunecezz
      HAYIRLI UGURLU OLSUN BIZLERE HEMSINE ISTE BOYLE GENCLERI YONETIMDE GORMEK GURU VERICI. ARKADASLAR YARDIMA HITIYACINIZ OLDUMU BENIDE BULA BILIRSINI BENDE ELIMDEN GELENI YAPMAYA CALISIRI HEMSINI KULTURUMUZU TANITMAK BIZIM ELIMIZDE ;)
      Düne ait ne varsa dünde kaldı, Bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım. (Hz. Mevlana)
      Yazar: naliha Tarih: 21.06.2007 Saat: 01:26

HAYIRLI UGURLU OLSUN BIZLERE HEMSINE ISTE BOYLE GENCLERI YONETIMDE GORMEK GURU VERICI. ARKADASLAR YARDIMA HITIYACINIZ OLDUMU BENIDE BULA BILIRSINI BENDE ELIMDEN GELENI YAPMAYA CALISIRI HEMSINI KULTURUMUZU TANITMAK BIZIM ELIMIZDE ;)

sağol canımmm ıstemek yapmanın yarısıııı dusunmenn bıle bı baslangıcc
      Hemşinlilere "MÜLAYİM" sıfatını yakıştıranlara
      "Gençlik Komisyonu Amaç ve Hedefleri"
      "Çalışma Kapsamı"
      "Görev Tanımları"
      "Gençlik Komisyonu Yönetim Üyeliği ve Yönetim Organları Görev Dağılımı"

başlıkları ile tokat gibi bir cevap.

Sağ olasınız gençler. Bu güne kadar bu derneği neden kurmadık diye pişmanlık duymamak elde değil.

Sizler bu duruşu seriledikçe inanın ki Hemşin'e ne Taş Ocağı, ne HES ne de bizleri yok sayan hiç bir düşünce giremez.

Böyle bir organizasyonun içinde bulunmaktan son derece mutlu ve gururluyum.

Elbette ki ilk önceliğimiz kendi binamıza taşınmak olacaktır ama bunun için biraz süreye ihtiyacımız olacaktır. Şu andaki mekanımız hem bizim için şimdilik yeterlidir hem de Federasyonun diğer çalışanları ile tanışmak ve kaynaşmak için gereklidir.
      İnanın ki bu güne kadar hiç bir Hemşin derneğine ait olmayan güzellikte bir yerimiz olacaktır. Bunun için hiç bir masraftan da kaçınmayacağız. Gerekirse kendiş ihtiyaçlarımnızı kısıp derneğimize vereceğiz. Çünkü buraya yapılan her yatırım geleceğimize yatırımdır.
      Bizlerde bu bilincin gelişmesinde emeği olan herkese sonsuz teşekkürler ediyorum.
      Gençlerden hiç bir zaman umutsuz olmadım. Şu amaçlarınız bile yanılmadığımı gösteriyor.
      Hepinizi saygı ile selamlıyorum.
      İyi ki varsınız...

Not: Şimdilik küçük bir teklifim oalcak.
      Bu tür teklifler için sitede ayrı bir başlık açarsanız bence herkes oraya yazabilir.
      Gerek Ankara'da gerek Hemşin'de çok büyük masraflar yapmadan basit ama etkili hangi organizasyonları yapabiliriz.

Ben bu ay içinde Cebeci Askeri Şehitliğine bir ziyaret öneriyorum.
      Sizin için de uygunsa bunu yapabilir miyiz?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      başarılar dileklerini ileten herkese teşekkür ederim.

şakir abi, öneriniz güzel, bunu toplantıda konuşup karara varıp ondan sonra duyuru amaçlı sitede yayınlayabiliriz.

yapacağımız çalışmalar için öncelikli tartışma yerimiz toplantılarımız, karara bağladığımız fikir ve eylemlerin duyurusunu buradan yapacağız. dernekte yapacağımız çalışmalarla ilgili önerilerinizi bize direkt yazılı veya sözlü sunarsanız, alınan karara göre biz de ivedilikle hayata geçirmeye çalışırız.

toplantılarımız her pazar saat 3 te rizeliler birliği çatısı altında yapılacaktır. bütün herkes toplantılarımıza davetlidir.

İŞTE GENÇLİK

HEMŞİN GEÇNLİĞİ DEJENERE OLMAMIŞTIR OLMIYACAKTIR. TUĞBA KIZIMIZIN VE ARKADAŞLARININ ÇALIŞMALARINI İÇİNDEN TAKIP EDEN BİRİ OLDUĞUMDAN NE KADAR ÇOK HEVESLİ AZIMLI ÖZVERİLİ OLDUKLARINI GÖRÜYORUM. ONLARIN ; ÇALIŞMA AZMINI TOPLANTI CİDDİYETLERİNİ GÖRMENİZİ İSTERDİM.
      FAALİYET ALAN VE AMAÇLARINA BAKTIĞINIZDA BU İŞİN SADECE HORON VE TULUM OLMADIĞINI ANLARSINIZ.
      GEÇNLER SİZE BAŞARILAR DILIYORUM YOLUNUZ AÇIK OLSUN.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.

ÖNERİLER

Gençlik yapılaşmaları ile ilgili konulardan az buçuk anlayan bir abiniz olarak sizlere bir kaç tavsiyem olacaktır.

Özellikle gençlerin her şeyi başarabileceğine olan inancımın ehtiyarlardan daha fazla olduğunu söylemek isterim.

Bence öncelikle iş yapmış olmak için asla iş yapmayın. Mesela dergi yapacaksanız renkli, profesyonelce hazırlanmış ve finansı düşünülerek iyi organize edilmiş bir dergi yapmak gerekir. Şimdi başlayalım sonra düzeltirizi hiç yapmayın. Gerekiyorsa hiç yapmayın.
      Hedefinizi bir çok konuda oluşturmak yerine az ama etkili konularda yapmaya gayret edin.
      Senede iyi bir gece, iyi bir piknik muhakkak olmalı ve şimdiden çalışmalarına başlanmalıdır.Bu tip faaliyetlerin hem kişilerin birbirleri ile kaynaşmalarına hemde gençlerin kültürüne katkısı çok fazladır.

Federasyon içerisinde zaten her dernegin bir kaç temsilcisinin oldugu bir gençlik kolları yapısı değerlendirmeye alınacaktır. Bazı konularda bireysellikten ziyade diğer rizelilerle oluşturacağınız sinerjinin sizlere çok katkısı olacağına sonuna kadar inanmaktayım.

Unutmayınki her şeyi yapabilirsiniz.
      Yeterki yapabileceğinize inanın.

Sıkıntınız olursa bende burdayım.

Yasin gibi ehtiyarlarıda artık aranızdan atın. :D

Hepinize kolay gelsin.
      Metin Gültan :)