www.hemsinder.org.tr

İyi günler,

Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği'nin bu yıl düzenlediği ÇALGAN pikniğine ait 24 adet fotoğraf sitemize konmuştur.

İlgilenenlerin dikkatine...
      Fosforun zeka gelişimine katkısını sahil şeridine bakarak görebiliyoruz... Türkiye balık yesin!

(...)

Günü gelir çarh düzüne çevrilir,
      Günü gelir hesabınız görülür.
      Günü gelir sualiniz sorulur :
      Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

Hemşin Tarihi

İyi günler,

Derneğimizin sitesine Hemşin tarihi ile ilgili yazı konmuştur

İlgilenenlerin dikkatine...

Not: hemsinliyiz.biz'in sol tarafında yerimizi aldık. Yer verenlere teşekkürler...
      Fosforun zeka gelişimine katkısını sahil şeridine bakarak görebiliyoruz... Türkiye balık yesin!

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      İyi günler,

Derneğimizin sitesi gün geçtikçe içerik ve görüntü açısından zenginleşmeye devam ediyor.

Siteye yeni eklenenleri sizlere haber vermek istedim:

1) Derneğimizin sitesine artık hemsin.org.tr adlı adresten de ulaşabilirsiniz.

2) Dernek başkanımız Zekeriya BEKAR'ın DASK-DOGAY 2007 organizasyonunda yaptığı konuşmanın tam metni sitemize eklenmiştir.

3) Bugünden itibaren dernek sitemize köy ve mahalllerimizi tanıtıcı sayfalar koyacağız. İlk olarak alfabetik sıraya göre Akyamaç Köyü'nün sayfasını yaptık. Sayfadan da anlaşılacağı üzere özellikle bilgi konusunda eksiklerimiz olduğundan o bölümleri boş bıraktık. Elimizdeki Akyamaç fotoğraflarından seçme yapıp sayfaya koyduk. Bu konuda sizden ricamız sayfada yer alan başlıklara uygun yazıların gönderilmesidir. Yani Akyamaç Köyünün tarihçesi, genel bilgileri gibi yazıları bize buradan ya da mail adreslerimizden bize ulaştırmanızdır. Buradan özellikle Akyamaçlılara sesleniyorum; -tabii ki diğer hemşehrilerimde yardımcı olablilirler- gönderdiğiniz malzeme ile doğru orantılı bir şekilde sayfamızın içeriği zenginleşecektir.

4) Alfabetik sıraya uygun olarak sıradaki köy/mahallemiz "Bahar Mahallesi"dir. Onun hazırlıklarına başlayacağız yakında! Tüm Hemşin ahalisinden ricam köy ve mahallelere ilişkin elinizde bulunan bilgi ve fotoğrafları bize ulaştırmanızdır. Belki de en zengin içeriğe ulaşma amaçlı bir yarış içine girilir ve herkes kazanır!

Daha önce de verdiğim gibi göndermek istediğiniz materyalleri hemsinliyiz.biz'i ya da recepyakut@gmail.com / bilgegurdal@gmail.com / hemsin@hemsinder.org.tr mail adreslerini kullanarak gönderebilirsiniz.

Eksik birşey yazdımsa daha sonra aklıma gelir ve tamamlarım.

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

Unutmuşum

Eksik birşey yazdımsa sonradan aklıma gelir demiştim.

Köylerin sayfalarına ya sağ taraftaki menülerden ya da "hakkımızda" bölümünün altından ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

Ara dönem

Bu sorunun cevabı aslında Türkiye'deki ADSL sisteminin bir ara dönem yaşaması!

Şöyle ki; "moda" diyerek kısaca adlandıracağımız şey şu anda çeşitli tabanlar kullanılarak ama kesinlikle "flash" kullanarak bir site yapmak. Görsellik ve çekicilik bunu gerektiriyor. Ama bir dezavantajı var -ki aslında bizim Batımızda böyle bir sorun yok!- kilo ya da hacim diyebileceğimiz mb'si büyük oluyor.

Peki bu nerede sorun çıkartıyor, Batının artık kullanmadığı hıza yüksek bir ücret ödeyip onu da sağlıklı kullamayan ülkelerde oluyor!

Ara dönem dern bunu kastettim! Telekomun özelleşmesiyle birlikte ADSL'nin standardı bayağı yukarı taşındı. Hızı ve kalitesi yükseldikçe internetimizin biz de flashlı ve bol fotoğraflı sitelere kolayca girebileceğiz.

Not: Flashlı sitenin bir güzelliği vardır. Başlangıçtaki süre sadece ilk girdiğinizde sizinle birliktedir. Bilgisayarınızı kapatmadığınız sürece bir sonraki girişiniz düz bir siteden daha hızlı olacaktır.

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

Bilgilerinize

Aşağıdaki yazıyı köylerin kendi bölümlerine ilgi çekmeyi başarabilmek amacıyla yazmıştım. Ama silindi ve bana özel mesajdan doğru olmadığını belirten bir uyarı geldi!

Yapılanın saçmalığını tartışmayacağım, nasıl olsa sitenin sahipleri var kendi doğruları doğrultusunda elemeyi yapacaklardır.

Onca meşguliyetimin arasında HEMŞİNDER yönetiminin ricasıyla siteyi yapmaya karar verdim. İyi - kötü birşey ortaya çıktı, beğeneni de var beğenmeyeni de... Ama bunca fedakarlıkla ortaya çıkmış bir derneğe ve onun sitesine 8 köy 4 mahalleden 12 sayfayı uygun görmemek ve yazıları kaldırdıktan sonra "olmamış, yanlış olmuş" mantığıyla uyarı göndermek evet OLMADI!

Olayı arabeskleştirip ne olur yazıları geri koyun sızlanmalarına kesinlikle geçmeyeceğim! Çünkü kendi adıma yaptığım birşey değil! Herhangi bir kazancım yok!

Bu kadar fedakarca yapılan işlerin sonunda bu tip davranışlarla karşılaşmak sadece garibime gitti. Neyse uzatmayayım altta 12 köy ve mahalleye yazdığım ama silinen yazının aynısı duruyor!

Bu konuda tartışmak istemiyorum! Site sahiplerinin kendi kafalarındaki doğrular bunu gerektirmiştir! Kimsenin doğrusuna, etlisine, sütlüsüne karışmak istemiyorum!

----------------------------------------------------------------------------------------
      iyi günler,

Ben Recep YAKUT, hemsinder.org.tr adlı sitenin editörüyüm!

Bu mesajın bir benzerini aslında site ile ilgili başlığın altına yazmıştım. Ama ilgi çekmedi herhal!

HEMŞİNDER'in internet sitesine girenler Akyamaç Köyü ile ilgili bir sayfanın açıldığını görecektir. Amacımız bütün köy ve mahallerimiz ile ilgili tanıtıcı sayfaları oluşturmaktır. Bu amaçla alfabetik sıraya uygun olarak ilk önce Akyamaç Köyü'nün sayfasını oluşturduk. Diğer köy ve mahalllerimizin sayfaları sırasıyla hazırlanacaktır.

Bu noktada sizden ricamız köylerimizle ilgili ilgi çekici yazı, genel bilgi ve fotoğraf gibi materyalleri bize ulaştırmanızdır. Bu materyaller köyün lafı dinlenen bir halası/dedesi ile ilgili de olabilir, köyde geçen bir efsane ile de! Göndereceğiniz bilgiler köylerimizin coğrafi/demografik vs. özellikleri ile de ilgili olabilir tarihi ile de! Kısacası köylerle ilgili sayfalarımızı zenginleştirecek editöryal süzgeçten geçmiş her yazı sitede kaynak gösterilerek yayımlanacaktır.

Göndereceğiniz materyalleri ister hemsinliyiz.biz'i kullanarak isterseniz aşağıdaki mail adreslerini kullanarak bize ulaştırabilirsiniz.

1) recepyakut@gmail.com
      2) bilgegurdal@gmail.com
      3) hemsin@hemsinder.org.tr

Bu konu hakkında duyarlı olacağımızı, elinde materyali olanın bize ulaştıracağını ümit etmekteyim.

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      Sn.Yakut,

HEMSIN Dernegine vermis oldugunuz emekler icin ilk basta Tesekkür etmek isterim. Ama unutmayinki bizde bu emegi 3 seneden beri bu Platformla ÖZEL HAYATIMIZIN yaninda verdik ve veriyoruz... Elestirilere acik oldugumuzu belirterek Tesekkürü hic bir zaman kendimiz istemedik, cunku kendisi geldi.

Madem bu konuyu Üyelerin huzuruna tasidiniz; bu konuda bana Söz hakki düsmektedir.

Bu konuda bir Tartisma ortami yaratmak istemiyorum AMA Yazilan Mesajlarin neden silindigini belirtmek istiyorum.

Yaklasik 7-8 cesitli KONULAR altinda bu DUYURU Mesajinizi astiniz. Bu tür asmalara karsin BIR SABIT Duyuru yapmak ve hat'ta Site Yönetimi ile irtibata gecmis olsaydiniz BÜTÜN Üyelere E-MAIL Atma sansimizda olabilirdi. AMA malesef öyle bir girisimde bulunmadiniz.

Bizim Amacimiz konulari saptirmak degil, düzenli ve seviyeli bir sekilde Sitemizi sürdürmektir. Duyurunuza verilebilecek olan Cevaplar / sorular baska bir Konu basliginda olacagi icin konu karisacaktir.

Bizim Amacimiz her konuya AYNI MESAJI Yazarak ÜYELERI zorla duyuruyu okumasi gibi bir girisimde bulunmamiz mümkün degildir ve izin vermeyizde.

Sizin yapacaginiz Projeyi biz bundan bir kac ay önce Üyelere SUBDOMAIN cözümü ile sunmustuk ama malesef duyarsizlik yüzünden Projemizi geri cekmek zorunda kaldik... Ve suan NEYI daha iyi yapabiliriz diye hesaplarini yapma cabasindayiz... Yardim etmek isteyen kisiler GÖNÜLDEN yapmasini isteriz.

Bu konuyuda burda Kapatmak istiyorum, cunku Konu basligi buna uygun degildir.

Anlayisiniz icin Tesekkürler

Saygilarla

Mutlu KOBAL
      Sn. Yakut,

size bu konuda bir teklif getirmek istiyorum.

HEMSINDER Sitemizi biraz dolasarak birsey farkina vardim. Yukarda sunmus oldugunuz Proje HEMSINDER olarak burda sunuyorsunuz ama malesef hemsinder.org.tr Sitesinde bu tür bir Projenizin oldugunu belirtmemissiniz... Bu tür Projelerde ilk duyurulacak yer Projenin gerceklesecegi Sitede olmasi gerekmiyormu?

Bu duyuruyu hemsinder.org.tr Sitesinede DUYURU olarak eklerseniz belki daha fazla katilim sagliyabilirsiniz...

Saygilarla

KOBAL
      Yapabilirdik, edebilirdik cinsinden karşıdakini müneccim sayan cümlelerle dolu, içinde bir sürü de öğüt bulunan yazı beni aşar!

Bu sitede tartışmayı bıraktım ve tartışmayacağıma dair de kendime söz verdim. Sebebi yine bir yöneticinin sonundaki "biz" kelimesini umursamayarak sitedeki yazıları site sahipliğine uygun olarak silmesiydi. Gördüm ki çok fazla birşey değişmemiş!

Hani yazılarınız da bir öğüttür gidiyordu ya bu da Nasrettin Hoca'dan bir öğüt; Özelde bu silme konusunda genel de ise hemen hemen tüm silme konularında yaptığınız tavrı değiştirin, sildikten sonra böyle yapsaydınız iyi olurdu ya da sildik çünkü bu bize göre yanlıştı tavırlarını bırakın yani anlayacağınız testiyi kırdıktan sonra çocuğu dövmenin bir manası yok! -Öğüt içerikli cümleler okumak pek hoş olmuyor değil mi, umarım anlamışsınızdır!-

Diğer yazdığınız onca değişik cümleye de cevap vermeme hakkımı kullanıyor, hayatınız da başarılar diliyorum!

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      Sn. Yakut,

ne yazdignizi ve tam olarak ne demek istediginizi anlamis degilim... Ve konu ile ne kadar alakasi var onuda bir yerden malesef bagliyamadim...

Kesin ve Net olarak demek istedigim ise bir cok Konu altinda Ayni Mesaji asmak dogru degildir. Bunu hangi Forumda yaparsaniz yapin ayni tavir ile karsilacaksiniz. Bu bizim isimize gelmedi diyede bir konu kesinlikle yoktur. Nerden bu tür bir bilgiyi aliyorsunuz bilmiyorum ama 3. sahislarin fikirleri ile hariket etmeyiniz. Cunku bizi tam olarak tanimiyorsunuz. Yazinizda kisisel olarak biraz saldiri his ediyorum, buda malesef bir DERNEK editörüne yakismamaktadir.

Yayinlamis oldugunuz Proje YÖRESEL bir Projenin baslangicidir ve bizler YÖREMIZIN Projelerine destek vermekteyiz.

Malesef bize danismadiginiz yada bir destek arayisinda olmadiginiz icin Yapabilirdik, edebilirdik cinsinden kelimeler kullanmak zorunda kaldim. Sn. Sakir Aksu bilirki bir cok Projelerde veya duyurularda hemen hemen bütün Üyelerimize ulasma imkanimiz olmustur.

Birde yapmis oldugum teklifide degerlendirirseniz sevinirim. Bunu sahsi olarak degil DERNEK adina degerlendirirseniz dahada Mutlu olurum.

Saygilarla

KOBAL
      Uşaklar gereksiz bir konuyu daha fazla uzatmanın bir anlamı yok.

Yanlız etik olarak ikinizede söylemem gereken bir şey var.
      Bir uygulama yapacaksanız birbirinizle paylaşmanız en doğrusudur.
      İkinizde bir şekilde bütün gelişmelerin içindesiniz.
      Birbirinizi yok sayamazsınız.
      Yaptığınız bir şey varsa bu herkes içindir sadece kendiniz için değil.
      Dolayısıyla bence tek başınıza karar verme yetkiniz yok.

Yazı silineceksede veya bir uygulama yapılacaksada muhakkak birbirinize (veya muhattaba ) haber vermeniz lazım.

Yakup sitenizle ilgili bir kaç şey söylemek isterim.
      Öncelikle verdiğin teknik bilgiye katılmadığımı söylemek isterim.en az 20 sn bekleyecek bir site kişilerde problem yaratır.Araştırmalara göre bir izleyicinin, bir site için harcayacağı süre en çok 10 sn.dir. Bundan daha fazla süren süreçlerde ise kişiler siteye girmeden kaçmaktadır.

Bir flash sitenin açılması için mevcut hat kadar, Hosting firmasının altyapısı ve eldeki bilgisayarda önem taşımaktadır.

Mevcut ADSL hatların günahını almayın.
      Genede introlar antipatiktir.
      20 sn üzerinde bekledim site açılsın diye.

Flash siteler ise ancak görselliğin önemli olduğu yerlerde kullanılır.

Yoğun kullanım düşünülen hiç bir site için Flash uygun değildir.
      Bak Çahev sitesinin girişide Flash tır ama site hemen açılır. Çünkü biz orada interaktivite henüz planlamadık.

Anladığım kadarıyla siteyi bölüm bölüm açmaya çalışıyorsunuz. Fakat biraz acele edilmiş gibi hissediyorum. Öncelikle sitenin bir ağaç yapısına sahip olmadığını hissediyorum. Ağaç yapısı olmadan site tasarlamak, mimari projesi olmayan ev yapmaya benzer.
      Varsa bu ağaç yapısını inceleyip üzerinde görüş bildirmek isterim.
      Köylerle ilgili sizin duyuru görmeden Akyamaç köyüne dalış yaptığım için öncelikle niye bir tek akyamaç diye yadırgadığımı söyleyebilirim. Bence içleri boş olsada tüm köyleri koyun ve destek adreslerini yazın.
      Yapacak işinizin ve Eksiklerinizin çok olduğunu maalesef herkes göremeyebilir.

Sonuç sitenin agaç yapısını bölüm bölüm bitirip siteye aktarmak bence daha uygun.

5 parça seçmişsiniz ama seçimler doğrumudur tartışılır.
      Metin Gültan :)
      iyi günler,

Kimseyle ama kimseyle tartışacak değilim. Bana göre yapılan bir yanlış vardı ve bunu belirttim. İlk defa da yapılmadığını söyledim. Eminim böyle giderse yine yapılacaktır. Siz de kendi doğrularınıza göre yazıyı haber vermeden sildiniz. Buraya yaşanmamış birşey yazmadım. Lütfen tartışmayı uzatmayın. Dediğiniz gibi ben "dernek editörü" değilim, ek olarak bir site editörüne de tartışmayı uzatmak yakışmıyor! Uzatmayın, kendi kendinize cevap hakkı doğurmayın.

Eklemek istediğim son konu şudur; haddimizi bilelim, üçüncü kişilerin lafıyla hareket etmenin hakaret olduğunu bilmiyorsanız, öğrenin! Yok ben onu demek istemedim diyorsanız, yazdıklarınızı bir kez daha okuyun. Hadi dilin kemiği yokta klavyeninde mi silme tuşu yok!

Bu başlık altında tartışmak istemiyorum çünkü bu başlığa yazan benim ama dernek adına yazıyorum. Onun için derneğin sorumluluğunu taşıyorum. Dolayısıyla doğrularınızın sınırlarını ihlal etmemesini istiyorum.

Site bir tanıtım sitesidir. Dernek yönetiminin de kararı ile böyle hazırlandı. Flashlı bölüm tanıtım(görsellik) için -daha çok yurtdışına yönelik- sağdaki flashsız bölüm ise güncele ulaşmak için hazırlandı! Soldaki flashı 20 sn bekliyor olabilirsiniz. Ama sağdaki güncel bölümü anında görüyorsunuz.

Sitenin gelişiminin belli bir programı vardır. Buna uygun olarak devam edilmektedir. Ama amaçladığımız bir dernek sitesinin içeriğinin çok ötesinde olduğu için yavaş ama güzel adımlarla ilerlenmektedir.

Herhangi bir firmanın paket programı kullanılmamaktadır. Woltlab, VBulletin, source2cms gibi... Tamamıyla teker teker işlenerek hazırlanmıştır. Bunun zorluklarını yaşamakla beraber takdirleriyle de karşılaşıyoruz.

Söyleyeceklerim bunlardır...

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      Sn. Yakut,

Dernek Sitesi ile ilgili Sn. Dernek Baskaninada belirttigim gibi bundan sonra muhatabim zaten direk olarak DERNEK YÖNETIMI olacaktir.

Bu gibi tip seylerle malesef ne benim nede tahmin ederimki sizin zamaniniz vardir. Ama sunuda belirtmek istiyorumki yazilari SADECE SILMEK ILE KALMIYARAK beraberce ne yapabilecegimizide belirtmistim. Yoksa yaniliyormuyum?

Bunu neden yapmiyarak ve konuyu Genele tasimaniz acikcasi beni en rahatsiz eden taraftir. Özeldeki Yazilarimda seviyesiz veya rahatsiz edici birsey yazmadigimi; saygi ve sevgi cercevesi icinde oldugunu belirtmek isterim... Anlayis göstermemeniz malesef sahsi bir kararinizdir. Sizin bazi konularda kararlariniz oldugu gibi, bizimde Site Genelinde belirli kararlarimiz vardir.

Birlik ve Beraberlik olduktan sonra herseyin yapilmasi mümkündür.

Saygilarla

KOBAL

Bahar Mahallesi

İyi Günler...

Köy ve mahallelerimizin sayfaları oluşmaya devam ediyor.

Bu hafta Bahar Mahallesini yayına koyduk.

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

Yün Dokuma

İyi günler,

Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği'nin sitesi hızla içerik olarak zenginleşmeye devam ediyor. Öngördüğümüz sürede köy ve mahallerimizin sayfalarını tamamlamaya söz vermiştik. Bu amaçla çalışmalarımız devam etmektedir.

Bugün itibariyle sitemizi içerik olarak zenginleştirmek amacıyla Hemşinli kadınlarımızın el emeklerini sergilemeye başladık. Ana sayfamıza koyduğumuz linkten yün dokuma çorap örneklerine ulaşabilirsiniz. Fotoğrafları çeken Sayın Mustafa GÜRDAL olmakla beraber hangi çorabın kime ait olduğu bilinmemektedir.

Dokuma kültürünün Hemşin'in çeşitlenerek gelişen bir ayağı olduğunu biliyor, önemsiyor ve sitemizde yer veriyoruz.

Saygılarımla...

---------------------------------------------

Adresler:

www.hemsin.org.tr - www.hemsinder.org.tr

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

Haydi Gençler Horon Oynuyoruz

İyi günler,

Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği'nin adımları emin bir şekilde atılmaya devam etmektedir. Bu güzel adımlardan biri de geçtiğimiz Cumartesi günü atıldı.

HEMŞİNDER Gençlik Komisyonu tarafından organize edilen "Haydi Gençler Horon Oynuyoruz"un fotoğrafları sitemize konmuştur.

İlgilerinize...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez

İftar Yemeği

İyi günler

Sitemize derneğimiz tarafından düzenlenecek olan "iftar yemeği"nin haberi eklenmiştir.

Ayrıntılı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği'nin düzenlediği iftar yemeğinin unutulmaz anları sitemize eklenmiştir.

Saygılarımla...

(...)

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      EMEGİNİZ İÇİN SAGOLUN
      BAŞARILARINIZIN DEVAMINI BEKLİYORUZ :)
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!