Sizin Fotoğraflarınızın Sergisi

Sizin Fotoğraflarınızın Sergisi

Çamlıhemşin Hemşin Vakfı (ÇAHEV), siz amatör veya profesyonel fotograf meraklıları tarafından Kaçkarlarda çekilen fotografları geniş halk kitlelerine ulaştırmak amacıyla “Sizin Objektivinizden Kaçkarlar Fotograf Sergisi 2007” düzenleyecektir.
      Bu fotograf sergisine arzu eden herkes göndereceği fotograflarla katılabilir.
      Katılım için fotografların diapozitiv olarak veya 5 Mp ve üzeri dijital makinalarla çekilmiş olması gerekmektedir.
      Dijital veya Diapositiv fotograflar gönderilirken Katılım Şartnamesininde eklenmesi gerekmektedir.
      Katılım Şartnamesini cahev.com sayfasının sağ alt köşesinden indirebilirsiniz.

Diapozitiv olarak gönderilecek fotograflar Vakfa, adrese elden veya posta ile iletilebilir.
      Fotografların gönderilme adresi;
      Çamlıhemşin Hemşin Vakfı
      Kızılırmak Sokak 12/3
      Kocatepe-Ankara

Dijital fotografların gönderilme adresi;
      bilgi@cahev.net
      cahevbilgi@gmail.com

e-posta ile gönderilecek fotografların herhangi bir sorun olmaması açısından iki adrese de gönderilmesi önerilir.
      Fotografların ÇAHEV’e ulaştırılmasından katılımcılar sorumludur.
      Sergilenecek fotografların ve ebatlarının tespiti ÇAHEV tarafından yapılacaktır.
      Seçilen fotograflar ÇAHEV tarafından sergiye hazırlanacaktır.
      Fotografların Son teslim tarihi 15 Eylül 2007 Cumartesi günüdür.
      Fotograflar 15 – 20 Ekim 2007 tarihleri arasında Zafer Çarşısı Sergi Salonunda (Ankara) sergilenecektir.

Bilgilerinize
      Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      www.cahev.com
      Varol Çahev varol Metin ağabey bana göre Rizede saygı duyulması gereken en başta kişilerden birisin :)

Laf yok İŞ var sende:) yüreğine sağlık elimden geldiği kadar katılmaya çalışacam...

Dernek dediğin böle olur :)

İcraat İcraat
      Hak(cc) kuluna eyler nazar
      Dört kalıptan Adem dizer
      Kalleş gelmiş CUMHURİYETİ bozar
      ATAM sana haber olsun

ENELHAK
      Binlerce resim çektim, çekmekteyim.. Hiç birini yarışma kaygısıyla çekmedim. Yarışmak bana hep birileriyle çekişmek, alt etmek duygusu uyandırmıştır, bu nedenlede hiç bir yarışmaya katılmadım, katılmayı da düşünmüyorum.. Yaşam, yarışmak değil, paylaşmaktır, diye düşünüyorum..

Güzellikleri paylaşabilmek umuduyla.......
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem

CEVABİ YAZILAR

Bu fotograf sergisi için her ne kadar detay yazılmış olsada anladığım kadarıyla gözden kaçan bazı ufak detaylar var.
      Öncelikle bu projenin nereden çıktığıyla ilgili bir kaç bilgi vereyim.
      Ben bir müddettir çamlıhemşinde köyleri geziyor ve oradaki evlerin resimlerini çekiyordum.
      Bir köy aşığı olarak ve fırsat buldukça köye giden birisi olarak bu gezintilerimde gördümki bizler aslında hiç bir şeyi bilmiyoruz.
      Fotograf çektikçede daha fazla detaylara giriyorsun ve bu detaylar insanın merakını daha fazla tetikleyip araştırma yapmaya yönlendiriyor.
      Neyse buda aslında daha sonra tartışılabilir.

Velhasıl köyleri gezdikçe ve oradaki yaşam biçimlerini gördükçe , oradaki kültürümüze vakıf oldukça adeta memleketimize yeniden aşık oldum.

Vakıf geçtiğimiz yıl takvim yaptırmak için bir çaba içerisine girmiş ve bendende resim arzu etmişlerdi.
      Her ne kadar profesyonelce çekilmediklerini izah etsemde benim 10 adet konak resmimi takvimde kullandılar.
      Takvim beklentilerimizinde üzerinde bir ilgi gördü ve insanlar kendi kültürlerinin karşısında çok etkilendiler.
      Takvimin gördüğü bu ilgi karşısında vakıf yönetimi bir sonraki yıl için erkenden faaliyetlerine başladı ve bir takvim komisyonu oluşturdu.
      Prof.Ali İhsan Arol başkanlığında kurulan bu komisyon Ben, Fevziye Çetinel,Hanife Akdeniz, Özer Paslı, Ali Akgün ve Nihat Ataman'dan oluşmaktadır.
      İlk toplantımızda ise kendi bölgemizi ve kültürümüzü tam olarak bilemediğimiz gerçeğinden yola çıkarak, bölgemizi daha detaylı tanıyabilmenin ve tanıtabilmenin yolunun geniş katılımlı bir sergiden geçebileceğini düşünerek, bu sergi kararını aldık.
      Hatta ilave yaparak bu bir haftalık serginin içerisine çeşitli yöresel aktiviteleride sokup Çamlıhemşin ve Hemşin haftası gibi bir faaliyet organize etmeye çalışmaktayız.
      (Konuya uzun girdiğimin farkındayım)

Dikkat ederseniz konu sadece Doğa değil, Tarih, İnsan ve Kültürde içerisinde vardır
      Öncelikle bu bir yarışma değil.
      Salonunun alabildiği kadar ebatları belirtilmiş fotografın yer alacağı bir etkinlik. Bu sebeple Yaşam, yarışmak değil, paylaşmaktır diyen Mustafa kardeşimin bu söylemine katılıyor ve çektiği o güzel kareleri bizlerle paylaşmasını diliyorum.

Fakat fotograf sayısı salonun kapasitesinin üzerinde çıkarsa (En az 100 resim ben göndermeyi düşünüyorum) bir eleme yapılması kaçınılmaz olacaktır.

Fotograf ebatlarının ise sergiye uygun olması gerektiğinden dijitalse en az 5 mp bir makine ile çekilmesi veya diğer makinelerde diapozitiv olarak elimize geçmesi gerekmektedir.
      Fakat cundalıkanaryamın söylediği işin Nostalji ile ilgili konusu bizim maalesef atladığımız bir konudur ve muhakkak yapılması gerekmektedir.
      En kısa zamanda kurula aktaracağım bu bilgi ile bence bu sergide eski fotograflarında sergilendiği bir bölüm açmalıyız.
      Şeklini ise henüz bilmemekle birlikte bence fotografları şimdiden iyi bir scanner ile tarattırmakta saklama açısından fayda olabilir.
      Metin Gültan :)
      METİN KARDEŞ YAKLAŞIK 200 E YAKIN RESİM SİYAH BEYAZ DAHİL 300 ADET VE ÇOĞU ARAPLARI İLE ŞU AN MEVCUT YANLIZ BASILI RESİMLER 9X15 EBADINDADALAR YANİ FİLMLERİ DAHİ DURUYOR GÖSTERDİĞİN İLGİYE TEŞEKÜRLER.
      BİLENLİNİN DE DEDİĞİ GİBİ BİLGİ KİTAP RESİM GİBİ BELGELER PAYLAŞMAK İÇİN VARDIR YARIŞMAKTAN ÇOK PAYLAŞMAYI DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN YAZMIŞTIM SERGİYE BİR NOSTALJİ KÖŞESİ KOYMANIZ ÖZELLİKLE GENÇLERİN BİLGİLENMESİ VE İLGİLENMESİ AÇISINDAN ÇOK İYİ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
      ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN DİYORUM.
      çahev 'den buram buram kalite kokan bir organize daha. resimleri sabırsızlıkta bekliyorum.sergi sonunda resimleri herhangi bir sitede yayınlama olanağınız olur inşallah.görmeyi çok isterim.
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³

sayın metin gültan, öncelikle belirtmeliyim ki çahev takvimi harika olmuştu..hemşerilerimizin görmek istediği fotoğraflardır zaten takvim bahane :) maksat yöresel birşeylerin evlerine güzellik katmasını sağlamaktır..bunlara bakarak hasret gidermektir..

sergi konusuna gelince bende fotoğraf yollamak isterim.. bir de NOSTALJİ FOTOĞRAFLAR konusunda bence ayrı bir sergi yapılmalı..ikisi birleşirse sizin de dediğiniz gibi fotoğraflar sığmayacaktır.. bizim arşivimizde binlerce eski fotoğraf var..(o diaları taramak babamın 4 yılını aldı)

sergi olursa ankaraya şahsen gelip fotoğrafları izlemek isterim :) tabi kendi fotolarım da olursa daha bi hevesli gelirim :D
      Nilüfer söylemlerine katılıyorum.
      Önemli olan bizden birşeylerin duvarımızı süslemesidir,Yoksa biraz iş bilen herkes takvimdeki resimlerin amatörlüğünü görebilirdi.

Burada bence önemli olan bir şey var oda, her ne kadar çamlıhemşinliyiz veya hemşinliyiz desekte aslında memleket ile ilgili hiç bir şey bilmediğimizdir.
      Ben bu resimler olmasaydı Boğaziçi köyünün dere ile hiç ilgisi bulunmadığını, Mollaveyisin apayrı bir vadıde kurulduğunu ve Sağlık ocağı olduğunu, Hala köylerinde ana yol dışındada 3 ayrı kemer köprü olduğunu hiç göremiyecektim.
      Tabi şok olduğum ve büyülendiğim diğer konular ayrı.

Gezmeli, merak etmeli, araştırmalı ve en önemliside muhakkak yazmalıyız.

Bence artık herkes gizlisindekileri ortaya dökmelidir.

Bu bir haftalık Serginin diğer bir amacıda Çamlıhemşin ve Hemşindeki kültürü yaşatmak olacaktır.
      Katılımlarınızın ve bu organizasyonlara sahip çıkmanızın ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Sevgiler
      Tüm fotolar zaten gönderenin ismi ile yayınlanacak.

Adet olarak sınır yok yanlız bir kurul tarafından seçilip sergileneceği daha evvel belirtilmişti.
      Gönderdiklerinizin hepside sergilenebilir.

Manzara zaten bir çok yerden geliyor ve gelmeyede devam edecek, fakat kültür, tarih ve insan konularına ait resimlerin çok fazla gönderileceğini zannetmiyorum.
      Özellikle varsa bu konularla ilgi resimleri muhakkak öncelikli gönderin.