Yeni Bir Hemşin Kitabı

Yeni Bir Hemşin Kitabı

Nihat Sel (avukat ,bosek nihat derler ) 'in kitabı uzun araştırmalar sonucu yeni çıkarılmış bir kitap.ismi hemşin sanırım ..hemşinlilerden,hemşinden bahsedilen bir kitapmış ,biyografiler filan varmış..ben okumadığım için henüz yorum yapamıyorum..fiatıda 150 ytl.imiş..hayli kalın birkitapmış..diye öğrendim ve aktarmak istedim....
      (umarım verdiğim bilgilerde yanlışlık yada eksiklik yoktur)
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "
      Maksut abi özür dilerim ama verdiğim bilgilerden çok emin olamasamda 'bosek'ten eminim.. :tongue:..hatta yanlış bilmiyorsam idris abinin akrabası kendisi..istanbuldan eski tapuculardan..
      kitabı okuyamadım ama bir akraba almış . ondan duydum..evet tarihsel ve biyografik araştırmalar varmış..

Fatih bey,, malesef bilemiyorum ...
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "

kitap hakkında

arkadaşlar geçte olsa konuyu okuma fırsatı yakaladım ve hepinize en doğru bilgiyi sanırım ben verebilirim.
      öncelikle Av. Nihat Sel çat köyünün nadide insanlarından biridir. ve kendisi benim çok çok yakınımdır.

yazdığı kitap ÇAT KÖYÜ isimli olup çat köyünün diğer köylerle ilişkisini,akrabalıklarını,tarihini,hangi arazi kime ait olduğunu,kimler kimin akrabası olduğunu ,her ailenin soy ağacını,ailelerin2007 tarihine kadar olan geçmişleri hayatta kalanları meslekleri,çat köyünün tarihdeki yeri vb vb vb
      kısacası çat köyü hakkındaki herşey,tanıyanların bileceği gibi Nihat Beyin kendine has uslubüyle anlatılmıştır.17 yıllık bir emeğin ürünüdür.Normalde 2000 sayfalık ve iki cilt halinde olan kitap 2007 yılında 2000 sayfanın tamamının renkli baslıyla tek cilt halinde basılmıştır.Fiyatı 150 ytl dir.
      Fakat 17 senenin emeği için bence bu değer çok az.Çünki gerçekten kitabın her sayfası tarih kokuyo büyüklerimin göz yaşları içinde okuduğu kitap...her satırı her kelimesi okunmaya değer.
      kitabı kitapçilarda bulmak zor çok zor.Çünki Nihat bey her şehirdeki tanıdıklarına satılması için belli sayıda kitap göndermiştir bunlardan biri benim.İlgisini çeken olursa bana ulaşabilir.
      Resimler
      • 26062007.jpg

434.58 kB, 0×0, 25,894 defa görüntülendi
      kitap okumayi cok seviyorum. zaman buldukca okuyorum ama burda türk kitapci yok internetten siparis edioruz abimle.. ama ne yazik ki cogu zmn istedigim kitap satisdan kaldirilmis oluyor.. :)
      VUR KADEHI USTAM! bu gecede sarhoşuz..Kalan sağlar bizimdir acıdan mayhoşuz..İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze..bundandır böyle dibe vuruşumuz..

BU KİTAP PROBLEMLİDİR.

BU KİTAP BASILMADAN BİR KAÇ SENE ÖNCE KARTAL'DAKİ BÜROSUNDA HAZIRLIKLARINI GÖRDÜM.BİR KAÇ DOĞRU BELGELER VAR.MESELA ESKİDEN ÇAT KÖYÜNÜN MUHTARITARAFINDAN TUTULMUŞ KAYIT DEFTERİ VARDI.DEDEMİN EL YAZISINDAN TANIDIM.DOĞRUYDU.
      EPEY ALINTI HİKAYE VARDI.BUNLARIN DA BİR KISMI DOĞRU OLMAK ÜZERE BİR KUŞAK ÖNCESİNDEN AKTARMA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLMEMİŞTİ.
      ÖZELLİKLE DERECİ MUSTAFA'NIN ŞİİRİ ÇOK HOŞUMA GİTMİŞTİ.
      TARİHSEL YORUMLAR İSE ÇOK BERBAT VE GERÇEKLERDEN UZAKTI.UMARIM O ŞEKLİYLE BASILMAMIŞTIR.HATTA KENDİSİ İLE TARİHİ YÖNLERDEN EPEY TARTIŞTIM.BİR SONUÇ ALAMAYINCA BIRAKTIM.EĞER O ŞEKLİYLE BASILDIYSA EYVAH Kİ EYVAH.HEMŞİNİ KARALAYAN VE İNKARCI BİR ZİHNİYETTEN ALINTILAR VARDI.
      İNŞALLAH HEMŞİN DERNEĞİ İNCELEYİP GEREKLİ TEKZİPLERİ YAPMIŞTIR.

NOT : BEN KİTABIN ESKİZLERİNİ GÖRDÜM.BASKI YAPMIŞ HALİ HENÜZ ELİME GEÇMEDİ.BU NEDENLE YORUMLARIM BASKIDAN ÖNCEKİ HAZIRLIK SAYFALARI İÇİN GEÇERLİDİR.
      Hemşin konusunda son yılalrad onlarca kitap yazıldı. Bu kitapların bir kısmı özellikle Hemşin bölgesinde etnik bölücülüğe yönelik ve çeşitli örgüt ve vakıflar tarafından finanse edilen kurgulama kitaplardır. İçeriği bilimsel araştırmadan yoksun ve belli amaca yöneliktir.
      Bir diğer grup ise bu bilinçli saldırılara karşı yazılmış kitaplar olup, onlar da bilimsellikten uzak ve rivayetlerle doludur. İnternet sitelerinde kısa bir gezinti yapmak bile konunun ne kadar dağıldığını ve ortakta nasıl bir bilgi kirliliği olduğunu görmeye yeter.
      Hermşin Tarihi hakkında çok kapsamlı yazılan kitaplar var. Ancak tarih konusundaki alıntılar birbiriyle çelişiyor. Aynı kitapta bile bir çok çelişkiler var.
      Şu anda adını vermeyeceğim ama bu bilgi kirliliğini bir nebze olsun azaltacak, uzun senelerin kaynak ve saha çalışmaları ile desteklenen bir kitap yıl sonuna doğru geliyor.
      O kitap çıkınca burada Bosig Kosig üzerinden espri yapmaya çalışanlar da belki kahvehane dedikodularından öte ciddi anlamda yazılmış bir kitapla karşılaşırlar.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Eyi de adamlar 1000-2000-3000 sene geriye giderek olmayan tarihten olmayan medeniyetler çıkarıyor, kendilerine kurgulanmış tarih yapıyorlar.

Bahsettiğim kitap 300-400 sene değil yüzlerce sene geriye gidiyor. Bir çok kaynak ve saha araştırmasının sonucunu veriyor.

Çıktığında göreceksiniz ki bu sahadaki tartışmalara yeni bir boyut getirecektir...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Herkese Merhabalar...

Bu gün, tarafıma gönderilen bir e-mail de içinden alıntılar yapılıması sonucu haberdar olduğum Universal Yayınları tarafından 2009 basımlı aşağıda bilgilerini verdiğim kitabı sizlerle paylaşmak istiyorum.
      Bilgilerinize...
      Sevgi ve Saygılarımla,

Yusuf KARSLIOĞLUNA ait ''DOĞU KARADENİZ TARİHİ OTOKTON HALKLARI VE ETNİK YAPISI'' adlı 694 sayfalık olan kitabında Hemşin bölgesi uzun uzun incelenmiş ve Osmanlı kaynaklarıyla da desteklenmiş.
      Resimler
      • 278612_k_9718.jpg

4.01 kB, 0×0, 1,605 defa görüntülendi