Sevdalı Dağlar

Sevdalı Dağlar

Doğa ve insan bağını SEVDALI DAĞLAL ile Hemşinli`in bağrında bütünleştiren ve bu manzum eseri Hemşinli'ye armağan eden; servet ÇOMOĞLU'na teşekkürü' borç biliriz... SEVDALI DAĞLAR Lamgo'dan Melezkür'den Çingit'ten çıktım yola Ovak'lıda dinlendim bir süre verdim mola Oturup Tomaslı'dan seyrettim Pogina'yı Nerdesin Cevat Kanber nerdesin Şükrü Dayı...Doğukaradenizde güzel bir gündü yazdan Güneşli bir havada geçtim Kanlıboğaz'dan Neden Kanlıboğaz!dı bu güzel yerin adı İbran Osman'dan başka bir anlatan olmadı Yokuş artık bitmişti düzlüğe vardı yolum Mor ormangülleriyle döşeli sağım solum Çok sürmedi baktım ki Yukarivice'deyim Altımda Çamlıhemşin bense bir yücedeyim Bir dağın doruğunda asılı Mikronkavak Aşağıda Fırtına akıyor Çağlayarak Köyler dik yamaçlarda serpilmiş nokta nokta Çinçiva,Mollaveyis.Mecmun.Meydan.Amokta Yaratan yaratılan kucak kucak içiçe Bakmakla doyamadı gözlerim Makroviç'e Sağ kıyıda Kuşuva karşı tepede Habak Ey Hemşin.tümün ile süzül de gönlüme ak Yüreğim coşkusundan duramıyor yerinde Uçuyormuş gibiyim Pokut'un üzerinde Bir gereksinmem yoktu petrol denen yakıta Geçtim kanat vurarak Sal ile Amlakıt'a Yamaçlarda sürüler çevirmişti önümü Ben Düneyden Kuzeye aktarmıştım yönümü Aşağı Şimşirlik'tenvurdum Tarderesi'ne Gidiyordum Ayder'den Kaçkarlar yoresi'ne Nereye gideceksin bir şey gelirmi elden Güçlükle izin aldım muhtar koca Temel'den Gül yüzlü bir ninenin ayran içip tasından Çıktım Bulutdağın'na Abuçor yaylasından Çırpıp kanatlarımı üzerinde karların Geçtim eteklerinden süzülüp kaçkarlar'ın Değerlendirmek için güncel dinlecemizi Kavron!da çobanlaarla paylaştık gecemızı
      İki Pag'ın önunde büyük bir ateş yaktık Yayla insanlarının keyfine değme artık Yemek vakti gelmişti sofra kuruldu düze Çeşit yemekler yığıldı önümüze Önce dillere destan Hemşin'in muhlaması Taze tereyağında alabaık tavası Tulumcubaşı fazla direnemedi nazında Gençler elele verdiyaylanın ayazında Kollar inip kalkıyor bacaklar kıvranıyorTabanca sesleriyle bütün vadi yanıyor Ben tırmandım yokuşa henüz gün ağarmadan Palavid'e gelmiştim onikiye varmadan Oturup Kertelik'in bir ayranını içtim Sonra dere boyundan Hapıvanak'a geçtimTirevit'ten göründü Elevit'in çamları İstıyorum bitmesin bu yayla akşamları Başlamıştı burada vartevor şenlikleri Kızlar delikanlılar bir ileri bir geri Renk renk giysilerinin hepsi ayrı biçimde Bir tarafta kadehler bir tarafta oyunlar Ve ocakta nar gibi çevirilen koyunlar Çekinenleri yoktu ne paradan ne puldan Koşup geliyorlardı İzmir'den İstanbul'dan Hemşin'inövgüsü bu Hemşin'in benliği bu Hemşinli'nin yılda bir en büyük şenliği bu özbayum şiş tulumi kollar yay bacaklar yay Dik opyna Burhan Coşkun, bozma horonu Günday Ben çantamı sırtladım yolcu yolunda gerek Ayrıldım Elevit'ten içim istemiyerek Kazim İncearrab'ı gönülden anaraktan Bir tutam çiçek verip geçtim Haçıvanak'tan Günboyunca yürüyüp koca bir dağı aştım Henüz akşam olmadan Dvalı'ya ulaştum Bitmemişti davası dağ kimin yayla kimin Bekliyordu sorular dosyasında hakımın. şimdilik bu kadar devamını ilerleyen bir zamanda yazarım...

l
      Hemşin için bir adım daha iler.