Nerede Bu Hemşin'liler

Nerede Bu Hemşin'liler

ÖNCE HERKESTEN ÖZÜR DİLEYEREK BAŞLAMAK İSTİYORUM YAZIMA BEN HEMŞİN TORUNUYUM 20YAŞIMA KADAR GÜNLERİM HEMŞİNDE GEÇTİ ORDA BÜYÜDÜM O GÜZEL İNSANLARIN ARASINDA KEMİKLERİM ORDA KAYNADI GELİŞTİ ŞİMDİ İSE 1995 YILINDAN BUYANA İSTANBUL DA İETT OTOBÜSLERİNDE ŞOFÖR OLARAK ÇALIŞIYORUM GÜNDE YÜZLERCE İNSAN TAŞIYORUM HER MEMLEKETTEN İNSAN BİNER OTOBÜSE YORESINDEN BİRŞEYLER TAŞIR BU İNSANLAR BELLİ EDER MEMLEKETİNİ NEYAZIKKİ BEN 12 YILDIR BİR TANE HEMŞİNLİYE RASLAMADIM YOKSA İSTANBULA KİMSE GELMEMİŞMİ NERDE O KONUŞMA ŞIRVESİYLE GİYİMİYLE BEN HEMŞİNLİYİM DİYEN İNSANLAR NERDE O NASIR TUTMUŞ ELLERI TEZEK KOKULU ANNEM NERDE ELLERI KINALI PUŞİLİ BACIM NERDE YOKSA ANNEMİN ELİNDEKİ NASIRLAR KAYBOLMUŞ BACIM KINAYI UNUTMUŞ TIRNAKLARINA OJE DUDAKLARI RUJ ÇAM SAKIZI KOKUSU YERINE PARFUM MU KOKAR OLDU SÖYLEYİN ALLAH AŞKINA NERDESINİZ NEKADAR HEMŞİNLİYİZ NEKADAR HEMŞİN YORESİNE BAĞLIYIZ NERDEYİZ HANGİ ÇİZİDEYİZ NE KADAR YOZLAŞTIK HEPİNİZ HAKKINIZI HELAL EDİN!....
      Sevgili Rıza Kardeşim;

Hepimiz zengin olduk. Artık otobüslere binmiyor kendi arabalarımızı kullanıyoruz. Arabası olmayanlar da taksiye biniyoruzx. :D:D:D

Şaka bir yana da bir pazar günü İstanbul'daki Hemşin derneğine uğra. Aradığın herkesi orada bulacağına emin olabilirsin.
      Remzi Bekar Dayımzıdan da canlı tulum dinlersin.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      sayin riza bey,o elleri tezek kokan annelerimiz ablalarimiz veya biz hepsi eskide kaldi,bizim hemsinliyiz dedigimiz tek sey horon galiba oyle algiliyorum bilmem yaniliyormuyum,hemsinliler kaybolmustuda bu sanal alemdemi buldular birbirlerin
      i,kultur dogustan olur bence,dediklerini unutmamak iicin kultur lazim,sehirlerde yasayabiliriz dogal bise fakat cocuklarimizi heryil goturmeliyiz o benim koyum dedigimiz yerlere,yoksa nerelisin diye sordugumuzda izmirli yada istanbullu yada ankaraliyim demesin,anasi babasi hemsinli,cocuklari izmirde dogmussa nerelisin dendiginde izmirliyim diyosa o anasinin babasinin sucu.cocuklarimiza kendi ilimizi ,koyumuzu unutturmayalim,benim cocugum koyu sevmiyor demeyelim.BI ORNEK VEREYIM,HEMSINE gittigimde bakiyorum butun genc kizlar sifir kol giyiniyolar,haliyle benim kizimda oylbi olsae giyinmek istiyor,kizim burda oyle seyler giyilmez dedigimde ANNE herkes giyiyor diyor,bir sekilde engel olunamiyorcagin getirdigi degisikliklere,riza bey keske hersey dedigin gibi olsa,SAYGILAR
      KOYUM CENNET NE ISUM VAR BURADA
      ileışim sorunumuz başlıbaşına zaten bir sorun asıl sorunumuz çizgimizden sapmamız deilmi kardeş tv lerde izlemiyormuyuz sanatçı türkü söylüyo tulum çalıyo arkaında kızlarımız horon oynuyo sözde yöresel kıyafetlerle hani puşimiz nerde kızlarımızın omuzuna kıravat gibi bı turban asmışlar başları açık horon oynuyolar bumu bızım kıyafetlerimiz sorarım size
      merhabalar ,
      bende istanbulda oturduğumdan konuyla ilgili bir iki şey yazmak istedim.. doğal olarak biz de iett leri kullanıyoruz..eniştemler de iett şöförü.. hatta bir eniştem emekli oldu ama herkes tanır (Hasan Beyaz) bazen yolculuk yaparken, karadenizli şöför amcalara rastlıyorum :) ve hemen farkeder farketmez bende selam verip çamlıhemşinli olduğumu söyluyorum.. her insanı seversiniz belki ama kendi hemşeriniz olan insanı bi ayrı seversniz ve sıcak davranırsınız. Bu amcamızda bana gayet sıcak davranmıştı (uşudunmi kizum cami kapatabilursen :) )

siz hangi hat üzerinde çalışıyorsunuz sn purki rıza?Belki karşılaşırız..
      Allah şöförlere sabır versin diyorum.. İstanbul trafiği felaket..
      Rıza BEy,

Hani bir söz vardir ya.."ARAYAN MEVLASINIDA BULUR BELASINIDA"
      işte ben öyle yaptım Silivri'deyim iki yıldır,ilk geldiğimde 2-3 kişi tanıdığım vardı birde akrabalarım ,ama şu anda kocaman bir ordu gibiyim,Onun içindirki arada bir KAdıköy e uğraman lazım HemşinDerneğine..

Kendinize iyi Bakin Saygılarimla..
      w w w. m e l e s k u r53.com

İŞTE ANLATMAK İSTEDIGIM BUYDU

CAN BACIM CANIM BACIM YARAMA BASTIN BENİMDE ANLATMAK İSTEDİGİM VE ANLATMAK TAN ÇEKİNDİGİM DE BU KONUYDU DEMEK SİZDE FARK ETTİNİZ DEYİŞŞİKLİĞİ SIFIR KOL OLSA CAN KURBAN KOT PANTOLONUN AĞI 5CM BEL AÇIK GÖBEK MEYDANDA BENİMDE İZDİRABIM BUYDU AĞZINA SAĞLIK BENİM YERİME SİZ ANLATTINIZ SAYGILARIN EN BÜYÜĞÜ SİZE OLSUN ALLAHA EMANET OL!..
      Valla benda bu kadar belediye otobüsüne vede halk otobüsüne binerim,bitane Hemşinli şoföre rastlayamadım.

Peki nerede buluşacak bu insanlar sende derneği beğenmedin.yazından anladığım kadarı ile...
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."
      rıza beyin derdi, derneği beğenmemek değil.. O daha çok yozlaşmış insanlardan yakınıyor.. Değişen, Avrupalılaşan insanlarımızdan.. Kültürlerini unutmuş insanlardan yakınıyor..

anladığım kadarıyla bu..

ama göbeğini açan düşük bel farklı makyaj vs vs gibi şeyler yapan özenti gençliğe ancak aileleri eğitim verebilirdi,o da erken yaşta olmalıydı.. bunun kısa bir süreç olduğunu düşünüyorum ve buyuduklerinde hepsinin hevesini almış olarak normal giyimlerine geri donmelerini umud ediyorum...

CVP: NERDE BU HEMŞİNLİLER

iyi akşamlar rıza bey sizi tanımıyorum ama yazınızı gördüm ben ankarada oturuyorum bi hemşin tapanlı olarak cevap yazma ihtiyacı duydum ama bu konuda söyleyecek çok şey var ben kısa kısa geçmek istiyorum hemşini bir mıknatıs gibi düşünürseniz bitarafı ceker bi tarafı iter siz hangi taraftasınız şunu demek istiyorum derneklere gidin toplantılara katılın hemşinin sorunlarını tartışın cözüm üretin İST ANK İZMR,de oturup hemşini kurtaramayız sonrada cıkar sizin gibi bi hemşinli sitem eder çam sakızı tezek kokan analarımız kınalı kızlarımız nerde demeye başlar bu memlekette allahın verdiği suyu yani derelerimizi bile satarlarken bizler elimiz ayağımız bağlı oturuyorsak bizim ejdadımız toprağın altında vermiş oldukları emkler için bizleri lanetliyorlardır kemiklerinin sızladığını düşünüyorum ama şuda bi gerçektirki şu an hemşin dışında yaşıyan {eskilerin deyişiyle gurbette olanlar} devletin bölgemize sahip çıkmaması kişisel çıkarlar uğruna farklı politika uygulamasının çok büyük rolü olduğunu düşünüyorum rizeden iki tane başbakan çıkarmamıza rağmen şimdi soruyorum hemşinde iş imkanı olsaidi hangi hemşinli toprağını bırakırda giderdi.Unuttum söylemeyi istanbulda hemşinliye rastlamamanız çok doğal nufus 20milyona ulaşınca hal böyle oluyor neyse yazıma burda son veriyorum kendine iyi bak rıza bey umarım bigün hemşinde oturup sohpet etme imkanı buluruz.TAŞ YERİNDE AĞIRDIR DİYORUM (yazi çok kesa oldi kusura bakmaun).
      HİÇBİR YETENEĞİ OLMAYAN İNSANLARDAN HERŞEY BEKLENİR.
      NURETTİN GERÇEKTEN GÜZEL BENZETME YAPTIN
      HAKİKATENH BİZ GURBETTDE YAŞAYAN HEMŞİNLİLER OLARAK BUYÜK ŞEHİRLERİN ÇARKLARI ARASINDA EZİLMEME SAVAŞI VERİYORUZ BUDA TABİ BİRBİRİMİZDEN UZAKLAŞMAYA YOL AÇIYOR AMA YİNEDE BİRİMİZİN SIKINTISINA ELİMİZDEN GELDİGİ KADAR YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ BUDA BİBİRİMİZDEN HEBERDAR OLMAKTAN GEÇİYOR ONUN YOLUDA DERNEKLERİMİZ VE TOPLU OLARAK YAPTIGIMIZ FAİLİYETLERDİR ANCAK ORDA BULUŞUP BİRBİRİMİZİN GEREK SORUNLARINI GEREKSEDE HEMŞİN İÇİN NELER YAPILACAGINI KONUŞMA FIRSATI BULUYORUZ
      NURETTİNİDE DEDİGİ GİBİ İKİ TANE BAŞBAKAN ÇIKARDIK AMA EN ÇOK GÖÇ VERERN İL YİNE RİZE NİYE GEREKLİ İŞ SAHASI VE ÇALIŞMA ALANI OLMADIGI İÇİN NE YAZIK Kİ HEMŞİN GÜNÜMÜZDE SADECE YAZ AYLARINDA GİDİLEN SONRA UNUTULAN BİR YER HALİNE GELDİ BİZLER BİRŞEYLER YAPMAZSAK KORKARIM BİZDEN SONRAKİ KUŞAKLARA BİRŞEY BIRAKAMAYACAGIZ BUNUN SONUDA ALLAH KORUSUN ASİMİLELİKGE KADAR GİDER ÇÜNKÜ ZAMANLA YAPILMAYAN VE GİDİLMEYEN YERLER UNUTULUR VE KİŞİ BULUNDUGU ORTAMA UYUM SAGLAR

REİS KARDEŞ

HANİ DERLER ARİFE TARİF GEREKMEZ DİYE BANADA HEMŞİN DERNEĞİNİN ADRESİ GEREKMEZ ÇÜNKÜ ORAYI BİLİYO GİDİYO TAKİP EDİYORUM BANA DÜŞEN NE İSE ELİMDEN GELENİN FAZLASINI YAPMAYA ÇALIŞIYORUM BENİ ANLAYAMADIN SANIRIM YADA ÖYLE ALGILADIN YADA BEN ANLATAMADIM AMA POGİNALİ BACIM BENİ İYİ ANLAMIŞ SAĞOLSUN SİZEDE SAYGI DUYARIM TABİKİ KONUYU TAKİP ETTİGİNİZ İÇİN SAYGILARIMLA
      Ne güzel ifade etmişsin yaylamun güzide insanı..deroni53 nurettin bey..düşüncelerine katılıyorum ve nerede olursak olalım hemşin bizim..şimdi ise bir olma zamanı bölünmelerden kurtulup,birşeylere başlama zamanı..atalarımızdan bizlere kalan değerleri yok etmeden bizden sonra gelecek olan nesillere en güzel nasıl bırakabılırız bunun düşüncesi içine girmeliyiz..derelerimiz,ağaçlarımız elimizden alınıyor dur dıyoruz ama ne kadar?her yer oldu ormanlık kök sökup ağaç dıken dedelerımız tek bır çivi kullanmadan ev yapan dedelerımız bu günleri görseydi nurettın hemşerimin dedıği gibi bizlere lanet okurdu''ey ogul bugunler içunmi okada ugraştuk''derdi..okadar çok yazılacak şey varkı bende kendı adıma demekdende bezdim her ne olursa olsun hemşin adına yapılacak bir şey olursa kii olması gereken çook şey var elımden geldıgınce bende varım dıyorum...sevgi ve selamlar hemşin kadar güzel günler geçirmenizi diliyorum
      Yazar: kuky Tarih: 10.12.2007 Saat: 19:33

sayin riza bey,o elleri tezek kokan annelerimiz ablalarimiz veya biz hepsi eskide kaldi,bizim hemsinliyiz dedigimiz tek sey horon galiba oyle algiliyorum bilmem yaniliyormuyum,hemsinliler kaybolmustuda bu sanal alemdemi buldular birbirlerin
      i,kultur dogustan olur bence,dediklerini unutmamak iicin kultur lazim,sehirlerde yasayabiliriz dogal bise fakat cocuklarimizi heryil goturmeliyiz o benim koyum dedigimiz yerlere,yoksa nerelisin diye sordugumuzda izmirli yada istanbullu yada ankaraliyim demesin,anasi babasi hemsinli,cocuklari izmirde dogmussa nerelisin dendiginde izmirliyim diyosa o anasinin babasinin sucu.cocuklarimiza kendi ilimizi ,koyumuzu unutturmayalim,benim cocugum koyu sevmiyor demeyelim.BI ORNEK VEREYIM,HEMSINE gittigimde bakiyorum butun genc kizlar sifir kol giyiniyolar,haliyle benim kizimda oylbi olsae giyinmek istiyor,kizim burda oyle seyler giyilmez dedigimde ANNE herkes giyiyor diyor,bir sekilde engel olunamiyorcagin getirdigi degisikliklere,riza bey keske hersey dedigin gibi olsa,SAYGILAR
      Bu konu beni de çok üzüyor.Söylenmesi gereken çok şey var bu konuda.İnsanlarımız dünyaya ayak uydurayım sözde medeni olayım derken dünyaya esas ne için geldiklerini vs. unutuyorlar.Allah'ıma şükürler olsun benim bu şekilde bir sorunum yok, küçüklüğümden beri özenmedim böyle şeylere.Kızınıza bu konuda bence sizden başkası yardım edemez, en azından elinizden birşey gelmiyorsa duanız ona yeter de artar bile.Tam tersi zaman artık öyle bir zaman olmuş ki sen gençsin kızım diyorlar öyle giyinsen bişey olmaz, vs.vs. ama doğru olanı dinlemek lazım tabi, gençlerin bunu dinleyebilmesi için de çocukken dini eğitimlerini almaları gerek.
      Ben birşey daha söylemek istiyorum, bazı anne babalara bakıyorum çocukluktan itibaren kızı serbes bırakıyorlar, kızda çocuk olduğunan iyi yada kötü nedir bilmiyor tabi o gördüklerini kendi içine kaydediyor sadece.Sonra geliyor lise zamanı ve bitiyor diyelim anneler başlıyor kızım öyle giyin böyle giyin.Bu yaşına kadar annesini belki o kıyafette gören kız kendine yabancı olduğu için kabul edemiyor.Demek istediğim birtakım şeyler orta okulda lisede değil çocukken verilir, hatta doktorlara bakarsanız anne karnında.Benim gibi biraz daha derin düşünecek olursanız bekarkenki halleriniz bile sizin ilerideki çocuğunuzun hayatı için çok önemli.
      Sevgili Rukiye yenge sözlerim sana değil genel olarak yazdıklarınızı okuyarak ben de düşüncelerimi sizlerle paylaştım sadece.

Bu sorun sadece Hemşin'in değil bütün herkesin sorunu olmuş melesef.

Bir de sözlerinizde burda kelimesi geçiyor birşey eğer biyerde giyiliyorsa her yerde giyilir.Bizler müslümansak inancımız her yerde bizimle olmalı, inanç için değil de ayıp için vs ise bence bu daha da ayıp.Ben bu sözlerden bunu anladım ve cevap vermeden geçemedim, umarım yanlış anlamışımdır.

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __