Selam Çatlılar

Çoook teşekkürler sevgili Ebru ,,hepberAber güzelyıllara işallah,,çoksağol canım..iyki varsınııızz..

Yazar: ebruy_emine Tarih: 01.07.2008 Saat: 20:02

şöyle bir bakındımda ne kadar olmuş yazmayalı...
      hoş gelmiş mahmut amcammm

geçenlerde bir yerde anlattılar inanılmaz hoşuma gitti aynen paylaşıyorum sizinle....

çattan bir alıntı fıkra tadında...

köye ilk kez radyo gelmiş derecinin odasına kurulmuş o kadar büyükmüşki ilk radyolar iki adam gücündeymiş.başlamış konuşmağa.İlk defa bir erkek konuşmuş sonra bir kadın konuşmağa başlayinca rahmetli hasibe hala:
      (Ola Osman o kariyi kaçurda gene o eğtiyari konuştur...) deyince
      Osman dayı:
      ( olur Hesibe olur eğtiyarimi sevdun)demiş bir güzel gülmişler.
      Sonra bir güzel kuran okunmuş Demirayak Mahmut dede de gelmiş kurani dinlemişler.Apdest almişler.Ardından hama türkü havası gelince Mahmut dede:
      (ulmedi bu ulmedi ..)demeye başlamiş.
      Kim dinler Mahmut dedeyi akşam sabah radyonun başından ayrulmaz olunmuş.
      Yeni dinleyen biri:
      (evoooo ka hassağa iş.Angaradan gonuşulani aluyi bureye geturuyi.Daha gozumuz giyamete daha ne gorecek).
      Hasibe hala :
      (kaa gavuroğli bilur o herif bunun içune saklanmiştur.Angaradan bureye ses gelurmi?Buler Allahun işinada karuşeceklar.Ola osman başumiza taş yağecak).
      Osman dede :
      (gorkma hasibe gorkma bişe olmez...)
      Hasibe hala :
      (ola Osman bu herifun adi varmidu)(vardu adi radyodu)

hasibe halayı osman dedeyi rahmetle anıyoruz....

Yine Hasiba halanın bacısı sakine hala Rizeden Bayburta giderken Trabzonda bir otelde kalmiş.Otelin elektiriği yanıyomuş.Sakine ana kalkmiş ışığı söndürmek için ampule doğru ufleyip dururmuş tabikiii nafile ozaman (olaa gavuroğlunun anderi nee geçmeyi ...geçiremedum )demiş...

bu da iki halanın konuşması....

Hala 1:
      Bu sena senda remazani tutmalisun.Benda tutacağum.Oda tutecak.Hepimiz tuteceuk.Allah gabul etsun.Bakalum ne olacak.
      Hala 2:
      Yazin ot ayinde remezan tutmakta her yiğidun kari değildu.Ka bizum koyde ot ayunde öyle sicak olurki insanun ağzi burni kopurur.O sovuk sular akayi gedeyi bizum ağzumuz guriyi.Bunida kim icat etmiş?Mayis guni güneşun alnunde orak salla,su içma,yemak yema.Sanki cenabu Allahumun buğa ihtiyacimi vardu?Ben buğa akil erdiremeyirum.
      Hala 1:
      Ka sus dema.günaa gireyisun.Oni kimsa bilemez.Allahun işina kimsa garişemaz garişemaz o kada.Butun müslimanlara bi ay uruç farz edilmiştu.Senda ot ayunde ot biçma..
      Hala 2:
      eee ot ayunde ot biçmada ne ede?..Ka soğa hayvanlarun uğune ne koaceksun.Biçma demağilen olurmi?biçma hee dila kolay.. o ki kışin sıeğırler ağırda dile gelurler görursun gununi....

anlattılar çok hoşuma gitti.Kah güldüm kah duygulandım.Ne yazıkki eskiye özlem şiddetle artıyo.
      selam olsun çata,çatlılara,çat severlere, çatlı severlere,
      selam olsun akan dereye,gelen sise,dumana
      selam olsun memleketime...

:] Fıkra tadında yazdıkların yine çokgüzel sevgili Ebruu,,emeğinesağlık...iiki burdasııınnn...

çata,çatlılara,çat severlere selaam olsuun....
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "

mutlu pazarlar

sonunda burasıda kendi çapında bir kitle oluşturdu...artık gaz veren taciz yazıları yazmayacağım...her neyse şununşurasında ağustoza bişey kalmadı.10 dedimi baba köyün yolunu tutar....geride kalanlara allah sabır versin yani köye gelemeyenlere.bekle beni hemşinum azkadi kavuşmaya.YİKİL DAĞLAR..........

merhabalaaarr

sevgili coşkun abi gelmiş sayfamızaaa,, hoşgeldiniiiz,sefalar getirdiniiz ,, kucak dolusu selamlar ,sevgileeerr bizdeen... :]

negüzel murat bey, demek ağustosta sizde oralardasınız,,yayla şenliklerinede gidersiniz artık,,e cancık oteli ,çatu da ziyaret edersiniz işllh,..bizim içinde yıkiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllll dağlaaaaaaaaaarrrrrr...

bnde buhafta batıkaradeniz dolaylarında olucam,,doğusuna gitmek te nasipolcak birgün inşallah.. :( :]

sevgili Mahmut Nuri beyin ,harika bitürküsünü sayfamıza eklemek istiyorum <<izinsiz oldu ama,kızmıycağınızı umuyorum mahmutbey..

Türküyü kafadarım
      Merak söyletür merak
      Nesıl türkü demeyim
      Çatumdan kaldum ırak.

Denizun ortasında
      Elek dönüyor elek
      Ayrılmazdum çatumdan
      Ayırdı beni felek.

herkese sevgileerrr..

slm olsun çata

merhaba herkese şimdi herkes çattadır ne güzel bir yer hele şu resimde ki düzlük yokmi offf bir cennet ya çat düzi varya aha bakın burasıdu işte nasil?
      Resimler
      • at.jpg

76.24 kB, 0×0, 413 defa görüntülendi
      Karakteriniz, şöhretinizden önemlidir. Karakteriniz, siz ne iseniz odur... Oysa şöhretiniz, başkaları sizi ne sanıyorsa odur
      resim çok güzel.... teşekkürler paylaştığınız için
      çok az kaldı o düzlüklere kavuşmaya, çisede ıslanmaya , soğuk sulardan içmeye, mis gibi havasını taaa içime çekmeye, çardakta derenin sesiyle mis gibi muhlamayı yemeye, özlem gidermeye az kaldı...

selam olsun çata
      selam olsun çatlılara
      selam olsun çat severlere
      selam olsun çatlı severlere
      selam olsun dağlara ,çiseye, gelen dumanaa...
      Resimler
      • zx74C.tmp.jpg

330.33 kB, 0×0, 404 defa görüntülendi

OHOOOOOOOOOO

Vallahi temuz ayı hersene ızdırapgibi geçiyor.ağustoz da gelmek bilmiyor.10 ağustozda inşallah oralardayım.bana Ankarada nerelisin diye sorduklarında kutsal topraklardanım diyorum,şaşırıyorlar.ORASI NERESİ DERDEMEZ TABİKİ RİZE.dediğimde gülüyorlar.ALLAH AŞKINA RESİMLERDEN DE ANLAŞILDIĞI GİBİ, BİZİM ORALAR GİBİ GÜZEL YER VERMI.ALLAH DÜNYAYI YARATIRKEN BİZİM ORALARA SANKİ BİRAZ TORPİL Mİ GEÇMİŞ NE????????????BEN BURALARA KUTSAL TOPRAKLAR NASIL DEMİYEYİM.inşallah kıymetini hep biliriz...HEP VAROLESEN ÇAT DUZİİİİİİİİİİİİİİİİ.......

CVP: selammmm

Yazar: ebruy_emine Tarih: 12.07.2008 Saat: 13:06

resim çok güzel.... teşekkürler paylaştığınız için
      çok az kaldı o düzlüklere kavuşmaya, çisede ıslanmaya , soğuk sulardan içmeye, mis gibi havasını taaa içime çekmeye, çardakta derenin sesiyle mis gibi muhlamayı yemeye, özlem gidermeye az kaldı...

selam olsun çata
      selam olsun çatlılara
      selam olsun çat severlere
      selam olsun çatlı severlere
      selam olsun dağlara ,çiseye, gelen dumanaa...

ebru beter ol emi..:D ya gidemioz die bu kadarda kıskandırmak olmes ki :)
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³

PAYLAŞALIM BAKALIMMM

BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE SABAH……. TAHTA EVİN GICIRDAYAN SESİNDE UYANIRSINIZ UYKUDAN.AHIRDAN GELEN DİNGİL SESLERİ EŞLİK EDER SİZE.BABANNE BAĞIRIR İNEĞE RAHAT DURDE BİR SAĞEYİM DİYE.KOVAYA UZUN İNCE DÜŞER BEMBEYAZ SÜT.GÜNEŞ ÇOKTAN GÖZ KIRPMIŞTIR GÜNE.BAL GİBİ UYKUNUZ OLSADA YATAMAZSINIZ ARTIK.BİR GÜÇ KALDIRIVERİR SİZİ…BU GÜZEL SABAHTA UYUNURMU DERCESİNE…GÜZEL BİR GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLANIR ELBET.KAPIDA PEKE SİZİ HAZIR VAZİYETTE BEKLEMEKTEDİR.ÖNÜNÜZE ESKİDEN 30 KİŞİNİN YEMEK YEDİĞİ KOCA BİR SİNİ GELİR.YAVAŞ YAVAŞ GELİR KATUKLAR.KOKULU PEYNİRİ,MİNCİSİ,BALI VE SENELERDİR YAŞAMALARINI ONA BAĞLADIKLARI TERTEMİZ TEREYAĞI….PİLİTADAN HENÜZ ÇIKMIŞTIR SIMSICAK KÖY EKMEĞİ..BABANNE ELİNDE KOVASIYLA AĞERDEN ÇIKAR.MAKİNA HEYETTE KURULUDUR.SÜTÜ BOŞALTIR İÇİNE BİR TARAFTAN SÜT DİĞER TARAFTAN KAYMAK AKMAKTADIR KAPLARA…..ANNE MARANDAN DİDMALARI GETİRİR.TERTEMİZ SULARLA DEMLENİR ÇAY.BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE KAHVALTI……DEDE KAPIDA HEZARLA ODUN KESMEYE BAŞLAR,BABA KOPRİSİNİ ALIR ÇIKAR GİDER ORMANA…ANNE ORAKLA KOYULUR YOLA.KARDEŞLER YUKARKİ BAHÇEDE ÇEĞERLERİ YIĞAYTİ DEN ORAKLA ALIP BAŞLAMIŞLARDIR HORUM YAPMAYA…ORTANCA KIZLAR HARKLARUN KENARINDAKİ MORLARI TOPLAMAYA BAŞLAMIŞTIR.ERKEK OĞLANLAR CEŞKARDA BİRDİR BİR OYNAMAKTA..KÜÇÜK KIZ SURAT ASMIŞ CEYNİKTEN DÜŞMÜŞ DİYE…BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE HAYAT….ASLINDA HEPSİNİN AYRI AYRI İŞİ OLSADA BİR NOKTADA TOPLANIRLAR ENİNDE SONUNDA.”SEVGİ” HİÇ EKSİK OLMAZ ONLARDA DEDİM YA BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE SEVMEK…BEBEK DAHA HUZURLU DALIVERİR UYKUYA YILDIZLARIN ALTINDA.BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE UYKUDA…SEVDİĞİNİN GÖZLERİNE KAÇAMAK BAKILSADA BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE SEVDA…..GÜNEŞ BATARKEN TEPELERİN ARDINDAN BİR BAŞKA SABAHA MERHABA DEMEK İÇİN BİR BAŞKADIR MEMLEKETTE MANZARA....

SELAM OLSUN ÇATA
      SELAM OLSUN ÇATLILARA
      SELAM OLSUN ÇAT SEVERLERE
      SELAM OLSUN ÇATLI SEVERLERE
      SELAM OLSUN GELEN DUMANA
      SELAM OLSUN ÇİSEYE

GÜZEL MEZREM CAĞALVERA SELAM OLSUN..........

EBRU ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK.YAZIN BENİ TAAAAAAAAA GEÇMİŞE GÖTÜRDÜ.BABAANNEMLE ETTUĞU MERZECİLUKLER BİRBİR AKLIMDAN GELDİ GEÇTİ.BABAANNEM TAM AĞİRİ EDERKEN İNEKLE OLAN DİDİŞMELERİ İDİ HEP BENİ UYANDIRAN.TAHTALARIN ARASINDAN VURAN SABAH GÜNEŞİN YAKICILIĞI NEGÜZELDİ.AĞİRDAN GELEN O AROMATIK KOKU DA CABASI.HERSABAH TAZE KAYMAKSUZ KAHVALTI ETMEZDUM.KİMBİLİR BUGÜN KAÇ KİŞİ YAPABİLİYOR.TEK YEGANE İŞİM İSE ÇOBANLUKTİ .ŞEMSİYENUN ALTİNDE ETTUĞUM ÇOBANLUKLER MEĞERDE NEGÜZELMİŞ........HAVA HEP BOZUK OLDUĞUNDAN ŞEMSİYE YLE KERDEŞ OLMUŞTUM.HAFTA SONUNU İPLE ÇEKERDİM ÇÜNKÜ BABAM GELİRDİ....TA KARŞİKİ DAĞDAN(LORUDUN BOĞAZINDAN)ORO MURAT OROOOOOOOOO DİYE NAĞARA ATARDI.NE SEVİNİRDİM BU SESE.ÖMRÜMDE DUYLUĞUM EN GÜZEL NAĞARADIR BABAMIN NAĞARASI........HELE ANAMDA YANINDAYSA DÜNYALAR BENİM OLURDU...BABAM SIRT ÇANTASINDAN SIRAYLA ARMUT,KÖY HIYARI,KARAYEMİŞ,SAKIZ,KOLA,ÇEKİRDEK ÇIKARINCA DEFİNE BULMUŞ GİBİ SEVİNİRDİM.AMA BU MUTLULUK 1 GÜN SÜRRDİ.ERTESİ SABAH.BEN GENE KARALASTIKLERİMİ GİYER ŞEMSİYEMİ ALDIĞIMDA ANAMLA BABAM SIRTINDA KOCA BİR ÇAYIR YÜKÜYLE KÖYÜN YOLUNU TUTARDILAR 1,5 SAAT SONRA GENE LORODUN BOĞAZINDAN GENE O ENGÜZEL NAĞARAYI DUYARDIM.ORO MURAT OROOOOOOOOOOOOO.ARKASINDAN ANAM BİR NAĞARA ATARDI Kİ KENDİMİ O AN KOYVERİRDİM.GÖZÜMDEN YAŞLAR SEL OLUP GİDERDİ..........BEKLEKİ BİDAHAKİ CUMA AKŞAMI GELSİNDE ANNEMLE BABAMA KAVUŞAYIM.....ÇOCUKLUĞUMDA EN GÜZEL MUTLULUKLARI VE HÜZÜNLERİNİ YAŞADIĞIM YERDİ BURASI.BURASI CAĞALVER MEZRESİYDİ....SELAM OLSUN DİYELİM
      oro murat oroooo ... :( ağlattınız vallahi muratbey ,,,yüreğiniz dert görmesin,,anılarınız hep mutluluk vericiolsun işallah..

sevgili Ebruu,,,yine harika biryazı ,,emeğinesağlık...

veeeeeeeee

doğum günün kutluolsun canım,,,memleketi bırakmıyan duman,,yüreğine hiç uğramasın ,,hüzünler yanaşmasın,,mutluluklar dolsun gönlüne..
      doğum günün kutlu ,,herşey gönlünce olsun sevgili Ebruu...nice mutluyıllar.harika yazılarınla iiki varsııııınnn..
      ebruuuuuuu ebruuuuuuuuuuuu :))))))

doğum günün kutlu mutlu olsun:) yeni yaşın bi önceki yaşından dahada iyi geçer umarım tüm istediklerini elde edersin umarım :) nice uzun mutlu umutlu sağlıklı senelere.görüşmek üzere:)
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³
      Ka Ebru!
      1Aydır Tuzla'dayım ve Tuzla Belediye Başkanının senin amcan olduğunu tesadüfen öğreniyorum.
      1 Ay daha Tuzla'da olacağım. Herhalde bol bol kulaklarını çınlatırız. Bu arada sana da selamları var.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

malesef,,bencede offff

çatlılaaar nerdesiiiizzzzzz,,,

çata,çatlılara,çatseverlere,,deresine,dumanına,herşeyine selaaaam olsun..
      Resimler
      • at.jpg

287.04 kB, 600×450, 487 defa görüntülendi
      • atköprü.jpg

229.49 kB, 450×600, 471 defa görüntülendi
      • attepeden.jpg

269.32 kB, 600×450, 496 defa görüntülendi