Hemşin Kadını

Hemşin Kadını

Meryem (Mene) Ablamın önerisi ile bu sayfayı açıyorum. Daha önce farklı başlıklar altında benzer şeyler yazıldı ama Hemşin Kadınları başlığı açıldığını hatırlamıyorum.

Hemşin Kadını kimdir, nedir? Kendisini ülkenin veya dünyanın çeşitli yerlerindeki kadınlardan ayıran farkı nedir?

Geçmişte “Erkek kahvede oturur, kadın çalışır” görüşü doğru mudur? Erkek gerçekten kahveden çıkmayan bir durum mu göstermiştir.

Yaylaya giderken sepetinde 50 kiloluk yük ile yürüyen kadının sepetinin üstüne bir de terlediği için çıkardığı ceketini atan erkek tipi var mıydı/var mıdır?

Sırtlarıyla hayvan pisliklerini ve helâ çukurundaki pislikleri bostana ve çaylıklara indirirken kocaları gerçekten kahvede kumar oynarlar mıydı?

Eğer böyle bir durum varsa bunun sorumlusu erkek mi yoksa kadının bu durumu gönüllü kabul etmesine sebep olan kültür yapımız mı vardır?
      Lütfen konu hakkında görüşlerinizi buraya yazar mısınız? Kimdir be Hemşin Kadını?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      konu ilginc yanliz bu platform da yazanlarin bu konuda gorus bildirmeleri icin oncelikle anneleriyle konusmalari gerekmektedir.

Sunu soyleye bilirim bu durum biraz insanlarin kisilikleriyle baglidir.Benim ebem ve annem calisirken dedem ve babam ve bizler de calisirdik. Hatta sabah erken kalkar 1 saatlik yoldan ot getirirdik sonrada okula giderdik.bu durum 1982 yilindan sonra Ankara ya tasindigimizdan dolayi degismistir.
      Tabiki bu durum dedem ve babamin kahvehane kulturu olmadigindan kaynaklaniyordu.

HAYATI PAYLAŞMAK

Hemşin coğrafyasında yaşam gerçekten çok ağırdır.Bu nedenle sadece kadınların işlerin tamamının üstesinden gelmeleri mümkün değildir.Dolayısı ile üniversite yıllarıma dek yaylacılık yapmaktaydık(heçençur-cağpeyik-tugut) yaylalarına giderdik.Yaylalarda gerçek bir iş bölümü vardı.Kadınlar sığırlarla genelde ilgilenirken erkek gerek katırla yükleri taşıma,odun v.s türü işleri yapardı.Köy hayatımızdada(haçapit) genelde manzara aynıdır. Yani doğanın acımasız koşulları az veya çok erkeklerinde çalışmasını gerektirmiştir.Ayrıca hemşin kültüründe paylaşma vardır.Günümüzde bu kültür dejener olmuştur tabiiki.Üretim ilişkilerinin farklılaşması ile bu kültürde değişime uğramıştır.
      Sevgili Haçapitli;
      Konuyu açmamın gerçek sebebi Hemşinli kadınların akşama kadar bahçede, bağda, dağda çalıştığı ama erkeklerinin akşama kadar kahvelerde oyun oynadığı gibi bir iddianın gerçek olup olmadığı, gerçekse bunların sebeplerini tartışmaktı.
      Umarım konu bu yöndeki katkılar ile gelişir.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      şakır bey bu konuyu nıye actıgını bılmıyorum am dogru eskıden oyleıdı erkekler otururdu gurbetten geldıklerı ıçın kadınları onlara ış yaptırmazdı çoguda ıner nahıye ya ıçer yada kumar oynardı sımdı oyle deyıolmı bızım hemsın kumar ıckı baska hıç bırsey onemlı deyılevet kadınlar gubre taşır odun cay vesaıre hepsını kadınlarımız yapar bıde ustune dayak hıç deyılse sımdıkı gençler belkı dayak atmazlar bu arada hadrelı odun alaf gıbı şeylerıde yaparlar amabenım dedem bızımle bırlıkte cayı yuklendımı dogrı nayyeya gıderdı oda gençlıgınde ıstanbulerde gezmış bıraz yaslenınce bızımle bırlıkte calıştı bızım hemşın bu ışte şakır bey
      Varsa yoksa Tepan... :)
      Evet! Hemşin'de kadınlar çalışır erkekler kahveye giderdi. Arada da içerlerdi ama sizin de söylediğiniz gibi kadınlar da bu duruma razıydı. Hatta bu konuda erkeklerini teşvik de ederlerdi. Bunun çeşitli sebepleri vardı ama enönemli sebep erkeklerin gurbet hayatı idi. Amcamlardan biliyorum.
      Amcam Ankara'da çalışır, bekar evinde kalır ve köye senede 10-15 gün ancak gelebilirdi. Yengem de ondan odun etmek dışında başka iş istemezdi. Çünkü o iş kadınların yapamayacağı bir işti.
      Bunun dışında amcam genellikle nahiyeye iner kahvede oyun oynar stres atardı. Bazen de dağa gider bir müddet orda kalır kafasını dinlerdi. Ancak bunların hepsinin sebebi tatil dönüşü başlayacak 11 aylık gurbete dinlenmiş bir şekilde dönebilmekti. Yani erkeği kahveye sokan sosyal sebeplerdi.
      Bu durum 70'li yılların sonunda gurbete gidenlerin eşlerini de yanlarına götürmeleri ile birlikte bitti. Çünkü şehire giden kadınlarımzı bir daha kolay kolay köye dönmediler. Şehirlerde kendi düzenlerini kurdular.
      vallaha dogrusunu soylemek gerekirse,benim ne babamin tarafinda nede evlendigim yerdeki erkeklerin hic biri kadin calisirken onlar oturmadilar,kadin agir yuk tasirken erkekler kahveye gitmedi,elbette olmustur kadin calisirken erkeginde kahvede olusu ama bu normaldir,kadinda kahveye gidecek hali yok hos,eskiden erkeklerin oturup sohbet ettigi yer kahveydi,kahveye gitmedimi evde kadin gibi oturuyor olurdu,babam evde cayini bicip,odununu kesip kahveyede gidiyodu bence normal.

bide sakir agbinin dedigi gibi erkekleri boyle yapan biz kadinlariz,bu erkek isi degil bunu kadin yapar denildikce bu boyle devam eder.
      KOYUM CENNET NE ISUM VAR BURADA
      Rukiye Baci;

Diyelim ki sen köydesin. Mehmet de 2 senedir ABD'de. Uşak köye geldi. Sabah kahvaltısını yaptı. Sen çay toplamaya gideceksin. O da kahveye gitmek istedi.
      Şimdi sana soruyorum baci.
      15 Gün için ABD'den memlekete gelen Mehmet Kardeşimi kahveye gönderir misen göndermez misen?
      ne demek sakir agbi elbetteki gonderirim,,esimin hemcinsleriyle oturup sohbet etmesini niye istemeyeyimki,butun gununu kahvede gecirirse elbette uzulurum beni umursamiyomu diye.o gorevini yapmis benimde gorevim cay bicmekse cayimi bicerim esimide kahveye gonderirim,saygilar sakir agbi
      KOYUM CENNET NE ISUM VAR BURADA
      Şakir abi,

O kadınları anlamak için onlara sormak lazım yoksa bizim gibi şehirde büyümüş senenin 2-3 haftası orda olan veya olamayanlar bunu nerden bilecek?

Yaşı 50 nin üzerinde vaktiyle hemşinde bir kaç sene ve üzeri geçirmiş insanlar hemşinin çileli yönünü bilirler.

Biz gittik gündüz 2 bağ çayır taşıdık her akşam horon oynadık Elevit te, bu mudur yani? Bazıları bunu bile yapmadı. Köylere bile çıkmayanlar var. Kışın hangi birimiz hemşinde bulunduk??

Bunun da ötesi eskiden gurbetçilik vardı. Gidenden kolay haber alınamazdı. Para yok pul yok fakirlik ve yoksulluk vardı. Hemşin kadınının asıl çilesi bence o zamanlardı yoksa 50 gr. ceketten yük artmaz :)
      Ne Mutlu Türk'üm Diyebilenlere!
      Sevgili dostlar ,uc asagi bes yukari hepinizin soyledigi ayni , saniyorum bende cok farkli seyler soylemiyecegim .
      Evet hemsin kadini calisirken erkekler kahvede oyun oynar, sohbet eder hatta ickide icerdi eskiden.
      Hemsinli aileler kendi aralarinda cok guzel bir isbolumu yapmislar ve hayati paylasmasini cok iyi becermislerdir .
      O zor hayat sartlarinda yasayabilmenin baska yoluda yoktu zaten
      Daha ılk okulu yenı bıtırmıs 12 yasındakı cocugun rotası bellıdır. Bırkac ıstısnanın dısında butun erkek cocuklar buyuk sehirlere gıderek bulasıkcılıktan başlayıp ya aşçı yada pastacı ustası veya komılık ten baslıyarak garson olma hedefını daha okula gıderken kafasına koymustur.
      Dusunun 12 yasında ana kuzusu bu cocuk bır yıl anasından uzk yasamıs ve ızıne gelmıs o ana bır yıl hasretını cektıgı kuzusunu bırakın calıstırmayı yer bastırırmı, helede hemsınlı bır ana .
      Daha sonrakı yıllarda elı ekmek tutan bır delıkanlı olarak koyune geldıgı zamanda o yokluk yıllarında evıne para getıren oglunu, kocasını calıstırırmı hemsın kadını? Ona hep mınnet duygusuıle bakmıs allah senı basımızdan eksık etmesın dıye hep dua etmıstır, Sunun surasında 15-20 gun dınleneceksın ve gene o zalım gurbete donecek evıne ekmek getırmek ıcın var gucunle calsacaksın bıraz dınlen bıriki insan icine cik diyede kocasini kendi rizasiile gondermistir kahveye.
      Bazi kardeslerimin soyledigi gibi, koyde devamli kalan yasli erkeklerimizde
      ellerinden geldigince kadinlariile beraber calismislardir.Hatta kendi evinin odununu yaptiktan sonra evinde erkegi olmiyan komsusunun odunuda yapmistir , yada katirin pesine takilip yayla yollarina dusmustur .
      Aslinda iyi arastirilirsa, genel olarak hemsin erkegi icin soylenen sozlerin fazla abartili oldugunu gormek hicte zor degildir. Hic suphe yokki her toplumda oldugu gibi Hemsindede bazi istisnalar olmus, bundan sonrada olacaktir ama bunu genelleme olarak almak bana gore haksizlik olur.
      SAYGILARIMLA
      ŞAKİR ABİİ ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİN.
      ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM BURDA YANİ İZMİRDE BANA NERELİ OLDUĞUMU SORANLARA ÖVGÜYLE HEMŞİNDEN BAHSEDİYORUM ,İNANAIRMISIN % 90 'NI HEMŞİNE GİTMİŞ GEZMİŞ KARADENİZİ ÇOK İYİ BİLİYOLAR Bİ BAHSEDİYOLARKİ YEŞİLİNDEN MAVİSİNDEN, O AN BENİMLE BİRLİKTE SANKİ YILLARDIR ORDA YAŞAMIŞLAR GİBİ GELİYOR. OYSAKİ 2 YADA 3 HAFTALI BİR GEZİYE KATILMIŞLAR. HERŞEY GÜZEL SOHBET EDERKEN BİRDEN SORDULARI TEK SORU ŞUU;

"KARADENİZDE HEP KADINLARMI ÇALIŞIYOR? BİZ GEZERKEN ERKEKLER MERKEZDE KAHVELERDE KADINLARDA BAHÇELERDE ..."

HAKLILAR BİZİ BOŞ VERİN DIŞARDAKİ İNSANLAR FARKETMİŞ BUNU.
      EVET HEP KADINLAR ÇALIŞA BİLİR AMA O BAZI BENCİL ERKEKLERİN DAVRANIŞLARIDIR DEDİM. AMA FARKINDAYSANIZ KADINLAR DAHA ÇOK HAKLARINI SAVUNLAKTADIRLAR.

OZAMANDA KADINLAR İSTESELER ERKEKLERİ TARLADA ÇALIŞTIRIRDI AMA ONLARIN EL MARİFETİNİ BEĞENEDİKLERİNDE:D BAĞA BOSTANA SOKMADILAR:D:D:D

ERKEKLER TARLADA ÇALIŞSA KARADENİZDE HİÇ BİR ÜRÜN YETİŞMEDZİİ:D KANIN ELİNİN DEĞİDİĞİ HERŞEY SON DERECE MÜKEMMELDİR:D AMA ERKEKLER DİKKET ETMELİİ , KADINLAR OINLARA DEĞERSE ASABİLENİPP ARTIKK FENA OLUYORR:D:D

BUDA İŞİN ŞAKASII HAYAT MÜŞTEREKTİR..

HİÇ UNUTMAM KÜÇÜK KIZIM ANNEME BABAM NERDE DEDİMM ODA BANA FANYANS DİZİYOR DEMİŞTİ. OKADAR ÜZÜLMÜŞTÜMKÜ BABAMIN EK İŞ YAPMASINA .
      AMA SONRADAN ÖĞRENDİMKİ O ANNEMİN KULLANDIĞI BİR DEYİMDİİ KAHVEDE OYNADIĞI OYUNA VERDİĞİ AD:D:D:D

BU HAYAT BÖYLE GÜZEL
      ZORUYLA, KOLAYIYLA
      HERŞEY MÜKEMMEL OLSA
      YORUMLUK KONU KALMAZ

YETERKİ SEVMEK OLSUN
      YORUMLARIN SONUCU
      BİRİ GİDİYORSA....
      VE YANLIZLIK YÜKLÜYSE BULUTLAR,
      AĞLAMAK;
      ÇARESİZLİĞİN GÜZE DÖNÜK YÜZÜDÜR BELKİ ,,,
      Yazar: yasarsayim Tarih: 25.12.2007 Saat: 08:39

Sevgili dostlar ,uc asagi bes yukari hepinizin soyledigi ayni , saniyorum bende cok farkli seyler soylemiyecegim .
      Evet hemsin kadini calisirken erkekler kahvede oyun oynar, sohbet eder hatta ickide icerdi eskiden.
      Hemsinli aileler kendi aralarinda cok guzel bir isbolumu yapmislar ve hayati paylasmasini cok iyi becermislerdir .
      O zor hayat sartlarinda yasayabilmenin baska yoluda yoktu zaten
      Daha ılk okulu yenı bıtırmıs 12 yasındakı cocugun rotası bellıdır. Bırkac ıstısnanın dısında butun erkek cocuklar buyuk sehirlere gıderek bulasıkcılıktan başlayıp ya aşçı yada pastacı ustası veya komılık ten baslıyarak garson olma hedefını daha okula gıderken kafasına koymustur.
      Dusunun 12 yasında ana kuzusu bu cocuk bır yıl anasından uzk yasamıs ve ızıne gelmıs o ana bır yıl hasretını cektıgı kuzusunu bırakın calıstırmayı yer bastırırmı, helede hemsınlı bır ana .
      Daha sonrakı yıllarda elı ekmek tutan bır delıkanlı olarak koyune geldıgı zamanda o yokluk yıllarında evıne para getıren oglunu, kocasını calıstırırmı hemsın kadını? Ona hep mınnet duygusuıle bakmıs allah senı basımızdan eksık etmesın dıye hep dua etmıstır, Sunun surasında 15-20 gun dınleneceksın ve gene o zalım gurbete donecek evıne ekmek getırmek ıcın var gucunle calsacaksın bıraz dınlen bıriki insan icine cik diyede kocasini kendi rizasiile gondermistir kahveye.
      Bazi kardeslerimin soyledigi gibi, koyde devamli kalan yasli erkeklerimizde
      ellerinden geldigince kadinlariile beraber calismislardir.Hatta kendi evinin odununu yaptiktan sonra evinde erkegi olmiyan komsusunun odunuda yapmistir , yada katirin pesine takilip yayla yollarina dusmustur .
      Aslinda iyi arastirilirsa, genel olarak hemsin erkegi icin soylenen sozlerin fazla abartili oldugunu gormek hicte zor degildir. Hic suphe yokki her toplumda oldugu gibi Hemsindede bazi istisnalar olmus, bundan sonrada olacaktir ama bunu genelleme olarak almak bana gore haksizlik olur.

Aslında herkes benzer şeyler söylemiş ama en güzel cümleleri Yaşar Abim kullanmış. Sanırım Karadeniz erkeği kahvelerde verdiği görüntü dışında gerçekten çalışkandır. Hiç öyle olmasa dünyanın her yerinde bir Hemşinli olur muydu?
      Günümüzde göç bir çok şeyi değiştirdi ancak bundan 40-50 sene öncesi Karadeniz erkeği de en az kadınlarımız kadar çalışırdı. Sadece her işi yapmazlardı. Sabahtan akşama odun taşıyan kadının işi ne kadar zorsa o odunun ağacının kesip, biçip doğrayan erkek de kadın kadar güç sarfederdi. Kadı orakla çayır biçerken ne kadar yorulursa kerendi vuran erkek de o kadar yorulurdu.

Yorum yapan tüm arakladaşlarıma teşekkürler.

hemşin kadını

herkesin yazdığı hemen hemen aynı.Bende ayrıntıya girsem benzer şeyler yazarım.Kendi yaşantım ve burda görüş belirtenlerden hareketle şu sonuca vardım: Hemşin kadını,fedekar,cefakar...hoşgörülüdür.Aynı cümleyı
      -az da olsa- erkeklerimiz için mualesef kullanamam.Şunu da ilave edeyim gün geçtikçe hayatın zor şartları aradaki farkı kapatmaktadır.