E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu e-okul programının bir aşaması olan E-okul veli bilgilendirme sistemi aktif hale getirilmiştir.Artık ilköğretimde okuyan öğrenciler velileri tarafından TC Kimlik numaraları ve Okul numaraları girilerek devamsızlık bilgileri,not bilgileri,ders programları,aldıkları belgeler,okudukları kitaplar vb. internet üzerinden takip edilebilecek.İşin özü artık öğrencilerin durumları velileri tarafından günlük olarak internet üzerinden kontrol edilebilecek.
      Aşağıdaki linkten bu bölüme girebilirsiniz.

e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/Veli/IOV00001.aspx
      Resimler
      • eokul3.gif

6.67 kB, 225×44, 2,287 defa görüntülendi

Şu anda sadece ilköğretim okullarını,ilerde liselerde girecek.

Bu yıl bütün işlemleri e-okul üzerinden yaptık.Sadece veliler için bir kolaylık olmadı,öğretmenler ve okul idareleri içinde çok büyük kolaylık oldu.İdareci olanlar bilirler e-okul çıkmadan önce okullar özel okul programlarına her yıl dünya para verirdiler,artık bu paralar okula kaldı.Ayrıca işlemler e-okul üzerinden yapılacağından kağıt kullanımıda önemli ölçüde azaldı diyebiliriz.Kurumlar arası yazışmalarda artık her okulun e-mail (özel mail adresleri bunlar) üzerinden yapılacak.Çoğu konuda geri olsakta e-devlet uygulamalarında ilk başlarda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.
      Eğitim bölümünde bazı konularda anlatmıştım.3 yıl önce İlköğretimde yeni bir programa geçildi.Gardner in çoklu zeka kuramına dayanan
      (1- Dille ilgili zeka
      2. Mantıksal zeka ve matematiksel zeka
      3. Uzamsal ve mekansal zeka ( görsel zeka )
      4. Bedensel ve devinimsel zeka
      5. Müzik ve ritim zekası
      6. İnsan ilişkileri ile ilgili zeka ( sosyal zeka )
      7. Kendi özbenliği ile ilgili zeka ( öze dönük zeka )
      8. Doğa zekası)
      bu programda artık öğrenciler pasif rolden kurtulup başrolü aldılar tabiri caizse.Öğretmende sürekli düz anlatımla dersi anlatan konumundan öğrenciye direk bilgiyi veren değilde rehber öğretmen konumunda öğrencinin bilgiye ulaşmasında (sadece düz anlatım metodu değil) bir çok metodu kullanarak yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlayan rolünü aldı.Programların ilk 5 yılı deneme yıllarıdır.Bu 5 yılda programdaki eksiklikler,okullardaki alt yapı eksiklikleri vs tespit edilmeye giderilmeye çalışılır.Ülkemiz şu an İlköğretimde o aşamadadır.Bu programla birlikte hedef tüm İlköğretim okullarına Bilişim Teknolojisi (Bilgisayar Sınıfları) sınıfları kazandırmaktır.Hızlı bir şekilde bu çalışmalar devam etmektedir.Aynı şekilde fen labratuarlarıda yenilenmeye gitmektedir.Bilşim Teknolojisi mevcut okullara Bilgisayar Formatör öğretmenleri yetiştiriliyor.Bu öğretmenler okulun mevcut bilgisayarlarının bakımını yapıyor,hemde öğretmenlere,öğrencilere eğitimde bilgisayarı,projeksiyonu,akıllı tahtaları vb.nasıl amaca uygun bir şekilde kullanılmasıyla ilgili bilgilendirmeler kurslar veriyor.Bizim okulda bu işi bu yıl ben yapıyorum.Özellikle merkez okullarda akıllı tahtalar yaygınlaşmaya başladı.Eğitimde bu tip teknolojik araçların kullanılması öğrencinin birden fazla duyusuna hitap ettiği için bilgiyide kalıcı hale dönüştürüyor doğal olarak.
      Eğitim sistemimizdeki diğer bir sorunumuzda "yıllar boyunca yabancı dil görüyoruzda mezun olduktan sonra kendimiz tanıtacak kadar bile yabancı dilimiz olmuyor" .... Bu sorunla ilgilide Milli Eğitim Bakanlığı önemli bir programın hazırlığı aşamasında.Bu yıl pilot okullarda uygulamaya sokuluyor.Bu yıldan sonra tüm okullarda yaygınlaştırılacak sanırım.Programın ismi Dyned.Kısaca program şöyle.

DynEd Nedir ve Ne Sağlamaktadır ?

DynEd, dil eğitimcileri, bilgisayar programcıları, nörologlar ve sanatçılardan oluşan bir ekip tarafından
      tasarlanan dünyadaki ilk ve en etkin çoklu ortam dil eğitimi programıdır. Nöro-bilimsel araştırmaların
      ışığında “anlama” becerisinden “otomatikleşme” durumuna geçmeyi ve İngilizce dilinin kalıcı hafızaya
      yerleşmesini hedefler.
      DynEd, dil eğitimini bilgisayarlar üzerine taşıyan ve bireylerin kendi kendilerine İngilizce öğrenmelerini
      sağlayan bir eğitim sistemidir. Bilgisayarları başında çalışan kullanıcılar DynEd yazılımları ve eğitmenleri
      tarafından izlenerek yönlendirilmekte ve geleneksel sınıf içi eğitim sisteminden 2 - 3 misli daha verimli
      bir eğitim yapılabilmektedir.
      DynEd eğitim sistemine yeni giren kullanıcılara kendi bilgisayarları üzerinde bir Yerleştirme Sınavı
      (Placement Test) verilmektedir. Bu sınav başlangıç düzeyi sorularla başlayıp, verilen yanıtlara göre
      soruları zorlaştırmakta ve kullanıcının sorulara cevap veremeyeceği düzeye gelmesi ile sonucu
      belirlemektedir. Sınav sonucunda kullanıcının düzeyine uygun DynEd eğitim yazılımları ve bu yazılımlara
      hangi düzeyden başlayacağı belirlenmektedir.
      DynEd İngilizce dil eğitimi programı Dünya’nın en geniş eğitim içeriğine sahip programıdır. Her yaş ve
      her düzeydeki kullanıcının her türlü gereksinimini karşılayan eğitim yazılımları bulunmaktadır. Kullanıcılar
      tüm yazılımlardan faydalanabilirler, ancak en verimli eğitimi alabilmeleri için kişiye özel bir eğitim paketi
      önerisi eğitmenler tarafından sunulacaktır.

Bu program okullarda oturtulduğunda 8. sınıftan mezun olan bir öğrenci rahatlıkla kendini ifade edebilecek bir yabancı dile sahip olacak gibi gözüküyor.