Hemşinlilerin Buluşma Sayfası

Hemşinlilerin Buluşma Sayfası

Bu sayfada TÜM HEMŞİNLİLERİN sayfası olusun =)

Sadece Hemşin yada Çamlıhemşinlilerin değil "Ben Hemşinliyim" diyen herkesin sayfası.

Sohbet içerikli yazılardan ziyade; hatıralar, anılar, yaşanmış hikayeler,öyküler ve eski resimler eklenmesi dileğiyle.

Yaşanmış bir Hemşin hekiyası :tongue: ile açılışı yapayım diyorum .

-----

Çoçukluğundan beri tulumculuk yapan Osman hastalanır ve yatağa düşer.

Komşuları başında beklemektedirler. Köyün Laz olan iimamı dua etmektedir Osman için.

Osman öldü ölecek derken gözlerini açar ve zorlanarak " lidu dudu, lidu lidu, lidu dudu .. " der.

Başında bekleşenler sevinir Osman iyileşiyor diye ama Osman gene gözlerini kapatır ve komaya girer.

İmam efendi dua etmeye köylü yine umudu kesmiş beklemeye devam ederken Osman yine gözlerini açar ve "lidu dudu, lidu lidu, duli dudu.." der ve tekrar gözlerini kapatır.

Bu olay birkaçkere daha zuhur eder. Köyün imamı iyice kızmıştır. Osman bir daha "lidu lidu, lidu dudu." der demez imam ayağa kalkar, biraz kızgın biraz şaşkın bir ifadeyle;

"Eliyiursun Osman eliyiursun!, imana gel imana!" deyince bütün hayatı boyunca tulum çalan Osman gözlerini açar ve çaresiz bir ifadeyle, " e geleyirum da.. lidu lidu, lidu dudu ...."
      :D:D

Bu hekiyanın Kaynağı;
      Çamlıhemşin Ortan Köyünden Şahin YILMAZ

Tüm Hemşinlilere selam olsun :)

Tam benlik bi sayfa..

Oyyyy oyyyy oyyy...
      Bu sayfa tam bana hitap ediyor...
      Mustafa bey bizde hekiya çooooookkk..
      Alıntı falan da değil bizzat ailemdekilerin yaşantılarından....
      Babam ve amcalarım...
      Köyün en haşarı çocukları... Laf anlamaz, söz hiç dinlemez...
      Herşeyi keşfetmeye de birebirler.
      O kadar çok denemeler yapmışlarki 'suyun kaldırma kuvvetinden tutun, ışık hızının tespitlerine' varana kadar herşeyi bizzat kendileri yeniden keşfetmişler... Işığı da bizimkiler bulmuş diyecem ama rahmetli Edison'a ayıp olacak:):):)
      Vakti zamanında komşularımızdan biri(adını vermeyim) çayırlığına su bağlamış. Irmak bizim bahçenin yanında kaldığından babamlarda oralarda sürekli oynuyorlarmış. Tipik çocuk manzaraları yani… Bazen alabalık getirip ırmakta küçük göller açarak büyütmeye çalışıyorlar, bazende ırmağı bi tarafa kesip boşalan taşların arasında yengeç (heçipa) ve solucan temizlemesi yapıyorlarmış..
      İş mi yok? Enerjilerini bi şekilde atacaklar ya…
      Irmağın içinde kocaman bi göl yapmışlar orda tuttukları alabalıklardan çiftlik gibi bişey düşünüyorlarmış..(onlara göre çiftlik) Gölün başına da güya çark koymuşlar suyun akışını daha güzel seyretmek için..
      Çayırlığına su bağlayan komşumuzda pek hayırsever olmadığından müsaade istenilse asla sonuç alınamaz diye babamlar gizlice suyu bizim tarafa alıp çarktan geçirdikten sonra tekrar suyun akışını adamın çayırlığına bağlamışlar.. Yani su aynı anda 2 hizmeti vermeye başlamış… Allahın suyu yani… Bizimkilere göre problem edilecek durum yok..
      Gün geçmeden komşu çıkagelmiş…
      O da ne?
      Manzara hiç hoşuna gitmemiş başlamış kızmaya….
      Babamla amcam durumu izah etmişler:
      -Bak amca biz sadece bu tarafta küçük bir deneme yapıyoruz nolur müsaade edin.. Balıklarımız büyüyecek sizede veririz.(rüşvette hazır yani) Hem zaten su tekrardan sizin çayırlığa geri geliyor.. Sıkıntı değil yani.. Desede komşu ‘ipe un seren’ cinsten olduğu için söylenmeye devam etmiş:
      - Burada balık mı olur? Suyumu mahvettiniz.. Çocuklar siz şimdi benim suyumu alıp, bu tarafta kırıp budaracaksınız… Benim çayırlığımada posasını vereceksiniz.. Ben napim kırılmış suyu.. Gölü de çarkı da sökün çabuk…:(:(:( mecburen sökmüşler…
      Akılma takılan soru şu:

Su nasıl kırılıp budanır anlayabilen anlatsın lütfen….
      DEĞERLİ HEMŞİNLİLER BU SAYFA İÇİN YETKİLİLERDEN RİCADA BULUNMUŞTUM BOYLE BİR SAYFA OLSUN DİYE GÖRÜNCE ÇÖK SEVİNDİM BEN ŞAHSEN İHTİYAÇ DUYUYORDUM DOLAYISIYLA İLGİLİLERE TEŞEKKÜR EDERİM
      İLERİDE HEMŞİN BİR HARIKALAR DİYARI OLACAK
      BM holdingin hemşinle ilgili projesi kabul edilmiş
      projede yüksek dağlara tek yaylı sistem olarak işleyecek teleferik sistemi var ayrıca derede 6 adet gölet var bu göletlerin sadece 2 tanesi değimen tipi elektrık santralı nolacak diğer göletler yüzme ve balık üretme havuzları olacak
      BİLMİYENLERE DUYURULUR
      Herkese sevgler hoşça kalın,

Hayırlı Geceler.....

Sitemizin değerli insanları herkese hayırlı geceler diliyorum...
      Böyle bir köşe için bende teşekkür ettim ve geçmişteki anılardan bir bukle sundum.. Ama sizlerde yazın... Özellikle Mustafa bey size çok çok teşekkür... Emeklerinize sağlık....
      Bilirim köy muhabbetleri komedi filmlerine taş çıkarır:):)
      Bende hikaye çooookkk ama kimse yazmazsa bana da heves gelmiyo yaaaa:(
      Başka köşelerde genelde Şakir abi yazıyordu ama...
      Şakir abi isterseniz şu Zerdeve hikayesini burda bi daha anlatın:)
      Kaymağımı yemişti... hatırlayamadım ama öyle bişeydi galiba:)
      Burada kavgaları değil güzel muhabbetleri paylaşmak dileğiyle....
      Değerli hemşinliler özlem le beklediğim bu sayfaya ilgisizlik niye anlamiyorum herkes sadece kendi köyünün sayfasıyla ilgileniyor
      halbuki hemşinlinin elele verebilmesi için bu sayfa bulunmaz niğmet
      lütfen ilgilenin en azından hemşinle ilgili bildiklerinizi bizimle paylaşın
      hemşinlinin duyması gereken olayları reklam dahil yazın sayfa size hizmet veriyor
      MESELA BEN ŞİMDİ BİR DUYURUYU YİNELEMEK İSTİYORUM
      Hemşin belediye başkanı sevgili başar hoca hemşin lisesinden mezun olupta yüksek okul kazanan gençlere burs ödenmesi için bir fon açtırmış lütfen durumu uygun olan hemşerilerimizin bu fonu desteklesin ler
      not HESAP HEMŞİN ZB DE AÇILMIŞTIR,
      hoş kalın

Küçük Fati hekiyası

Banada ablamlar anlattı,bende aynen size anlatıyorum çol güldüm.

Ananem(nami değer küçük fati)Meleskur gelini kendi Çingitli,

Işıklarda arabada,eniştem durmuş arabalar geçiyor kırmızı ışıkta,oda arkada oturuyor,ve aynen şöyle diyor ,geç oro geç sen buleri beklersen sabaha geçemezsin.... :D

Daha önce de aktarmıştım bunu ,ama burda da paylaşayım dedim..
      w w w. m e l e s k u r53.com

Helal size Başar hocam...

Hemşin'imiz için güzel bir sayfa açıldı ne güzel olmuş dedik ama heralde üyelerimizde hikaye kalmamiş.. Öyle ya...
      Öncelikle Başar hocama yürekten teşekkür ediyorum.. Her zaman eğitime tam destek vermiş öğrencileri yalnız bırakmamıştır... Sağolsun...
      Ali bey harbiden çok komikmiş yaaaa... Buna benzer bir durumu babaannem bize yaşatmıştı... Çok gülmüştük:):)
      Yine babaannemle yaşadığımız bir gün...
      Köyden yaşlılarımızı getirmek pek kolay olmuyordu 10 yıl önce.. Varsa yoksa köy... Babannem hastalanmış ve mecburen İstanbul'a yanımıza gelmişti...
      Hiçbir tarafı da bilmiyor tabiii... Bi gün en küçük amcam:
      -Hadiyin Carrefoura alışverişe gidiyoruz... dedi... Babaannem:
      -Do o deduğun nedu? anlattık...
      -Benda gelecem diye tutturdi... Eyi gel bakalum...
      Bir kaç alışveriş mekanını gezdikten sonra sıra kasaya ödemeye geldi.. Zaten mağazalar içinde türlü şekillere giren babaannem bi yandan da bize bağırıyordu:
      -Ka uşaği baturdunuz?
      Amcam kredi kartıyla ödemeyi yaptı... hep beraber çıktık...
      Babaannem şaşkın:( Şimdi ne oldi? Niye senden para almediler?
      Anneme anlatıyo habire:
      - kaaaa biz ne kadar akelsuzik.. köyde dünyanun masrafini edene kadar keşke burda kalsayduk.. para pul derdi yok... Kart var onunla istediğini alıyorsun...
      Uşağuma diyecem bu kartten bi tone hazirlasun baaaa...
      Acep Avni'nun bakkalinde geçermi?:):)
      :):):)
      Allah rahmet eylesin babaannecim... Bir bilsen ki o kredi kartlarından insanlar ne sıkıntı çekiyor... Beleş deeeeelll:(:(
      AYNI İLE VAKİ
      çamli hemşin hala köyünden yaşlı bir teyze ankara anafartalar cadd de dolaşırken vitrin lere bakıyor vitrinde cansız mankene soruyor
      ka gezum onun metresi gaçadur soruyu bir kaç kez tekrarlayıpta cevap alamayınca e sen galmiyesen sen hiç elmiyacekmisen kibirden cevapta vermesen diyerek yoluna devam etmiş
      BİR HEMŞİNLİ OLARAK NEDEN GURURLUYUM
      Ankarada cumhuriyet savcisi bir dostum bana yüz kızartıcı suçtan bir hemşinlinin gelmesi için can atıyorum dedi bende hemşerilerimle ne uğraşiyorsun dedim anlattı
      benim kuzenim olan rahmetli savci sırrı yakut ile yine sevdiğim bir arkadaşım savci hasan günday meslekdaşlarına devamlı hava atarlarmış sıkıysa yüz kızartici suçtan gelen bir hemşinli gösterin diye
      işte hemşinliler boyle karakterli ülvi insanlardır,
      tüm hemşinlilere sevgiler

itibarımız yeter

Hemşinlinin her yerde itibarı çok fazladır.Meslek icabı çok gezip çok insanla tanışıyorum.Söz nerelisin olunca ,gururla hemşinliyim diyorum.İnanın çok tanıyan çokta yöremizi bilen var.Hepside hemşinliler iyidir,hemşinlerde çok güzeldir diyorlar.Bizde gerçek bir hemşinli gibi olup bu güzel itibara gölge düşürmemeye çalışıyoruz.Hepinize selam olsun.
      fırtına dereli
      EVET ARKADAŞLAR ...

BU KONU ÇOK ÖNEMLİDİR VE HER GENÇ HEMŞİMLİYE ANLATMALIYIZ.
      HEMŞİNLİLERİN ESKİDEN GURBETE ÇIKTIKLARINDA NERELERDE BULUŞUR BİRBİRLERİNE İŞ VE BARINAK SAĞLADIKLARINI,
      YAŞLI VE TECRÜBELİLERİN GENÇ GURBETÇİLERE NASIL YARDIMCI OLDUĞUNU, SÜREKLİ GENÇLRİ GÖZETİP HATA YAPMALARINI ÖNLEDİKLERİNİ BİLENLER, BİLMEYENLER GURBETÇİLİK YAPMIŞ BÜYÜKLRİNDEN SORUP BU SAYFAYA YAZMALILAR Kİ GELECEKTE BELGE OLARAK OKUNSUN.

MESELA ANKARADA ULUSTAKİ YEŞİL KIBRIS KAHVESİNDEN BAŞLAYABİLİRİZ.

BİLENLER, O ZAMAN ORALARDA OLANLAR, YADA ONLARI TANIYANLAR SORUP, ÖĞRENİP YAZMAĞA BAŞLAYALIM.

İZMİRDE FIRINCILAR-PASTACILAR, İSTANBULDA DOKUMACILAR, PASTACILAR HADİ BAKALIM.

SİZE SÖZ...

POLİTİKA YAZMAYACAĞIM EĞER BUNU YAPABİLİRSEK :D 8o
      YUKAKAPİLİ

HEMŞİNLİLERİN BULUŞMA NOKTASI

BURDA SADECE HEMŞİNLİ DEĞİL BENCE BU SİTEYE GİREN KİŞİLERİN BULUŞMA NOKTASI OLMASI LAZIM ÇUNKÜ BU SİTE HERKESE AÇIK BİR SİTE,BİRDE ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM HEP HEMŞİN OLAYI KONUŞULUYOR BUNUN YANINDA PAZARI VAR ÇAMLİHEMŞİNİ VAR DAHA BİR ÇOK İLÇEMİZ VAR YANI LÜTFEN TEK TARAFLI OLMAYALIM BURDA HEP BERABER BİRLİK OLALIM ŞİMDİDEN ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKURLER SAĞOLUN VAROLUN İYİ GÜNLER....
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..

HEMŞİNLİLERİN BULUŞMA NOKTASI

DEĞERLİ HEMŞİNLİLER BİR AZ ÖNCE YAZDIĞIM YAZIDA KİMSE ÜZÜLMESİN BENİM HEMŞİNDE BİR SÜRÜ OKUL ARKADAŞIM VAR AMA KENDİLERİNE BİR TÜRLÜ ULAŞAMIYORUM ACABA NE YAPIYORLAR ZATEN HEMEN HEMEN 20 SENE OLDU BU YÜZDEN BİR LAFİM YOK SAKIN YANLIŞ ANLAŞILMAK İSTEMEM HAPİMİZ BİRER KARDEŞİZ.
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..