Hemşinlilerin Buluşma Sayfası

Hemşin'li Utanmaz

HEMŞİNLİ UTANMAZ

Hayatın tadıdır kuş cıvıltısıyla uyanıp mis gibi çiçek ve toprak kokusuyla sabah kahvaltısı yapmak.Orda şişmanlıkmış, diyetmiş düşünmezsin.Lokmayı taze kaymağa bandırdığında, tek düşüncen üzerine dökmeden ağzına nasıl götüreceğin olur,taze balla ne güzeldir o kaymak. O güzelim kral kahvaltısından sonra çıkarsın dışarı yavaştan bir rüzgar eser rüzgarmı
      esintimi belli olmayan serinletir seni 'ohhh' diye bir ses çıkar dudaklarından.Sessizlik sessizlik belki uzaktan bir motor sesi gelir,belki komşunun horozu öter,belkide Emine ebe tornuna bağırır(oro cık bostandan filizleri ezma)ama yinede sesizliktir o.
      Evin büyüğü bugün buraya gidelim der. İştir olacaktır çay alınacaktır ,ot biçilecektir,odun taşınacaktır.Koşarak giderler sonra yüklenirler bütün yükü sırtlarına ayakları titrer,bazıları katır yükü der yüklerine ama onlar gamlanmaz taşır yükü evlerine . Yorulur yorulsada nasılsa geçecek bir bardak çaydan sonra bütün yorgunluğu buda oraların havası işte…Dört saatlık yoldan ot getirir ,odun getirir ,mol getirir .Düşünsen onu ordan getiren perişan olur dersin ama onlar yorulmaz alır bütün yorgunlugu havasi ve soğuk suyu…
      İnsanı neşelidir her an gülebilir en acı gününde bile..Kavga eder kırar döker birdaha konuşmaz bitti dersin ertesi gün konuşur.
      Yağmurlu günleri vardır,en çok gençleri sever yağmurlu günleri; oh yağmur bugün uzak yerde çalışmak yok ,çay yok odun yok. Elişisini alır geçer pilitanın arkasına ,kızları çeyiz dokur anaları iki telli çorap.Konuşur, çekiştirir, yıkar, yapar ama temizdir kalplari yoktur içinde kötülük herkez dedikodu der yaptıklarına ama onlar için sohpettir ,yoktur o calışkan insanin o zamanlarda yapacağı bir şey..
      Hemşin insanı kötü değildir.Kazanınca bilir sevinmeyi,eğlenmeyi, gülmeyi, oynamayı.Kaybedince susar, kırmaz kimseyi kabul eder yenilgiyi,kutlar rakibini merttir..

Herkez kardeştir ne olursa olsun bakar yüzyüze yanlış yapmaz birbirine.Orda yaşayan belki bilmez oraların değerini; suyunun tadını, derenin sesini,kuş cıvıltısını ve toprağın mis kokusunu .Gurbetçi özler havasını bir gıdım cekmek için ,özlem duyar soğuk suyundan bır yudum içmek için. Yaz tatilini bekler Hemşin de olabilmek için…
      Hemşinli kardeştir iyisiyle kötüsüyle ,yamuğuyla düzüyle kardeştir. Kötü günleri olur, iyi günleri olur, üzüldüğü olur sevindiği olur. Hemşinli ne olursa olsun sever milletini, sever akrabasını ,sever toprağını ,sever suyunu deresini ,UTANMAZ taşından toprağından kuşundan yaprağından utanmaz hiç bir şeyinden utanmaz..GURUR duyar her Hemşin ismi duyduğunda,gururlanır .Her ismini anışında gururlanır utanmazzz utanmazzzzz...

ZATEN UTANANLAR HEMŞİNLİ SAYILMAZZZZ.

Hakan FIRAT .................................hakan FIRAT kardeşim bende hemşinliyim burdada çok yeniyin yeni uye oldum yazınızı defalarca okudum çokta hoşuma gitti ellerinize emeğinize sağlık Allah C.C hu razi olsün aslını unutana ne denir bilirsiniz onu şimdi burdan yazamam ben hemşinli olmamdan gurur duyarım ama bize dedelerden kaldı hemşin babam bir çikmiş bir daha geriye donup bakmamış ama ben hiç unutmadım şimdilerdede fırsat buldukce hersene giderim çocuklarımda dahil Allah tan sönra henşinli olmak kadar gurur veren bir il daha ben bilmiyorum ben karadenizin bazı illerinde bulundun çocuklarımın üniversidede okurken ama aydere çikipte bir bardak içilen suyu hiç bir yerde gormedim Allaha emanet olun sağlıcakla kalın tekrar elleriniz dert gormesin
       dost istersen Allah yeter