Yönetim'den Önemli Bir Rica

Yönetim'den Önemli Bir Rica

Bugün bu tür bir yazıyı 2. sefer siteye asıyorum. Sabah kalkıp baktığımda sitedeki gelişmelerin kuruluş amacını aştığını hatta siteye de Hemşin'e de BİZ olma amacımıza da zarar veridğine şahit oldum.
      Ülkenin şu andaki politik tartışma gündemi aynen bu siteye de yansıyor. At izi it izine karışıyor. Kim ne dediğini bilmiyor. Uslup gittikçe bozuluyor. Kişisel hakareti aşıp kitlesel hakaretlere varan cümleler kullanılmaya başlanıyor. Bu da siteye zarar verecek bir aşamaya geldi. Üyelerimiz adeta SİZ-BİZ diye gruplara ayrılmaya başladı.

Yönetime tüm üyelere bir teklifim var.

TAMAMEN OLMASA BİLE POLİTİKA ve DİN TARTIŞMALARI GEÇİCİ BİR SÜRE İÇİN DURDURABİLİR MİYİZ?

En azından bir müddet bunu deneyelim. Kararıo da tekrar üyeler ve yönetim birlikte versin. Yoksa bu sitede hiç kimsenin hiç kimseye saygısı, sevgisi kalmayacak.
      Yaşını başını almış, politik bir görüşü olan insanların çocuğu yaşındaki gençlerimizin kılık kıyafetini bile eleştiri ve saldırı konusu yaptığı, fikir tartışmasından çok slogan tartışmalarının yapıldığı bir ortam bize zarar veriyor.

Sitenin kuruluş amacı ÖNSÖZ'de bu şekilde belirlenmiş. Bu amaç HİKAYE değil. Öyle değil mi?

“Her şey Gelecekte Daha Güzel Bir Hemşin İçin” sloganımızla çıktığımız bu yolda, yöremizin tarih ve kültürünü tanıtmak, korumak, yaymak ve yükselmesine katkı sağlamaktır. Hemşin’e sevgi duyan bütün dünya Hemşinlilerini bu çatı altında birleştirmek ve kültürümüzü beraberce geliştirip yaşatmaktır. Aynı zamanda sevgi ve dostluk bağlarının kurulmasına vesile olmaktır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yaklaşık 2 ay önce site yöneticilerinden birine bu konu hakkında uyarıda bulunmuştum. Site de aleni bir şekilde Cumhuriyetin temel nitelikleriyle alay ediliyor, bu temel nitelikler yok sayılıyor demiştim. Yönetici arkadaş da bana Voltaire’den alıntı yaparak düşünce özgürlüğünü savunmuştu. Fazla uzatmak istememiştim çünkü yapılanın düşünce özgürlüğü olmadığını kendisi de biliyordu.

Ben, “biz” kelimesinin anlamının politika, din gibi konuların tartışılarak aşındırılacağı görüşünde değilim. Ben, bu tip kavramların parti propagandası yapılarak tartışılmasının “biz”i zayıflattığı görüşündeyim.

Zaten bu site de din tartışılmıyor! Kimseden de öyle bir beklentim yok! Ama bu sitede dincilik çok açık bir şekilde yapılıyor, ardından çıkan tartışmalarda önlenmeye çalışılıyor. Oysaki dine saygımızı üst düzeyde tutup dinciliğin önüne geçsek daha sağlıklı olacaktır. Bunu herkes çok iyi biliyor.

Bu yönde yaptığımız en ufak bir eleştiriyi de, sizin demokratlığınız bu kadardır ile karşılıyorsunuz. Bu site de “Sol’dan Bakış” açıldığı zaman yılmaz dincilerimizden biri, hangi cüretle böyle bir başlık açılır demişti. Şimdi ben bu sitede “düşünce özgürlüğü” adı altında milyonlarca siteden –kimisi de yanlış ama provakatif- binlerce yazıyı copy-paste yapsam. Ve bu yazıların hepsi aşırı uçlarda olsa, haliyle de sitedeki bir takım kişileri rahatsız etse ardından da kavgalar başlasa! Sorarım size: benim yaptığımı düşünce özgürlüğü içine koyabilir misiniz? Peki, bu sitede aylardır yapılan nedir?

Yapılacak olan ilk iş herkese eşit mesafe de durmaktır. Bu yapılamıyor çünkü tartışma çıkan yazıların hepsinde site yöneticileri eskisi ve yenisiyle orada ve taraflar. Kişilerin görüşlerinin olması doğaldır. Ama ben koyu Galatasaraylıyım diyen bir kişiyi de Galatasaray – Fenerbahçe maçına hakem atamak da yanlıştır. İkinci iş ise tarafsız olunamıyorsa tartışma bölümünü kaldırmaktır.

Şunu anlamalıyız. İnsanların kutsallarıyla oynamak –her gün şuna âmin diyelim, akşam televizyona bakmayalım, şöyle tuvalete gidip şöyle konuşalım diye başlıklar açılıyor – düşünce özgürlüğü altına alınamaz. Bu başlıkların açılması ve yöneticilerin bunu önlememesi ister istemez site de bir tarafın oluştuğunu insanlara hissettiriyor. Ben bunu Naci Abi’ye de söyledim.

Unutmamak gerekir ki bu site de çok kolay kavga çıkarılır. Sadece her hafta gazetelerde çıkan cumhuriyetin temel niteliklerine aykırı fiillerin çetelesini assam siteye alın size kavga. Bir grup bunu savunacak diğer grupta eleştirecek. Ama yapmamız gereken parti propagandası değildir. Siteyi bölenin bu olduğunun farkına varalım.

Şakir Abi açıkça milliyetçi açıdan bakan pek çok yazı astı buraya. Ama bunların bir tanesinde MHP / BBP propagandası görmedim. Ama açılan başlıklar altına asılan hemen hemen bütün yazılarda bir partinin propagandası yapılıyor. Bu durumda açıkça muhaliflerinin tartışma çıkarmasına neden oluyor.

Demek istediğim kendi düşüncelerimizi savunmalıyız, parti propagandasından uzak durmalıyız. Ve de en önemlisi insanların hislerini kaşıyan copy – paste lerden de –artık gına geldi – uzak durmalıyız. Karşımızdakini anlamaya çalışmalıyız.

Yarım yamalak bilgilerimizle, doğru olmayan savlarla düşünce üretip kavgalara mahal vermemeliyiz. En son örneği; İsmet Paşa’ya sarhoş dendi. Yahu adam hastalık hastası, Mustafa Kemal gibi her gün içmiyor ki! Doğrudan kişiler hedef alınıp yorum yapılmış hem de doğru olmayan! Sorduk, büyüklerim öyle demişti, diyor. Şimdi ben de kendi büyüklerimin dediklerini yazmaya kalksam. Olacak şey mi?

Dediğim gibi parti propagandasına son vermek tek çıkar yol gibi gözüküyor. Aksi takdirde kimse kimseyi susturamaz hale gelecektir.

Ve de en önemlisi çoğu suç teşkil eden düşüncelerden kaçınmamız gerekir. Cumhuriyetin temel nitelikleri her şeyin üzerindedir. Ve kimsenin babasının malı değildir. Dolayısıyla herkesin bu niteliklere saygılı olması ve bu nitelikleri koruması gerekir. Yazdığımız yazıların sadece “biz”e zarar vermediğini bilelim. Site de “laiklik” ilkesi ile açıkça bağdaşmayan tonlarca yazı var ve bunlar düşünce özgürlüğünün şemsiyesi altında gizlenemez. Yani demek istediğim site de suç da işliyoruz. Dikkatli olalım.

Toplum da -her bireyin aynı olmadığını bilerek- çoğulcu bir yapıya, kavramlara doğru bakarak, onları doğru kullanarak ulaşabiliriz.

Yönetici arkadaşlar da kendileri hakkında çıkan ve hep aynı yöndeki eleştirileri de dikkate alsınlar. Çünkü güven unsuru zedelenebilir.

Saygılarımla…

Not: Eksik ya da anlaşılmayan birşey olabilir, onu düzelteyim. Parti propagandası derken sadece bir partiyi kastetmedim. Her partili üzerine alınsın. Bunu söylemekle beraber şunu da ekleyeyim; bir partinin propagandası artık sitede sıradan hale geldi.
      Fosforun zeka gelişimine katkısını sahil şeridine bakarak görebiliyoruz... Türkiye balık yesin!

(...)

Günü gelir çarh düzüne çevrilir,
      Günü gelir hesabınız görülür.
      Günü gelir sualiniz sorulur :
      Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      Yazar: recepyakut Tarih: 27.03.2008 Saat: 14:47

Ben, “biz” kelimesinin anlamının politika, din gibi konuların tartışılarak aşındırılacağı görüşünde değilim. Ben, bu tip kavramların parti propagandası yapılarak tartışılmasının “biz”i zayıflattığı görüşündeyim.

Demek istediğim kendi düşüncelerimizi savunmalıyız, parti propagandasından uzak durmalıyız. Ve de en önemlisi insanların hislerini kaşıyan copy – paste lerden de –artık gına geldi – uzak durmalıyız. Karşımızdakini anlamaya çalışmalıyız.

Yarım yamalak bilgilerimizle, doğru olmayan savlarla düşünce üretip kavgalara mahal vermemeliyiz. En son örneği; İsmet Paşa’ya sarhoş dendi. Yahu adam hastalık hastası, Mustafa Kemal gibi her gün içmiyor ki! Doğrudan kişiler hedef alınıp yorum yapılmış hem de doğru olmayan! Sorduk, büyüklerim öyle demişti, diyor. Şimdi ben de kendi büyüklerimin dediklerini yazmaya kalksam. Olacak şey mi?

Sevgili Recep Kardeşim;
      Şu söylediklerinin altına aynen imzamı atıyorum. Baştan beri sürekli bunu söylüyorum.
      Ömrüm boyunca hiç bir zaman partici olmadım. Kişici de olmadım. Çünkü ben bir parti yada kişi peşinde değil bir ideolojinin idealist bir taraftarı oldum. Eğer öyle yapmasaydım partim yada savunduğum kişi ideolojimden taviz verdiğinde konuşma hakkım olmazdı. İşte o zaman politika yapmış olurdum.
      Gerek bu tartışma zincirinde gerek politik tüm tartışmalarda yazdıklarım sonucu bazı kardeşlerimden ilginç mesajlar alıyorum. Beni bir AKPL'li, bir MHP'li bir CHP'li olarak tanımlıyorlar. Oysa gerçek asla öyle değildir. Çünkü hiç bir ideoloji tümüle yanlış ve tümüyle doğru değildir. Elbette ki AKP'nin de yanlışları vardır, MHP'nin de yanlışları vardır CHP'nin de yanlışları vardır. Ancak doğruları da vardır. Eğer partici bir kimlikle yazsaydım tıkpı bu sitede birilerini yanptığı gibi herhangi bir partiyi tüm yanlışlarına rağmen militan bir taraftarı gibi savunurdum. Oysa entellektüel bakış sadece doğrulardan yana tavır koymalıdır. Bu sitede kapatılan her politik tartışmanın temelinde işte bu yanlışvardır.
      İsmet İnönü konusunda son yazılarda verdiğim tepki üzerine bazı arkadaşlarımız CHP'yi savunuyorsun derken bazı bazı CHP taraftarı arkadaşlarım da "Tüm yanlışlarına rağmen buradaki dincilere karşı CHP'yi savunacaksın" gibi önerilerde bulundular.
      Bu sitede dincilik yapılıyor mu?
      Elbette ki yapılıyor. Birileri Atatürk'ü bile farklı amaçları için kullanmaya çalışıyorlar. Ancak bu sitede bir de Atatürk'ün üzerinden "Allah" diyen herkesi Dincilikle, Cumhuriyet düşmanı ile suçlayanlar da vardır. Yani her iki tarafta da en uç noktada olan arkadaşlarımız vardır. Tartışmaların her seferinde kapatılmasına sebep olanlar da bu arkadaşlarımızdır.
      Yönetim bu konuda ne yapabilir bilmiyorum. Çünkü yönetimde bu konuda anında müdahale edecek yada müdahale edilmesinin gerektiğine karar verebilecek sadece Mustafa vardır. Bu sebeple de Mustafa'ya çok yükleniliyor.
      Bu sitede eğer bir tartışma yapılacaksa ya belli sınırlar koyacağız yada güçlü bir yönetim oluşturarak sınırlamaları tamamen kaldıracağız. Yada mevcut yapı içerisinde DİN ve POLİTİK tartışmayı tamamen kaldıracağız. Aksi takdirde yaşını başını almış bir çok üzeymiz kendisinin çocukları yaşındaki gençlerimizin ya kılık kıyafeti ile yorum yapacak kadarolayı kişiselleştirecekler ya da gençlerimizin samimi düşünceleri sebebi ile olnarı Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı ilan edecekler.
      Bizi burada buluşturan sağcı, solcu, dinci, liberal, miliyetçi, sosyalist, komünist olmamız değil Hemşinli olmamızdır. Bu sebeple sitenişn kuruluş
      amacını bir kez daha hatırlatıyorum.

“Her şey Gelecekte Daha Güzel Bir Hemşin İçin” sloganımızla çıktığımız bu yolda, yöremizin tarih ve kültürünü tanıtmak, korumak, yaymak ve yükselmesine katkı sağlamaktır. Hemşin’e sevgi duyan bütün dünya Hemşinlilerini bu çatı altında birleştirmek ve kültürümüzü beraberce geliştirip yaşatmaktır. Aynı zamanda sevgi ve dostluk bağlarının kurulmasına vesile olmaktır"

Son bir not da yönetime;
      Memleketimizin bir sitesi daha vardı. O site sayesinde çok işler başardık. Orada yüzlerce kişi ile tanıştık. Ancak orada zaman içinde oluşan yönetim zaafiyeti siteyi Hemşin'e hizmet etmekten ziyade milleti birbirine düşman eder konuma getirdi ve sonunda da işlevini yitirdi. Onların tek tek hatası vardı. REYTİNG KAYGISI ile müdahalede bulunmamak.

BİZ'im bir REYTİNG KAYGIMIZ yok; Değil mi?

Selam ile...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Uzun süredir siteye yazmıyordum
      ama hergün siteye gelip ne yazıldığına bakıyorum
      son günlerde sitede siyasi içerikli yazılar bir hayli çoğaldı
      benide siteden soğutan bu tür yazılar olmuştu
      siyaseti tartışma adabı sadece sitemizde değil ülkemizde oluşmadı
      bunu burda beklemenin doğru olmadığını düşünüyorum
      yazılarda hep başkalarının kutsallarına hakaret ediliyor
      bu hiç hoş değil
      sitenin adından ötürü siteye girenler çok şaşırıyordur
      bu sitede Hemşini özler olduk!!!!
      yönetici arkadaşların gereğini yapacaklarından şüphem yok

ha bide yazmadan geçemeyeceğim
      kimse yanlış anlamasın lütfen
      sitede en çok siyasi yazı yazanların; yine sitede siyaset yapılmasın demesini perhiz turşu olayına bağlıyor
      hepinize saygılarımı sunuyorum ;)
      Yazar: recepyakut Tarih: 27.03.2008 Saat: 14:47

Yaklaşık 2 ay önce site yöneticilerinden birine bu konu hakkında uyarıda bulunmuştum. Site de aleni bir şekilde Cumhuriyetin temel nitelikleriyle alay ediliyor, bu temel nitelikler yok sayılıyor demiştim. Yönetici arkadaş da bana Voltaire’den alıntı yaparak düşünce özgürlüğünü savunmuştu. Fazla uzatmak istememiştim çünkü yapılanın düşünce özgürlüğü olmadığını kendisi de biliyordu.

Zaten bu site de din tartışılmıyor! Kimseden de öyle bir beklentim yok! Ama bu sitede dincilik çok açık bir şekilde yapılıyor, ardından çıkan tartışmalarda önlenmeye çalışılıyor. Oysaki dine saygımızı üst düzeyde tutup dinciliğin önüne geçsek daha sağlıklı olacaktır. Bunu herkes çok iyi biliyor.

Bu yönde yaptığımız en ufak bir eleştiriyi de, sizin demokratlığınız bu kadardır ile karşılıyorsunuz. Bu site de “Sol’dan Bakış” açıldığı zaman yılmaz dincilerimizden biri, hangi cüretle böyle bir başlık açılır demişti. Şimdi ben bu sitede “düşünce özgürlüğü” adı altında milyonlarca siteden –kimisi de yanlış ama provakatif- binlerce yazıyı copy-paste yapsam. Ve bu yazıların hepsi aşırı uçlarda olsa, haliyle de sitedeki bir takım kişileri rahatsız etse ardından da kavgalar başlasa! Sorarım size: benim yaptığımı düşünce özgürlüğü içine koyabilir misiniz? Peki, bu sitede aylardır yapılan nedir?

Yapılacak olan ilk iş herkese eşit mesafe de durmaktır. Bu yapılamıyor çünkü tartışma çıkan yazıların hepsinde site yöneticileri eskisi ve yenisiyle orada ve taraflar. Kişilerin görüşlerinin olması doğaldır. Ama ben koyu Galatasaraylıyım diyen bir kişiyi de Galatasaray – Fenerbahçe maçına hakem atamak da yanlıştır. İkinci iş ise tarafsız olunamıyorsa tartışma bölümünü kaldırmaktır.

Şunu anlamalıyız. İnsanların kutsallarıyla oynamak –her gün şuna âmin diyelim, akşam televizyona bakmayalım, şöyle tuvalete gidip şöyle konuşalım diye başlıklar açılıyor – düşünce özgürlüğü altına alınamaz. Bu başlıkların açılması ve yöneticilerin bunu önlememesi ister istemez site de bir tarafın oluştuğunu insanlara hissettiriyor. Ben bunu Naci Abi’ye de söyledim.

Unutmamak gerekir ki bu site de çok kolay kavga çıkarılır. Sadece her hafta gazetelerde çıkan cumhuriyetin temel niteliklerine aykırı fiillerin çetelesini assam siteye alın size kavga. Bir grup bunu savunacak diğer grupta eleştirecek. Ama yapmamız gereken parti propagandası değildir. Siteyi bölenin bu olduğunun farkına varalım.

Şakir Abi açıkça milliyetçi açıdan bakan pek çok yazı astı buraya. Ama bunların bir tanesinde MHP / BBP propagandası görmedim. Ama açılan başlıklar altına asılan hemen hemen bütün yazılarda bir partinin propagandası yapılıyor. Bu durumda açıkça muhaliflerinin tartışma çıkarmasına neden oluyor.

Dediğim gibi parti propagandasına son vermek tek çıkar yol gibi gözüküyor. Aksi takdirde kimse kimseyi susturamaz hale gelecektir.

Ve de en önemlisi çoğu suç teşkil eden düşüncelerden kaçınmamız gerekir. Cumhuriyetin temel nitelikleri her şeyin üzerindedir. Ve kimsenin babasının malı değildir. Dolayısıyla herkesin bu niteliklere saygılı olması ve bu nitelikleri koruması gerekir. Yazdığımız yazıların sadece “biz”e zarar vermediğini bilelim. Site de “laiklik” ilkesi ile açıkça bağdaşmayan tonlarca yazı var ve bunlar düşünce özgürlüğünün şemsiyesi altında gizlenemez. Yani demek istediğim site de suç da işliyoruz. Dikkatli olalım.

Toplum da -her bireyin aynı olmadığını bilerek- çoğulcu bir yapıya, kavramlara doğru bakarak, onları doğru kullanarak ulaşabiliriz.

Yönetici arkadaşlar da kendileri hakkında çıkan ve hep aynı yöndeki eleştirileri de dikkate alsınlar. Çünkü güven unsuru zedelenebilir.

Saygılarımla…

Not: Eksik ya da anlaşılmayan birşey olabilir, onu düzelteyim. Parti propagandası derken sadece bir partiyi kastetmedim. Her partili üzerine alınsın. Bunu söylemekle beraber şunu da ekleyeyim; bir partinin propagandası artık sitede sıradan hale geldi.

BU DİNCİLİK YAPANLARIN BİR ÇOĞUNDAN RECEP IN DAHA DİNDAR SAYGILI OLDUĞUNUDA BİLİYORUM.

RECEP E BENDE KATILIYORUM...
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      ben neden dusuncemi soyleyemiyorum bu sitede,cunki birileri kalkacak sen ne anlarsin bu isleden evinde oturmakla diyecek,dedide.herkese acik olmayan tartisma bolumune bende karsi cikiyorum,bu konulara yer vermeyelim ,yoksa herkes bu siteden soguyacak,sadece kendi dusuncelerini yazip diger dusuncelere siddetle karsi cikan ve saygi duyulmayan bir bolum zaten tartisma bolumu olamaz,saygilar
      KOYUM CENNET NE ISUM VAR BURADA
      Yazar: AYMELEK Tarih: 27.03.2008 Saat: 15:54

ha bide yazmadan geçemeyeceğim
      kimse yanlış anlamasın lütfen
      sitede en çok siyasi yazı yazanların; yine sitede siyaset yapılmasın demesini perhiz turşu olayına bağlıyor
      hepinize saygılarımı sunuyorum ;)[/B]

Sevgili Muzaffer Kardeşim;

Bu sitede politik yazılar olsun mu olmasın mı diye Ankara'da bir gün dernekte toplanmıştık. Orada 4-5 kişi vardık. Ben orada da aynı şeyleri söyledim. Sitenin kuruluş amacını anlatmaya çalıştım ama arkadaşlarımız tavrını yazılmasından yana koydular. Sonuçta geldiğimiz nokta bu.
      Burada hem benim hem de her üyenin tüm kutsallarına saldırılırken elbette ki susamam. Bu kadar yazmamın sebebi de budur.
      Sizin yada bir başka üyenin susmak için çeşitli gerekçeleriniz olabilir ama ben bir gerekçe bulamadım.
      Bu siteyi amacı dışına çıkaran sadece bu tür tartışmalar değildir. Hemşin Kültürü ile uzak yakın alakası olmayan onlarca başlık siteyi fuzuli işgal ediyor. Eğer baştaki değişmeyen konular da olmasa sitenin Hemşin sitesi olduğu bile anlaşılmayacak.
      Ben bu siteye amaçsız resimler, 2 günde 400 civarında paste hikaye asarak da işgal etmiyorum. Yazdıklarımı oturup emek vererek yazıyorum. Politika yazdığım kadar Hemşin Kültürü de yazıyorum. Keşke herkes en azından bunu yapabilse de Hemşin ve sitenin kuruluş amacı ile ilgisiz amaçsız resim ve yazılar ile siteyi işgal etmese.
      Ben bu siteye amaçsız resimler, 2 günde 400 civarında paste hikaye asarak da işgal etmiyorum. Yazdıklarımı oturup emek vererek yazıyorum. Politika yazdığım kadar Hemşin Kültürü de yazıyorum. Keşke herkes en azından bunu yapabilse de Hemşin ve sitenin kuruluş amacı ile ilgisiz amaçsız resim ve yazılar ile siteyi işgal etmese.

8o 8o 8o
      cevabı yarın yazsam olurmu :(

CVP: YÖNETİMDEN ÖNEMLİ BİR RİCA

Yazar: saksu Tarih: 27.03.2008 Saat: 12:52

TAMAMEN OLMASA BİLE POLİTİKA ve DİN TARTIŞMALARI GEÇİCİ BİR SÜRE İÇİN DURDURABİLİR MİYİZ?

Öyle bir sürelik falan değil tamamen kaldırılsın.Aleyhte veya lehte hiç bir partinin veya kişinin veya siyasi düşünce hakkında hiçbir yazıya müsade edilmesin.Bu bölüm plartformdan kaldırılsın..Hiç kusura bakılmasın bu konuda gri olamıyoruz.Ya siyah olacağız,ya beyaz..Ya olacak ya olmayacak..Bu tip yazılar ister istemez kırgınlıklara sebep olabiliyor...O yüzden tamamen kaldırılması en iyi çözüm olacak düşüncesindeyim...Ama bunu yapmakta çok kolay olmasa gerek.Yönetim bayağı uğraşacak.Politik veya dini tartışmalar kaldırılsın adı altında açılan bu konu başlığında bile tartışmaya mahal verecek yazılar olduğuna göre bunu başarmanın bayağı zor olacağını kestirmek çok zor olmasa gerek :)
      Bu teklifi yaparken aslında başka bir şey daha düşünüyorum. Aklımda o var. Biliyorsunuz gelecek yıl Belediye seçimleri var. Seçimlerde Hemşin'de de bir Başkan seçilecek.
      Korkum odur ki bu tartışmalar daha sert şekilde Hemşin seçimlerine de yansıyacak. BİZ olma iddiasıyla yola çıkarken darmadağın olacağız.

Geçen seçimlerde bir başka sitede Hemşin'deki seçimler hakkında bir çok tartışma yaşandı. Ben bu konuda tek yazı yazmadım. Gelecek seçimlerde de yazmayacağım. Çünkü kimin amacı nedir bilemem ama benim tek amacım var.

Gerçek anlamda BİZ olmak. Gerisi teferruattır.

En azından bir müddet bunu deneyelim. Kararıo da tekrar üyeler ve yönetim birlikte versin. Yoksa bu sitede hiç kimsenin hiç kimseye saygısı, sevgisi kalmayacak.

Ben uzun zamandır başlık açmamaya,sadece açılmış olan başlıklara katılmaya çalışıyorum.

Açılmış olan başlıkta "bana göre yanlışlar" varsa düzeltmeye çalışıyor,"bana göre doğrular" getiriyorum.

Hal böyle olunca benim ya da bir başka "katılımcı"nın değil,başlığı açanın "iyi niyeti" sorgulanması gerekir diye düşünüyorum.
      Başlıkta işaret edilen şu veya bu siyasi duruşa muhalif, karşıt görüşlerin geliyor olması şaşırtıcı olmasa gerek.

Yakın zamanda SİTE SAHİBİne, Şakir abinin yukarıya aldığı öneriye paralel bir öneri getirdiğimi hatrlıyorum =)

Sağolsun hiç bekletmemiş ve son derece nezih (!) bir cevap vermişti !
      Şöyle buyurmuşlardı kendileri ;
      Bu konuları seninle tartışmamı beklemiyorsun herhalde ?
      Anlayana ;)

Şu fakir, lütfen verilen bu cevaptan şunu anlamıştı;
      "Sen kimsin ki bana böylesi bir öneri getiriyorsun be !!!"

Evet Şakir abi;
      Üyeler ve yönetim olarak bir karar arefesinde olduğunuzu görüyorum =)
      Temenni ediyor ve umuyorum ki verilecek olan karar sahih BİZin temeli adına isabetli olur.

Hayırlısı olsun diyorum =)
      Bana çizilen had gereği (!) burada verilecek olan karara müdahil olamayışım beni ziyadesiyle üzüyor olsa da =)

Selam ve sevgilerimle...
      Açıldığından beri bu sitteyi sürekli takip eden ve son bir yıldır hasbelkader yöneticilik yapmaya çalışan biri olarak geriye baktığımda gülesim geliyor:D

Ne hikmetse, herkes kendini haklı görüyor. Kimsenin bir suçu bir günahı yok. Ah şu yönetim !.. :D Kimseyi bir türlü memnun edemeyen yönetim!

"Ben demiştim, ben uyarmışıtm, yöneticiler dikkate almadı" İyide hangi uyarınızı dikkate alalım. ? Geçmişte, bazı konular kişisel saldırılara ve hatta küfürleşmelere sebep olduğunda müdahale edip kapatınca, yada konuyu çöpe atınca "emeğimize yazık, site yönetimi keyfi tutum sergiliyor ve kafasına göre yazı siliyor, konu kapatıyor " gibi şeyler yazdığınızı çok iyi hatırlıyorum sevgili Recep kardeşim. Evet bir karar verin, ne istiyorsunuz? Sileriz, "niye sildin" olur, silmeyiz "düşünce özgürlüğü adı altında Cumhuriyetin temel ilkeleriyle alay ediliyor " türünden şeyler söylersiniz.

Daha iki gün önce "İnönü'ye hakaret içeren yazıyı sildik diye "yönetim bu konuyu hangi gerekçe ile sildi " diye konu açıp, hep birlikte beni suçlamadınız mı? "titre ve kendine gel, antidemokratiksiniz" türünden şeyler yazılmadı mı? Açıkça hakaret olan yazıyı sildiğimde bile "hangi gerekçe ile silindi" diye sorulabiliyor. Bizde insanız, elbetteki yanlışlarımız olmuştur. Ama lütfen herkes tutarlı olsun..

Siz , İnsanların inançlarına cümle aralarında laf sokuşturunca alay etmiş! olmazsınız! Bu yazdığınız ne anlama geliyor, kafamız karıştı, açıklarmısın dediğimizde de "ben gözlerimi kapadım bu tartışmalara deyip " kenara çekilirsiniz. "Başörtüsü Ünversitelere girmesin" derken Laikliği savunmuş olursunuz! ama birileri girsin deyince parti propagandası yapmış olur!, Cumhuriyetin temel nitelikleriyle alay! etmiş olur.

Tartışmaya açılan konulara bir bakın Allah aşkına. Kimler açmış, kimler tartışmayı başlatmış? "bir partinin aleni propagandası yapılıyormuş" Birileri sürekli bir partiye çamur atar, suçlarsa elbetteki o partiyi savunan kişilerde cevap yazar. Siz yazın ama kimse cevap vermesin! Siz suçlayın ama kimse savunmasın! Siz , partinin niye kapatılması gerektiğini uzun uzun hukuki gerekçelerle anlatın ama kimse kapatılmamasını savunmasın! Çünkü siz parti propagandası yapmıyorsunuz! Onlar propaganda yapıyor!

Burda derbi maçı oynanmıyor! Bende derbi hakemi değilim. Ayrıca tahkim kuruluna da başvurmuşsunuz :D belki hakemi değiştirirler:D:D Sizde kurtulursunuz bende:D

Sanırım düşünce özgürlüğünden anladığımız şey farklı . İnsanların zararlı düşüncelerini açıklamış olmaları değil, bu düşüncelerini gizleyip eyleme dönüştürmeye çalışmalarıdır tehlikeli olan. Bırakın insanlar düşüncelerini açıklasın, açıklasınki tehlikeli olanlara ilgili merciler önlem alsın:D

Özetle; eyleme dökmeden ve toplumuda kargaşaya sebep olmadan her türlü düşünceyi özgürce ifade edebilmektir bana göre "düşünce özgürlüğü" denen şey.. Sadece inanç konusunda biraz daha hassa davranmalı diye düşünüyorum. İnanç derken, sadece bir dine inananları kastetmiyorum. Hiristiyanın'da, Musevi'nin de, Muslümanın'da, Budistin'de, Putperestin'de, ateistin de inancına saygıdan bahsedyorum..

Yasağa falan gerek yok. Tartışma konularına yazı yazanların sayısı bir elin parmağını geçmez zaten. Bu tartışmalardan rahatsız olan herkes , tartışmalara daha müdahil olmasın, sorun kendiliğinden çözülür. En azından, kendisine yapılmasını istemediği türden suçlamalarda bulunmasın. Acaba bu yazdığım kimi incitir, kimlere cevap hakkı doğrurur, hangi tartışmalara sebep olur diye düşünsün.

Toplum gergin, tartıştıkça dahada geriliyor. Güneydoğuda Nevruzu bahane eden terör örgütü sokakları savaş alanına çevirmiş. Kürt -Türk ayrımı insanların bilinçaltına iyiden iyiye yerleşmeye başlamış. Şimdi yeni kutuplaşmalara doğru hızla yol alıyoruz! Kimse kendisini Ülkede yaşanan gerginliğinin müsebbibi olarak görmüyor . Muhalefet iktidarı, iktidar muhalefeti suçluyor.

Tartışmaktan, çokseslilikten yanayım ama, içinde bulunduğumuz durum gereği Şakir abinin teklifini destekliyorum. Cevap hakkı doğmadıkça bu tartışmalara müdahil olmamaya çalışacağım.

Selam ve saygılar..

ÖZGÜRLÜK

BEN BU SEFER ÖZGÜRLÜKÇÜLERDEN YANAYIM :]

NASIL OLSA DURAMAYACAĞIZ. :D

BENİM ÖNERİM.:::

MEDENİCE TARTIŞIP, SAYGIDA KUSUR ETMEZ VE EN ÖNEMLİSİ BİRBİRİMİZİ SEVMEYİ BECEREBİLİRSEK SORUN OLMAZ.

HİÇ KİMSEYE KIZGIN, KIRGIN DEĞİLİM.

HEPİNİZİ SEVİYOR, SAYIYOR, GÖZLERİNİZDEN ÖPÜYORUM.
      YUKAKAPİLİ

SUSMA HAKKI

At izi it izine karışmış ve kimin ne dediği veya neyi savunduğunun belli olmadığı her tartışma başlığı altında, her sorumlu ve akıl sahibi HEMŞİNLİYİZ.BİZ üyesinin SUSMA HAKKI'nı kullanması bu tür hakaretlere varan, yalan yanlış, yakışıksız tartışmaların önüne geçebileceğini düşünüyorum.

Beğenmediğiniz, hatta hakaretamiz konularda cevap verip gerginliği artırmak yerine SUSMA HAKKI'nı kullanın.

Bu herhalde, herhangi bir şey YAZMAMA, YORUM YAPMAMA HAKKI olsa gerek...

Değerli yönetime de böylece hangi konuları kapatma veya silme konusunda bir fikir vermiş de oluruz sanırım.

Sevgiyle..
      TVNET