Keşkur Patlatmak Nedir?

KEŞKU BİLE KONU OLDU.....

Yazar: saksu Tarih: 20.08.2009 Saat: 01:00

Demak ki Palovit Yaylasındakiler patlatmasını bilmez. Yokse nehe patlamesun. Çünkü bu olayda gerçekleşen kimyasal bir işlem değil fiziksel bir olaydır. Keşkurun üzerine tükürüp de darbeyi vurduğunda tükürükteki su ile keşjkurun közü ani birşelme yapar. Bu da suyun ani buharlaşmasını sağlar. Ani buharlaşma da ani genleşmeyi ve patlama sesini meydana getirir.
      Palovit'e gelup da millete Keşkur Patlatmayı mı öğretsek acaba?

...........................................................................................................

BİR ZAMANLAR...derlediki..kendini fasulya gibi nimetten sayıyor..bugün fasulya
      çok kıymetli..çeşitleri var... tezek ..keşku..yöreye göre değişik doğuda daha
      kalın ve para ile satılır.bizim yöredekiler yanlız yaylada yapılır .şimdi zaten kimse yapmaz.ben araştırmayı seven kişiyim... sayın ..AKSU..FİZiKÇİ..KİMYAGER.....
      yanılmıyorsam tüküruğüde çok marifetli...palovite gelsin tabbi..karşı tarafta ders verebilir.meleskur tarafının ihtyacı yok....ahhhhhh..yaylar ahhhhhhhh....
      beni yine dertlenin ..şakir..uşağım....senoğraya iyi bakmak.. lazım ahır göl olbilir.

güzel bir sunumdu emeği geçenlere teşekkürler.......

meleskur53.com...meleskur palovit birliği/fecebook
      Palovit'in Meleskur tarafında ani buharlaşma diye bir derst vermem lazim. Bu sene gelemedim ama seneye gelip birlikte keşkur patlatacağız. Patlamayan keşur, çekiç yada keser senden. Tukurmasi benden :))))))
      Ah gidi Kadir Dayum ah !
      O dağlarun başinde oyun mu vardı. Kendi oyunumuzu kendimiz icat ederdik.
      Bir dahaki ders Kartopi, Kabak şibi, küçük bir çakı ile bir puğar başında degeman yapmak.
      Alla bilir ya bunu da hiç yapmadi gençler.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

haydee cinvizde dönmeğe....

.....ciniviz çobanlığa gidenler bilir.. tabiiki yaylada değil.köyde ağacı kesiyorsun....
      ucunu sivri yapıyorsun..diğer bir başka ağacında ortasını oyarak bir tarafınıa birkişi ömür tarafada bir kişi karının altına gelerek dönüyorsun çobanın lunapark oyuncağı....korkarım ..şakir-im bunuda nasıl yorumlar .........bilemem................ileride ..kabak..lazut ..kartof kurrak sohbetleredevam edeceğiz........ tulum susmasın..horon durmasın..bayramda herkes memlekete gelsin........

meleskur53.com...hemşinliler hoy-tur kulübüderneği......
      meleskurpalovit birliği...rize pazar ortayol köyü derneği

:) ;) :evil: 8))
      Kadir Abim; Bu anlattığının adı bizim köyde ÇİĞİNUK''tur. Hemşin'de pek kimse bilmez bunu. Cağalverde birkaç sefer çiğinuk kurmuşluğum vardur.
      İşin ilginç yanı ben bu olayı TRT1'de seyrettiğim bir prrogramda Mersin Silifke'de Alevi Yörük Türkmenlerin köylerinde yaptıkları eğlencelerde kurduklarını ve genç yaşlı bindiklerini gördüm. Türkiye'de başka bir yerde bu geleneğin devam ettiğini de senelerdir araştırmama rağmen şahit olmadım. Bu güne kadar Hemşin'de yapılan tüm festivallerde Çiğinuk kurulmasını teklif ettim ama nedense tıpkı Nağara Atılması Yarışması teklifim gibi bu da kabul edilmedi. Oysa festivallet yerel kültürel unsurları ortaya çıkarmak için yapılır. Halbuki bugüne kadar yapılan festivallerin hiç birinde 1-2 tane etkinlik dışında Hemşin Kültürünü yansıtan hiç bir öğe festivallerimizde olmadı.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yazar: saksu Tarih: 01.09.2009 Saat: 13:24

Kadir Abim; Bu anlattığının adı bizim köyde ÇİĞİNUK''tur. Hemşin'de pek kimse bilmez bunu. Cağalverde birkaç sefer çiğinuk kurmuşluğum vardur.
      İşin ilginç yanı ben bu olayı TRT1'de seyrettiğim bir prrogramda Mersin Silifke'de Alevi Yörük Türkmenlerin köylerinde yaptıkları eğlencelerde kurduklarını ve genç yaşlı bindiklerini gördüm. Türkiye'de başka bir yerde bu geleneğin devam ettiğini de senelerdir araştırmama rağmen şahit olmadım. Bu güne kadar Hemşin'de yapılan tüm festivallerde Çiğinuk kurulmasını teklif ettim ama nedense tıpkı Nağara Atılması Yarışması teklifim gibi bu da kabul edilmedi. Oysa festivallet yerel kültürel unsurları ortaya çıkarmak için yapılır. Halbuki bugüne kadar yapılan festivallerin hiç birinde 1-2 tane etkinlik dışında Hemşin Kültürünü yansıtan hiç bir öğe festivallerimizde olmadı.

YOK YAAA. !!!!!!

SEN BİLİRSİN KİMSE BİLMEZ HEMİ ORO ? :P :P :P :D :D :D
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.