Mehmet Akif PİRİM

Şampi.....Yon.

M.Akif PİRİM:
      Sadece iki satır yazarak ve bir kere kendisinden övgü dolu söz ederek,
      Unutulmayacak bir kişi olmalı Sayın M.Akif PİRİM..
      Böyle bir değerlere kolay ulaşılamadığını ,
      Aynı zamanda da bu şampiyonun içimizden birisi olması bizleri fazlasiyla
      Onure etmekte..
      Yakın zaman da görüldüğü gibi son zamanlarda güreşin bir hayli düşük performansta
      Olduğu ve eski güreşçilerimizin kıymetinin daha iyi anlaşıldığı kanısındayım..
      Sevgili arkadaşlar :
      Ben şahsım adına diyorum ki ,Bu güzel insanı azda olsa hatırlayıp en azından ayda bir olsa da onun sayfasına ,ŞAMPİYONA yakışır iki satır yazmaliyiz…
      Seni unutmayacağiz M.Akif PİRİM.(şampiyon)

Sevgilerimle..

CVP: HERKESE SELAMLAR SAYGILAR

Yazar: şampiyon Tarih: 17.08.2008 Saat: 23:57

Gösterdiğiniz duyarlılığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
      Sn. Momilik resimlerimden bazılarını Sn. Naci KOBAL veya Cihat KOBAL ile sana ulaştırmaya çalışacağın.
      İşlerimin yoğunluğu nedeni ile siteye giremiyorum ama ilerde sizlerle olmaya çalışacağım.
      Atalarımızdan miras kültürümüzü her nerede olursak olalım yaşatalım.
      Güzel insanlar güzel kalın Allah Yar Ve Yardımcınız Olsun.
      Saygılarımla
      Memet abi çalışmalarında başarıların devamını gelmesini dilerm ,eğer mümkünse resimlerinizi biraz erken ulaştırabilirsenz çok sevinirm.başarılarızın devamı gelmesi dileğiyle .saygılarla
      Merhaba.

Tabii ki, hemşehrisi olarak göğsümüzü kabartan bir sporcu ; mehmet akif pirim.
      Bir çok ünlü simayı ülkemize kazandıran ilimizin , güreş konusunda da bir ünlü kişinin memleketi olduğunu işte bende ; bu haber yazısını zaman gazetesinde okuduğumda görmüştüm ilk defa...

Umarım sporda elde ettiği başarılarla, ülkemize yeni sporcuların katılmasına da katkıda bulunacak çalışmalarına devam eder ; bizde büyük bir heyecanla takip ederiz.

Paylaşım için teşekkürler.
      By iCon !..

İletisim : admin@titia.org

Kişisel Web Sayfam : www.hknkr.com

Şampiyonn

Bir kere daha gördüm ki ,
      Değerli M.Akif PİRİM..Gerçekten övgüye ,sevgiye ve saygıya daha fazla,
      layik bir kişi..

Arkadaşlar işleri nedeniyle istanbulda bulunduğu iki gün içerisinde zaman,
      zaman birlıkte olduk ve yakından tanımak onun ulaşılması güç bir kişiliğini ,
      bizlerle paylaşması ,aynı zamanda benim ömrüm boyunca göremediğim,
      ve kalan yaşamımda bile göremeyeceğim insanlarla beni tanıştırması,inanın
      gurur verici ..O gerçek bir dost ve gerçek bir ŞAMPİYON..

Anlatmak istediğim ,bizler hala onun kıymetini bilemiyoruz fakat...
      Onu bizlerden daha çok seven ,bizlerden daha çok şampiyon gören insan,
      ların çok olması çok daha onur verici...

Sevgiler şampiyon...
      Şampiyon..
      İsmini duyduğumuzda etkilenmemıştım baştan.
      Fakat yaptıklarını duyunca çok büyük saygı duydum.
      Aslında sanki yıllardır tanır gibi sevdim onu.
      Bu konuda Canım dayım Nacı Kobal a çok teşekkür ederım .Onu tanımamı
      zı sağladığı için.
      Değerli abilerım lütfenn sizlerden ricam unutmayalım Bunca değerleri ve
      bizlere defalarca anlatın onların büyük şampiyon olduklarını ve her seferınde yeni yaşayalım o güzel heyecanı.

Hani tartışma sayfalarında yaziyorsunuz ya boy boy ..
      Ha işte öyle .
      Fakat güzel şeyler yazarak..
      Sizlere saygısızlık yapmak değil niyetım.
      Tabiki akıl vermekte değil.
      Fkat hakkımız olan bişeyleri sizlerden istediğimi düşünüyorum.
      Bizlerde bu platform dan bişeyler öğrenmek için burdayız.
      Ve sizlerde bize öğretmek için borçlusunuz.. :(
      Farkımız Tarzımız Hemşinli Olmamız..
      http://www.asyamborek.com
      Dün Işım gereği İstanbul Kasımpaşa ya gittim.
      Gitmişken kasımpaşa spor kulübünde bir dostuma uğradım.
      Arkadaşlarına beni M.Akif PİRİM ın akrabası diye tanıttı.
      Ve ordaki insanların bana yaklaşımı inanın beni göklere çıkardı..
      Nasıl mutlu olduğumu bilemezsınız.

Keşke M. Akif Pirim ,şampiyonun kıymetini biraz daha fazla bilsek. :(

Olimpiyat Şampiyonu Mehmet Akif PİRİM Denizli'lerin Davetinde

Denizli Gençlik Spor Kulübü'nün davetiyle Denizli'ye gelen Olimpiyat Şampiyonu Milli Güreşçi Mehmet Akif Pirim, sporcularla bir araya gelerek anılarını ve tecrübelerini paylaştı.Özel Server Gazi Lisesi Güreş takımıyla konuşan Pirim, genç sporculara "Başarı için önce hedef belirleyin" dedi.

Denizli Gençlik Spor Kulübü tarafından sporcuların tecrübeli isimlerle tanışması ve bilgi alması için Denizli'ye davet edilen Olimpiyat Şampiyonu Milli Güreşçi Mehmet Akif Pirim Denizlili sporcular ile biraraya geldi. Denizli Gençlik Spor Kulübü Başkanı Nevruz Akan tarafından davet edilen Mehmet Akif Pirim ilk olarak Gençlik Spor Kulübü bünyesindeki branşlar ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Her branşta Denizli'nin başarılı olması için özellikle altyapı çalışmalarına önem verdiklerini belirten Nevruz Akan, öncelikli olarak sporcu yetiştireceklerini söyledi. Ata sporu güreş içinde önemli projelere imza atacaklarını belirten Akan, "Gençlik Spor Kulübümüz bünyesinde bulunan bütün branşlarımızı canlandırıp Denizli'mize başarılar kazandıracağız. Bunlar zamanla olacak ama bizim öncelikli hedefimiz alt yapımızı sağlam kurmak. Geleceğin başarılarını ilimize getirecek genç sporcular yetiştirmek. Bu anlamda özellikle spor yapmak için maddi manevi imkanı olmayan çocuklarımızı Gençlik Spor Kulübümüze kazandıracağız. Bu sporcularımıza sadece fiziki çalışma değil moral ve tecrübede kazandırmak istiyoruz" dedi.

Server Gazi Lisesi Güreş Takımı'nın konuğu olan Milli Güreşçi Mehmet Akif Pirim, genç güreşçilerin sorularını cevapladı. Başarının kazanılması için önce hedeflerin belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Pirim "Ben spor hayatım boyunca önce hedefimi belirledim sonra daha çok çalışmak için gayret ettim. Çünkü hedefin yoksa, ne için çalıştığının ne kadar çalıştığının önemi yoktur. Sizler zamanla hedeflerinizi büyütüp daha çok çalışacaksınız. Önce inanın ve hedefinizi belirleyin. Gerisi çalışmakla gelir. Ata sporumuzu güreşin yaygınlaşması ve yeni nesillere de öğretilmesi için çalışmalarınızı da yapın" dedi.

Konuşmalardan sonra Mehmet Akif Prim'e Gençlik Spor Kulübü Başkanı Nevruz Akan çalışmalarından dolayı plaket verdi.

tgf.gov.tr
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “Kuku” ().

İbrahim Yıldız Milli Takımda

Güreş il temsilcisi ve milli güreşçi Niğde Üniversitesi Besyo Öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Berkan Alpay Samsun’da yapılan genç erkekler Türkiye Güreş şampiyonası ile ilgili bilgi verdi.
      Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığının 2009 yılı faaliyet programında yer alan 13-15 Mart 2009 Tarihleri arasında Samsun’da yapılan Gençler Türkiye Güreş Şampiyonda, Gençlik spor kulübü sporcusu İbrahim Yıldız (55) Kğ. Türkiye 3. oldu Türkiye şampiyonasında sporcumuzun madalyasını Olimpiyat şampiyonu Mehmet Akif Pirim verirken ibrahimi başarısından dolayı kutluyorum başarılarının devamını diliyorum disiplinli ve istikrarlı çalıştığı takdirde ilerde büyük başarılara imza atacak yetenek ve kabiliyette bir güreşçi, İbrahim Yıldız önümüzdeki günlerde açılacak milli takım kampına katılacak dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan Milli takım çalışmalarında ve seçmelerinde başarılı olduğu takdirde İbrahim ülkemizi bu yıl yapılacak olan Avrupa, Dünya şampiyonaları ve uluslar arası turnuvalarda milli mayoyu giyerek ülke temsil edecek. İbrahim Yıldız’ın bu başarında emeği geçen başta antrenörlerine ve ailesine çok teşekkür ederiz. Niğde’mizde güreşde ve diğer spor dallarında milli takımlara çağrılan ve başarılı olan sporcu sayısı 16 önümüzdeki yarış ve müsabakalarda alınacak başarılarla milli takımlara vereceğimiz sporcu sayısıda artacaktır bunları kamuoyu ile paylaşacağız diyen Kaplan İbrahim Yıldızı Türkiye şampiyonasında göstermiş olduğu büyük başarısından dolayı kutladı ve başarısının milli takımda devam etmesini dilerim dedi.
      Resimler
      • M.Akif Pirim.jpg

49.32 kB, 0×0, 673 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Uluslararası Şampiyona Çayeli'nde Yapılıyor

Uluslararası Mehmet Akif Pirim Grekoromen Güreş Şampiyonası, Rize'nin Çayeli ilçesinde başladı. Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Çayeli Kazım Ayvaz Spor Salonu'nda yapılan şampiyonanın açılış töreninde, Türkiye'nin efsanelerinden, genç güreşçilerin idollerinden olan Mehmet Akif Pirim adına organizasyon düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

İnsanların değerinin genelde öldükten sonra bilindiğini, sağlıklarında pek kıymet bilinmediğini ifade eden

Kocatepe, ''Anlaşılan o ki bundan sonra sağken de bazı değerlerin kıymetlerini bileceğiz. Rize'de yapılan bu organizasyon belki yetersizdir ama sonraki yıllarda yeni ve daha büyük organizasyonlar düzenleneceğini ümit ediyorum'' dedi.

Bu tür organizasyonların büyük taraftarları gerektiren işler olduğunu vurgulayan Kocatepe, ''Bu çocuklarımız sırf güreşmek için gelmiyor. Zaten güreş eğitim merkezlerinde güreşiyorlar. Bir şampiyona sahip çıkılacaksa, önce kendi hemşehrileri sahip çıkacak'' diye konuştu.

Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz ise Rize'nin güreşte akla ilk gelen illerden olmadığını ifade ederek, ''Belki güreşte akla ilk gelen iller başka oluyor. Fakat Türkiye'de belki de birçok kişinin bilmediği bir gerçek var ki, o da dört olimpiyat şampiyonluğu çıkaran tek ilin Rize olduğudur. Dolayısıyla Rize'de güreşi ayakta tutmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bize mutluluk yaşatanların adını yaşatmak istiyoruz. Diğer olimpiyat şampiyonlarımız için de bir şeyler yapmayı düşünüyoruz'' diye konuştu.

Olimpiyat şampiyonu güreşçi Mehmet Akif Pirim de iyi antrenörlerle çalışmanın başarıya ulaştıracağını ifade ederek, ''Hiçbiriniz için olimpiyat şampiyonluğu hayal değil. Bu topraklardan dört olimpiyat şampiyonu çıktı. Niçin daha fazla olmasın. Benim inanmam değil, sizin inanmanız önemli'' diye konuştu.

Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'den toplam 4 takım katıldığı şampiyona, yarın yapılacak müsabakaların ardından tamamlanacak.

MEHMET AKİF PİRİM (1968...) KİMDİR?
      17 Eylül 1968 yılında Rize’de dünyaya geldi. Güreşe 1986 yılında Rize Çaykur Kulübünde başladı. Halkbankası, TMO, TEDAŞ Spor Kulübünde Güreş yapmaya devam etti.

Antrenörleri: Bayramali Karaali, Osman Destebaşı, Sapunov Genady, Bilal Tabur, Ömer Suzan, Mehmet Acak, Haluk Koç, Yakup Topuz,

BAŞARILARI
      1988 yılı Walbrzych Polanya Avrupa Greko-Romen stil 57 Kg da 7.
      1991 yılı Aschaffenburg ALMANYA Greko-Romen stil 62 Kg Avrupa 9.
      1991 yılı Atina YUNANİSTAN da Greko-Romen stil 62 Kg da Akdeniz Oyunları 1.
      1991 yılı Varna BULGARİSTAN da Greko-Romen stil 62 Kg da Dünya 2.
      1992 yılı Kopenhagen DANİMARKA Greko-Romen stil 62 Kg da Avrupa 7.
      1992 Bacelona Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 62 Kg da 1.
      1993 yılı Aagde FRANSA da Greko-Romen stil 62 Kg da Akdeniz Oyunları 1.
      1995 yılı Besoncon FRANSA da Greko-Romen stil 62 Kg da Avrupa 6.
      1996 yılı Budapeşte MAÇARİSTAN da Greko-Romen stil 62 Kg da Avrupa 5.
      1996 yılı Atlanta Olimpiyatlarında Greko-Romen stil 62 Kg da 3. oldu.
      1997 yılı Bari İTALYA da Greko-Romen stil 63 Kg da Akdeniz Oyunları 1.

Kendine has en iyi uyguladığı güreş teknikleri Bele girme, Bel Kündesi, Çırpma, Salto

Grekoromende Mehmet Akif Prim dönemi başladı

1964 Tokyo Olimpiyatları’ndan sonra 28 yıl olimpiyatlarda altın madalyaya hasret kalmıştık. Bu hasretimiz 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda 62 kiloda altın adam olarak kürsüye çıkan Mehmet Akif Prim'le dinmişti. Aynı Prim'in şimdi Grekoromen Milli Takımı'nın başına getirilmesi son derece isabetli bir karar olmuştur.

Türk grekoromen güreşinin yönetimini üstlenen M.Akif Prim’i, güreşseverler yakından tanıyorlar. Ama biz yine de Prim'i mercek altına almaya çalışalım. Çok başarılı sporculuk kariyerinin yanı sıra Spor Akademisi'ni de bitiren Mehmet Akif, Amerika'da 7 ay kadar kalarak güreşle ilgili araştırmalar yaptı. Sporculuk döneminde beraber çalıştığı Sapunov ve Bilal Tabur’un da tecrübeleri ile donanan Akif, tabiri caizse milli takıma tam yerinde ve isabetli bir atama oldu.

1968 Rize doğumlu Akif, 1936–2002 yılları arasında Türk grekoromen güreşinin kazanmış olduğu 11 altından birisinin sahibi o. Ayrıca 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda da hakkı yenmesine rağmen bronz kazanarak çifte olimpiyat madalyası sahibi oldu. Bu büyük başarılardan sonra zaman dilimi içerisinde sporculuğu bırakıp şimdi ise Türk güreşine antrenör olarak hizmet etmekte. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek beyin gayretleri ile Ankara ASKİ bünyesinde 60’a yakın büyük, genç ve yıldız sporcuyu alarak muazzam bir takım kuruldu. Olimpiyat şampiyonu M.Akif Prim ve Dünya Şampiyonu Turan Ceylan bu ekibin antrenörleriydiler. Ayrıca Mehmet Ayhan hoca da genel koordinatörleri. Tam bir disiplin ve uyum içinde başarılı çalışmalara imza atan ASKİ 2002/03 Türkiye Birinci Deplasmanlı Güreş Ligi'ni de şampiyon olarak kapattı. Türk güreşinin son yıllarda kadro olarak Gebze Belediyesi'nden sonra en iyi kadroya sahip olan ASKİ, Türk güreşine uzun yıllar hizmet edecek gibi görünmekte. Bilindiği üzere geçen yıl ekim ayında Grekoromen Milli Takımı'nda görev yapan Rüstem Koyuncu ve Erhan Balcı istifa etmişlerdi. Şimdi ise Seçkin Saruhan, Mehmet Acak ve teknik direktör olarak Mehmet Akif Prim görev yapacaklar. Türk güreşinde son yıllarda büyük başarılara imza atan ve bünyesinde: Ercan Yıldız (dünya şampiyonu), Şeref Eroğlu (Avrupa ve dünya şampiyonu), Mehmet Özal (dünya şampiyonu), Hamza Yerlikaya (Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu) gibi starlarla birlikte çok başarılı gençlerden oluşan iyi bir kadro bulunmakta.

2001 yılında İstanbul’da Avrupa şampiyonluğunu yakalayan ekibimiz, 2002 yılında da Mısır'da dünya kupasında şampiyon olmuştu. Şimdi en büyük hedef olimpiyat barajı olan 2003 Dünya ve 2004 Avrupa şampiyonaları. Tabii ki en büyük hedef 2004 Atina Olimpiyatları.

Son söz olarak milli takımın başına teknik direktör olarak atanan Mehmet Akif Prim’in isabetli bir atama olduğu kanaatindeyim. İnşallah 2004 kadar olumlu ve iyi çalışmalarla Atina’da çok büyük başarılara imza atarlar.

haber53.com/44461_Uluslararasi…Cayeli-nde-yapiliyor.html
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Mehmet Akif Pirim'den Kayaalp'e Ev, Araba Ve Eş Yasağı

Türk güreşinin efsanevi isimlerinden Mehmet Akif Pirim, olimpiyatlardaki altın madalya umutlarımızdan genç güreşci Rıza Kayaalp'e başarı yolunda herkesin uyamayacağı kurallar koymuş.

Türk güreşinin efsanevi isimlerinden Mehmet Akif Pirim, olimpiyatlardaki altın madalya umutlarımızdan genç güreşci Rıza Kayaalp'e başarı yolunda herkesin uyamayacağı kurallar koymuş. Olimpiyat şampiyonu hocasının sözünden çıkmayan Rıza Kayaalp, Mehmet Akif Pirim'in koyduğu kurallara harfiyen uyuyor ve olimpiyatlarda kazanacağı altın madalyayı bekliyor.

Türk güreşinin yüzakı olan, ülkemize sayısız madalya kazandıran, olimpiyat altın madalyasını boynuna geçirip tüm dünyaya İstiklal Marşı'nı dinleten Mehmet Akif Pirim, altın madalyalara koşan genç güreşcilerin en büyük hocası olarak onlara güç ve moral aşılıyor.

guresvitrini.com/wp-content/up…ay-adayi-2011-03-19_m.jpg

Mehmet Akif Pirim, son 2 yılda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğunu kazanan ASKİ Güreş Takımı'nın teknik sorumluluk görevini başarıyla sürdürüyor. Nice şampiyon güreşçilerin yetişmesinde büyük pay sahibi olan Pirim'in en büyük altın madalya ümitlerinden birisi de genç isim Rıza Kayaalp.

KAZANDIĞI PARA DA PİRİM'E
      Rıza Kayaalp ile yakından ilgilenen efsane güreşci, olimpiyat madalyasına giden yolda çok sıkı kurallar koymuş durumda. Mehmet Akif Pirim'in koyduğu yasaklar arasında, araba almak yasak... bekar evinde yaşamak yasak... evlenmek yasak... liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Rıza Kayaalp, ayrıca spordan kazandığı parasını da şampiyon hocasına teslim ediyor.

Mehmet Akif Pirim, genç sporcusuyla gurur duyuyor ve, "Hayırlı evlat diye Rıza Kayaalp'e denir. Hem çok çalışkan hem de çok düzgün bir çocuk. Koyduğum kurallara harfiyen uyuyor. Kazandığı parasını her zaman bana getirir. Ben de onun adına bu parayı gayrimenkulde değerlendiriyorum. Olimpiyat madalyası kazanana kadar bekar evine çıkması ve araba alması yasak. Tabii evlenmesi de madalyaya bağlı. Bunun dışında Kübalı rakibi Martinez'i de yenmesi gerekiyor. Üst üste kaybettiği 2 maçın ardından bu kez kazanma sözünü bana verdi. " ifadeleriyle durumu anlatıyor.

TAKIM OLARAK DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU
      Yaklaşan Dünya Güreş Şampiyonası'yla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Mehmet Akif Pirim, grekoromen stilde takım halinde şampiyonluk beklediğini söyledi.

Pirim, "Grekoromen stilde en az 2 altın madalya bekliyorum. Bu altınları Nazmi Avluca, Rıza Kayaalp ve Selçuk Çebi'den bekliyoruz. Serbest stilde de 2 - 3 madalya alacağımıza inanıyorum. " diye konuştu.

FILA'DA MEHMET AKİF PİRİM TURNUVASI
      Şampiyon güreşci Mehmet Akif Pirim'e Dünya Güreş Federasyonu'ndan (FILA) da büyük bir onur geldi. FILA, tarihinde ilk kez uluslararası minikler güreş turnuvasını resmi programına aldı.

FILA, ayrıca Rize'de düzenlecek turnuvaya da Mehmet Akif Pirim'in adının verilmesini uygun gördü. 'Uluslararası Mehmet Akif Pirim Minikler Güreş Turnuvası' adıyla düzenlecek olan turnuvaya Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Kazakistan, Ukrayna ve Bulgaristan'dan güreşciler davet edildi.

Turnuva, açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve Karadeniz'in en iyi spor salonu olarak gösterilen ve şampiyon güreşcinin adını taşıyan Mehmet Akif Pirim Spor Salonu'nda yapılacak.

MEHMET AKİF PİRİM FİLA TOPLANTISI İÇİN AFRİKA'YA GİDECEK
      Mehmet Akif Pirim, bunca koşuşturmanın yanında birçok görevi de başarıyla yürütüyor. Başarılı spor adamı, Uluslararası Akdeniz Oyunları Yönetim Kurulu Üyeliği ve Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakan Müşavirliği görevlerinin yanısıra FILA'nın Asya ve Afrika nezdindeki antrenörlerini de yetiştiriyor.

Pirim, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili olarak FILA'nın toplantısına katılacak ve akabinde eğitim seminerleri için Afrika'nın yolunu tutacak.

spor.haberler.com/mehmet-akif-…aba-ve-es-2770090-haberi/
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Londra Olimpiyatları’nda Madalya Hasretine Rıza Son Verdi

2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’ye ilk madalyayı kazandıran milli güreşçi Rıza Kayaalp, Ay-yıldızlı ekipteki madalya stresine son verdiği için mutlu olduğunu söyledi

2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye’ye ilk madalyayı kazandıran milli güreşçi Rıza Kayaalp, Ay-yıldızlı ekipteki madalya stresine son verdiği için mutlu olduğunu söyledi.

Grekoromen stilde 129 kiloda Gürcü rakibini yenerek bronz madalyanın sahibi olan Rıza Kayaalp, altın madalya hedefine ulaşamamasına rağmen Türkiye’ye ilk madalya kazandırmanın gururunu yaşıyor. Olimpiyatlara ilk kez katıldığını ifade eden Kayaalp, “İlk günlerde Selçuk abiden de madalya bekliyorduk. Fakat, kendisi madalya alamayınca üzerimizde stres oluştu. Bu stresi atlattık. Hedefim, altın madalya almaktı ama birkaç hatadan dolayı final şansını kaybettim. Ülkeme ilk madalya sevincini yaşattığım için mutluyum. İnşallah, madalya şanssızlığımız kırılmıştır. Bundan sonra yarışacak arkadaşlarımız da çok sayıda madalya kazanırlar” dedi.

Yarı finalde Kübalı Lopez ile karşılaşmasının şanssızlık olup olmadığının sorulması üzerine ise Rıza, “Şampiyon olmak için herkesi yenmek gerekir. Yarı final veya finalde kimle karşılaşacağım benim için önemli değil. Önemli olan her maçı kazanıp, şampiyon olmaktır. Maç içerisinde bazı hatalar yaptım. Hatalarım olmasaydı sonuç daha farklı olabilirdi. Buna da şükür. Boş dönmedim ve ülkeme ilk madalyayı kazandırdım” ifadelerini kullandı.

Katıldığı ilk olimpiyatta madalya kazanan Rıza Kayaalp, şöyle devam etti:

“İlk olimpiyat madalyamı kazandım. Daha önce Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkeme bir çok madalya kazandırmıştım. Daha 23 yaşındayım. İnşallah, Türkiye’ye olimpiyat şampiyonluğu da kazandırmak istiyorum. Bu maçımı annem de tribünden izledi. Annemin gözü önünde altın almak isterdim ama bronz kazandım. Nasip böyleymiş”

Kayaalp, olimpiyatlarda güreş, tekvando ve atletizmden madalyalar beklediğini sözlerine ekledi.

Grekoromen Güreş Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapan olimpiyat şampiyonu eski güreşçi Mehmet Akif Pirim de Rıza’nın çok önemli bir madalya kazandığını belirterek, “Rıza kardeşime teşekkür ediyorum. Altından daha değerli bir madalya oldu. Çünkü bu madalya diğer branşları da etkileyecektir. Buraya gelirken beklenti çok abartıldı. Bütün branşlarda madalya alacak gibi bir hava oluşturuldu. Her katılan sporcunun madalya alabilmesi mümkün değil. Öncelikli sporlarımız var. Diğerleri madalya alamayınca alabilecek arkadaşlar da hepimiz strese girdik. Sporcuları bırakın bizler bile çok stres yaptık. Türkiye’de güzel şeyler oluyor, bunu bir başarısızlık gibi göstermemek lazım. Bu kadar kalabalık katılımla kalmayacaktır bundan sonraki olimpiyatlarda madalya sayısı da katılımla birlikte artacaktır”

Rıza Kayaalp, kazandığı madalyanın ardından sevincini antrenörü Serkan Özden ile birlikte minderde kutladı. Antrenör Özden, başarılı güreşçinin madalyasıyla birlikte fotoğraf çektirdikten sonra Kayaalp’i salto hareketiyle mindere yatırdı.

haberciniz.biz/londra-olimpiya…za-son-verdi-1576866h.htm
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Mehmet Akif PİRİM

Bizle yüreğini paylaşan Şampiyon Akrabama Teşekkür ediyorum.
      Siz Aile olarak Güreş, Boks, Tekvando, Futbol, geleceğiniz adına çocuklarınızın bir yere gelmesini istiyorsanız...
      Biz öncüyüz.
      Şampiyon Bizimle, Karar Sizin.

Ankara Aralık 2012
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000