Çimlenmiş Patatese Dikkat

Çimlenmiş Patatese Dikkat

Çimlenmiş patatesteki "solanin" adlı toksin maddenin gıda zehirlenmelerine neden olabiliyor. .
      Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Diyetisyen Doç. Dr. Nurten Budak, havaların ısındığı bu günlerde, kış aylarında stoklanan patates ve soğanların, uygun nem ve ışık bulunca çimlenmeye başladıklarını belirtti. Patateste çimlenmeyle ortaya çıkan yeşilimsi tabakanın insan sağlığı için son derece zararlı olduğunu söyleyen Budak, "Bu yeşillenmeyle birlikte 'Solanin' adı verilen toksin madde ortaya çıkarır.Solanin adlı toksininin neden olduğu besin zehirlenmesi, patates tüketiminden birkaç saat sonra kendisini göstermeye başlar. Bu durumda baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ile ishal gibi belirtiler görülebilir. Zehirlenen kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli" dedi.
      Budak, çimlenmenin neden olduğu sorunların önlenmesi için patatesin saklama süresinin kısa tutulması gerektiğini vurguladı.

aa
      Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, Allah razı olsun.
      Ben de bu sabah dinlediğim bir programda sağlıkla ilgili çok şeylere değinildi ama ben bunlardan birtanesini paylaşmak istiyorum çünkü Hemşin köylerinde yetişiyor bu meyve ve sevilerek de yeniyor. İncirden bahsediyorum.Henuz oluşmamış olan ayırdığımız zaman sütü akan incirleri yemek sağlık açısından hiç iyi değilmiş.Bir de özellikle siyah dut çok faydalıymış ama bizim oralarda beyazı oluyor benim bildiğim kadarıyla.
      Birde bütün sebze ve meyveler mevsiminde güzel.Sağlık açısından yazın yaz kışın kış meyve ve sebzesi yemek en güzeli..

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __