Siz hangi sandığı seçersiniz..?

Siz hangi sandığı seçersiniz..?

Hepimiz seçim günü bir partiye oy veririz.kimisi dine bağlı diye kimisi laiklik diye kimisi miliyetçi diye kimisi kürt diye kimisi kominist diye kimisi hemşeri diye vs.vs.vs.....

Hep takım tutar gibi parti tutup oy veririz.sonrada ah vah deriz....

Acaba neden halkımız avrupadaki gibi kendine en yararlı partiyi oluşturamaz..

Bizim çıkarlarımız bir.peki nedir....

1-huzurlu mutlu bir yaşam
      2-çocuklar için daha iyi bir gelecek
      3-adilce bir dağıtım
      4-en iyi şekilde sağlıktan yararlanmak
      5-tarafsız bir kanun ve hukuk devleti
      6-herkesin eşit yaşadığı bir ülke
      7-adil bir şekilde eğitim hakkı

Daha birçok şey bizim ortak değerimiz
      Biz halk olarak bunları isterken neden birileri efendim türbanmış yada laiklikmiş yada kapatılma davası yada küresel bilmem nelerle bizi kandırıyorlar..ve bizde her seferinde hep kanıyoruz....

Gelin bizim için bize en iyi kim ne veriyorsa onu bulup seçelim.....

Ben açık ve net söylüyorum bu sefer önüme bir kağıt alıp tek tek yazacağım.....

Bana ne verildi ne alındı.yada aday olacak partiler bana ne verecekler...

Bizler kıt kanat geçinirken faturaları zor öderken çocukların rızkından keserek zor geçinirken benim seçtiğim kişiler saltanat sürecek....

Bundan sonra rahmetli babam topraktan çıksa deseki şuna oy ver...

İnanın 40 kere hesap yapmadan vermem....

saygılarımla

....
      Sevgili Cihan Kardeşim;

Ben bu yaşıma kadar defalra o sandıklarda oy kullandım. Senin içini doldurduğun 1. Sandığı hiç görmedim. Oy kullanırlken Şer-Ehveni Şer ayrımı yapmaktan başka bir şey elimden gelmedi. Sistem daha fazlasına da müsaade etmedi.
      Ayrıca 2. sandığı da o kadar yabana atma. O sandıkta da bu ülke adına sahip çıkmamız gereken çok şey vardır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      BİRDAHAKİ SEÇİME KADAR YAŞAR DA O GÜNLERİ GÖRÜRSEM.

HER PARTİNİN SEÇİM VAAD KİTAPÇIKLARINI BURAYA ASACAĞIM VE SEÇİMDE BİR YIL SONRA TARTIŞACAĞIZ.

BAKALIM NE OLMUŞ.

ŞİMDİ BUNU DEMİŞTİLER BUNU YAPTILAR DESEM SİZ HATIRLAMAYACAKSINIZ. İNANMAYACAKSINIZ, BENDE DELİL BULAMAYACAĞIM.

UNUTMUŞSUNUZDUR. :D
      YUKAKAPİLİ
      Sandık!

Çok eskilerde Ceviz ağacından yapılan işlemeli sandıklar varmış.. Ben onlara yetişemedim..:D Ama formika Sandıkları çok gördüm. Tabiki Çeyiz sandıklarından bahsediyorum..:)

"Seçim Sandığı" deyince aklıma hep "çeyiz sandığı" gelir.. (bekarlıkla bir ilgisi yok , peşinen söylemiş olayım. :D)

Şu meşhur seçim sandığını görmeden önce, seçim sandıklarını da böyle süslü püslü güzel sandıklar olarak hayal ederdim.. İlkokulda okurken odunlukta bir köşeye konmuş şekilsiz şemalsiz birkaç ahşap kutu görünce bunları da ilk önce fare tuzağı sanmıştım.. :D Meğerse "seçim sandığı" imiş. 8o

Anlayacağınız ben bu konuda ilk hayal kırıklığını orda yaşadım. Düşünsenize, ceviz ağazından , oymalı güzel sandıklar hayal ederken fare kapanına benzeyen , bırakın oymayı falan doğru dürüst rendelenmemiş bir kutu ile karşılaşıyorsunuz..

Farek kapanı da nerden çıktı , n e alaka diye düşünenler olabilir, açıklayayım... Rahmetli dedemin yaptığı ve Hemşin'de başkaları tarafından da kullanılııp kullanılmadığını bilmediğim bir bir fare kapanımız vardı.. Bilmeyenler için kısaca anlatayım..

20- 30 santim genişliğinde bir sandık ve sandığın içini tam olarak dolduracak büyüklükte bir tokmak.. Bu tokmak bir ip yardımıyla sandığın yanındaki direklerin üst noktasına kadar yukarı çekilir, ipin ucu altaki sandıktaki bir delik sayesinde içe doğru alınarak ucuna kabal çekirdeği (kabak bibili) takılarak tutturulurdu.. Fare kapak çekirdeğini yiyince ip boşta kalır ve yukarı çekilmiş tokmak farenin tepesine inerdi.. Becerebilirsem bir resmini çızip eklemeye çalışacağım..

Sandığın içindeki kabak bibilllerini yiyen fareler gibiyiz.. Bir umutla sandığa gidiyoruz ama her seferinde kafamıza tokmak iniyor.. Sandığın içindeki ipin ucuna her parti başka bir "yemiş" koyuyor.. "Yemişin" ne olduğu pek önemli değil. Eğer o "yemişi" yersen kafana tokmak iner.. başka çaresi yokk... Sen hiçbirşey yemesende kafana tokmağı indirenler var:D orasıda ayrı bir durum..

Bana sandık demeyin arkadaş.. :D

Ya çeyiz sandığı yada fare kapanını geliyor aklıma. :D

Seçim yaklaşıyor , Kavrulmuş Kabak çekirdeği kokusumu var , banamı öyle geliyor yau..:D
      Resimler
      • sandýk.jpg

13.49 kB, 0×0, 297 defa görüntülendi
      Sağ oalsın Mustafa Kardeşim. Harika bir yazı ve harika bir kurgu.
      "Katırcı Çakmağı" hikayesinden sonra okuduğum en güzel yazılardan biri. İyi bir gözlemcisin. Biraz vakit bulabilsen çok daha güzellerini yazacağından eminim.
      Tekrar teşekkürler...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

imamin kayığı

artık bundan sonra imamin kayığını seçecez artık canımız çıkacak.her şey zorlaştı geçim derdi.bu millet ne edecek soran varmı.halen gelecek seçimleri düşünüyorsunuz.bir zamanlar anahtar ev araba veriyorlardı nerde kaldı.bu düzen içinde bir şiir yazmak geldiiçimden

KAHPE DÜZEN

isyanım büyudu kahpe düzene
      umudumuz menzil alırmı bilmem
      teslim olduk kurda kuşa.hazana
      halkımın öfkesi ölür mu bilmem

seçim dedik emeğimiz zay oldu
      çetelere ekmeğimiz pay oldu
      çalıp çırpmak zalımlara huy oldu
      akan su arkını bulurmu bilmem

namus.ahlak.şeref parada kaldı
      bozuldu gemimiz karada kaldı
      işçi.memur sefil arada kaldı
      beklenilen bahar gelirmi bilmem

halkın kaderini imf çizer
      avrupada eser asyada tozar
      zengine mükafat fakırı ezer
      garibanda sabır kalırmı bilmem

dertliyim arkadaş sözüm düzene
      iffetsizce garibani ezene
      burda soyup avrupada gezene
      eceliyle ölüm olurmu bilmem

12-5-2008-abbas okumuş-ankara

CVP: imamin kayığı

Yazar: pogar63 Tarih: 12.05.2008 Saat: 17:56

artık bundan sonra imamin kayığını seçecez artık canımız çıkacak.her şey zorlaştı geçim derdi.bu millet ne edecek soran varmı.halen gelecek seçimleri düşünüyorsunuz.bir zamanlar anahtar ev araba veriyorlardı nerde kaldı.bu düzen içinde bir şiir yazmak geldiiçimden

KAHPE DÜZEN

isyanım büyudu kahpe düzene
      umudumuz menzil alırmı bilmem
      teslim olduk kurda kuşa.hazana
      halkımın öfkesi ölür mu bilmem

seçim dedik emeğimiz zay oldu
      çetelere ekmeğimiz pay oldu
      çalıp çırpmak zalımlara huy oldu
      akan su arkını bulurmu bilmem

namus.ahlak.şeref parada kaldı
      bozuldu gemimiz karada kaldı
      işçi.memur sefil arada kaldı
      beklenilen bahar gelirmi bilmem

halkın kaderini imf çizer
      avrupada eser asyada tozar
      zengine mükafat fakırı ezer
      garibanda sabır kalırmı bilmem

dertliyim arkadaş sözüm düzene
      iffetsizce garibani ezene
      burda soyup avrupada gezene
      eceliyle ölüm olurmu bilmem

12-5-2008-abbas okumuş-ankara

ÇOK SANDIKLAR SEÇTİK BİR FAYDASINI GÖRMEDİK SEÇTİĞİMİZ SANDIKLARDAN ÇIKANLAR BİZLERİ O SANDIKLARIN BİRAZ DAHA BÜYÜĞÜNE GÖMDÜLER CANIMIZ ÇIKMADAN............................?

Abbas kardeş yüreğine sağlık çok güzel anlatmışsın sağ olasın var olasın
      HELAL SANA
      Bu şiir'den sonra başka söze gerek yok
      Selamlar

pocar
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR