Gezi...Yorum

Devam...

1) Küf kokulu bulmalarda ışık hüzmeleri...

2) Fatama Halamun evi...

3) Fatama Halam...
      Resimler
      • BULMALAR (600 x 450).jpg

67.72 kB, 0×0, 1,008 defa görüntülendi
      • FATAMA HALAMUN EVÝ (600 x 450).jpg

87.56 kB, 0×0, 1,011 defa görüntülendi
      • FATAMA HALAM (600 x 450).jpg

92.91 kB, 0×0, 1,018 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      1) Fatama Halamun kedisi...

2) Halalarum...

3) O halalarum da olmasa Zermeh nedir unutacağız. Emeğine kurban Pakize Ablam...
      Resimler
      • FATAMA HALAMUN KEDÝSÝ (600 x 450).jpg

77.22 kB, 0×0, 4,733 defa görüntülendi
      • HALALARUM (600 x 450).jpg

73.94 kB, 0×0, 4,698 defa görüntülendi
      • ZERMEÐ (600 x 450).jpg

77.83 kB, 0×0, 997 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      1) Bir başkadır Hemşin'de aşk. Bu da sarmaşığın ağaca olan aşkı...

2) Pogina'den Tumasli...

3) Tumasli'den Pogina...
      Resimler
      • SARMAÞIÐIN AÞKI (600 x 450).jpg

121.34 kB, 0×0, 1,027 defa görüntülendi
      • POGÝNADEN TUMASLÝ (600 x 450).jpg

78.71 kB, 0×0, 4,705 defa görüntülendi
      • TUMASLÝDEN POGÝNA (600 x 450).jpg

80.68 kB, 0×0, 1,017 defa görüntülendi
      1) Pogina'da evler...

2) Kanlı Boğaz'da sınır taşı...

3) Taşköprü'de kavhve... Ne gariptir ki dedelerimizin gurbete güderken Hemşin2deki son toplanma mekanı olan bu kahvelerin olduğu yerde onca dükkandan bir bakkal ve bir kahve kalmış. Onların da müşterisi kalmamış. Dayıma bir bakın da durumu görün...
      Resimler
      • POGÝNADE EVLER (600 x 450).jpg

78.99 kB, 0×0, 1,031 defa görüntülendi
      • KANLÝ BOÐAZDA SINIR TAÞI (600 x 450).jpg

87.74 kB, 0×0, 2,507 defa görüntülendi
      • TAÞKÖPRÜ DE KAHVE (600 x 450).jpg

70.7 kB, 0×0, 1,014 defa görüntülendi
      1) Giresun’da yapılan HES için onbinlerce ağaç kesilmiş. Belki bir o kadar daha kesilecek ama kerametleri kendinden menkul bazı STK’ların burada esamesi bile okunmuyor. Bizde çevrecilik anlayışı da tıpkı sözde çevrecilerimiz gibi yerel kalmış.

2) Terme’de verilen mola sırasında bir Çingene ailesine denk geldim. Anne 40 civarında ama askerliğini yapan 1 tane olmak üzere tam 7 çocuk sahibi. Kızlardan da erkeklerden de bir tanesini everememiş. Hiç biri 8 senelik mecburi eğitimi bitirememiş. Babanın işi yok. Oturdular ve tanesi 2 TL den 9 tane gözleme yediler. Yanlarında çay ve meyve suyu içtiler. Henüz 41 yaşındaki baba modaya uyarak kısacık kestirdiği saçlarını bir de koyu kızıl-sarı arası bir renge boyamış. Gururlu mu gurulu ama gözlerinde umuda ait zerre ışık yok. Hesabı öderken bir yandan da kalan parasını sayıyor. Küçücük kızlar ise sevimli mi sevimli. Bir o kadar da cana yakın. Sohbetlerinin tadına doyulmuyor.

3) Memleket Karadeniz olur da “Memleketimden Manzaralar” olmaz mı? İşte Trabzon’da park yasağı levhası…
      Resimler
      • HESLER UÐRUNA KATLEDÝLEN BÝNLERCE DÖNÜM ORMAN ALANLARI (600 x 450).jpg

78.59 kB, 0×0, 2,458 defa görüntülendi
      • TERME DE ÇÝNGENELER1 (600 x 450).jpg

73.28 kB, 0×0, 4,658 defa görüntülendi
      • PARK YASAÐI (600 x 450).jpg

80.88 kB, 0×0, 2,326 defa görüntülendi
      Bu resmi özellikle sona bıraktım. Çünkü bu konunun tartışılması gerekiyor.

Terme'de mola yerinde 1 bardak çay içtim. Karşılığında fatura da verdikleri çayın bardağı 1 TL.
      Merak edip ocakçıya sordum. Bir Kg. Çay ile kaç bardak çay demliyorsun. Ocakçı yaklaşık 500 bardak çıkar dedi. Yani 1 Kg. Kuru çayıdan 500 TL'lik çay satıyorlar. Bir başka deyişle bir kg çaydan bir asgari ücretli parası kazanıyorlar.
      Sonra düşünmeye başladım. Benim bildiğim (Yanlış olabilir) 4 Kg. Yaş çaydan 1 Kg. Kuru çay üretiliyor. Kısa bir hesap yaparsak üreticiden yaklaşık 320 kuruşa aldıkları kuru çayı bu çaycıya (Rakamlar kaliteye göre değişiyor) yaklaşık 10 Tl'ye satıyorlar. Çaycı da 1o TL'ye aldığı çayı 500 TL'ye satıyor. İşçilik, vergi, sigorta, iletme maliyeti vb. yaklaşık %30 tutarsak bu çay satan vatandaş üreticiden 320 Kuruşa alınan çaydan 350 TL kazanıyor.
      Bu durum memlektteki açık bir soygunu göstermiyor mu? Çay üreticisi perişan durumda. Bütün sezon, yağmur, çamur demeden bin zahmet ile topladığı çayı yok pahasına satıyor. O sayı demleyip satanın binde birini bile kazanamıyor.

Bu faturayı özellikle saklıyorum. Bir gün torunlarımıza göstereceğim. Umarım ki o gün geldiğinde bu dolandırıcılık bitmiş olur...
      Resimler
      • CAY 1 TL (600 x 450).jpg

70.21 kB, 0×0, 1,037 defa görüntülendi
      Karadeniz'in kışı zor olunca memelekete gitmek bize düşüyor. Benim için de memleketin yazı, kışı farketmediği için zor da olsa GEZİ...YORUM....

İşte memleketten kareler...

1)Araklı Dağbaşı Pazarcık Mevkiinde bir kaza inceleme mahalli. Yükseklik bizim yaylalar kadar olmasa da hava oldukça soğuk.

2) Bodolli'den Yeniköy...

3) İkizdere'de yapılan Su Zirvesinden ilginç bir pankart...
      Resimler
      • ARAKLI DAÐBAÞI (600 x 450).jpg

78.93 kB, 0×0, 3,893 defa görüntülendi
      • YENÝKÖY (450 x 600).jpg

48.29 kB, 0×0, 916 defa görüntülendi
      • SENOZ YASALARI (450 x 600).jpg

51.56 kB, 0×0, 3,454 defa görüntülendi
      1) Köpekler bir iken 2 olmiş. İşte Garip.

2) Bu da Garip'in Kopuk'u....

3) Pilitalar artık Termosifonlu...
      Resimler
      • GARÝP (600 x 450).jpg

56.93 kB, 0×0, 881 defa görüntülendi
      • KOPUK (600 x 450).jpg

53.15 kB, 0×0, 941 defa görüntülendi
      • PÝLÝTA2 (450 x 600).jpg

50.73 kB, 0×0, 3,441 defa görüntülendi
      Görün de inanmayın! Hemşin'e bu sene kar yağmadı. Yani kış gelmedi ama bahar geldi !!!
      İşte size o karelerden bir kaç örnek...

Bu fotoğrafta baharın müjdeecisi bir ŞEY var. Resmin içerisinde biryerlerde gizli. Bakalım baharın müjdecisi bu ŞEY'i kim bulacak...
      Resimler
      • BÝL BAKALIM,.jpg

351.21 kB, 600×450, 814 defa görüntülendi
      İnanılmaz görüntülere devam.... 2010 Ocak 23'ü. Ben bu güne kadar şahit olmadım. Belki şahit olanlar vardır...

1) Kapının önünde GÜL...

2) Çay Çiçeği...

3) Karemiş...
      Resimler
      • GÜL.jpg

234.75 kB, 600×450, 1,019 defa görüntülendi
      • AY ÇÝÇEÐÝ.jpg

218.3 kB, 600×450, 681 defa görüntülendi
      • KIÞ KAREMÝÞ.jpg

146.51 kB, 600×450, 632 defa görüntülendi
      Görüntülere devam... İster inanın ister inanmayın....

1) Armut ağacının gövdesi... Bildik bir görüntü...

2) Sabun Çiçeği yani bildik adı ile Siklamen. Genellikle Mart ayından sonra açan bu çiçek toğleri pembeye boyamış. Hem de Ocak ayında...
      Resimler
      • ARMUT KIÞ.jpg

214.79 kB, 450×600, 647 defa görüntülendi
      • SABUN ÇÝÇEÐÝ.jpg

269.23 kB, 600×450, 1,022 defa görüntülendi
      Yazar: saksu Tarih: 17.05.2008 Saat: 22:54

1) Dağ karemişleri öyle çiçek açmış, dağları kokusuyla öyle doldurmuş ki görmeyenler/göremeyenler ne kadar ağlasa da haklılar.

2) Cağalver'e bir biz gittik sanıyordum ama gördüm ki Paradalı'nın biri bizden birkeç saat önce aynı yollardan geçmiş.:D:D:D

3) Derelerde o kadar çok Puğre var ki hem de taze taze. Anladım ki Cundalı henüz buralara uğramamış. Uğrasa bu güzel resimleri herhalde çekemezdim:D:D:D

Şakir AKSU

Şakir

Bu sayfada gözden kaçırdığım bir bölüm var. Yukarda ki yazını nasıl kaçırmışım bilmiyorum
      Baştan sona doğru bir bakayım dedim gözüme takıldı şimdi cevabini veriyorum
      Badaralının biri diye bahsediyorsun, miden bozuktu fazla yedin o işi yolun ortasına yaptın o iş senin işin başkasının üzerine atma

İnanmıyorsanız
      Aha bakın resimlere

:P :P :P :tongue: :tongue: :tongue: :D :D :D
      Resimler
      • Caðalver Ay........jpg

227.39 kB, 0×0, 1,172 defa görüntülendi
      • 2.jpg

199.15 kB, 0×0, 1,157 defa görüntülendi
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR