Gezi...Yorum

Şakir kardeş resimler harıka birde oralarda olabılsek daha harıka olacak. Şakır kardeş yediğin içtiğin senin olsun gezdiğin ve gördüğün yerleri bizimle paylaşirsan çok seviniriz şimdiden teşekkür ederim.

Kendine iyi bak herşeyi abur cubur yeme miden bozuk dahada bozulmasun bilirim boğazunu kısamazsun da ondan diyorum :tongue: :tongue:

pocar
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR

Hikaye çoookkk...

Şakir abi;
      Bilirsiniz ben yazdımmı çooook yazarım...
      Napalım bizde hikaye oldukça fazla...
      Mutlaka herkeste fazladır ama yürekte iz bıraktıysa yazarsın, memleket hasretin varsa yazarsın...
      Anıları yazarken bile yaşıyorum...
      Ya ben fazla yaşlendum ya da köyümü çok özledum...
      Resimler için teşekkür abi emeklerinize sağlık...
      Abim burda olsaydı siz o balık resimlerini zor çekerdiniz valla dereleri kuruttu:):):)
      Köyün usta balıkçısı... ünvanı bile var:):):)

TRABZON SERA GÖLÜ

Trabzon şehrinin 10 km kadar batısında Yıldızlı Beldesinde 1950 yılında oluşmuştur.
      Heyelanın oluşmasından bir hafta kadar önce, Sera vadisinin dik yamaçlarında derin yarıklar oluşmuş, topografya küçük ölçüde bazı değişikliklere uğramıştır. Fakat asıl heyelan, birkaç dakika gibi kısa bir zaman içinde ve şiddetli bir gürültü ile birlikte oluşmuştur.
      Bir kısmı akış şekilleri gösteren, fakat asıl olarak kayma yüzeyleri boyunca yer değiştiren kütlenin ortalama uzunluğu 650 m. genişliği 350 m., kalınlığı ise 65 m. kadardır. Böylece Sera heyelanı sonucunda 15 milyon m³ hacminde kaya ve döküntü yer değiştirmiştir. Bu heyelan kütlesi Sera deresinin vadisini tıkamış ve burada 4 km. uzunluğunda, ortalama 150 m. genişlikte ve 55 m. derinliğinde oldukça büyük bir set gölü oluşmuştur.
      Araştırmalar, bu heyelanın oluşumunda normalden daha fazla yağışlı geçen kış mevsimi ile karların hızla erimesine neden olan Föhn karakterinde güney rüzgarlarının etkisi olduğunu göstermektedir. Bu yolla zemine çok fazla oranda su sızmıştır. Zaten bu sahada çözülme çok derinlerde olduğu gibi, andezitik kayalar ve yastık lavlar derin diyaklazlarla yarılmış, aralarındaki bağlar gevşektir. Bu durum, su ile doygunlaşan arazinin kaymasını ayrıca kolaylaştırmıştır. Bundan başka, yamaç eğimlerinin çok fazla olması ve özellikle Sera deresinin yamacın alt kısmını oyması heyelanın oluşumunda rol oynamış olmalıdır.

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __

Sera gölü _ 2

Bu küçük ördekler de olmasa ilgilenecek kimsemuz yoğidi :]

Pc' de resim daha net göründüğünden resmin güzelliğinden çok çöpler göze çarpıyor malesef..
      Güzel Allah'ım bize bu kadar nimet vermiş, ne olur birazcık daha titiz davransak da nimete şükürsüzlük etmesek ..

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __

Bahar Kızım;

Sera Gölünü geçen yıl görmüş ve resmini de yine bu siteye asmıştım. Allah'ın bir lütfu ile Trabzon'da çok güzel bir göl oluşmuş. Sizin de dediğiniz gibi çevre gerçekten kirli. Özellikle gölün yanın daki yol kenarlarında yer yer çöplükler var. Birazcık gayret ile bu göl ve etrafı turizme açılabilir.
      Ben çocukluğumda Hemşin Cağalver Deresi'nde böyle bir şeyi çok hayal etmiştim. Ama hayalimin Trabzon'da gerçekleştiğini gördüm.
      Resimlerin için teşekkürler.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Resimler için rica ederim..
      Gölle ilgili daha önceden astığınız resimleri görmemiştim.
      Ama bugünkü resimlerin her biri çok güzel, elinize sağlık, Allah razı olsun.

Biz gittiğimizde Sera Gölünde sadece iki masa doluydu. Biz de bi 10- 15 kişiden fazlaydık ..Kimbilir güzel Sera kalabalığı görünce ne kadar sevinmiştir :)..

Evet Şakir amca hayalin çok güzelmiş. Keşke gerçekleşebilseydi ..

Söz verdik bir kere! Ganita'ya gitmesek olmazdı. Az edvvel hava kararmaya aykın gittim. Hava yağmurluydu ve kimsecikler de yoktu. Bir kişi hariç!
      Resimler
      • Goruntu(2580).jpg

207.96 kB, 0×0, 677 defa görüntülendi
      • Goruntu(2581).jpg

169.35 kB, 0×0, 694 defa görüntülendi
      • Goruntu(2582).jpg

177.94 kB, 0×0, 685 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ŞAKİR BEY.
      ÇAYDA GÜZEL GÖRÜNÜYOR ,AFİYET OLSUN .İÇMİŞ KADAR OLDUM. :]OKULLARIN KAPANMASINA AZ KALDI İNŞALLAH BU YAZ BANADA GİTMEK NASİP OLUR.RESİMLERİNİZ ÇOK GÜZEL BİZİM GİDİP GÖREMEDİĞİMİZ YERLERİ SİZİN SAYENİZDE GÖRÜYORUZ ,TEŞEKKÜR EDERİZ .EN GÜZEL ZAMANDA GİTMİŞSİNİZ SESİZ VE SAKİN YANLIZCA YAĞMURUN VE DENİZİN DALGA SESİ NE GÜZEL .YAGMURUN SESİNE VE DENİZİN DALGA SESİNİ DE DİNLEMEYE BAYILIRIM.İMRENMEDİM DESEM YALAN OLUR.
      Gezmeye devam!

Şu anda Samsun'dayım. Sabahın köründe ancak bu kadar yazabildim. Resmleri bu akşam Ordu'dan atarım artık.
      Samsun mu?
      Karadeniz'in incisi. Hava çok güzel. İnsanları havasından da güzel.

Evliya Çelebi...

Şakir abi biz kıskanalım diye yazmıyon dimi?:(:(
      Yakında tatile çıkacaz biz sizi geçeriz valla ona göre yazın....
      Çalışmaktan başımızı kaldırabilirsek tabiii:(:(:(
      Burda seyahati İstanbul trafiğinde 15 gün bizzat yaşadım...
      Sabahın 7'sinde Topkapı otobüsüne bin... Aynı akşam geri gel...
      Yollardayız bizde...
      En azından hergün boğaz manzarası seyrettik.... Farklı açılardan...
      Haliç'e kuşbakışı...
      Piyerloti'ye teleferikle çıkış...
      Sizden aşağı kalır yanımız yok abi..
      Bizdeki elimizdekilerle yetinme sadece:):):):)

Bu arada Samsun ve Samsun'lularla ilgili güzel düşüncelerinize yürekten katılıyorum...
      Benimde 4 tane Samsun'lu arkadaşım oldu... Hepsi birbirinden iyi..
      Canayakın, insancıl, anlayışlı, samimi, dost gibi dost...
      Bi tanesi çok özel...
      Dost gibi dost dediğim...
      Samimiyetten gelir elbet bu duygular....
      Bazen acı söyler ama doğrudur doğruluğundan eminim...
      Güveneceğimiz kaç tane arkadaşımız olmuşturki?
      O benim canım, arkadaşım, dert ortağım, sırdaşım, kankam...
      Kısaca herşeyim...
      İyiki varsın Gül yüzlüm ve iyiki tanımışım...

Şakir abi Samsun dedin arkadaşımı yazmadan edemedim... Tekrar düşüncelerinize katılıyorum...
      Allahtan hep 'Hayırlı insanlarla karşılaştırsın' diye dua ederdim...
      Şuan dualarımın kabul olduğunu hissediyorum...

BAYRAMOĞLU

Bayramoğlu Kocaeli'nin İstanbul sınırına bitişik Tuzla'ya 8 Km. Uzakta güzel bir yerleşim merkezi. Bugünkü nesil bilmeyebilir ama bir zamanlar Ankara Pollitikacılarının gözde tatil belgelerinden biri. Sayın Süleyman Demirel'in gözdesi bir mekan olduğunu burada yaşayanlar söylüyor. Şu anda burada oturanlar yada yazlığı bulunanlar Ankara'nın bir zamanlar kalbur üstü bürokratları imiş.
      Resmin sağ tarafındaki yarımadanın olduğu yere ada diyorlar. Bu adanın uç kısmındaki denizdeki 2 adadan büyük olanın ise Koç Ailesinden Rahmi Koç'a ait olduğu söyleniyor. Sokakları düzgün ve ağaçlarla kaplı tertemiz yarımada gerçekten çok güzel.
      Sol tarafta ise kıyının denize en çok girdiği yerde şu anda inşaatlar bulunuyor. Bu bölgede bir kaç tane de kamu kurumu ve bankanın tatil ve dinlenme merkezleri var.
      Bütün bu güzelliklerin yanında gördüğümde inanamadığım ve ülkeme yakıştıramadığım bir çirkinlik var. Bu güzel beldenin sahillerinde yürümek mümkün değil. Çünkü evler, villalar, resmi kurumlara ait tesisler denize sıfır inşa edilmişler. Burada oturanların kendilerine ait denizleri var. Dalgaların evlerin duvarlarına vurduğu villaların balkonlarından denize inmek mümkün. Şu gördüğünüz resimdeki sağ bağtan sol başa kadar olan kıyı şeridi 4-5 Km. kadar var ve bu kıyıdan belediye veya özel kişilere ait 2-3 plaj dışında kıyıda yürümeyi bırakın denize girmek bile mümkün değil. Öylesine bir yağmalanma yaşanmış ki kör olanların bile görmesi mümkün.
      Ben bu resimden çok şey çıkarabilirim ama en net gördüğüm şu.
      Bu ülkede iktidarda lanları icraatşarının ne olduğunu anlamak için bu resme dikkatlice bakmak yeterlidir. Ülkeyi de senelerce tıpkı bu kıyıları yağmalar gibi yağmalamışlar.
      Geçmişin politikacılarını tanımaya yaşınız yetmiyor olabilir ama onların ne olduğunu anlamak için mutlaka Bayramoğlu'na gelip burayı görün.
      Kendisinin bir villası olan bir vatandaşa sordum; "Bu kıyı yağmasına Kıyı Kanunu ne diyor?" Cevabı devletin aslında ne kadar sahipsiz olduğunu gösteriyordu.
      "Kıyı Kanunu 1982'de çıktı"

Kanun yoksa yağma meşrudur zihniyeti bu memleketi tam 40 sene yönetti.

Not: Resmi 3 sefer çektiğim fotodan birleştirdim. Ancak bu kadar becerebildim. Bu rezaleti aslında ya denizden yada panaromik bir kamera ile çekmek gerekiyor.
      Resimler
      • BAYRAMOÐLU3.jpg

235.66 kB, 0×0, 520 defa görüntülendi
      Uzun bir zamandır ara vermiştim. Ben gidemedim ama fırsat buldum ve aşağıdaki resimleri asıyorum. Önce Samsun'dan..

1- Samsun'daki Atatürk Heykeli. Heykel sanatından anlayanlar "Eğer atın kuyruğu yere değmeseydi dünyanın en güzel heykeli omaya adaydı" diyorlar.

2- Samsun Sigara Fabrikası. Şu anda pencereleri kırılmış ve duvarlarında otlar büyümüş metruk bir bina durumunda.

3- Şehitler anıtı. Çanakkale'deki eşhitlerin adlarının yazıldığı duvafdaki levhalarda cennet mekan yüzlerce şehidimizin adı var.
      Resimler
      • Goruntu(2920) (600 x 450).jpg

68.98 kB, 0×0, 475 defa görüntülendi
      • Goruntu(2924) (600 x 450).jpg

71.22 kB, 0×0, 466 defa görüntülendi
      • Goruntu(2984) (600 x 450).jpg

52.5 kB, 0×0, 480 defa görüntülendi
      Samsun'dan devam edelim...

Samsun Belediyesi 1924 yılında hurdaya ayrılıp sökülen Bandırma Gemisinin aynısını yaptırmış ve bir parka koymuş. Gerçeğini görmesek de içerisini gezmek bile insana sanki o günleri yaşatıyor.

1. Bandırma Gemisi

2. Gemide Atatürke bu yolculukta eşlik eden 18 arkadaşı ile yaptıkalrı toplantıyı resmeden mumdan heykeller. (Nedense bize Atatürk'ün Samsun'a yanlız çıktığını anlattılar. Yada diğer arkadaşlarından hiç bahsetmedikleri için biz öyle sandık9

3. Atatürk'ün Bandırma Gemisindeki yatak odası...
      Resimler
      • Goruntu(2932) (600 x 450).jpg

55.07 kB, 0×0, 474 defa görüntülendi
      • Goruntu(2938) (600 x 450).jpg

63.27 kB, 0×0, 476 defa görüntülendi
      • Goruntu(2946) (600 x 450).jpg

66.62 kB, 0×0, 459 defa görüntülendi
      Samsun'dan devam...

1. Çanakkele Savaşında Nusrat Mayın Gemisinin Çanakkele Boğazı'na döktüğü mayınlardan 1 tanesi.

2. Resim Bandırma Gemisinde asılı. Atatürk ve İnönü karşılıklı duruyor. Aralarında uzun boylu olan ise Topal Osman.

3. Havza'dan geçerken gözüme çarpan bir mezarlık. Ülkenin hemen her mezarlığındaki şehit mezarlarına asılan bayraklardan burada da var. Cennet mekan şehitlerimiz bizim binlerce yıldır bu topraklarda tutunabilmemizin yegane sebepleri.
      Resimler
      • Goruntu(2966) (600 x 450).jpg

80.62 kB, 0×0, 462 defa görüntülendi
      • Goruntu(2953) (600 x 450).jpg

24.24 kB, 0×0, 469 defa görüntülendi
      • Goruntu(2688) (600 x 450).jpg

65.33 kB, 0×0, 470 defa görüntülendi
      Bunlar da Ordu'dan...

1. Boztepe'den Ordu.

2. Boztepe'de Bayrak Direği.

3. Ordu'da halka açık parkta emekliye ayrılmış bir uçak.
      Resimler
      • Goruntu(2789) (600 x 450).jpg

65.54 kB, 0×0, 447 defa görüntülendi
      • Goruntu(2817) (600 x 450).jpg

11.09 kB, 0×0, 479 defa görüntülendi
      • Goruntu(2770) (600 x 450).jpg

41.85 kB, 0×0, 439 defa görüntülendi
      Ordu'dan devam...

1. Tıpkı "Memleketimden insan manzaraları gibi :D:D:D

2. Çocuk olma zamanı... :(

3. Denizde elbiseleri ile balıkçı. Havadaki güvercin tamamen tesadüf...
      Resimler
      • Goruntu(2765) (600 x 450).jpg

47.06 kB, 0×0, 455 defa görüntülendi
      • Goruntu(2847) (600 x 450).jpg

62.08 kB, 0×0, 440 defa görüntülendi
      • Goruntu(2867) (600 x 450).jpg

60.32 kB, 0×0, 445 defa görüntülendi
      Yazar: saksu Tarih: 31.08.2008 Saat: 04:24

Samsun'dan devam edelim...

Samsun Belediyesi 1924 yılında hurdaya ayrılıp sökülen Bandırma Gemisinin aynısını yaptırmış ve bir parka koymuş. Gerçeğini görmesek de içerisini gezmek bile insana sanki o günleri yaşatıyor.

1. Bandırma Gemisi

2. Gemide Atatürke bu yolculukta eşlik eden 18 arkadaşı ile yaptıkalrı toplantıyı resmeden mumdan heykeller. (Nedense bize Atatürk'ün Samsun'a yanlız çıktığını anlattılar. Yada diğer arkadaşlarından hiç bahsetmedikleri için biz öyle sandık9

Öyle sandığımız daha o kadar çok şey var ki malesef !!...

Yazar: saksu Tarih: 31.08.2008 Saat: 04:24
      3. Atatürk'ün Bandırma Gemisindeki yatak odası...

Güzel paylaşımların için teşekkürler Şakir amca..

Gezemesek te sayende en azından hem resimlerini görüyoruz hem de bilgi sahibi oluyoruz.

Allah' a emanet ol.

Bu haberime maalesef resim asamayacağım. Çünkü resim çekmeye cesaret edemedim.
      Geçen ay Bayramoğlu’nda bir otelde kalıyorum. 5. Yıldızlı otelde biri İran diğeri Irak’tan 2 grup var. Kadınlarından çarşaflı olan da kot pantolonlu olan da var. Kendileri ile ya sabah kahvaltıda karşılaşıyoruz ya da akşam dönüşte. Çarşaflı olanlar genellikle akşamları otelin önündeki çimenlik alana çoluk çocuk serilmiş otururken çarşaf giymeyenler ise sahildeki plajda yabancı müzik eşliğinde dans edip eğleniyorlar.
      Biz yaklaşık 20 kişilik bir grubuz Sohbetlerimizden birinde içimizdeki bazı meslektaşlarımız bu grubu göstererek “Türkiye işte böyle olacak” diyordu. Yani Türkiye’nin İran’a döneceğini savunuyordu. İşte o günlerde otelde şahit olduğum bir olay var ki anlatmadan geçemeyeceğim.
      Bir sabah kahvaltıdayım. Önümde Iraklı gruptan 3-4 tana siyah çarşaflı bayan var. Ellerine tabaklarını almışlar açık büfedeki yiyecekleri tabaklarına tepeleme dolduruyorlar. İçlerindeki yaşlı bir kadın hemen benim önümde. Kahvaltılık için üçgen şeklinde kesilmiş peynir, salam vb yiyecekleri tabağına alacak ama önce tadına bakıyor. Çeşit çeşit peyniri eli ile alıp ucundan ısırarak tadına bakıyor. Beğendiklerini tabağa koyuyor beğenmediğini de yerine bırakıyor. Ben de arkasından onu takip ederek ısırıp bıraktıklarını tabağıma dolduruyorum. Bu arada benim tabak da iyice doldu. Kadın beğenmediği beğendiğinden daha fazla idi. Kadın çayını da alarak masasına gitti. Ben de uçları ısırılmış çeşit çeşit peynir, salam vb. yiyecekler ile meslektaşlarımın olduğu masaya gittim. Tabağımı herkese göstererek olan biteni anlattım. Masada bir kahkaha koptu. Sonra tabağı götürüp garsona teslim edip olanları anlattım. Yeni bir tabak ile yiyeceğimi alıp masaya oturdum ve arkadaşlarıma şunu söyledim;
      “Bunlar mı Türkiye’ye devrim ihraç edecek? Türkiye Cumhuriyetin kuruluşu ile hedefini belirlemiştir. Türkiye’yi bu hedeften döndürebilecek hiçbir güç de yoktur”
      Birilerinin kafasında bir İran Paranoyası oluşmuş. Bu sebeple hiç bir şeyi doğru değerlendiremiyorlar. Bunu söyleyenler bırakın İran’ı kendi ülkelerini ve milletini bile tanımıyorlar. Türk Milletinin İran karşısında 1000 senelik tarihi bir misyonu vardır. İslam’ı yücelten de Türk Milletinin bu misyonudur. Bu misyonun ne olduğunu merak edenler biraz tarih okusunlar. Özellikle Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim’i anlamaya çalışsınlar.
      Türkiye asla İran olmaz. Çünkü buna ne Türk Milleti ne de tarihi gerçekler müsaade etmez.
      İlk resim 24.10.2008 Ordu Mesudiye'den harika bir doğa güzelliği. (Maalesef benim iyi bir makinam yok. Telefondan ancak bu kadar oldu)

İkinci resim 25.10.2008 Hemşin Bodolli'den.

Muhlama, Turşu, Kabak... Ohhhhhhhhhhhhhhhhhh oooooh oohhh.......

Darısı sizin başınıza:D:D:D
      Resimler
      • Goruntu(3307) (600 x 450).jpg

48.26 kB, 0×0, 354 defa görüntülendi
      • Goruntu(3317) (600 x 450).jpg

74.96 kB, 0×0, 381 defa görüntülendi