Sabit Cağalver'e Yol

HERKESİN HABERİ VAR.

DEVLETİN MEMURLARI DEVLETİN YASALARINI İHLAL EDİP,
      GÖREVLERİNİ YAPMIYOR.

MESELE BUDUR.

ÖYLE BİR ÇERTEFİL VARKİ ŞAŞARSINIZ.

SİZE BİR SIR.

EĞER SİZ HEMŞİNDEN CAĞALVERE YOL YAPMAYA KALKARSANIZ. JANDARMA SİZİ ALIR İÇERİ TIKAR.

İNANMAYAN SAKSUYA SORSUN.
      YUKAKAPİLİ

CVP: BEN YOK

Yazar: maksut Tarih: 27.05.2008 Saat: 10:19

BU KONUDA BEN YOK, BİZ VARIZ. BENİ GEÇİN.

BU GÜN SALI. DERNEK PAZARGÜNÜ TOPLANIP KARAR ALIP, ÜYELERE BİLDİRİP, SONRA DİLEKÇELER YAZNANAKADAR SANIYORUM O DOZER CAĞALVERİ GEÇİP DEMİRCİLER MAHALLESİNE İNER X(

SİTE YÖNETİMİ NE DİYOR BU İŞE? SİTEEEEE!

HA ESKİ GELENEKTİR BİZDE.

BOĞAZDAN ZAPA AĞIT YAKMAK. :D

BENDE PLAJDAN HEMŞİNE TÜRKÜ SÖYLÜYORUM. X(

KADRE UTANSIN :D

Sevgili Maksut Kardeşim;

Cağalver'e geçen sene Ortaköy'den yol yapıldı. Yokuşun başına kadar da geldi ve orada durdu. Bu konuda sitede başlık açık söyleyeceklerimi söyledim. Hatta yol diye yapılan garabetin resimlerini de astım. Ancak benden başka bu konuda hiç kimseden tek ses gelmedi. Bu sebeple uzaktan ahkam kesmenin bir alemi yok.
      Yarın hemen Didim Cumhuriyet Savcılığına gider "Çayeli Köprübaşı" köyündfen Cağalver'e yapılan yol hakkında bir şikayet dilekçesi verirsin. Gerek atanmış, gerek seçilmiş kamu yöneticileri hakkında da bir suç duyurusunda bulunursun.
      Bunu yapamıyorsan da konuşmaya hakkın yoktur. Aksi takdirde seni kimse ciddiye de almaz.
      Ben üzerime düşeni yaptım. Konu intikal ettrilmesi gereken heryere iletilmiştir. Dernek de bu konuda sonuna kadar yanımdadır. Ancak bu konuda karar herkesin ortak kararı olmalıdır.

Şakir AKSU
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

ANLAMAK ZOR

SENİ ANLAMAK ZOR SAKSU.

KONUYU AÇAN YERİNDEN HABER VEREN SENSİN. BU KONULARIN SENİNDE YÖNETİCİSİ HATTA SEKRETERYASINI YAPTIĞIN DERNEĞİN ÖNCÜLÜĞÜNDE OLMASI GEREKTİĞİNİ BANA TELEFONLA ANLATAN SENSİN.

ŞİNDİ NE OLDU DA BENİ TEHDİT EDER VARİ BU ÇIKIŞ?

TABİİKİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNURUM. AMA SEN NERDESİN ONU BİR SÖYLE BAKALIM.

KORKUTTULERMİ OLOOOO X(
      YUKAKAPİLİ
      Tehdşt filan ettiğim yok Maksudum. Sadece uzaktan mavallara karnım tok. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Buyur ,craatını göster de görelim ki ne kadar Hemşin sevdalısı imişsin.
      Cağalver'e Hemşin'den yapılan yol için bu güne kadar tık etmedin ama sorsam o dağlar için güya deli oluyorsun.
      Ben bu güne kadar hiç bir yola karşı olmadım. Tam tersine yolun medeniyet olduğunu defalarca söyledim. Yeter ki bu yollar bir lan, proje dahilinde yapılsın. Çayeli'nden Cağalver'e yapılan yolda elbette ki yasadışı uygulamalar için gereği yapılacaktır. Ancak oradaki tepkim adamların bizim mezra sınırlarına bizden habersiz ve izinsiz yasadışı olarak girmelerinedir. Hiç şüphen olmasın ki bunun hesabı mutlaka sorulacaktır.
      Verilecek karar ne olacaksa mutlaka herkesin ortak kararı ile verilmelidir. Cağalver sadece Bodollinin merzesi değildir. Ortaköylüler hatta Çoço'lilerin de merzeleri vardır. Bu sebeple önce herkes ile görüşmek, yapılan yolu da yerinde tespit etmek gerekiyor.
      Lafı fazla eveleme geveleme Maksudum. Bu şikayet sana 5-6 satır yazı ile bir sayfalık A4 kağıda patlar.

Şakir AKSU
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

cağalver yolu

Şakir abi bugün çalıştığım yere gelen iki arkadaş ile bu cağalver yolu üzerine konuştuk. Mevzu açılınca senin bahsettiğin bu yol üzerine konuşunca Çamurduzinde merzesi olan Şemun Kutlu dediki "benim orada merzem var ben bu mezreya yol aldım, amacım sadece merzeme yol almaktı. Benim veya bizim Kilisenin tepesine yol çıkarmak gibi bir amacımız yoktu" dediler. Ben de yolun kilisenin düzine kadar çıktığını söyleyince adam güldü. Anlaşılan bu yola bir keşif gezisi yapmak lazım, Ben en kısa zamanda köye gidince eniştem Yaşar ile birlikte oraya bir gideceğiz, konu hakkında daha ayrıntılı bilgi veririm.
      Haa bu arada seninle gittiğimiz dağ macerasından sonra ben kardeşim Hüseyin ve Yaşar'ın oğlu ile bir kez daha gittim. Bu sefer 64 tane alabalık tuttum. Haberin olsun.
      Dönüşte müthiş bir yağmura yakalandık ki sorma , üstümüzde kuru bir yer kalmadı. Gerçi dağda ateş yakıp çay demlemedik ama yağmurun altında Nayye ekmeğini dişlemek de çok güzel oluyor. Selam ve dua ile, Allaha Emanet Olun!!!!!!
      Namık Kardeşim;

Balıkların nerede olduğunu biliyorsun. Sadece yiyeceğin kadarını tut ki 3-5 sene sonra gittiğinde de balık tutabilesin. Bir de derelerin sonuna kadxar gitme. Çünkü balıklar yumurtalarını mümkün olduğu kadar yukarılara bırakır. Bir kaç. tane tohumluk bırak hiç olmazsa.
      Yol konusunda Şemun Kutlu galiba haklı ama yerinde görmekte fayda var. Dahası bu konuyu Bodollu ve Ortaköylülerin oturup konuşmasında büyük fayda var.

Şakir AKSU
      SİZİ ANLAMIYORUM...

SORUN ŞU....

BU GÜN YÜRÜLÜKTE OLAN KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE...,,,

ADAMIN BİRİ YADA BİRİLERİ ÇIKIP BENİM MERZEME YOL YAPIYORUM ARKADAŞ BAŞKA BİR NİYETİM YOK DEME HAKKI YOK.

'MERİ' YANİ YÜRÜLÜKTE OLAN, GEÇERLİ YASALAR...BÖYLE DİYOR.

BU MEMLEKET BÖYLE YÖNETİLEMEZ.. YÖNETİLMEMELİ..

SORUN BU.
      EĞER CAĞALVERE YOL YAPILACAKSA.........

ÇEVRE BAKANLIĞI, ORMAN BAKANLIĞI, TURİZİM BAKANLIĞI İLE İMAR İSKAN BAKANLIĞI PROJELENDİRECEK, ONAYLAYACAK VE YOL EN AZ ÇEVRE EKİSİ İLE YAPILACAK.

HİÇ KİMSENİN BUNUN DIŞINDA BİR OLUŞUMA SESSİZ KALMA HAKKI YOK. YASALARINDA İZNİ YOK.

YASALARI HİÇE SAYANLAR VE GÖREVLERİNİ YAPMAYAN YASA KORUYUCULAR SUÇLUDUR..

MESELE BUDUR..

CAĞALVER KİRLETİLMİŞTİR. ARTIK GERİYE DÖNÜŞÜ YOKTUR.
      BENCE KONU CAĞALVER DEĞİLDİR. YÖNETİM SORUNUDUR..

HER PARAYI VEREN İSTEDİĞİ YERE YOL YAPARSA BU MEMLEKETTE DEVLET BİTMİŞ DEMEKTİR Kİ... YARIN CAĞALVERE GİDEMEYECEKSİNİZ DEMEKTİR.

MEMLEKET İŞTE BÖYLE SATILIR.
      YUKAKAPİLİ
      bir yol hikayesi daha ne olduğunu anlamadan kapandı sanırsam ... geçen sene bende hemşin merkezden çoço dağını arabayla aşarak venekdereye gıttım ve yolda karşılaştığım manzara dozerın yerle bir ettiği ağaçlar ve insana kendısını lunaparkta gıbı hissettıren bır yol ( hele arabanın arkasındaysan :D) yaklaşık 22 yıl ewwelde annemle venekderen başköy kanlı mahallesıne çoçoyu aşarak yürüyerek gitmiştim ..çok güzel eğlenceli bır okadrda yorucu ve bayağıda çamurlu bır yolculuk olmuştu ..sonuç olarak arabaylamı yürüyerek mi drseniz ben patika yoldan çamura bata çıka yolda görebıldığınız ınsanlara slm vererek muhabbet ederek yolculuğu tercıh ederım genede unutmamak gerekirki yol yoksa MEDENIYETTE yoktur .

alpican
      *** alpican ***

Her Gününü Hayatının Son Günüymüş Gibi Yaşarsan
      Günün Birinde Haklı Çıkarsın...!!!!
      Yol medeniyettir, gelişimdir, insan gibi yaşayabailecek şarftların sağlanmasıdır, gelişmedir, zenginleşmedir. Bu sebeple yola karşı olmak yukarıda saydıklarıma da karşı olmak gibidir. Ancak modern ve çağdaş insan yolu götürürken hem tarihni, hem doğal yapıyı korumak zorundadır. Bu sebeple de her işi erbabı yapmalıdır. Erbabı yapmayınca sonuçta ortaya çıkan eser bir çok değerin de kaybolmasına sebep olur.
      Cağalver'e Çayeli tarafından yapılan yol da Hemşin tarafından yapılan yol da plansız, projesiz yapılşmıştır. Plansız projesiz yapılınca da ortaya çevreye ve dokuya uygun olmayan bir görüntü çıkmıştır.
      Hemşin tarafından Cağalver'e yapılan yol geçen sene Yokuş Başına ve Evin Önü denilen yerin yakınına kadar götürüldü. Evin önüne götürülen yolda büyük bir tahribat yoltur. Çünkü orada orman dokusu yoktu. Sadece orman alt dokusu türünden çalılıklar vardı. Oysa Lorot Boğazı'ndan Yokuş Başına yapılan yol üzerinde Ortaköylülere ait gürgen meşelerinden bir çok ağaç kesildi. Dahası yanlış güzergah sebebi ile yüzlerce senelik patika yollarımız yok edildi. Oysa Ortaköy Merzesine yol Paçhanın Önü denilen yerden ve eski kayıp yoldan götürülse ne ağaç kesilirdi ne de patika yollarımız kaybolurdu. Yolun dışında burada bir kayıp daha vardır ki o da Ortaköy Puğarıdır. Ağaç oluktan akan puğarın yerinde şimdi 15'lik gri plastik borudan akan parmak kadar bir su vardır ki onun da puğar suyu mu yoksa eğez suyu mu olduğu belli değildir.
      Karadeniz'de orman dokusunun olduğu yerde yol yapmak çevreye çok büyük tahribat vermez. Çünkü orman dokusu kendisini çok çabuk yenilemektedir. Hatta yeterince temizlik yapılmazsa ormanlar herşeyi yok edebilmektedir. Bunu eski patika yollarımız ve uzun zamandır girilmeyen bahçeler, çaylıklar, çayırlıklarda görmek mümkündür. Bu sebeple bölgemizde herhangi bir yere yol yapılırkenn "Orman Dokusu yok ediliyor" gibi bir düşünce ile karşı çıkmak yanlıştır. Çünkü Kadasaroda orman kabul edilmesine rağmen çoğu bölgemizin orman vasfı bile yoktur. Cağalver'de bir çok noktada aynı durumdadır.
      Olayın bir de sosyal boyutu vardır ki bunun ihmal edilmesi de mümkün değildir.
      Bundan 3 sene önce Cağalver Gezisinden dönüşte şahit olduğum bir olay var. Millet arabalara bin ip geri dönmüş ben ise 1-2 kişi ile geride kalanları temizleyip yola çıkmıştım.
      Calaver'in karşısında evi bulunan Mitoların Dursun Dayı'nın hanımı (Yetmiş yaşında yada da fazladır) ile akşama 2-3 saat kala Lorot Boğazının yokuşunun yarısında biryerde karşılaitım. Kadın 15-20 kiloluk bir sepet ile dağdaki eve birşeyler götürüyordu. Yokuşun yarısında oturmuş nefesleniyordu. Akşama fazla birşey kalmamıştı ama kadının önünde inecek bir yokuş ve dahası dere içinde taşlar üzerinden gideceği uzun bir mesafe ve benim gibilerin bile yaklaşık 45 dakikada çıkacağı bir yokuş daha vardı. "Hal akşama varabilecek misin?" soruma kan ter içinde "Allah kerim" dedi.
      Yine rahmetli amcamdan bir olay daha hatırlıyorum. Kendisi kemik kanseri idi ve hastalık teşhisinin konulduğu ilk günlerde oğlu kendisini Hapivanak Yaylasına götürmüştü. Yaklaşık 15 gün orda kalmıştı. Geri geldiğinde yürümekte bile zorlanan amcamın Nahiye'ye yürüyerek indiğine şahit oldum. Ancak birkaç gün sonra dermanı kesilmişti. Hemen her gün bir demlik çayı ile zar zor evin yakınındaki Horumun Sırtı denilen yere çıkıp Kundiyan Dağlarına ve Yaylalara bakıyordu. "Yol olsa dca Samistal'ı bir daha görsem. Oraya gidebilsem iyileşirdim" diyordu. İyice kötüleşip tamamen yürüyemeyecek duruma gelene kadar da hergün o sırttan yaylalara bakıp ağlayarak vefat etti. İşte bu sebeple hiç bir yola karşı çıkmam/çıkamam. Bu olay sadece amcam ile de sınırlı değil, belli yaşı geçen ve o uzun yolları yürüyemeyecek herkes için geçerlidir.
      Öyle insanlar tanıyorum ki Cağalver için, Dinle Vadisi, Pocut Vadisi için içleri gidiyor. Senelerdir çocukluklarının geçtiği yerlere gidemiyorlar. Gidenlere gıpta ile bakıyorlar. İşte bu insanlar için de oralara mutlaka yol götürülmelidir. Ama yapılacak yol planlı, projeli olmalı. En azından işin erbabının tavsiyeleri üzerine yapılmalıdır.
      Ama hepsinden daha öncelikli olanı yol gidecek bölgede mutlaka görevli Ormancılar yada eskisi gibi korucular bulunmalıdır ki o bölgeler yol geçen hanına dönmesin.

Şakir AKSU
      sevgili şakir yanlış deme?evun onune yapılan yolda tahribat yoktu deme olurmu.bilir bilmezde yazma.yaz yazini eyvalla ama bilir bilmez yazma bu adamın zoruna gider.yanlış yazman?benim paçkanın önü denen mezramda dedemin diktiği kaç tane felamur ağacinin gittiğinden haberin yok senin sanırım?mezraya çıktığımızda salıncak astığımız felamur ağacları bile yok.yıllarca kullandığım çeyirluğumuzun tam ortasından dozer vurmuş geçmiş.bunları biliyordun sanirim yol yapımını neden o zaman siteye yazmadın?gürgenlik dediğimiz yerde ne gürgenleri dozer devirdi.kimin haberi oldu?yolu ormanmı yaptırdı yoksa belediyemi?kim kime dum duma.tabii bu konu sizi aşar?sizin araziniza malınıza dokanmadıkı?benim çocukkene oynadığım yerleri arazimi dozer yerle bir ettti kimin umrunda?demekki cağalvere yol olayida böylece aydınlanmış oldu.bu aydınlanmada emegi geçenlere teşekkür ederim.her konuda her yol yapımında böyle duyarlı olmak dileğiyle saygılar.
      Sevgili Abbas Kardeşim;

Evin Önüne yapılan yol eğer zilliyetli bir alandan geçtiyse bu suçtur. Neden bu konuda bugüne kadar tek kelime etmedipğin sadece seni bağlar. Ben o yolu ilk kez 2 sene önce gördüm ve bu siteye konu ile ilgili bir başlık da açtım. Yapılan yolu ve kaybedilen geçmişimiz sebebi ile yolu yapanları eleştirdim. Geçen yıl seninle birlikte o yoldan yürüyerek gittik. Görüntülerini de birlikte çektik. O görüntülerden bir bölümünün resmini de yine buraya asıp eleştirimi yaptım.
      Hem konu hakkında tek kelime yazmayacak hem de eleştirenleri bilgisizlikle suçlayacaksın. Madem çeyirliğin gitti, dedenin diktiği felamurlar kesildi neden bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunmadın?
      O yolu kimiin yaptırdığını biliyorsun. Nexden onlara bu işin hesabını soramıyorsun da beni bilir bilmez yazmakla itham ediyorsun.
      O yolda benim payım yokturama kaybolan yollarımızı benim kadar eleştiremiyorsan bu konuya yazma. Sessiz kalırken bana mı sordun Abbasum?
      Diyelim ki ben konu hakkında birşey bilmiyorum. Buyur bildiklerini sen yaz.
      Kim yaptırdı, projesi planı var mıydı? Dozerciye yolu kim tarif etti? Dozerciye fazladan para verildi mi? Verildiyse o parayı kim verdi?

Soru çok Abbasum. Şimdi sıra senin vereceğin cevaplarda. Merakla bekliyorum.

Şakir AKSU
      Hemşin ve Çamlıhemşini birbirine bağlayacak olan Üskütdağı bağlantı yolu başladığında ben küçük bir çocuktum. Aradan otuzyıla yakın zaman geçti ve yol hala bitirilemedi.. Dozer yuvarlandı çalışmalar durdu, ödenek bitti durdu, sit alanı hikayesi çıktı durdu. Velhasıl durduda durdu..

Bu kadar çabaya rağmen Üskütdağı bağlantı yolu yapılamadı ama Cağalvere yol yapılıyor. Hemde kimsenin haberi yok ! Oldukça ilginç..

Bildiğim kadarıyla Hemşin bölgesindeki tek kilise kalıntısı Cağalver’de..

Şakir abinin çizdği krokide, yolun kiliseye gittiği görünüyor.. Çok yakın zamanda, “dinler arası diyolog” ayağına bu kilisenin yeniden inşa edilmek istendiğini duyarsanız şaşırmayın.. Hemşinde Festival düzenlemek için sponsor olanlar, çok yakında kilise restorasyonuna da sponsor olurlar.. Bilindiği gibi Anadolunun birçok yerinde bu şekilde kiliseleri restore ederek ibadete açtılar..

Cağalvere giden Hemşinli pek kalmadığına göre, çok yakın bir zamanda Cağalver vadisinde inek çınlakları yerine ayin yapan papazların zil sesleri çınlar artık..

Abarttummi eceba :D
      Elbette abartmadın Mustafa Kardeşim. Bu gün Vatan Gazetesinde çıkan bir haberde Kars'ta bazı Ermeniler Kiliseden çevrilen bir Camide ayin yapmak istemişler.
      Bazı STK'ların gittiği yerde nedense bu tür olaylar zuhur ediyor.

Şakir AKSU
      YAA.SAKSU KARDEŞİM ..BU KADAR TARTİŞMAYA GEREK YOK BIRAKIN MEMELEKETİMIZDE BİRŞEYLER YAPILSIN . HİC AKLINIZA GELIYOMU BILMEM HEMŞİN ERZURUM BAGLANTI YOLU HEMŞİN USKUT YOLU HEMŞİN VENEKDERE YOLU BU PROJELER KAC SENE EVELDEN YAPILMIŞ DA BUGUN SOZ KONUSU OLDU KIMISI YAPILDI KIMISI YAPILMAKATA YAPANDAN EMEGI GECENDEN RAZI OLMAMIZ LAZIM BIR KONU ACALIM YILLAR ONCE YAPILAN BU PROJELER BU GUNE KADAR NEDEN YAPILMADI NE OLDU TARIHSEL ARASTIRMA YAPALIM HERKES BILDIGINI YAZSIN BENDE BILDIGIMI YAZEYIM TUM HEMŞİNLIYE SAYGI SELAM

CEĞALVER

SELAMLAR MUSTAFA ABİ ŞAKIR ABİ SİZE AYNEN KATILIYORUM. SENELERDEN BERİ TRABZONDA GİZLİDEN YÜRÜTÜLEN MİSYONERLİK BU TARAFA KAYMAYA BAŞLADI BU GÜNLERDE BAKIYORUM DA HEMŞİNE ÇOK GELMEYE BAŞLADILAR DÜN VE BU GÜN YAKLAŞIK 10 JEEP LIK GURUP ERMENİ GEÇTİ HEMŞİNDEN YANİ İYİDEN İYİYE HUYLANMAYA BAŞLADIK.CEĞALVERDEKİ YOL YAPILSIN O KİLİSEYE DE GİTMEYE BAŞLAYACAKLAR BENCE O YOLUN BAŞKA Bİ AMACI YOK FESTİVAL YAPILACAKMIŞ SPONSORU YABANCI AMERIKALIMI NEYMİŞ YAHU SORARIM SİZE TÜRKÜN TÜRKDEN BAŞKA DOSTU VARMI NE OLDUDA HEMŞİNE FESTİVAL YAPMAYA KARAR VERDİLER YADA ASIL KAFAMA TAKILAN NEDEN HEMŞİN. BİZ HEMŞİNDE ERMENİNİN E SİNİ DUYMAK İSTEMİYORUZ TARIHDE ONLARIN NE OLDUĞU BELLİ BİZİMDE HA BU GÜN BARIŞ HUZUR ORTAMI VARMI BENCE ONLAR RAHATDURDUKÇA VAR. HA DURMAZLARSA ONLAR BİLİR. YANİ ŞURDA UFAKDA OLSA Bİ HUZURUMUZ VAR ONUDA ELIMIZDEN ALMAK İSTERLERSE TARİH ONLARDAN HESABINI SORAR BİLMİYORUM ÇOKMU ABARTTIM ACABA? NEMUTLU TÜRKÜM DİYENE SAYGILARIMLA...........
      Resimler
      • Asker___1.jpg

159.52 kB, 0×0, 1,299 defa görüntülendi
      Sevgili Yunus Kardeşim;

Galiba konuyu tam olarak anlayamadın. Hemşin'e herhangi bir yatırım yapılmasına yada turizmin bölgemizde yemni bir kaynak olmasına karşı olan hiç kimse yok. Tam tersine derneğimiz bu tür organizasyonların göbeğindedir. Gedçen sene derneğimizin katkısı ile DASK etkinliği DOGAY yapıldı.Bu sene 12 Ülkenin katılımı ile ULUSLARARASI FOLKLOR YARIŞMASI Hemşin'de yapılacak. Gelecek günlerde çok daha farklı ve güzel gelişmeler olacaktır. İnşallah Hemşin'in makus talihi değişecektir.
      Ama bunlar yapılırken bizi ne SOROS ne de bir başka VAKIF yönlendirmeyecektir. Yapılacak her şey Hemşinlilerin kararı ile yapılacaktır. Çünkü bizim ülkemiz Hemşinden başka ve daha büyük bir sevdamız olmadı.

Şakir AKSU
      Yazar: Mustafa Tarih: 23.06.2008 Saat: 15:49

Hemşin ve Çamlıhemşini birbirine bağlayacak olan Üskütdağı bağlantı yolu başladığında ben küçük bir çocuktum. Aradan otuzyıla yakın zaman geçti ve yol hala bitirilemedi.. Dozer yuvarlandı çalışmalar durdu, ödenek bitti durdu, sit alanı hikayesi çıktı durdu. Velhasıl durduda durdu..

Bu kadar çabaya rağmen Üskütdağı bağlantı yolu yapılamadı ama Cağalvere yol yapılıyor. Hemde kimsenin haberi yok ! Oldukça ilginç..

Şakir abinin çizdği krokide, yolun kiliseye gittiği görünüyor.. Çok yakın zamanda, “dinler arası diyolog” ayağına bu kilisenin yeniden inşa edilmek istendiğini duyarsanız şaşırmayın.. Hemşinde Festival düzenlemek için sponsor olanlar, çok yakında kilise restorasyonuna da sponsor olurlar.. Bilindiği gibi Anadolunun birçok yerinde bu şekilde kiliseleri restore ederek ibadete açtılar..

Cağalvere giden Hemşinli pek kalmadığına göre, çok yakın bir zamanda Cağalver vadisinde inek çınlakları yerine ayin yapan papazların zil sesleri çınlar artık..

Bu yazıları okumak bile bir Hemşin' liyi üzmeye yetiyor da artıyor bile..

Olur mu olur Mustafa Bey düşmanın işi belli olmaz bizim her daim tetikte olmamız lazım.

Bu konuda yetkililer de gereken neyse yapıyorlardır umarım ve sadece yazılarda kalır bunlar İnşallah. Düşünmesi bile ...

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __

Yazar: Mustafa Tarih: 23.06.2008 Saat: 15:49

Hiçde abatmadın Mustafa kardeş doğru söyluyorsun inek çınlakları yerine çanlar çınlar.

Değerli dostlar çok dikkatlı olmalıyız bazı düşüncelere sahıp olanlar arzularını gizlilıkle yurutuyorlar Mustafa'nın dediği gibi çıkarları için herşeye sponsor olurlar

Anlamadığım bir şey de senelerdir Karadeniz ve Hemşin vardı şimdiye kadar bu insanlar nerdeydiler ne olduda şimdi hemşin için çaba ve hizmet etmeye başladılar.

Şunu herkes iyi bilsin Hemşin'ın üzerinde planlar yapmaya kimse halkmasın Hemşin'li olarak çapulcuya pabuc birakacak değiliz.

ELHAMDULİLLAH MÜSLİMANIZ TÜRK'ÜZ HEMŞİN'LİYİZ

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

pocar
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR

azkaldı geliyorum

benim deremi kirletmeye çalışanlar karşısında gereken engeli bulacak.unutmasınlar o dere bizim o ormanlar bizim. en önemlisi yol benim evimin tam arkasından geçiyor.bakalşım ben gelince neler olacak.

aşaği bakarum dere dumani
      yukari bakarım dağun ormani
      sende kaldi dizlerumun dermani
      ah ulan cağalver yaktun canumi

lorut bığazidur oturma yeri
      şimdi dolaşiyor cin ile peri
      kalbumi çalmizsen vermezsen geri

nasil gecirduler dağune yoli
      nasil ayirdiler etten tirnaği
      neler bilur cağalverun irmaği