Sabit Cağalver'e Yol

Cağalver'e Yol

Bundan 1 hafta önce Cuma günü hafta sonu tatilinde Hemşin'e geçtim. Cumartesi günü de Cağalver'e gittim. Akşam dönerken Yokuş Başına geldiğimde Cağalver'ün üstünden biryerlerden gelen bir dozer sesi duydum. Uzun müddet baktım ama sesini duyduğum dozeri göremedim.
      Ertesi hafta yanigeçtiğimiz Cuma günü tekrar Hemşin'e gittim. Akşam baya geç yattım ama sabah saat 08'00 olmadan çalan telefonla uyandım. Arayan bir hafta önce Pazar günü kendisiyle Cağalver'deki evleri Ağustos ayında elden geçirme kararını aldığım Kamiller'den Osman Kurtuluş idi. Verdiği haber sabahın köründe mideme kramplar girmesine sebep olmuştu.Bir hafta önce sesini duyduğum ama kendisini göremediğim dozer Çamurdüz Tepesiniamış ve Cağalver sırtlarını aşarak Evlerin üzerinden Kilisenin Tepesine doğru gitmekteymiş. Osman Kurtuluş Kardeşimiz bubnu o sabah Arkuluğun sırtından dürbün ile 1 saat kadar seyretmiş.
      Hemen yataktan kalkıp kahvaltı bile yapmadan Hemşin'e indim. Ama baktım ki Hemşin'de Belediye Başkanı, Kymakam ve diğer kamu görevlileri dahil hiç kimsenin bu çalışmadan haberi yok. Hafta tatili olduğu için de Çayeli'den hiç kimseye ulaşamadım. Venekdere'den ulaştığım kişilerin de bu çalışmadan haberi yokmuş.
      Bu gün sabah kalktığımda görev gereği Trabzon'a döndüm. Görev sırasında da bazı kamu yetkilileri ile telefonda konuştum. Çayeli Kaymakamlığı, ÇayeliBeldiye Başkanlığı, Çayeli Orman Şube Müdrülüğü dahil olmak üzere devletin hiç bir resmi kurumunun da bu durumdan da haberi yokmuş. Hatta Çayeli Orman Şube Müdürü kendilerinin böyle bir projeden haberleri olmadığını söyledi. Ben böyle uğraşıp dururken akşam saat 17.00 civarında Hemşin'den bir haber aldım. Bir arkadaşımıza konuyu sordğu birisi bir haber göndermiş. O habere göre benim şikayetlerimin yolu yaptıran kişi tarafından anında duyulduğu (Benim kendileri ile görüştüğüm kişilerin tamamı kamu görevlisidir) ve dozerin dağdan inmesinin emrinin verildiğidir. Yani bu mesajı yazdığım sıralarda o yolu yapan dozer dağdan merkeze iniyormuş.
      Bunun üzerine ben Rize İl Jandarma Komutanlığını aradım. Görevli arkadaş telefonlarımı da alarak beni arayacaklarını söyledi. Yarım saat kadar sonra Çayeli Jandarma Karakol Komutanı beni aradı ve o köyün muhtarı ile konuştuğunu, dozerin Köy Hizmetlerine ait olduğunu, yolu da Köy Hizmetlerinin yaptığını söyledi. Şu ana kadar halen Köprübaşı Köyü muhtarına ulaşabilmiş değilim.
      Burada mide bulandıran bir kaç nokta var.

1) Çayeli Orman Şube Müdürü ve Çayeli Kaymakamlığının bu yoldan haberi yok.
      2) Birileri Çayeli Jandarma Karakolu Komutanlığına yalan bilgiler veriyorlar. Şahsi kanaatim o dozerin Köy Hizmetlerine ait olmadığıdır. Çünkü Köy Hizmetleri izni alınmayan hiç bir yere dozer vermez. Eğer izin alınmadan yapılan bir yola Köy Hizmetleri dozer veriyorsa bu suçtur ve ilgileri de bu suça iştirak etmilştir.
      3) Yolun geldiği Yer Çamurdüz Mezrasını geçmiştir. Gittiği istikamette hiç biryerleşim yeri olmayıp sadece tamamen yıklımış bir kilise kalıntısı vardır.

Şimdilik kafama takılan bir sürü sorudan önemli olanları budur.
      Yarın görev gereği Tarbzon'dan ayrılmak zorundayım Bu sebeple konu ile bu saatten sonra lgilenmem zordur. Ancak Hemşin'i gerçekten seven, korumaya çalışan başta Belediye Başkanımız Başar Cumbur olmak üzere tüm kamu görevlilerinden bu konuya müdahalle etmelerini, olayı aydınlatmalarını ve yasdadışı uygulama varsa sorumluları hakkındamutlaka yasal takibat açtırmalarını bekliyorum.
      Aksi takdirde imkanı olup da ilgilenmeyenlerin Hemşin Sevdasına inanmak da güçleşecek.
      Ortada gerçekten yasa dışı bir işlem vardır ve birileri bunu sadece seyretmektedir.

Aşağıya basit bir kroki çizdim. O bölgeyibilenler bu yasadışılığın hangi noktaya geldiğini buradan görebilirler.

Şakir AKSU
      Resimler
      • CAÐALVER YOLU.jpg

35.1 kB, 0×0, 1,861 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      BEN BU KONUDA ÜÇ GÜN ÖNCE BAŞKA BİR BAŞLIK ALTINDA YAZMIŞTIM AMA O TARTIŞMALAR ARASINDA KAYNADI.

EYYY HEMŞİNLİLER. BEN BU DOĞA KATLİAMINI TAA MAMLAKETİN EN GÜNEYİNDEN DUYDUM. SİZ ORDA UYUYOEMUSUNUZ.

BANA LOGOMUZU İZİN ALMADAN KULLANAMAZSIN DİYEN HEMŞİN DERNEĞİNİN CEVVEL YÖNETİCİLERİ NERDE. ? NERDE HEMŞİN SOSYAL SORUMLULUK DERNEĞİNİN SORUMLULUK SAHİBİ OLAN YÖNETİCİLERİ.

BELEDİYE BAŞKANI BU OLAYA EL ATTIMI ?

SAKSUNUN ÇİZDİĞİ KOROKİYE GÖRE YOL TAM HARABELERE GİDİYOR.
      BIRAKIN ORMANI TARİHE MİRASA SALDIRI VAR.

ŞAKİR AKSU BU KONUDA ELİNDEN GELENİ YAPMIŞTIR.
      ANCAK BUNDAN SONRASI SOSYAL DAYANIŞMA GEREKTİRMEKTEDİR.

O YOL EN AZININDAN YERLEŞİM YERLERİNDEN 5 İLE 10 KM AYRILMIŞTIR, DAĞA ORMANA ÇIKMIŞ.

EYYY SORUMLULAR.. BU NE DEMEKTİR. DEVLET YOKMU BU ÜLKEDE?

HEMŞİNDE BEN SORUMLUYUM DİYEN HERKESİN ŞAKİR AKSU' YA BU KONUDA YARDIM ETMESİ GEREKMEKTEDİR.

ÇÜNKİ ANLADIĞIM KADARI İLE İLLEGAL GÜÇLER VAR ORDA .

EĞER ŞAKİR AKSUYA BİR ZARAR GELİRSE SORUMLUSU SUSANLAR OLACAKTIR.
      YUKAKAPİLİ

cağelver

saksu kardeşim..onların işi başka bende karşilaştım oyle hırsızlarla onlar hızmet değıl yağma yolu yapıyolar çalıştığım yerden gorunuyo merak ettım arştırdım onlar yağmacı.muhtarlarının haberı olmadan yapamazlar ilgililer araştımalı sızde ilgililerle gitseydiniz çözebilirdiniz .bolgemizi boyle hırsızlardan biz korumalıyız görevımız önemsemezsek duruım vahım selam saygı ...göruşelım..

muhtar
      Resimler
      • DSC00830-0.jpg

36.08 kB, 0×0, 1,724 defa görüntülendi
      Dün annem söylemişti,çoçukluğumun geçtiği çağalver mezrasına yol gıtmesi beni çok mutlu etti.Ama bugün Şakir abimin soylediklerine bakınca benim çocukluğum da çok gördüğüm gibi amacın Kilise,orman ve altın arayışı olduğu açık ve seçik ortadadır.Zaten bir kilise temeli var ama sadece büyük bir çukur haline geldi zamanla kendini bilmez define avcılarının kazıları sonucunda.
      Cağalverde kiliseyi karıştırınca sürekli yağmur yağardı oyle derlerdi
      bu yolu kendi menfaatleri için kullanmak isteyenlerin oyununu bozmak biz hemşinlilere duşer yani yagmur biziz :) bunu en iyi şeklde degerlendirmeliyiz
      www.karalastik.com
      abi yaaa olan bitenden kimsenin haberi yokmu yaaa.bizim ankarada olan şakir abimiz haberdar oluyorda hemşin uyuyormu.çok vahim ve üzücü bir olayben bir doğal çevre derneği yoneticisi olarak bu olay için yönetimi acil toplantıya davet edecem.ve olaya en kısa zamada müdahalenin sağlanması için elimizden gelen neyse ardımıza koymayacağız.ve tüm hemşinlileride.bu olaya sahip çıkmaya hemşinimize sahip çıkmaya davet ediyorum arkadaşlar.sevgili şakır abim bu olayı bu siteye ve bize duyurduğun ve haberdar ettiğin için teşekkür ediyoruz.amaç nedir belediyemizin haberi varmi.olayin incelenmesi içinde gerekli cevabi yoneticilenotrden bekliyeceğiz.

not-yoksa pontus devletinden kalanlarmi var memleketimizde onlarmi kazdiriyor kiliseyi restore yapacaklar....

HADİİİ

EVET BEN DİDİMDEN GÖRÜYORUM.

SAKSU ORDA GİDİP GÖRÜYO

ANKARADA-İSTANBULDA-İZMİRDE...HEMŞİN DERNEKLERİ, ÇAYELİ DERNEKLERİ, DOĞA DERNEKLERİ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ KÖR.

İNTERNETTE HEMŞİN SİTELERİ SAĞIR, HEMŞİNLİ DİLSİZ.

SANAL DÜNYADA SALLAMACA BOL.
      ADAM ÇOK,
      YA GERÇEKTE ?

OLMAZMI KİMSENİN HABERİ. BİZDE GEÇTİK O YOLLARDAN.

VARDA KORKUYOR. YUMUYOR GÖZÜNÜ. SUSUYOR.

SIRA CAĞALVERE GELİYOR BÖYLECE.

HEMŞİN DERESİ YETMEDİ.

YAZIK, ÇOK YAZIK.

Bİ DAHA HEMŞİNE GİTMEYECEĞİM EĞER BU TECAVÜZ BİTMEZSE.
      YUKAKAPİLİ
      Bakalım doğru mu anlamışım. Kilisenin Tepesi denilen yerde define çıkarma hayaliyle doğrudürüst işlevi olmayacak,doğanın kıyıma uğratılacağı gayrıyasal bir yol çalışması mı başlamış.Bu insanlara ne olmuş böyle.Şakir abi seni bir kez daha takdir ettim.Bu konudada yanlıştan bir an önce dönülmesini sağlayacak ciddi girişimlerde bulunulmalıdır.Elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız.
      EĞER İNSANSAK YAPACAKLARIMIZ VAR.

ÇÜNKİ YÜZ YILLARCA BAKİR KALABİMİŞ ÇOK AZ DOĞA PARÇASINDAN BİRİ OLAN O TEPELERİN (ADI ÜSTÜNDE TEPELER) OLDUĞU GİBİ KORUNMASI İÇİN, EN AZINDAN NEDEN BÜTÜN ÇEVRESİ ORMANLIK OLMUŞKEN. HATTA SİZ ÇAY TARLANIZA İKİ SENE GİRMEYİN ORMANLIK VE DİKENLİK OLUR.

O TEPELER YÜZLERCE YILDIR NEDEN KAPANMAZ BU BİLE ARAŞTIRILMADAN TALAN EDİLMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ.

SEVGİLİ HOCAM İLLERDE BÜTÜN BAKANLIKLARIN YEREL BİRİMLERİ VARDIR.

1- ORMANA TECAVÜZ VAR (BEN EVİMİN YANINDA DEDEMİN DİKTİĞİ İHLAMUR AĞACINA DOKUNAMAM-SENDE SUÇTUR) O YOL KAYBOLMAZ SAKLANAMAZ. BİR SOR NEDİR. ORMAN İŞLETMELERİ İL MÜDÜRLÜĞÜNDE MEMEUR ARKADAŞLAR VARDIR.

2- TURİZM BAKANLIĞININ İZNİMİ VAR.

3- KIRSAL ALANANIN KORUNMASI VE GÜVENLİĞİNDEN SORUMLU JANDARMA İL KOMUTANLIĞI VAR. ONLARDA GÖRÜR VE BİLİR. BİDE ONLARA SOR.

4- CUMHURRİYET SAVCILARI VAR RİZEDE. DERNEKLERİMİZİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMALARI GEREKİR. YASALARA İNANIYORSAK BU MEKANİZMALARI BİLGİLENDİRMELİYİZ.

AMA BENİM ALDIĞIM DUYUMLAR BAZI NUFÜSLU KİŞİLERİN, PARTİLİLERİN BU OLAYDA OLDUĞU.

ŞAKİR AKSUYU YANLIZ BIRAKMAMALIYIZ.

SORUN 8o DEYİNKİ...

YERLEŞİM YOK, SU YOK, İHTİYAÇ YOK...

BU YOL NEDEN ????????????**

KİM BU MASRAFI NEDEN YAPIYOR ?

DEVLETİN HABERİ VARMI?

KÖYLERE YOL GİTMİYOR O BÖLGEDE ...

NEDEN DAĞIN TEPESİ.
      YUKAKAPİLİ

CVP: İMDAAAT

Yazar: maksut Tarih: 26.05.2008 Saat: 19:18

BEN BU KONUDA ÜÇ GÜN ÖNCE BAŞKA BİR BAŞLIK ALTINDA YAZMIŞTIM AMA O TARTIŞMALAR ARASINDA KAYNADI.

EYYY HEMŞİNLİLER. BEN BU DOĞA KATLİAMINI TAA MAMLAKETİN EN GÜNEYİNDEN DUYDUM. SİZ ORDA UYUYOEMUSUNUZ.

BANA LOGOMUZU İZİN ALMADAN KULLANAMAZSIN DİYEN HEMŞİN DERNEĞİNİN CEVVEL YÖNETİCİLERİ NERDE. ? NERDE HEMŞİN SOSYAL SORUMLULUK DERNEĞİNİN SORUMLULUK SAHİBİ OLAN YÖNETİCİLERİ.

BELEDİYE BAŞKANI BU OLAYA EL ATTIMI ?

SAKSUNUN ÇİZDİĞİ KOROKİYE GÖRE YOL TAM HARABELERE GİDİYOR.
      BIRAKIN ORMANI TARİHE MİRASA SALDIRI VAR.

ŞAKİR AKSU BU KONUDA ELİNDEN GELENİ YAPMIŞTIR.
      ANCAK BUNDAN SONRASI SOSYAL DAYANIŞMA GEREKTİRMEKTEDİR.

O YOL EN AZININDAN YERLEŞİM YERLERİNDEN 5 İLE 10 KM AYRILMIŞTIR, DAĞA ORMANA ÇIKMIŞ.

EYYY SORUMLULAR.. BU NE DEMEKTİR. DEVLET YOKMU BU ÜLKEDE?

HEMŞİNDE BEN SORUMLUYUM DİYEN HERKESİN ŞAKİR AKSU' YA BU KONUDA YARDIM ETMESİ GEREKMEKTEDİR.

ÇÜNKİ ANLADIĞIM KADARI İLE İLLEGAL GÜÇLER VAR ORDA .

EĞER ŞAKİR AKSUYA BİR ZARAR GELİRSE SORUMLUSU SUSANLAR OLACAKTIR.

1)OLAYI ORTAYA ÇIKARAN HEMŞİN SORUMLULUK VE GELİŞİM DERNEĞİ GENEL SEKRETERİ ŞAKIR AKSU DUR. DERNEK UYUMAMAKTADIR.
      2)DERNEK YÖNETİM KURULU TOPLANTILARINI HER PAZAR RİZE FEDERASYONUNDA O AN DERNEKTE BULUNAN BÜTÜN KATILIMCILARLA YAPMAKTADIR. HERKESİN GÖRÜŞÜ ALINARAK ORTAK KARAR VERİLMEKTEDİR.
      3)DÜN ŞAKIR BANA OLAYI BİLDİRDİ. SADECE YÖNETİM KURULUNU DEĞİL DİĞER ÜYELERİMİZİN DE GÖRÜŞLERİ ALINARAK GEREKEN GİRİŞİMLER YAPILACAKTIR. (MAHKEME VS.)
      4)İLLEGAL GÜÇLER VARSA LEGAL GÜÇ DERNEK VARDIR. (300 ÜYE)
      5)EMEKLİ OLUP DİDİME YERLEŞEÇEĞİNE HEMŞİNE YERLEŞSEYDİN. PLAJDAN HEMŞİN KORUNMUYOR :D :D :D
      6)ŞAKIR HİÇ BİR ZAMAN YANLIZ DEĞİL. 300 ÜYELİ DERNEK VE HEMŞİN YANINDADIR.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      Köydeki evimize ulaşmak için arabadan indikten sonra yaklaşık 1,5 km yol yürüyoruz
      evimize yol açtırmak için yıllardır uğraşıyoruz başaramadık

meğerse dozerler ev olmayan yerlere yol açmakla meşgulmüş

ben Şakir abinin bahsettiği bu bölgeyi pek bilmiyorum
      buraya yol yapmanın amacı acaba ne olabilir
      Hadi kilise ayakta olsa İnanç Turizmi diyeceğim

Altın arama desem altın arayanların yola ihtiyacı yok
      zaten gizli çalışıyorlar
      (Altın madeni varsa o başka)

Orman Bakanlığı tomruk kereste için açıyo desem
      Orman müdürlüğü'nün haberi yok

Bölgede endemik türleri araştıran uluslararası güçlermi yol açtırıyor desem
      o kadarda değil artık diyorum (aslında bu olabilir)

aklıma başkada bişey gelmiyor

Şakir abi aslında sen yanlış meslek seçmişsin uluslararası bir haber ajansının muhabiri olsaydın elinede bi kamera alsaydın bölgemiz için çok daha hayırlı olurdu ;)
      Resimler
      • ThumbGenerate.jpg

47.07 kB, 0×0, 1,591 defa görüntülendi
      BU KONUDA BEN YOK, BİZ VARIZ. BENİ GEÇİN.

BU GÜN SALI. DERNEK PAZARGÜNÜ TOPLANIP KARAR ALIP, ÜYELERE BİLDİRİP, SONRA DİLEKÇELER YAZNANAKADAR SANIYORUM O DOZER CAĞALVERİ GEÇİP DEMİRCİLER MAHALLESİNE İNER X(

SİTE YÖNETİMİ NE DİYOR BU İŞE? SİTEEEEE!

HA ESKİ GELENEKTİR BİZDE.

BOĞAZDAN ZAPA AĞIT YAKMAK. :D

BENDE PLAJDAN HEMŞİNE TÜRKÜ SÖYLÜYORUM. X(

KADRE UTANSIN :D
      YUKAKAPİLİ
      Nilüfer Kızım;

Cağalver Merzesi Bodolli Köyünün merzesidir ve Çayeli sınırlarındadır. Bizim merzemize 10-15 dakikalık bir mesafede ise Çayeli Büyük Dere kKöyünün merzeleri vardır.
      Yani adamın biri merzesine araba ile çıkmak istemiş olabilir ama yolu biraz daha uzatarak merzesini geçmiş ve herhalde başka bir amaçla olsa gerek 1 Km. kadar daha giderek definecilerin ilgi alanına giren Kilisenin Tepesine yaklaşmış.
      Dün benim ihbarlarımdan sonra dozer sağdan indirildi ama sorumlularının mutlaka cezalandırılmaları gerekiyor.
      Ancak bu konuda üzüldüğüm ve beni hayal kırıklığına uğratan bir şey var.

Bu sitede BİZ diyenler konu hakkında henüz tek kelime etmediler. Hemşin'i sadece merkez yada kendi köylerinden ibaret sanıyorlar. Böyle önemlibir konuda yeterli duyarlılığı göstermiyorlar.
      Cağlver'e sahip çıkacak olanlar sadece Cağalverliler olacak gibi görünüyor.

Şakir AKSU
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Tarihi Eser Kaçakçılığını, Yağmayı, Talanı Önlemek İsteyenlere Küçük Bir El Kitabı:

İTALYA'NIN ESKİ ESER KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELESİ

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı
      yetkililerine ithaf olunur.

İtalya, son birkaç yıl boyunca uluslararası eski eser kaçakçılığına yönelik çok büyük ve koordine bir mücadele içinde. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük alıcılara ve müzelere yönelik bu çaba, Avrupa’nın birçok ülkesinde de etkili olmakta.

Olaylar zinciri Pasquale Camera'nın, 31 Ağustos 1995'de, bir trafik kazasında ölümü ile başladı. Arabada bulunan eski eser resimlerinin ve belgelerin izini süren İtalyan polisi, İsviçre polisi ile işbirliği içinde Cenevre’de bir depoya baskın düzenledi. Bu depoda yüzlerce kaçak eserin yanısıra belgeler ve başka fotoğraflar ele geçti. Belgelere dayanarak, Ocak 1997'de, Giacomo Medici tutuklandı. Yine aynı fotoğraflarla 2001 yılında uluslararası eski eser kaçakçısı Robert Hecht, ardından 2005 yılında Getty Müzesi kuratörü Marion True aleyhine davalar açıldı ve fotoğraflardan tesbit edilen eski eserlerle birçok ABD müzesi kıskaca alındı.

İtalya’nın bu atağı TAY Haber’de ilk olarak 26 Haziran 2006 tarihinde “YÜZYILIN DAVASI 'BASTA RUBARE!'" başlığı ile duyuruldu.

tayproject.org/Haber.fm$Retrieve?ID=1557&html=haber_detail_tu.html&layout=web

İlk olumlu gelişmelerden biri 27 Temmuz 2006 tarihinde yaşandı. Boston Güzel Sanatlar Müzesi İtalya’nın istediği bazı parçaları iade etmeye karar verdi.

tayproject.org/Haber.fm$Retrieve?ID=1965&html=haber_detail_tu.html&layout=web

9 Ekim 2006'da oklar Cleveland Müzesi’ne döndü. İtalya, bu müzenin satın aldığı kesin olan kaçak eserleri geri almak için dava açmaya hazırlandığı belirtti.

tayproject.org/Haber.fm$Retrieve?ID=2722&html=haber_detail_tu.html&layout=web

Tüm bu süreci detayları ile anlatan genel bir başka özeti ise tayproject.org/Haber.fm$Retrieve?ID=3192&html=haber_detail_tu.html&layout=web sayfasında okuyabilirsiniz. 14 Aralık 2006 tarihli bu haberin altına şöyle bir yorum yazmışız:

"Yukarıda okuduğunuz tüm olaylar ve davalar ile ilgili gelişmeler daha önce TAY Haber'de defalarca yazıldı. Bizim yayınlarımızdan bağımsız olarak, İtalya ve Yunanistan'ın bu tavrı yaklaşık bir yıldır tüm Avrupa ve ABD basınının en önemli konularından biri, bu konuda yüzlerce haber ve makale yayınlandı.

Yine yukarıda geçen tüm isimler; Getty Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Shelby White ya da Boston Güzel Sanatlar Müzesi Türkiye'den kaçırılmış yüzlerce eski esere sahipler. Ayrıca Marion True, Robert Hecht, Robin Symes'ın yıllardır Türkiye'den kaçırılan eserlere aracılık ettikleri zaten biliniyor. Bu eserlerin neler oldukları da belli, listeleri bile mevcut. Örnek vermek gerekirse; Perge'den çıkma Herakles heykelinin üst yarısı Levy ve White koleksiyonunda, alt yarısı ise Antalya Müzesi'nde; Boubon antik şehrinden kaçırılan bronz Valerianus heykel başı Getty Müzesi'nde; yine Boubon'dan kaçırılan Lucius Verus bronz heykeli Levy ve White koleksiyonunda.

İtalya'nın ve onun izinden giden Yunanistan'ın hem tavrını, hem de bu tavrın sonuçlarını yukarıda okudunuz. En önemli yaklaşımları ise, TAY Haber'de yayınlanan "Koparılan Sayfalar" isimli yazı dizisinin son bölümünde de söz ettiğimiz, "iade karşılığında ödünç verme" sistemi ve bu jeste rağmen iadeye yanaşmayanlara karşı sert yaptırımlar.”

Yukarıdaki yorumda da kısaca vurguladığımız gibi, bu mücadelede İtalyan hükümeti birkaç ana noktada yoğunlaşmaktaydı, bunlar:

Küçük kaçakçılar veya aracılarla uğraşmak yerine, alıcılara yönelmek.

Bu faaliyet için, tek tek mücadele yerine Bakanlık içinde özel bir uzman ekip kurulması.

Avukat ve uzmanlardan kurulu bu küçük gruba Bakan ve Başbakan tarafından sağlanan otonomi ve tam destek.

İtalya’dan kaçırılımış eski eser satın aldığı belirlenen nihai alıcılarla “ceza veya ödül” ilişkisi kurmak, bunlardan “ceza” kısmı şu maddelerle özetlenebilir:

1. Kazı izinlerinin iptali

2. Kültürel ambargo

3. İsmi belirlenmiş müze müdürlerinin, aracıların ve yetkililerin “persona non grata”

(istenmeyen kişi) ilan edilerek ülkeye girişlerinin yasaklanması.

4. Yine, ismi belirlenmiş, suçu sabit yabancı yetkililere dava açılması.

Buna karşılık, “ödül” olarak da işbirliği içinde, talep edilen eserleri iade eden müzelere, bu iyiniyetlerine karşılık “uzun süreli ödünç eser verme” politikası uygulanmakta idi.

Hepsinden önemlisi, bu planın tümünün, hiçbir ödün vermeksizin, çok hızlı sürdürülmesiydi. Örnek vermek gerekirse, Getty Müzesi ile sürdürülen görüşmeler 2006 yılında bir tür pazarlık haline dönüştüğünde, İtalyan yetkililer görüşmeleri tek taraflı olarak durdurdular. Hemen hemen 8 ay sonra, Getty Müzesi yeniden İtalya Kültür Bakanlığı’na başvurarak, tüm şartları kabul ettiğiri bildirdi.

İtalya, bu çabalarının karşılığını oldukça kısa bir zamanda ve çok az bir bedel ödeyerek aldı. ABD'de bulunan müzelerin tümü şartları kabul ederek eski eserlerin iadesi anlaşmalarını imzaladılar. Yaklaşık 200 eser ya iade edildi veya bu yılın sonuna kadar iade edilecek. En büyük sorunu çıkartan Getty Müzesi’de, aşağıdaki haberde okuyacağınız gibi, sonunda iade şartlarını kabul etti. İtalya Kültür Bakanlığı’nın Getty’e uzun süreli ödünç vermeyi kabul ettiği eski eserler ise çok manidar: İsviçre’deki baskında ele geçen kaçak kazılarla bulunmuş eski eserlerin 90 tanesi 5 yıllığına Getty Müzesi’ne ödünç verilecek. İşin en ilginç yanı, İtalya’nın bu başarıyı hemen hiçbir dava açmadan kazanması. Yukarıda maddeler halinde yazdığımız “ceza” tehditleri o denli etkili oldu ki davalara gerek kalmadı.

Öte yandan, bu tavrının en önemli yan etkilerinden birisi de, uluslararası eski eser tacirlerinin artık eskisi kadar rahat davranamaması. Herhangi bir müzayede firmasında veya aracıda ortaya çıkan bir antikaya, artık “Belki İtalya’dan gelmiştir, menşei belli mi?” sorgusu ile yaklaşılıyor.

Ey "sağır sultanlar", duyuyor musunuz? "Orada kimse var mı?"

Ali Yamaç

tayproject.org/haberarsiv20079.html
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

İvedilikle Sonuçlandırılmalıdır

Derneklerimiz Ve Sivil Örgüt Kuruluşları Yöremizin Adına, Bölgemizde Seminerler Düzenleyerek Bilinçli Ve Duyarlı Kitlelere Ulaşarak Gönüllüler Zincirini Oluşturmalıdırlar.
      Alternatif Olarak Derneklerimiz Her Köyün Sorumluluğunu Köyünden Haberdar Olan Gençlere Görev Ve Sorumluluk Yetkisi Vererek Daha Etkili, Daha Kalıcı Hale Getirebilirler.

Hemşin Bir Gül Bahçesidir ve Korunması BİZ Olmanın Yolundan Geçer.

Naci KOBAL
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

YOK ÖYLE...

OKADAR BASİT DEĞİL. NE DEMEK ADAMIN BİRİ MEZRASINA ARABA İLE GİTMEK İSTEMİŞ ??? :D

ARKADAŞLAR BU MEMLEKEY YASA, YÖNETMELİK, TÜZÜK V.S. LERLE.
      YÖNETİLİR.

YANİ HUKUK DEVLETİDİR. ANAYASASI VARDIR. KİMİN NE YAPACAĞI, NE YAPMAYACAĞI BELLİDİR.

DEĞİL O ORMANA DOZER SOKMAK. BİR AĞACI KESEMEZ KİMSE. BU SUÇTUR.

DEVLET ONUN CEZASINI VERMELİDİR.
      BU KONU ÇOK AÇIK BİR KONUDUR.
      HİÇ KİMSE HİÇ BİR KILIF UYDURAMAZ.

HEMEN SUÇ DUYURUSU YAPILMALI. TAKİP EDİLMELİ. EĞER FAİLLER BULUNMAZSA YETKİLİ VE SORUMLU KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA DAVA AÇILMALI.

NERDE HUKUKÇULARIMIZ.?

MESLEK REHBERİMİZDE YOKMU BÖYLE BİR BABAYİĞİT. ?
      YUKAKAPİLİ
      Ne babayiğit'i arıyorsun Maksudum!
      Bırak Hemşinlilerin tamamını şu siteye bir bak. Bu olaya sahip çıkan kaç kişi var. Hemşin Kültürünü tulum, horon, türkü ve sevdalıktan ibaret sananların halina bir bak.
      Bu sitede bile BİZ olamadıktan sonra Hemşini yok etmeye çalışan TİZ'lerle nasıl uğraşacağız.
      Durmak yok! Türküye, şiire, sevdalığa devam...

Not: Duyarlılığın için teşekkürler Kuku Kardeşim.

Şakir AKSU
      CAGALVER,E ,KIMSENIN HABERI OLMADAN YOL GECIRILMESINI ACIKCA PROTESTO ETMEK ISTERIM
      .BÖYLE BIR DURUM ÜLKEMIZDE VATANDASIN HIC HABERI OLMADAN ALINAN KARARLAR VE UYGULAMALARININ ,DEMOKRATIK BIR CUMHURIYET,IN KURALLARINA UYMAYACAK BIR SEKILDE "OLDU- BITTI" YE GETIRILMESININ SADECE HUKUK DISI DEGIL,GELENEK VE GÖRENEKLEREDE AYKIRI OLDUGUNU VE ÜLKEMIZE YAKISMADIGINI BILDIRMEK ISTERIM.
      BÖYLE BIR TABIAT KATLIAMINI HANGI SAHIS VEYA KURULUSLARIN NEREYE GÜVENLE UYGULAYABILDIKLERI VE AMACLARININ NE OLDUGU EN INCE DETAYINA KADAR ACIKLANMAK ZORUNDADIR,BUNU ISTEMELI VE YAPTIRMALIYIZ.
      SAHSEN VENEKDERE,DEN ARIKAYA,YA KADAR COK IYI TANIDIGIM VE BUARADA DEDELERIMIN MESESI BULUNAN CAGALVER VADISI, BÜYÜK AGAC (GÜRGEN,PELIT,MONI,KIZILAGAC),KÜCÜK AGAC (YABAN KAREMISI,KUMAR,SIMSIR,ZERMEG,ALAF) VE BIRSÜRÜ ENDEMIK BITKIYLE ÖRTÜLÜ ,IRMAGINDA SARI ALABALIK (REGENBOGENFORELLE) VE BIRSÜRÜ ÖZEL BÖCEKLERIN,KUSLARIN (CAVUS KUSU,MAVI BALIKCI,AGACKAKAN)YASADIGI O HALIYLE "KAPALI BIR NATUR PARKI" ÖZELLIKLERINE TAMAMEN SAHIP,YÖREMIZIN NADIR YERLERINDEN BIRIDIR.
      BÖYLE BIR "TABIAT KATLIAMI" ICIN MÜSAADE VERENLERI,UYGULAYANLARI SIDDETLE KINAR,HER HEMSINLI,YI KARSIT PROTESTOYA DAVET ETMEK ISTERKEN,YOLUN DURDURULMASI ICIN ELIMIZDEN GELENI HEMEN YAPMAGA GÖNÜLLÜ OLDUGUMU ACIKLAMAK ISTERIM.
      HERKESE SAYGI VE SELAMLARIMLA.

DOĞAMIZ ELDEN GİDİYO DEMEK:(

NASIL OLURDA KİMSENİN HABERİ OLMADAN DOZER CEĞALVERE VEDE ÖZELLİKLE KİLİSENİN OLDUGU TEPEYE DOGRU İLERLERLER YAA? BUNU KİM, HANGİ CESARETLE, NASIL YAPIYO MERAK EDİYORUM? ÖNCELERİ YOL HİKAYELERİ VARDI AMA BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA ÇAYELİ YAVUZLAR KÖYÜNDEKİ (ZUĞOPO) SU YOLUNU CEGALVERİN ETEKLERİNE KADAR GETİRİP DOĞA SEVERLERİN DAHA RAHAT CEĞALVERE ÇIKMALARINA OLANAK SAĞLANMAYA ÇALIŞILIYORDU. AMA BU DERECE İLERİ GİDİP AMAÇLARI AÇIKÇA ORTADA OLAN BU KİŞİLERE BİRİLERİNİN DUR DEMESİ GEREKİYOR. ZATEN TARİHİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKILMAYAN ( O DEĞERLER Kİ ONLARIN ELDE EDİLEBİLMESİ İÇİN DÖKÜLEN KANLARIN HADDİ HESABI YOK) BİR TOPLUMDA BİRDE YERLİ İSTİSMARCILARA BU DERECE SESSİZ KALIRSAK GEÇMİŞİMİZDEN BİZLERE KALAN TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZİ GELECEK NESİLLERİMİZE SUNAMAYABİLİRİZ. HEPSİ ZAMANLA TARİHİNE VE DOĞASINA DEĞER VERMEYEN NESİLLER TARAFINDAN YAĞMALANIP YOK OLMAYA YÜZ TUTACAK. ÖZELLİKLE BİZ GENÇLER OLARAK BU YAĞMACILIĞIN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞMALIYIZ. TABİ Kİ! SİZ BÜYÜKLERİMİZİN YARDIMLARIYLA.

ŞAKİR AMCAYA BU KONUYLA BU KADAR DERİNDEN İLGİLENDİĞİ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM. SON Bİ İSTEĞİM OLACAK. ŞAKİR AMCA BİZLERE YOL GÖSTERİRMİSİN TARİHİMİZ VE DOĞAMIZ İÇİN NE YAPABİLİRİZ. ÖZELLİKLE İLGİLİ MAKAMLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ.

SONSUZ SEVGİ VE SAYGILARIMLA.........PİLONÇ
      EY GİDİ KARLİ DAĞLAR.....!