Kıssadan Hisseler

Kıssadan Hisseler

BİR DERVİŞ

Garıp dervişin biri büyük bir köşkün önünden geçerken evin "av meraklısı ve zalım" olan beyi, yardımcıları ile ava gitmek için evden çıkıyorlardır.

Devrişle selamlaşırlar.

Aksılık bu ya o gün hiç bir şey vuramadan dönerler.

Bey çok sinirlidir.

- "Sabah ava giderken karşılaştığımız o dervişi bulun çabuk! Onun yüzünden işlerim ters gitti. Uğursuzu getirin bana!

Yardımcıları hemen dervişi bulup beyin huzuruna çıkarırlar. Bey kükrer.

- " Bre uğursuz adam! Senin yüzünden elimiz boş geldik! Hiçbir şey vuramadık! tiz vurun kellesini.

Derviş, beye şöyle der:

- "Beyim sabah selamlaştık. Siz hiçbir şey vuramadınız.

Ben ise kellemi kaybediyorum.

Siz söyleyin, hangimiz daha uğursuzuz?
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR

BİR ÖKÜZ UĞRUNA

Oğlunun okuması için çiftliğindeki bütün inekleri satan bir köylü, onun bir şey öğrenemediğini görünce:

Ne bahtsız adammışım, diye söylenmiş.

Bir öküz uğruna ne inekler feda ettim.

FATİH SULTAN MEHMET

Bilindiği gibi Fatih, genç yaşta padişah olmuştur.Yaşı gençtir ama zekası ve inançları çok kuvvetli.

Yeni sultan olduğu yıllardır.

Bir gün bir sefere gidilecekken ordunun başında babasının olmasını ister.

Ancak babası bu teklifi kabul etmez.

Fatih'in maksadı babasının ilminden ve tercübesinden yararlanmaktır.

- " Eğer sen padişahsan geç ordunun başına.Yok eğer ben padişahsam emrediyorum ordunun başına geçeceksin.

Babası Sultan Murat, başka bir çare bulamaz ve orduya komutanlık yapar.

SOKRATES VE EŞİ

Filozof sokrates ve eşi bir türlü geçinemezlermiş.

Bi gün eşi sokrates'e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş.

Bakmıış kocası hiçbir tepk igöstermiyor, bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış.

Sokrates:

Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağnak bekliyordum zaten!

Tiyatroda, ünlü oyuncu rolü gereği uşaklarına bağırır.

- Atımı getirin !

O sırada münebetsiz bir seyirci

- Eşek olsa olmaz mi? Diye seslenir.

Oyuncu hiç istifini bozmaz:

- Hay hay buyurun beyefendi ! Der.

HAKLI TENKİT

Eflatun, bir grup arkadaşı arasında oturan sokrat'a:

- Geçen gün bir arkadaşını harkesin arasında azarladın, diye çıkışmış.

O sözleri baş başa kaldığın zaman söyleyemez miydin?

Sokrat, soruya soruyla karşılık vermiş:

- Beni böyle azarlamak için, baş başa kalmamızı bekleyemez miydin?

Temel aynalı sigaralığından bir tane sigara çıkarmış o anda gözü aynaya takılmış
      - Ula dursun ha bu aynadaki adam baa tanıdık geliy
      demiş.
      Dursun aynayı Temelden almış şöyle bir bakmış
      - Ula salak tabi tanıdık gelir
      bu benim...

YAŞAM İÇİN ÖNERİLER
      -İnsanlara beklediklerinden daha çok şey ver ve bunu zevk alarak yap.

-Dinlediğin her şeye inanma, sahip olduğun her şeyi harcama ve
      istediğin kadar uyuma.

-'Seni seviyorum' dediğinde, cidden söyle.

-Üzgünüm dediğinde, o kişinin gözlerinin içine bak.

-Evlenmeden önce en az 6 ay nişanlı kal.

-Başkalarının düşleriyle asla alay etme.

-Anlaşmazlık durumlarında, dürüst ol.

-Kimseyi kırma, hakaret etme.

-İnsanları akrabalarına göre yargılama.

-Yavaş konuş, ama hızlı düşün.

-Anneni ara.

-Kaybettiğinde, ders al.

- Küçük bir anlaşmazlığın büyük bir arkadaşlığı bozmasına izin verme.

-Telefona cevap verirken gülümse.Seni arayan kişi bunu sesinden
      anlayacaktır.

-Biraz yalnız kal.

-Suskunluğun, bazen, en iyi yanıt olduğunu unutma.

-Allah`a güven ama arabanı kilitle. (Deveni bağla sonra tevekkül et).

- Evde sevgi dolu bir atmosfer önemlidir.Huzurlu ve uyumlu bir ortam
      yaratmak için elinden geleni yap.

-Geçmişte çok yaşama.

-Bildiklerini paylaş. Ölümsüzlüğü elde etmenin bir yoludur.

- Dua et. Duada, ölçülemeyecek bir güç saklıdır.·

-Sana sevgi gösterisinde bulunan birini engelleme.

-Başkalarının işine burnunu sokma.

-Çok para kazanıyorsan eğer, hayattayken, başkalarına yardım et. Bu,
      Şansın sana verebileceği en büyük tatmindir. Unutma, istediklerini
      elde edememek, bazen büyük bir şanstır.

ALLAH'a emanet olun

Kendine İzmarit cezası kesti

ORDU- Ordu'da içtiği sigaranın izmaritini dalgınlıkla yere atan zabıta memuru, kendine ceza kesti.
      Yeni mahalle'de denetim yaptıkları sırada bir sigara yakan Ordu Belediyesi'nde görevli zabıta memuru Yunus Aktaş (38), dalgınlıkla izmariti yere attı. 5727 sayılı Tütün Mamullerinin zararlarının Önlenmesine Dair Kanunu hatırlayan 13 yıllık <abıta memuru Aktaş, sorumluluk dugusuyla hareket ederek kendisine cezai işlem uyguladı.
      Belediyeye giderek ceza makbuzunu ilgili yere teslim eden ve kanunen 23 YTL ceza ödemesi gereken Aktaş, parayı peşin ödemek isteyince rakam 17 YTL 'ye düşürüldü.
      17 YTL cezayı ödereyek makbuzunu alan Aktaş'ın bu örnek hareketini duyan Ordu belediye Zabıta Müdürü Kadir Apaydın, personelini tebrik etti. Aktaş, ''ben kendime zabıta olmaktan ziyade bir vatandaş olarak ceza kestim'' dedi

(Karadeniz gazetesinden alınmıştır)
      (16.12.2008)

EVLİLİKTE MUTLULUĞU ÖĞRENME CEZASI

Rize'nin Fındıklı İlçesinde, "Salata Yaparken Söylendiği" Gerekçesiyle Eşinin Yaralanmasına Neden Olan Kocaya Mahkeme, Bir Yıl Boyunca "Evlilik Hayatında Mutlu Olmanın Yolları" Konulu Kitap Okuma Cezası Verdi.

Rize'nin Fındıklı ilçesinde, “salata yaparken söylendiği” gerekçesiyle eşinin yaralanmasına neden olan kocaya mahkeme, bir yıl boyunca “evlilik hayatında mutlu olmanın yolları” konulu kitap okuma cezası verdi.
      Yaklaşık bir yıl önce, akşam yemeğinin ardından eşi Fatma Turan'dan salata yapmasını isteyen Nizamettin Turan (45), eşinin salata yaparken söylenmesine kızdı. Turan, elinin tersiyle vurduğu tabağın yüzüne çarpması sonucu yaralanan eşi Fatma Turan'ı, Fındıklı Bölge Guatr Araştırma ve Tedavi Merkezine götürdü. Hastanede polisin tutanakla olayı tespit etmesi sonrasında, Turan hakkında, “eşini kasten yaralama” suçundan dava açıldı.

Fındıklı Sulh Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucunda 5 ay hapse mahkum edilen Turan'ın cezası, Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında bir yıl boyunca ayda 4 saat süreyle “evlilikte mutlu olmanın yolları” konulu kitap okumaya çevrildi.

Hüküm gereği Fındıklı Halk Kütüphanesinde kitap okuyan Turan, Rize Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünce kontrol ediliyor.

“SALATAYI BEĞENMİŞ YENİDEN SALATA YAPMASINI İSTEMİŞTİM”

Nizamettin Turan, ilçede bir tüpçüde çalıştığını, akşamları eve yorgun geldiğini belirterek, “bir akşam eve gittim ve eşimle birlikte akşam yemeği yedik. Yemekte eşimin yaptığı salatayı çok beğendim ve bir saat sonra yeniden salata yapmasını istedim. Bu isteğim üzerine eşim sinirlendi ve aramızda tartışma çıktı” dedi.

Tartışmanın ardından eşinin salata yapmaya karar verdiğini ifade eden Turan, “ama bir yandan da söylenmeye devam ediyordu. Salata tabağını eline

aldığı sırada ben de 'yapmazsan yapma' diyerek elindeki salata tabağına vurdum. Tabağın yüzüne çarpması sonucu eşimin yüzünde şişlik meydana geldi. Bunun üzerine eşimi hastaneye götürdüm. Burada polisler ifademizi alarak hakkımda tutanak tuttular. Daha sonra da Cumhuriyet Savcılığına sevk edilerek mahkemeye düştük” dedi.

“İLK KEZ MAHKEMEYE DÜŞTÜM, İLK KEZ KÜTÜPHANEYE GİTTİM”

Hayatında ilk kez mahkemeye düştüğünü ifade eden Turan, şöyle dedi:

“Eşimle birlikte hakim karşısına çıktığımızda hakime, 'eşim ne derse o cezayı çekeceğim' dedim. Sonuç olarak bir yıl boyunca ayda 4 saat kitap okuma cezası aldım. Hayatım boyunca nasıl ilk kez mahkemeye düştüysem, ilk kez de kütüphaneye giderek kitap okuyorum.”

Eşini çok sevdiğini dile getiren Turan, “belimden önemli bir ameliyat geçirdim. Şu anda da eşim sayesinde ayakta duruyorum. Yeniden dünyaya gelsem yine eşimle evlenirim” diye konuştu.

Turan, kitap okumanın faydalarını gördüğünü kaydederek, herkesin eşine karşı daha iyi davranması gerektiğini söyledi.

“EŞİME VERİLEN CEZADAN MUTLULUK DUYDUM”

Eşi Fatma Turan ise eşiyle talihsiz bir olay yaşadıklarını anlatarak, “her şeye rağmen şu anda çok mutluyuz. Sonuç itibariyle 16 yıllık bir beraberliğimiz var. Bir kız bir erkek olmak üzere iki çocuğumuz var. Kitapları da eşimle birlikte okuyoruz” dedi.

Fatma Turan, mahkemenin eşine ceza olarak kitap okuma cezası vermesinden de mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

23.12.2008 11:15 [1565047]

haberler.com/evlilikte-mutlulugu-ogrenme-cezasi-haberi/

Koray YILMAZDEMİR / DHA

BOLU’da dükkánı bulunan 35 yaşındaki Aydın Oskay, cep telefonu bayisi açmak için işlemlere başladı. Vergi levhası çıkarmak için nüfus cüzdanı örneği almak isteyen Oskay, geçen hafta Tabaklar Mahallesi Muhtarlığı’na gitti.

Kayıtlarda ismini bulamayan Aydın Oskay, Nüfus Müdürlüğü’ne başvurdu ve nüfus cüzdanı örneği istedi. Kayıtlarda ailece Dominik Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını öğrenen Oskay’ın, "Biz Türk vatandaşıyız" demesi üzerine, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne geçiş sırasında yapıldığı sanılan hata düzeltildi.
      :D :D :D :D :D :D :D :D :D

11.02.2009
      Hürriyet

Çölde yolculuk eden iki arkadaş hakkında bir hikaye anlatılır.

Yolculuğun bir aşamasında iki arkadaş tartışırlar biri ötekine bir tokat atar.
      Tokadı yiyenin canı çok yanar ama tek kelime etmez ve kum üzerine şu sözleri yazar

'BU GÜN EN İYİ ARKADAŞIM BANA BİR TOKAT ATTI.'
      Yıkanabilecekleri bir vahaya rastlayana dek yürümeyi sürdürürler.
      Tokadı yiyen yıkanırken bir batağa saplanır, boğulmak üzereyken arkadaşı tarafından kurtarılır. Boğulmak üzere olan arkadaş kurtulduktan sonra bir kaya parçası üzerine şu sözleri kazır:

'BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BENİM HAYATIMI KURTARDI.'

Tokadı vuran ve sonra arkadaşının hayatını kurtaran kişi ona şöyle der;
      Senin canını yaktığımda bunu kum üzerine yazdın ama şimdi kayaya kazıyorsun.NEDEN?
      Öbür arkadaş ona şöyle cevap verir:'Biri bizi incittiğinde bunu kum üzerine yazmalıyız ki bağışlama rüzgarı estiğinde onu silebilsin. Ama biri bize İYİ bir şey yaparsa onu kayaya kazımalı ki onu hiçbir rüzgar yok etmesin.'

'İNCİNMELERİNİZİ KUMA, GÖRDÜĞÜNÜZ İYLİKLERİ KAYALARA KAZIMAYI ÖGRENİN.'

Denilir ki özel birini bulmak bir dakikanızı alır,onu değerlendirmeniz bir saat içinde olur,onu sevmek için bir gün yeter ama sonra onu unutabilmek için bir ömrün geçmesi gerekir.

Rizeli bunu da yaptı

Rize'de çılgın bir sürücü, minibüsüyle yaya üst geçidinden karşıdan karşıya geçti.
      Olay, Rize Sahil Karayolu Rize Geçişi üzerindeki Rize Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı MOBESE binasının yanındaki yaya üst geçidinde meydana geldi. 53 AN 660 plakalı bir minibüsün yaya üst geçidinden inişi son anda MOBESE kamerası tarafından görüntülendi. Aracın plakası tespit edilirken, aracın sürücüsü İsmail Güngör (35) de polis tarafından yakalandı. Aracın sürücüsüne trafiği tehlikeye düşürdüğü için 189 TL para cezası kesildi.

İsmail Güngör, yaptığı açıklamada hep yaya üst geçidinden aracıyla geçmeyi hayal ettiğini belirterek, "Belediye başkanımız sağolsun orada bir üst geçit yaptı. Biraz geniş oldu. Biraz da düzgün olduğundan dolayı bir kez geçmek istedim. Hep hayalimdi. Dün akşam arkadaşlarla birlikte bunu gerçekleştirdik. Kolay geçiş oldu. Ama virajlar biraz engel oldu bize. Arabanın sağını solunu biraz çizdik" dedi.

2009 model olduğu öğrenilen araçta çizilmeler yüzünden yaklaşık 2 bin TL maddi hasar oluştu.

Rize'de, 2006 yılında Fener Mahallesi'nde bir sürücü, nişanlısıyla birlikte güneşin batışını izlemek için otomobiliyle yaya üst geçidine çıkmıştı.
      İHA

haber.mynet.com/sayfali/guncel…ti/26Mayis2009/A26050CD/0
      Resimler
      • 1.jpg

10.49 kB, 0×0, 1,337 defa görüntülendi
      • 2.jpg

14.65 kB, 343×257, 1,739 defa görüntülendi

emeğinize sağlık Alaettin amcaa

İNADINDAN ELDİ

-Hoca Memet eldi.
      -Sapasağlam adam idi , niye eldi ?
      -Acinden eldi.
      -Uşağum hiç bir Laz acinden elmez.soylesaydı hepumuz yardum ederduk oğa.
      -Utandi demağa.
      -Gördun mi. Acindan değil inadindan eldi ..

*

NE ZAMANIN FADİMESİ

Çanava'dan Lıkoğlu Hanife hala yüz yaşına gelmişti.Bir gün 75 yaşındaki kızı Fadime ölünce kulağına bağırırlar ;
      -Hanife hala Fadime öldü.
      -Eeeee . Elbet ölecekti .Ne zamanın Fadimesi ". der ve hiç ağlamaz.Fakat kocasının ölümü haber verilince çok üzülür.
      -Bu kadar yıl doymadın mı? diye soranlara da cevap olarak ;
      -Çorba mi idi ki doyayum ??

<Fatih Sultan Kar 'ın Rize de yaşanmış fıkra gibi olaylar kitabından..
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "

ANLAYANLARA

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine. "Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?"

"Bakın göstereyim" demiş ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş

"Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz" diye bir de şart koymuş.

"Peki" demişler ve içmeye teşebbüs etmişler.

Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine "Şimdi..." demiş ermiş. "Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe" Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa.

"Buyrun" deyince her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içmişler çorbalarını. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan.

"İşte" demiş ermiş.

"Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz şunu da unutmayın. Hayat pazarında alan değil veren kazançlıdır her zaman..."

(Alıntıdır)

Böyle dilenci görülmedi

Dilencilerin piri herhalde bu olsa gerek. Yemedi içmedi tam 40 yıldır biriktirdi. Paraları sayan banka personeli terledi.
      Hindistan'ın Kalküta kentinde bir banka, hesap açtırmak isteyen dilencinin getirdiği madeni paraları üç günde sayabildi.

BOZUK PARALARIN AĞIRLIĞI 91 KİLOGRAM

Bir dilencinin 40 yıldır biriktirdiği paranın sayılması üç gün sürdü... Laxmi Das adlı dilenci kadın, 91 kilogram gelen paraları, çocuk felci olduktan sonra, 40 yıldır biriktirdiğini söyledi.

DİLENMEYECEĞİ GÜNLER İÇİN BİRİKTİRMİŞ

16 yaşında dilenmeye başlayan Das, "Bu paraları dilenemeyeceğim günler için sakladım. Bir gün yaşlanacağımı ve hastalıklara kalacağımı biliyordum, dolayısıyla ihtiyatlı davrandım" dedi.

BANKA MÜDÜRÜ ÖRNEK GÖSTERDİ!..

Bankanın Müdürü de Das'ın insanları tasarruf yapmaya teşvik edebileceğini ve örnek olabileceğini belirtti. Müdür, Das'ın az kazanılsa da para biriktirilebileceğini gösterdiğini söyledi

(alıntıdır)
      Resimler
      • 1.jpg

23.16 kB, 0×0, 1,519 defa görüntülendi
      • 2.jpg

21.54 kB, 0×0, 1,358 defa görüntülendi

20 yaşında bir genç caddede gezerken lüks bir lokantanın vitrininde şu ilanı görür; ‘’ Yemeği siz yiyin , hesabı torununuz ödesin ,,.

Fikir çok cazip gelirama yinede emin olamaz içeriye bir kez daha sorar.

-Gerçekten yediğim yemeğin hesabını torunumdan mı alacaksınız ?.
      -Evet. Der lokanta sahibi.

Bunun üzerine patlayana kadar yiyip , aklına geleni sipariş eder genç.

Tam kapıdan çıkacakken garson gelir ve hesabı uzatır.

‘’ 200 milyon,,
      -Bu da ne demek hani parayı benden almıyordunuz , torunum ödeyecekti ?.
      -Evet efendim almıyoruz.Bu zaten dedenizin hesabı.

Not:Üstteki resmin içeriğidir

Evet haklısınız can dost resimler artık nedense açılmıyor ..Yönetime insana ulaşın a yazdım fakat inşaallah sonuca ulaşılır umut ediyorum Maksut abi..!
      Zaman su gibi hayatımızdan parçalarıda önüne katıp..akıp gider.
      Zamanımızı biz..bizi,bizim sevdiklerimiz..bizi sevemeyenler harcar.
      NAZAN T: