Sabit Hemşinli Avrupa Birliği Konusunda Ne Düşünüyor?

AB SÜRECİ

Sevgili HEMŞİNliler,
      Aslında herkes aynı şeyin yorumunu yapıyor, TÜRKİYE AB ye katılmalımı veya katılmamalı mı diye. Bu yorumlar AB ye üye ülkeler arasında da tartışma konusu oluyor,TÜRKİYE birliğe katılmalı veya katılmamalı şeklinde
      konuşuluyor.
      ALMANYA başbakanını şeçecek adaylardan birisi TÜRKİYE AB ye asla alınmamalı diyor, aynı şekilde FRANSA cumhurbaşkanını şeçecek TÜRKİYE AB ye hayır sloganıyla katılıyor, sonunda ikiside yarışı kazanıyor. Görevlere başlanıyor ve konuyla ilgili ikiside olumsuz bir açıklama yapmıyorlar.Çünkü siyaset yaptıklarının farkındalar.
      Ok yaydan çıktı, kim ne derse desin müzakereler başladıktan sonra TÜRKİYE CUMHURİYETİ kalkındırma programı içerisine alınmıştır. AB buna
      yönelik çalışmalara başlamıştır.
      Ne zaman tam üyelik olunur bilemem ama ilerki yıllarda tam üyelik olunduğu zaman beni hatırlayın.

Sevgilerimle......
      :D Elif Arslan :D
      Avrupa birliğine üye olursan şimdi yaşadıklarımız ilerde yaşayacaklarımızın teminatı onlar istedi bunu yap onlar istedi şunu kabul et bunun sonu gelmez bölmeye çalışacaklar hatta silahlı kuvvetlerimizdende rahatsızlık duydukları kesin
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      ERMENİSTAN SINIR KAPISININ AÇILMASI GÜNDEMİNİ KORURKEN, ŞİMDİDE SOROSUN TÜRKİYEYİ ZİYARET EDECEĞİ AÇIKLANMIŞ. X(

ERMENİ KONUSUNDA DUYARLILIĞI BİLİNEN HEMŞİNLİ AYDINLAR VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE HEMŞİNLİLERİN BU KONUDA DÜŞÜNCELERİNİN NELER OLDUĞUNU, BU GELİŞMELERE NASIL TEPKİ VERDİĞİNİ VE NELERİN YAPILMASINI ÖNERDİKLERİNİ BİR HEMŞİNLİ OLARAK MERAK ETMEKTEYİZ..

SİTEMİZ ARACILIĞI İLKE AYDINLATILIR VE ÖNCÜLÜK EDİLİRSE TARAFIMIZI BELİRLEMEKTE ZORLANMAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMEKTEYİM..

SİZCE :
      KAPILARIN AÇILMASINA EVET Mİ, HAYIR MI DEMELİYİZ ?
      SOSROS KAPILARIN AÇILMASI İÇİN Mİ GELİYOR.?
      SOSROSU PROTESTO ETMELİMİYİZ. ?
      EDECEKSEK NALAR YAPILMALI ?

8o 8o 8o 8
      YUKAKAPİLİ

Ermenı Acılımı

Valla bu cok zor bir soru?? Tarıhı bize okuttuklari gibi biliyoruz. Ve bildigimiz okudugumuz tarih ne kadar dogru. Duygusallik güzel bir sey ama gercekleri ne ise kabül etmek ve gerekirse yani ne kadar aci olursa olsun bunun arkasinda durmak zorunda oldugumuzu düsünüyorum. Sunu herkes biliyorki Hemsinde hemen hemen her yerin ismi ermenice. Peki buralardaki ermeniler nereye gitmisler. Biz buralara nereden gelmisiz. Onlarla karismismiyiz yoksa geldigimiz gibi mi kalmismiyiz. Bunlarin ötesinde rahmetli babaannem ki kendisi 1880 dogumlu annemlere artvindeki coruh nehrinin o dönemde haftalarca kan gölüne döndügünü anlatirmis. Bunlari buraya yazmak istemezdim ama bunlar benimde cocuklugumda duydugum seyler. Köyümüzde ermeniden dönme bir kadin vardi ve onu herkes cok severdi. Zor durumlar bunlar. Biz at üstünde asyadan gelmis adamlarin herseylerine ortak olmusuz ve onlarin yurtlarini kendimize yurt edinmissiz yani onlar buna izin vermisler. Bizde bu coragyada ayirim yapmamisiz yillarca hatta yüz yillarca. Kardesce yasamisiz tüm halklarla. Sorunun bu durumlara gelmesinde elbett cikarci kapitalist güclerin etkisi cok büyük. Bugün bile her konuda bu kadar rahat bilgi edinilebilmesine ragmen insanlari etkilemek ve onlarin fikir yapilarini istenildigi gibi olusturmak bu kadar basitken o devirde egitimsiz insanlari birbirlerine karsi kiskirtmak elbette daha kolay idi.
      Bugun ise bu olay sanki iki asiret arasindaki kan davasi gibi devam ediyor.
      Hayatimda ilk ermenistanli ermeniye ögretmenlik yaptigim halk egitim merkezinde rastladim. Oda bizim gibi bir insan ve özellik bakimindan avrupalilardan cok bize yakin yani bize benziyor. Saygili ve efendi hareketleri ile sanki hemsinden biri gibi. Bu sorun o kadar kemiklesmiski artik önyargilarimiz duygularimiz gibi olmus o nedenle bu konuda ne evet nede hayir diyebilecegim. Umarim atilacak adimlar her iki halkinda yararina olur.
      Jale Frellesen
      Her şeyden önce bize “öğretilen” veya “dikte edilen” tarihle yetinmek zorunda değiliz. Hatta bize “öğretilen” hiçbir şeyle yetinmemeliyiz. Yetinmedim ki; solcu oldum. Araştırmalı, öğrenmeli ve uygulamalıyız.

Hemşin de yer isimlerinin tümünün Ermenice olduğu bir yalan. Öyle bir yalan ki nerdeyse anlamını bilmediğimiz tüm sözcükleri, yer isimlerini bize “birileri” bunlar Ermenice diye belletmiş. Hemşin de tarih boyunca kimler yaşamış, kimler buraları yurt edinmiş ayrı bir konu. Sorun bugün ki Hemşinlilerin atalarının kimler olduğu MU?. Atalarımızın kim olduğundan çok bence kim olmadığı önemli; KESİNLİKLE ERMENİLER DEĞİL!!!! Çünkü bunu kanıtlayacak bir tek belgeye ve olguya rastlamak mümkün değil. Benim ninem doksan yaşının üstünde vefat etti. Bugün yaşasaydı 100’ü çoktan devirmiş olacaktı. Özbe öz Osmanlı değil Anadolu Türkçesi konuşuyordu. Mektep medrese görmemişti. Peki bu dili nasıl öğrenmişti? Hadi dinini değiştirdi diyelim, peki Hemşin yaylaları ve dağları dışında bir yer görmeyen bu insan dilini nasıl değiştirdi ve “esas” dilini unuttu? Ve yine bu insan Ermenice olduğunu farzettiğimiz yer isimlerinin asıl anlamlarını nasıl unuttu?

Biz nasıl bir unutuş ve hafıza kaybı içindeyiz ki ülkemizdeki “Kürt Sorunu” dahil, ikinci önemli konu olan “Ermeni Sorunu” nun bir parçası olabiliyoruz?

Çünkü; çağımızdaki küresel emperyalistler bunu istiyor, bunu dayatıyor. Emperyalistlerin satılmış yerli uşakları da buna destek veriyor.

Popüler olandan yana olmak “önemli” oluyor..

Ama tarih bize popüler olandan değil, gerçekçi olandan yana olanların kalıcı olduğunu öğretiyor.

Çağımız “Etnik Solculuk” çağı.. Bu Sol adına, SOL tarihinde en UTANÇ verici bir çağ. Çünkü SOL hiçbir çağda, devirde, tarihte, SINIFSAL temel dışında bir SOLCULUĞA sapmadı.. Sapanlar SOL olarak nitelenmedi. Ne yazık ki işte bu dönemde sapanlar, sapkınlar, sapıklar, SOL olarak belleniyor. Bu geçici bir dönem. Buna inanın. Bu dönem geçecek , ve bu sahte solcular bir HAİN olarak “DÖNEK KAUTSKY’le aynı, hatta daha aşağı bir düzeyde yerini alacaklardır…

Hemşin üzerine oynanan oyunların farkındayız. Bu oyuna asla gelmeyeceğiz. Engel olcağız. Bu biline !!!!

Avrupa Birliğine gelince; hangi birlik? Böyle bir birlik mi var? Varsa bize ne? Biz ne zaman Avrupalı olduk ki? Avrupa demek Kapitalizm demek, kapitalizmin değerlerinden bize ne? Bu değerleri FİLİSTİN de gördük, IRAK ta gördük, tarihte VİETNAM da, KÜBA da ve bir çok yerde gördük. Bunlara ortak mı olmak istiyorsunuz?

BUYURUN BU EVRENSEL İNSANLIK SUÇUNA ORTAK OLUN, BEN BU SUÇA ORTAK OLMAYI REDDEDİYORUM…
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      arkadaslar avrupa birligi ile ilgili bugun yasadigim ulkede bir referandum var umarimki hayir cikar fakat gorunen durum evet cikacak bu referandum birazda bizim ulkemizi ilgilendiriyor, dusunebiliyormusun 4000bin kilometre uzakliktaki 3.5 .4.milyonluk bir ulkenin hayir veya evet demesi bir baska kocaman ulkenin avrupabirligine giris surecinde serbest dolasim veya calisma oturma vesaire vesaire gibi konularda etkili oluyor,tekrarliyorum umarim hayir cikar fakat fakat ulke her yerden oyle kiskaca alinmiski evet cikmasi mumkun deyil ,bu ulkeye 2000 yilinda geldim ,calismak icin ulkenindurumu rahmetli turgut ozalin 80 senli yillarda turkiyede yaptigi acilimlarla turkiye neler kazandi neler kaybetti ise oyillarda ayni benzeri burda yapilmis 90lardan 2000binlerecok seyler deyimis para bolluk hic yoktan zenginler olmus kisaca her sey bolluk bereket, iste size burda bi animi yazayim 2000yilinda buraya geldim bir restaurantta calismaya basladim hergun sabah 11de evden 20 dakika yuruyerek ise giderken ilging birsey dikkatimi cekerdi yerlerde bozuk paralar gorurdum .hatta bazan belediyenin arabali supurge makinesinin yollari supurdugunde paralarin cope gittigini sahid olurdum,bir gun karar verdim utanmayip ise gidene kadar her gordugum yola dusmus butun bozuk para dedidigimiz sentlikleri topladim bazen 1lik paunt bile oluyordu,20dakikalik ise gidis de6paunt34 sent toplamistim ve o para 2000yilinda 12 .13milyonturk parasi yapiyordu ,dusunun ne varlik,fakat 2003ten sonraki avrupa birligipara fonuna katilimlari veyani avrodegisimi ile bi anda her sey desisti birakin yollarda toplanacak bazuk para gormegi herkes metelige kursun atar oldu soygunlar gasplar artti ,sonuc bu ulke de kendi patatesini sebzesini hayvanciligini kendi karsiliyor idi hatta diyer ulkelere ihrac ettiklleri meshur guinnes biralarinin bugdayini dahi kendileri yetistiriyorlardi ,simdi hersey disaridan satin aliniyor sebzesinden etine peynirinden sutune 10 yil once gulen ciftci bugun zorgecinecek duruma dusmus ,iste avrupa birligi denen sihirli parmak ulkeye bir dokunmasin dokundumu vay haline o ulkenin,bana bizim 10 .yil once tamam,iyle kaybettigimiz hayvancilik ve tarim ve caycilik sektorunu hatirlatiyor , once veriyorlar karsiliksiz senin uretimini koreltiyorlar ne zamanki sektorun piyasasini ele geciriler ondan sonrsda al sana diyorlar.iste bizim avrupa birligine girecegimize ugrasanlar veya sevinenler bosuna aldaniyorlar yukarda sayin cemil hocaminda dedigi gibi guzel bir soz KARINCANIN HACCA GITMESINE BENZER.hocam sagol guzel bir soz,biz zaten her seyimizi avrupa birligine zannedersem 92 veya 96da sayin tansu cillerin arka kapidan girerek teslim ettik daha bizi birlige neden alsinlarki saygilarla

CVP: çok zor

Yazar: yaltkaya Tarih: 01.10.2009 Saat: 23:20

Bizleri AB'ye almaları için öncelikle kendi gayretlerimizle Avrupa strandartlarına ulaşmamaız gerekir.Bunun için de ne kadar süre lazim pek düşünemiyorum.Bizimkisi karıncanın hacca gitmesine benzer.

Bakın değerli hocamız ne güzel ifade etmiş! Bunun gibi yazılan birçok mesajlarda önemli konulara değinilmiş ama hepsinde unutulan bir gerçek var ki elmayla armutu kıyaslamak gibi.. Evet ikiside meyve ve her ikisininde farklı özellikleri, değerleri ve standartları var. Onları bir arada bulabileceğiniz tek yer manav dükkanı!
      Hocamızın kendi gayretlerimizle avrupa standartlarına ulaşmamız gerektiği sözüne katılmak istesemde biraz gerçekçi düşününce tam olarak ortak olamıyorum, bunun sebebide standartlar yaşanılan bölge ve yaşam koşulları dahilinde değişkendir.
      Uzun lafın kısası Türkiye'nin avrupa birliğine girmesi senin benim için bir şey değiştirmeyecek ancak 1950'lerden beri tabiri caizse ''Cebini dolduranları'' ihya edecektir.
      Herkesin havasını attığı yerde benim rüzgarım eser...
      AVRUPA BİZİ İSTEMİYOR BİZİM YER ALTI KAYNAKLARIMIZI İSTİYOR. AB BİZİ HİMAYESİNE ALMAK İSTESEYDİ, TÜRKİYEYİ BÖLMEYE ÇALIŞRMIYDI?, 1984 TE GAP PROJESİ DEVREYE GEÇTİĞİNDE PKK YI BAŞIMIZA SARARMIYD?, TÜRKİYE'DE ÇIKARILMAYI BEKLEYEN PETROLÜ ELE GEÇİRMEK İÇİN ERMENİ VE KÜRT DEVLETİ KURDUTMAK İSTERMİYDİ?, İNGİLİZLERİN MAŞASI YUNANLILARI ÜZERİMİZE SALIP 4 YIL BOYNCA KURTULUŞ SAVAŞI MÜCADELESİ VERMEMİZİ İSTERMİYDİ?, KURTULUŞ SAVAŞINI KAZANAMAYIP, BİZİM KURTULUŞ SAVAŞINI İNAÇLA KAZANDIĞIMZI ANLAYINCA DİN AYRIMCILIĞIYLA TÜRK MİLLETİNİ BİRBİRİNE KATMAYI İSTERMİYDİ? GÖZÜNÜ AÇ TÜRKİYE, BU ŞEKİLDE BİZLERİ BÖLMEK İSTEYEN BİR AB BİZİ KENDİ BİRLİĞİNE ALMAYI DÜŞÜNÜRMÜ? ''HEMEN HEMEN BEŞYÜZ YIL BOYUNCA GÜNEY AVRUPA'YI YIKAN VE DOĞU AKDENİZ BÖLGESİNDEKİ BÜTÜN UYGARLIĞI ÇÖKERTEN BU UĞURSUZ TÜRK IRKINI ASYAYA SÜRMELİ'' JOURNAL DES DEBAT 5 şubat 1919
      www.padosk.com