Şenyuva (Çinçiva) Köyü

Şenyuva (Çinçiva) Köyü

Çinçiva...Yeni adıyla Şenyuva köyü....Şenyuva köyü toplam 98 hanelidir.Köyde ayriyetten 1 kahve,1 kütüphane ve muhtarlık vardır.Köyün ilçeye(ÇAMLIHEMŞİN)olan uzaklığı 8km,ile olan uzaklığı(RİZE)73km dir.Köyde ulaşım,araba yoluyla sağlanmaktadır.Çinçiva,fırtına vadisinin iki cepesine dağılmış ve sekiz mahalle olarak yerleşmiştir.Bunlar;TUNGLİ,KIRNAKLİ,POÇAH(Ğ)AN,HEVENGLİ,KENOĞİN,ÇULİNA, ALMASKUR VE DOVOR mahalleleridir..Köyün şu anki en büyük geçim kaynağı çaycılıktır.

Çinçiva'nın birdiğer özelliği ise SAL yaylısını kullanıyor olmasıdır.Çünkü çamlıhemşinin en güzel yaylalarından birisi olan sal,adındanda anlaşıldığı gibi geniş bir düzlüğe sahiptir.Bu düzlüğün çevresinde irili ufaklı, geleneksel mimariye uygun Hemşin evleri vardır. Saldaki evlerin tamamı ahşap olmakla birlikte, son yıllarda yapılanlar da mimari açıdan çok fazla uyum sağlamasa da ahşaptır. Sal'da,Pokut yaylası gibi susuzluğu ile ünlüdür.Sırt üstünde kurulduğu için yanı başında herhangi bir ırmak veya dere olmaması dezavantajdır.

Kaynak suları ise yaylanın çok aşağılarında çıktığından yaylaya pek faydası yoktur.. Onun için yayladaki birkaç kaynak, ağustostaki yoğunluğa yetmiyor.

Evlerin hemen üzerindeki alana çıkıldığında ise Altıparmaklar'dan Kemerli ve Büyük Kaçkar'a kadar"en yüksekler"görülebilir. Ayrıca görüş açısının net olduğu havalarda Kafkas Dağları'nı ve Karadeniz'i de izlemek mümkün Sal yaylasından. Sal yaylasını diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliği sadece BİR KÖY tarafından kullanılması.

Yayla özellikle Temmuz başından itibaren dolmaya başlar. Bazı yaylacılar Ekim'e kadar yaylada kalır. Sal'ın yayla sakinleri için bir avantajı da köylerine 45 dakikalık araç yolu uzaklığında olmasıdır.

Mert Ozan NURAY...(BAYRAKTAROĞLU)
      Bu Köyden Dostum Mustafa AKÇAY'a
      Selam olsun
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!
      resimler harika metuli elinesağlık,,
      çinçiva<şenyuva> köyü güzelköylerimzden birisi,,merkeze yakın,ulaşımı rahat ,köprüsü,deresi,yeşili,çardağıı süperr, insanları misafirperver ..habipler-köseler- engin,akçal aileleri ,,vatandaşmustafa,, busene çinçivada tanıştığım güzelinsanlara bndende selamlar..
      Resimler
      • inçiva.jpg

173.82 kB, 600×450, 2,527 defa görüntülendi
      • kprrr.jpg

134.11 kB, 600×447, 2,758 defa görüntülendi
      • deereeeeeee.jpg

108.55 kB, 600×447, 2,879 defa görüntülendi
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "