Sizin Objektivinizden Kaçkarlar Fotograf Sergisi 2008

SERGİDEN GÖRÜNTÜLER

Sergi 75 kişinin katılımıyla yaklaşık 1.150 civarında fotograf tek tek incelenip elendikten sonra 138 fotograf ile sonuçlandırılmıştır.
      Aslında sergilemeye uygun en az 500 kare fotograf çıkabilecekken bütçemiz doğrultusunda böyle bir eleminasyon yapmak mecburiyetinde kalındı.
      Bu fotograflar içerisinden biriside kapak olmak üzere 13 fotograf seçilerek Çahevin 2009 takvimi oluşturuldu.
      Büyük bir ilgiyle izlenen sergiden bazı enstantaneler ektedir.
      İzleyicilerin büyük keyif aldığı sergiden bazen büy-ülenerek bakakalan insanlarıda gözlemledik.
      Şimdiden bir sonraki sergi için taleplerin gelmeye başladığını rahatlıkla söyleyebilirim.
      Sergi bir çok yayın kuruluşu tarafından izlendi.
      Cuma günü TRT'2 de Kültüğr ve Sanat programında sergi ile ilgili bilgi verileceği söylendi. Saat 19.50 de
      Destek veren tüm kardeşlerimize sonsuz teşekkürler.
      Metin Gültan :)

Kutlama ve Teşekkür

Dün, (20 Aralık) Ankara'ya giderek sergiyi gezdim. Bununla ilgili olarak yazmak istediğim bir kaç nokta var.
      * Öncelikle serginin mükemmel olduğunu belirtmeliyim. Çok güzel bir salonda ve de çok uygun koşullarda açılmış bir sergi idi.
      * Fotoğraflar tek kelime ile harika idi. Çok güzel seçimler yapılmış ve de çok kaliteli bir baskı ile estetik bir sunum hazırlanmış idi.
      * Benim sergide bulunduğum yaklaşık iki saatlik sürede salon adeta ziyaretçi akınına uğradı. Ziyaretçiler salonu hiç boş bırakmadı.
      * Gelenlerden edindiğim izlenim ve de benim orada yaptığım sohbetlerden sonra çok net bir şekilde şunu söyleyebilirim: Bu sergi, bölgemize çok önemli bir tanıtım katkısı sağladı.
      * Özellikle benim davet ettiğim ve de profosyenel anlamda fotoğrafçılık yapan arkadaşlarımın hayranlıkları ise görülmeye değerdi.
      * Sergide çok kişinin emeği olduğu belli oluyor. Ama özellikle ben, Metin abi'yi (Metin Gültan) kutlamak istiyorum. Sanıyorum bu organizasyondaki baş rol ona aittir.
      * Ayrıca, daha önce yüzyüze tanışma fırsatımız olmadığından dolayı benimle tanışmak için sergiye gelerek zaman ayırması da çok nazik bir hareketti. Çok teşekkür ediyorum.
      * Yine sergide görev almış olan ÇAHEV'in çok sempatik yetkililerine (isimlerini unuttum, özür dilerim) de teşekkür etmek istiyorum. Özellikle benim fotoğraflarımla ilgili çabalarını öğrenince çok mutlu oldum.
      * Bu serginin İstanbul ayağı da mutlaka olmalı. İstanbullu fotoğraf severler ve hemşehrilierimiz bu görsel şölenden mutlaka faydalanmalı.
      * Benim de 12 fotoğraf ile katıldığım sergi için hala görmeyenler var ise mutlaka gitsinler.
      * Bastırılan takvim de çok güzel olmuş. Ben, özellikle şubat, mayıs ve temmuz aylarını çok sevdim. Çünkü bu aylarda benim fotoğraflarım var. Bu jest için de ÇAHEV'e teşekkür etmek istiyorum.
      * Ben, şimdiden gelecek yılın sergisi için planlar yapmaya başladım. Allah sağlık verirse, gelecek yıl da 100 kare fotoğrafımı vakfın tasarrufuna vereceğimi belirtmek isterim.

Not: Cankurtaran Dağı'na kar yağmaya başlamıştı, ben bugün geri dönerken. Ankara'ya doğru gidiyordu. Ankaralılar'a iki telli çoraplarını hazırlamalarını tavsiye ederim.

Selamlarımla.
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...
      affınıza sığınarak ufak bişey söylemek istiyorum.
      sergi cok güzeldi resimler folklör ekibi ordaki ortam...
      herkesin emeğine sağlık.
      ancak bence takvime cok daha güzel resimler konabilirmiş gibime geldi cok cok güzel ve gözalıcı resimler vardı.
      buda benim fikrim affınıza sığınarak dile getirmek istedim :)
      bu arada adımı yazdıgınız ve benı atlamadıgınız ıcın cokkk tesekkur ederım:D
      bu gönül uyandı
      bu sabah yeniden başladı ;)

BİR DEĞERLENDİRMEDE BENDEN

Sergi ile ilgili aldığım bazı izlenimleri ve eleştirileri sizlerle paylaşmak isterim.
      Öncelikle birkaç küçük bilgi vermek isterim.
      Melis arkadaşımızın takvim için fotograf seçimindeki eleştirilerine, sadece kurulumuzun bu şekilde bir seçim yaptığını söyleyebilirim.
      Çok güzel fotograflar var aslına bakarsanız bir daha haftalık takvim yapmak lazım.:)

Nihat arkadaşımızın değerlendirmelerine ve hakkımdaki iltifatlarına ise çok teşekkür ederim.
      Aslında bu serginin yıldızının kendisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
      Fotograf seçiminde (Kısıtlı bütçemizden dolayı) çok zorlandığımızı söylemem lazım.

Görmeyenler için Nihat' ında söylediklerine katılıyorum. Hakikaten sergi çok güzel bir salonda açılmış bir sergi idi ve ziyaretçiler salonu hiç boş bırakmadı. Sadece ziyaretçiler değil, gerek Çahevin kadınlar kolu, gereksede bu projenin sorumlularıda sürekli salondaydılar.

Bu proje aslında benim değil bir ekibin başarısıdır.
      Öncelikle Vakıf başkanı Ali İhsan Arol' a çok teşekkür etmek lazım. Çünkü bizleri çok rahat ve özgür bırakarak istediğimiz seçimleri ve organizasyonu yapmamıza müsaade etti. Ayrıca işin hammaliye tabir ettiğimiz bölümlerinde ise bizden daha fazla koşturdu.
      Ekipte benim sorumluluğum olsada öncelikle cansiperane koşuşturan
      Serap Gülay
      Hale Gülay
      İrem Gültan
      ve
      Nur Yücel' e
      ve nihayetinde
      Barçın Yücel
      Özcan Şişman
      Özer Paslı
      Ali Akgün
      e teşekkür etmemiz lazım.
      Tabi Gençlik Kolları Başkanı HasanYılmaz' ı ve Kadın kolları başkanı Filiz Burum' uda unutmamak ve teşekkür etmek lazım.
      Arkadaşlar teşekkür ederim.
      Hedef bir sonraki proje

Evet gelen övgüleri zaten cebimize koyduk. Hakikaten çok beğenildi. Millet şok oldu diyebilirim.
      Yahu biz buraları karış karış biliriz ama böyle hiç düşünmemiştik veya görmemiştik diyen çok oldu.
      Bu sergilerin en güzel tarafı ise seyredenlerin hemen hevese gelip bende fotograf çekeceğim demesi oldu.
      Hatta fotografçılıkla ilgili bir kursu ise şimdiden planladığımızı söyleyebilirim.

Geçen seneki sergi ile çok mukayese edildi ve sizlerin yazdıklarındada gördüğüm gibi bu seneki sergideki fotografların hem daha güzel hemde kalitelerinin daha yüksek olduğu söylendi.
      Bu biraz da geçen seneki sergiden etkilenen arkadaşların bu seneki sergiye daha hazır olduklarını ve bölgemize objektiften bakmaya alıştıklarının göstermektedir.

Yaylalarımızı çok güzel fotograflıyoruz fakat bana göre tek eksikliğimiz köylerimizin, evlerimizin, insanımızın ve yaz dışındaki mevsimlerimizin yeterince fotograflanmadığıdır.
      Bence hedefi biraz bu tarafa çevirmemiz lazım.

Hemşin nahiye tarafının sergide çok az yer aldığı ile ilgili bazı eleştiriler geldi. Oradada verdiğim cevapları burada sizinle paylaşmak isterim.
      Biz sergide bölge olarak bakıyoruz. Çamlıhemşin, Hemşin diye bir ayrımımız yoktur. Bize ne gelirse onu değerlendirmeye alıyoruz yeni bir şey yaratma gibi misyonumuz yok. Geçen senede bu senede laz yaylalarından, Çayeli yaylalarından ve Fındıklıdan çok fotograf vardı.
      Hemşinden az fotograf olmasının en büyük sebebi hemşin fotograflarının fazla gönderilmediğidir.
      Bence biraz hemşin fotograflarınıda çekmeniz ve göndermeniz lazım.

Fotograf satış fiyatlarının yüksekliği bazen öne sürüldü.
      Biz üzeri laklı 50 x 70 ebatlarındaki fotografları ,arkası destekli ahşap çerçeve içinde teslim ediyor ve karşılığında bağış karşılığı makbuzla 100.- YTL bedelini alıyoruz.
      Ricam öncelikle piyasadan böyle bir fotograf ve çerçeve için, ne bedel le satıldığının öğrenilmesidir. (Nakiyeleri götürüp getirmeleri adrese teslimleri saymıyorum.)
      Diğer husus ise bu sergi tamamen eğitime destek amaçlı yapılmaktadır.
      Bu tip organizasyonlardan elde ettiğimiz gelirlerle bu bursları verebilmekteyiz. Bildiğiniz gibi Çahev her yıl yaklaşık 30 kişiye (Bu yıl 35) yıllık burs vermektedir.

Yazım çok uzadı.

Sizin Objettifinizden Kaçkarlar 2009 da görüşmek üzere.
      İyi çalışın.
      Metin Gültan :)

TEŞEKKÜR VE KUTLAMA

Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı (ÇAHEV) tarafından düzenlenen "Sizin Objektifinizden Kaçkarlar 2008 Fotoğraf Sergisi" 17-23 Aralık 2008 tarihleri arasından Ankara, Zafer Çarşısı Güzel Sanatlar Galerisi'nde yapılmıştır.
      Haziran 2008 başında Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan afişlerle ve e-posta ile fotoğrafçılardan yörede çektikleri fotoğraflar istenmiş, 15 Kasım 2008 tarihine kadar 75 kişi 1.150 fotoğrafla sergiye başvurmuşlardır.
      Vakıf Sergi Kurulu bu fotoğraflar arasından seçtiği 139 fotoğrafın sergilenmesine karar vermiştir.
      Sergi, açık bulunduğu altı gün boyunca, 2.000'in üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmiş, herkesin büyük beğenisini kazanmıştır. Sergimiz LİPTON'un sponsorluğunda gerçekleştirilmiştir. LİPTON'a teşekkür ederiz.
      Sergimizin gerçekleşmesinde katkısı bulunan başta 75 fotoğrafçımız olmak üzere, ÇAHEV'in Fotoğraf Sergisi Kurulu üyeleri Metin Gültan, Özcan Şişman, Ali Akgün, Barçın Yücel, Nur Yücel, İrem Gültan, Hale Gülay ve Serap Gülay'a ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Bu vesile ile hepinizin yeniyılını kutlar,
      Sağlıklı ve Mutlu yıllar dileriz.

ÇAHEV Yönetim Kurulu Bşk.
      Prof. Dr. Ali İhsan Arol
      Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      www.cahev.com

CVP: BİR DEĞERLENDİRMEDE BENDEN

Nihat arkadaşımızın değerlendirmelerine ve hakkımdaki iltifatlarına ise çok teşekkür ederim.
      Aslında bu serginin yıldızının kendisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
      Fotograf seçiminde (Kısıtlı bütçemizden dolayı) çok zorlandığımızı söylemem lazım.

Valla ne yalan söyleyeyim. Sergide bulunduğum iki saat içinde bende kendimi çok iyi hissettim.
      Hiç tanımadığım insanlar tarafından takdir edilmek bana fazlasıyla mutluluk verdi.
      Son olarak sizlere bir Hemşin Gelininin portresini sunmak isterim.
      Kendisi eşimdir ve ona en derin sevgilerimi sunmak istiyorum.
      Resimler
      • ayþenur (804 x 522).jpg

75.23 kB, 0×0, 585 defa görüntülendi
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...