Sizin Objektivinizden Kaçkarlar Fotograf Sergisi 2008

Sizin Objektivinizden Kaçkarlar Fotograf Sergisi 2008

Çamlıhemşin Hemşin Vakfı (ÇAHEV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Sizin Objektivinizden Kaçkarlar Fotoğraf Sergisi 2008 için fotoğraf kabulleri başlamıştır.
      Sizler tarafından gönderilecek fotoğraflardan oluşacak olan bu sergi için fotograflar büyük ebatlarda basılacak ve bu fotoğraflar serginin dışında ayrıca takvimlerde, hediyelik eşyalarda ve posterlerde kullanılacak olup elde edilecek gelir ile gençlerimizin Burs ihtiyaçları karşılanacaktır.
      Ana temanın Doğa, Kültür, İnsan ve Tarih olduğu bu sergide Slayt veya 5 Mp üzeri dijital fotoğraflar kabul edilecektir.
      Fotoğrafların son gönderileceği tarih 15 Kasım 2008 olacaktır.
      Slayt gönderim adresi olarak Vakfın merkezi olan Kızılırmak Sokak 12/3 Kocatepe Ankara adresini, E Mail adresi olarak bilgi@cahev.net ve cahevbilgi@gmail.com adreslerini kullanabilirsiniz. Mail gönderimi esnasında her iki adresi birden göndermeniz ve muhakkak cevabi maili beklemeniz önerilir.
      İlk Sergi 17-23 Aralık 2008 tarihleri arasında Ankara Zafer Çarşısı Sergi Salonunda açılacaktır.
      Serginin İstanbul ve İzmir ayakları için temaslarımız sürmektedir.
      Bilgilerinize

Çamlıhemşin Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      Kızılırmak Sokak 12/3
      Kocatepe- ANKARA

Tel :312 419 39 78
      Fax:312 419 39 79
      E Mail:bilgi@cahev.net
      cahevbilgi@gmail.com
      cahev.com

cahev.com
      Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      www.cahev.com

İstanbul'da da Sergilensin

Fotoğraf gönderelim, bu hiç sorun değil. Sadece bu yaz 4.000 kare çekim yaptım. Ama iki konuda net bilgi almak isterim.
      1. Fotoğrafların telif hakları için bir açıklama yok.
      2. Fotoğraf sergisini mutlaka İstanbul'da da görmek isteriz.
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...

Sergi içeriği

Sevgili Nihat Pamukçu kardeşimizin sorularına hemen ben cevap vereyim.

1. Telif hakları geçen sergidede gündeme getirilmiş bir konuydu.
      Bu sergi öncelikle Vakıfın her yıl Burs verdiği üniversite talebelerinin finansmanı için yapılmaktadır. Bu sebeple burada elde edilecek her kuruş bu finansa harcanmaktadır.
      Diğer bir amaçta hemşehrilerimizi ve bölgeyi ziyaret eden insanların çektikleri karelerin sergilenmesini sağlamak ve bu suretle her yıl daha çok fotograf çekilmesini teşvik etmektir.
      Vakıf gönderilen fotograflardan öncelikle sergide sergileyebileceği nitelikte ve sayıda olanlarını seçmektedir.(Diğer fotograflar silinmektedir.)
      Gene bu fotografların bazılarından takvim vb argümanlar için kare seçmektedir.
      Tabiki burada amaç vakfa gelir sağlamaktır.
      Bütün bunlar içinde katılımcıların müsaadesini içeren bir katılımcı formu doldurtmaktadır. Yani bu fotograflar için kullanma izni talep etmektedir.
      Bu formu cahev.com sitesinde bulabilirsiniz veya vakıftan talep edebilirsiniz.
      2. İstanbulda sergi açmak vakıfında hedefinde vardır. Fakat orada açıkça destek verecek derneklere ihtiyaç duyulmaktadır.
      Geçen sene izmir ayağı gerçekleştirildi fakat istanbul ayağı maalesef yapılamadı.

Zannediyorum tüm arkadaşlarımız yavaş yavaş bölgeye akmaktadır.
      Bol fotograflar ve iyi kareler diliyorum.
      Metin Gültan :)

İki soru daha

O zaman iki soru daha sorayım.
      1. Telif hakkı derken maddi bir beklenti anlamında sormadım bunu. Tabii ki kullanım amacına bağlı olarak dernek her türlü maddi getiriyi istediği şekilde kullansın. Ama şu nokta varki bence çok önemli. Bu da: Fotoğrafçının isminin mutlaka olması. Hangi materyalde veya amaçta kullanılırsa kullanılsın, fotoğrafın altında fotoğrafçının ismi mutlaka olmalıdır.
      Bo kunu da ne yapılacaktır?
      2. Fotoğraf seçimini kimler yapacaktır? Bu konuda da mutlaka bu işi bilen birilerinin bilgi ve yorumuna başvurulmalıdır.
      Mesela fotoğrafa resim diyen birisinin böyle bir seçim yapması mümkün değildir!! (Mesela dedim Metin bey, kızmaca yok.)
      Bir iki örnek fotoğraf yükleyerek fikir sahibi olmanıza katkıda bulunayım o zaman. (Fotoğraflar şahsıma aittir.)
      Resimler
      • 29-haziran-033.jpg

293.29 kB, 0×0, 1,678 defa görüntülendi
      • DSC_0078.jpg

294.47 kB, 0×0, 1,647 defa görüntülendi
      Bunlar da endemik bir tür olan ters Kaçkar laleleri. Arasanız da bulamazsınız.
      Resimler
      • DSC_0211.jpg

228.28 kB, 536×800, 1,780 defa görüntülendi
      • yayla-28-haz.jpg

211.47 kB, 800×536, 1,734 defa görüntülendi

Daha çok var..

Saydım, elimde 10.000 kare fotoğraf var.
      Resimler
      • DSC_0019.jpg

296.15 kB, 0×0, 1,707 defa görüntülendi
      • DSC_0068.jpg

304.91 kB, 800×536, 1,772 defa görüntülendi
      ...
      Resimler
      • DSC_0200.jpg

298.08 kB, 800×473, 1,790 defa görüntülendi
      • yayla-27-haziran-415.jpg

293.29 kB, 800×536, 1,745 defa görüntülendi
      Kayık bizim memleketten değil ama arada onu da kaynattım.
      Diğer karedeki "Peter Pan" kılıklı kişi benim.
      Resimler
      • nihat arif abi.jpg

292.07 kB, 800×533, 1,719 defa görüntülendi
      Dosyalar
      • DSC_0026.jpg

(301.07 kB, 1,708 defa indirildi, son indirme: )

Bu bir sergi yarışma değil....

Nihat bey,

Hem resim konusunda ahkam kesmişsiniz hemde sağolun ulvi bilgileriniz sayesinde fikir sahibi olmamıza katkıda bulunmuşsunuz.
      Allah razı olsun.
      Ters kaçkar lalelerini bulma konusunda gösterdiğiniz ihtimamı keşke hakkında yazı yazdığınız insanları önce araştırarak yapabilseydiniz.

Bizim insanımız maalesef bilsede bilmesede ahkam kesmeye bayılır. (Mesela dedim Nihat bey, kızmaca yok.)

Nihat bey, Bu bir sergidir yarışma değil dolayısıyla oluşan kurul sadece sergilenecek kareleri seçecektir.
      Bu serginin bu yıl ikincisi yapılmaktadır. Yani vakıfın ne yapacağı ile ilgili bilgisi vardır. Geçen sene yapılan sergi ve yayınlanan fotograflarla ilgili bir sunum hazırlamaktayım.

Fotograflarını gönderen her arkadaşın tüm karelerini sergileme şansımız yok. Bu sebeple en güzelleri seçilmeye gayret gösterilecektir. Bu onlarca kareden 1 tanede olabilir.

Her fotograf 50x70 ebadında sergilenmeye çalışılacaktır.
      Fakat çözünürlük ve fotografın ebatları 50x70 in dışına çıkabilir.
      Geçen seneki küçük fotografları bu sene değerlendirmeye almayacağız.

Her fotografın altına çekenin ismi ve varsa konusu geçen seneki gibi yazılacaktır. Bu fotograflar başka yerlerde kullanılsa bile aynı uygulama yapılacaktır.

Dijital makineler sayesinde herkesin köylerle ilgili binlerce fotografı olabilir. Şayet kimse bu fotografların turşusunu kurmak istemiyorsa, amaç bu karelerin en güzellerini sergiletmekve bir faydaya dönüştürmektir.

Bilgilerinize

Teslim günü yaklaşıyor

Bu yıl 2.si düzenlenecek olan "Sizin Objektivinizden Kaçkarlar Fotoğraf Sergisi 2008" için fotoğraf kabulleri başlamıştır.
      Bayramda memlekette olacak tüm arkadaşlarımızın en güzel güz fotograflarınıda muhakkak bekliyoruz.

Sizler tarafından gönderilecek fotoğraflardan oluşacak olan bu sergi için fotograflar büyük ebatlarda basılacak ve bu fotoğraflar serginin dışında ayrıca takvimlerde, hediyelik eşyalarda ve posterlerde kullanılacak olup elde edilecek gelir ile gençlerimizin Burs ihtiyaçları karşılanacaktır.

Ana temanın Doğa, Kültür, İnsan ve Tarih olduğu bu sergide Slayt veya 5 Mp üzeri dijital fotoğraflar kabul edilecektir.

Fotograf gönderimlerinde Katılım şartnamesini doldurmanız önemlidir.
      Katılım şartnamesini www.cahev.com adresinden alabilir, bu mesajın altındaki ek dosyada bulabilir veya aşağıdaki e mail adreslerinden talep edebilirsiniz.
      Fotoğrafların son gönderileceği tarih 15 Kasım 2008 olacaktır.
      Slayt gönderim adresi;
      Çamlıhemşin Hemşin Vakfı
      Kızılırmak Sokak 12/3
      Kocatepe Ankara

E Mail adresi;
      bilgi@cahev.net
      cahevbilgi@gmail.com adreslerini kullanabilirsiniz.
      Mail gönderimi esnasında her iki adresi birden göndermeniz ve muhakkak cevabi maili beklemeniz önerilir.
      İlk Sergi 17-23 Aralık 2008 tarihleri arasında Ankara Zafer Çarşısı Sergi Salonunda açılacaktır.
      Serginin İstanbul ve İzmir ayakları için temaslarımız sürmektedir.
      Bilgilerinize

Çamlıhemşin Hemşin Vakfı ÇAHEV
      Kızılırmak Sokak 12/3
      Kocatepe- ANKARA

Tel :312 419 39 78
      Fax:312 419 39 79
      E Mail:bilgi@cahev.net
      cahevbilgi@gmail.com
      cahev.com
      Dosyalar
      Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      www.cahev.com

Çok güzel bir düşünce

1. Fotografların altına emeği geçenin adı yazılmasına çok sevindim.
      2.Ayrıca bende bu yazıyı okumadan hemşinli arkadaşlarıma benzer teklif götürmüştüm birilrinin düşünmüş olması hoşuma gitti.
      3. Nihat Bey fotoğraflar bir harika bende amatör olarak başladım.Bilgilerinizden mahrum etmeyin.
      4.Keşke sizin gibi daha bilerek çekdiğim resimlerim olsada sergiye göndermek isterdim.

Fotoğraf siteleri

Rahşan hanım,
      Fotoğrafçılıkta hepimiz amatörüz zaten. Ama çok keyifli ve de huzur verici bir hobidir. Mutlaka kendinizi geliştirmeye çalışınız.
      Bunun için interneti kullanarak pek şok şey öğrenebilirsiniz.
      Fırsat bulursanız fotoğrafçılık kurslarına katılmanızı da tavsiye ederim.
      Ayrıca internette çok sayıda fotoğraf siteleri var. Bunlara üye olarak da hem zevkli zaman geçirir, hem pek çok şey öğrenir, hem de memleketin dört bir yanından pek çok arkadaş edinebilirsiniz.
      Size bu konuda şu siteyi tavsiye ederim.
      fotono1.com/galeri.php
      Ayrıca bu sitede ben de üyeyim ve fotoğraflarımı görebilirsiniz.
      fotono1.com/profil.php

Bunların dışında fotoğrafçılıkla ilgili her konuda mail atabilirsiniz.
      Selamlar.
      geçen yıl ben üç fotoğraf göndermiştim ikisi sergilenmişti
      sergilenenlerden biride 2008 çahev takvimine takvim yapılmıştı
      bayağıda gururlanmıştım ;)
      bu sene memlekette çok fotoğraf çekemedim yinede birkaç fotoğraf yollayacağım
      takvim kapağı yapılan fotoğrafımı burayada ekliyorum
      (biraz reklamdan bişe olmaz değilmi? :D )

bide not: fotoğrafımın çahev'in takvimine kapak olduğumu duymuştum fakat vakfa gidip bir takvim alamamıştım, takvim çok ilginç bir anıyla elime geçti durun anlatayım
      bir akşam kaynım bana geldi elinde bir takvim (kendisi kırşehirlidir) dedeman otelde jenaratör bakımına gitmiş (kendisi jenaratörcüdür :) ) orda bu takvimden dağıtılmış bak dedi sizin oraların fotoğrafları var buraları biliyormusun bi baktım benim fotoğrafım kapakta ulaaa dedim bu fotoğrafı ben çektim sağ alt köşede yazan "fotoğraf: muzaffer aymelek" yazısını görmemiş
      bu vesileylede telif hakkımı aldığımı belirteyim
      teşekkürler çahev
      teşekkürler bölgemin tanıtılmasında emeği geçen herkes

aymelek
      Resimler
      • a 096.jpg

261.66 kB, 0×0, 725 defa görüntülendi
      Muzaffer bey;
      Size konuştuğumuz gibi bir takvim verebilmek için Vatandaş Mustafanın galasına takvim getirmiştim fakata sizi bulamadım.
      Takvimin sizi bulması ise hakikaten çok ilginç.
      Derler ya akacak kan damarda durmaz diyei takvimde sizi gene bir şekilde buldu.
      Kaynınızın, fotografın size ait olduğunu okuduktan sonraki ifadelerini yazmamışsınız.

İşin latifesi bir tarafa bu proje bile aslında dediğiniz gibi bir şeyleri yerine getirmiş ve amacına ulaşmış demektir.

Sizlerden yeni kareleri istiyoruz.

Sevgiler
      metin abi
      sonrası bolca kahkaha ne olacakki ;)
      vatandaş mustafanın galasınada o gün yeğenimi hastaneye götürmem nedeniyle gelememiştim
      sonrada vakfa uğramak nasip olmadı bi türlü

geçen yıl sergiyi gezerken ziyaretçilerden (Çoğu bizim oralı değildi) duyduğum övgü dolu konuşmalar, bu projenin ne kadar doğru ve yerinde olduğunun kanıtıdır.

tekrar teşekkür ederim