Hemşin Gölet Ve Elektrik Üretimi

Hemşin Gölet Ve Elektrik Üretimi

Değerli Hemşehrilerim,

Bir süredir gündemde olan ve çeşitli görüşler dile getirilen Hemşin’deki göletler hakkında aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duydum.
      Bilindiği gibi Doğu Karadeniz dereleri üzerinde birçok HES Projesi var. Bunların kimisi yapım aşamasında, kimisi de proje aşamasındadır. Hemşin Deresi üzerinde de birçok proje var. Bunlardan birisi DİKMEN HES’dir (Çipendüzü-Tepan Irmağı arası). Bu proje mahkemeye taşındı. Projenin tanıtım dosyasında saniyede 125 litre cansuyu bırakılacağı belirtilmişti. Mahkeme safhasında bilirkişi bu miktarın 500 litre olması gerektiğini bildirmiştir. Bir sonraki duruşmada yeniden keşif yapılmasına karar verildi. Keşif sonunda, bilirkişi cansuyunun 800 litre olması gerektiğini rapor etti.
      Öteki HES ise Mutlu Mahallesi civarından başlayarak Pazar Cihanlı’da bitecektir. Kısacası deremizin elimizde kalan kısmı Tepan Irmağı ile Hemşin girişidir.

Biz de bu arayı değerlendirip hem görsel güzellik hem de çevresinde çeşitli turistik düzenlemeler oluşturmak ve elektrik üretmek amacıyla bir proje geliştirdik. Bunun için hemşehrimiz olan bir işadamımızla durumu değerlendirdik. Hemşin Deresinde tünel tipi HES’lerin uygun olmayacağı, ancak göletler oluşturup etek santrallerle elektrik üretiminin olabileceği sonucuna vardık. Bazı arkadaşlarımız duyarlılıklarını dile getiriyorlar. Haklılar. Ama ben bu konuda Hemşinli insanları aydınlatıcı birçok toplantı yaptım; internet ve medya aracılığı ile de bu bilgileri herkesle paylaşmaya çalıştım. Hatta geçen yıl Ankara’da yapılan HES panelinde bu durum dile getirildi.
      Bu Proje ile Kentsel Dönüşüm Projesinin bir arada nasıl yürüyeceğini anlattım. Hatta bir rapor ekinde Hemşin Deresi üzerinde HES potansiyelinin nasıl değerlendirilebileceğini Çevre ve Orman Bakanlığı’na bir öneri olarak sundum. Beş altı tane gölet olursa tahmini çalışan sayısını verdim. Bu üç aşağı olur, beş yukarı olur. Asıl amaç bu göletlerin kısa süredeki istihdamının yanında inşaat bittikten sonra çalışacakların sayısı ve uzun vadede Hemşin’e sağlayacağı getirilerdir.

Geçen hafta göletlerin yapılacağı alanın haritalandırma çalışmaları yapıldı. Bir ay içerisinde haritalar son şeklini alacak. Ondan sonra kaç tane gölet yapılabileceği ortaya çıkacak. En kısa zamanda da inşaatlara başlanacak. Bütün bunların yanında göletlerin dolması, kanalizasyon ve atıklar için gerekli önlemler alınacak.

Değerli Hemşinliler,

Harita çalışmaları sonuçlandıktan ve kaç gölet yapılacağı ortaya çıktıktan sonra tekrar bir toplantı yapılacaktır. Benim Hemşehrilerimden bir ricam olacak. Duyumlara, dedim ki, dedi kilere göre lütfen yorum yapmayalım. Öyle olunca bilgi eksikliğinden yanlış şeyler yazılıyor ve söyleniyor. Telefonum yirmi dört saat açık. Bir telefonla Belediyemizle ve Hemşinimizle ilgili konularda bildiğim her şeyi açık bir şekilde anlatmaya hazırım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
      Herkesin bilmesini isterim ki, Hemşin’e yapılacak her şeyi sözde değil özde yapmaya çalışıyorum. Belediye Başkanlığını kişisel çıkar makam ve unvan peşinde olduğum için yapmıyorum. Hemşin için ne yapabilirim diye çalışıyorum. 4,5 yılda şahsi hiçbir kârım olmadığı gibi maddi manevi birçok kaybım oldu. Ama Hemşin için hayallerim vardı. Onların yavaş yavaş gerçekleştiğini görmek en büyük kazancımdır. Hemşin’e sahip çıktığıma, Hemşin’in kabuğunu kırmasına yardımcı olduğuma inanıyorum. Eğer art niyetsiz objektif tarafsız bir gözle bakarsak bunu görebiliriz. Makamlar gelip geçicidir. Hemşin’in ufkunu açmaya yardımcı olabildim ise kendimi dünyanın en mutlu insanı sayarım.

Bu duygularla Hemşin’in gelişmesi için katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Saygılarımla

Başar CUMBUR – Hemşin Belediye Başkanı [/B]
      Gölet tipi santrallere diyeceğimiz bir şey yok. En azından deremiz yatağında olacak. Fakat Kantarlı Çipendüz'den Tepan'a, Mutlu'dan Lamgoya HES projelerini asla kabul edemeyiz, etmemeliyiz.
      Bu konuda sonuna kadar direnmeliyiz. Can suyu konusunda Bilirkişi ne derse desin, yapımcı şirket ne söz verirse versin, aslolan bahsedilen yerlerde derenin yılın büyük kısmında kurutulacağıdır. Deremizi dağın içinden akıtacaklar. Hemşin’in can suyunu kurutacaklar.. Bu duruma karşı çıkmak Hemşin'e yapılacak en büyük hizmettir. Buna büyük bir direnç göstermeliyiz. En ufak bir yılgınlık bu konuda yenilgiyi getirecektir.

Dağın içinden akar
      Derem, onu göremem
      Buna sebep olana
      Ben insandır diyemem..

Hemşin'e ne yaparsak yapalım, eğer bu HES'ler gerçekleşecekse hiç bir anlamı olmayacaktır. Hemşin Deresi olmadan Hemşin olamaz.

Bu güzelim vadiden
      Derem akamayacak
      Deremin üzerine
      Türkü yakılmayacak…
      Resimler
      • Bilen627.jpg

640.14 kB, 0×0, 2,414 defa görüntülendi
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem

Akla yatkın

Gölet yapma fikri akla yatkın geliyor.
      Hem turistik, hem enerji hem de balık üretimi açısından faydaları olabilir.
      Konu ile ilgili gelişmeleri merakla bekleyeceğim.
      Selamlar.
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...
      Sevgili Başar Hocamız yapması gereken açıklamayı yaptı. Günlerdir söylediğim bir şey de bu arada gerçekleşti. "Telefonla arayıp sorabilirsiniz, kendisi herkese tek tek cevap verecek kadar da hemşin sevdalısıdır" diyordum. Demek ki yanılmamışım.

Tünel Tipi HES'ler için Bilenli yazılması gerekeni yazmış. O projelere sonuna kadar direnmeliyiz. Aynı projelerin yapım aşamasında olanını da başlangıç aşamasında olanını da bitenini de bu sene bir çok yerde gördüm. İnanın ki bir çoğu doğal afet sayılacak kadar çevre düşmanı projelerdir.
      Belediye Başkanımız Sayın Başar Cumbur'dan rica ediyorum. Hemşin'de Tünel Tipi HES'e destek verenleri Belediye otobüsüne doldurup kısa bir yolculuk yaptırsın. Senoz Deresine, Trabzon Araklı'ya ve Maçka'ya götürsün. Projeleri yerinde göstersin. İnanın ki bu tür projeleri savunan bir kişi bile kalmaz.
      Hemşin Deresine yapılacak Tünel Tipi HES'ler için bölgede debi ölçümü yapılmamıştır. Son 22 senede 22 Müteferrik ölçüm yapılmıştır. Yani her sene senede 1 defa ölçüm yapılmıştır ki bu da bilimsel veri olarak kabul edilmemektedir. O ölçümlerde dereden dakikada 650 Lt su da akmıştır 7500 litre su da akmıştır. Yani kimi zaman kuraklığa kimi zaman da taşkın ve sele denk gelen ölçümler yapılmıştır. Bu sebeple 22 senennin Müteferrik ölçümlerinin ortalaması da bilimsel veri olarak kabul edilmez. Bunu ben değil yürürülükteki mevzuat yasalar ile bilim söylüyor.
      Son keşifte bırakılması gereken su dakikada 800 ltre olarak tespit edilmiştir. Buna rağmen hala aynı projeleri yapma düşüncesinin arkasında memlekete hizmet değil rant düşüncesi vardır. Çünkü Hemşin deresine bu kadar su bırakan bir firma değil eletrik üreten rotoru çevirecek su bizim eski değirmenlerimizi çevirecek su bile bulamaz.

Hemşin'e Tünel Tipi HES yapacak firma Hemşin'e geldiği gün şirketin Genel Müdürüne; "Bir gün buraya geldiğiniz gibi geri gideceksiniz. Siz giderken de arkanızdan teneke çalacağız" demiştim. Bu düşüncem de inancım da asla değişmedi. tenekeler elimde mahkemenin vereceği nihai kararı bekliyorum.

Deresi olmayan bir Hemşin'e turist niye gelsin. Doğal güzelliği kendi eliyle yok edilen bir yere turist ancak doğa katliamını yerinde görmek için gelir.

Bir tarafta Taş Ocağı adı altında Hemşin'e girişte rezxalet diğer yanda deresi tünel içine alınan 2. rezalet memleketimizi dünyanın gözünde ne duruma düşürür.

Dün Taş Ocağına destek verenlerin bugün HES hakkında konuştuklarını hiç duydunuz mu? Konuşamazlar' Çünkü onlar suçludur. Suçluluk pisikolojisi ile de susuyorlar.

Yarın çocukları; "Baba! Hemşiin'de bu kadar sene görev yaptın. Hemşin'e ne verdin?" sorusuna gösterebilecekleri tek şey "Bodollu Dibindeki dağların bağrındaki devasa delik rezaleti" olan insanlara ne ben hakkımı helal edeceğim ne de Hemşinliler. Onlar bu utancı emin olun ki nesiller boyu yaşayacaklar.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Ne iddia ederseniz edin;Hemsin deresinin sekli birdaha tamir edilemeyecek sekilde tarihe karisacaktir.Ne kadar cirkin bir görünüm arzedecegi bir tarafa,bu sayida (verilere göre bircok gölet yapilacak) sunni göllerin cevre düzenini bozacagi,daha fazla yagmur getirip sellere sebep olacagi ihtimali büyüktür.Öncelikle hicbir is adami veya firmanin "kazanc yapmaksizin yatirim" yapacagina inanmak,iktisat etigini altüst edeceginden gercekten uzak görülmektedir.
      Kuruluslarin potansiyel ve sayisini bilmedigimizden toplam enerji verisinin ne oldugu, acik degildir;tabiatin zararina "bir damla seker icin bir ton keci boynuzu yemek"te akla gelen N. Hoca felsefelerindendir.
      Halbüki yöremiz cok büyük rüzgar potansiyeline sahiptir.Neden ta Trabzon,dan Hopa,ya kadar belediyelerin birlikte bir kurumsallasmayla bu simdinin ve gelecegin enerji üretim sistemini istemedikleri,desteklemedikleri ,anlasilir degildir?
      Bu enerji üretim sistemi dünyanin her ülkesinde cok büyük bir hizla desteklenip gelisirken,ülkemizde hala eski Misir üsülü enerji üretim sistemlerinin desteklenmesinin sebeplerini anlamak mümkün degildir.
      Rüzgar enerji sistemlerinin ilk yatirimlari pahali olmasina ragmen,getirileri,tabiata uyumlari, eskidiklerinde parcalarinin tamamen sanayie geri dönümleri kolayligi bakimindan,günümüz ve gelecegimizin en uygun enerji üretim sistemi olanaklarina sahiptir.Bu sistem yöremize ,plastik,bobin bakir,e motor,demir,kablo...vs gibi yan kuruluslarin olusmasina ve dolayisiyla gelecege yönelik,modern bir sürü is yerinin olusmasina kaynak olacaktir.Rize Türkiye,nin geliri en yüksek olan ilidir.Giren paralarin büyük sehirlere tasinip harcanmasi yerine,yerel industrinin gelisip,göclerinde önlenebilecegini düsünebilmekte, üretilen enerjinin müsterisini birlikte yaratmak bakimindan gereklidir,diye düsünmek isterim.
      Sevgideger Hemsinli,ler,yukarda belirtmege calistigim naciz düsüncelerimden dolayi gölet HES vs gibi enerji üretim sistemlerine karsi oldugumu arzederim.
      Saygilarimla
      Sevgili Arkadaşlar;

Bu sene Mayıs ayında Trabazon ve Rize'de bir çok Tünel Tipi HES inşaatını gezdim. Yapılan çevre katliamını yerinde gördüm. Elektrik üretebilmek için değil para uğruna dağları hallaç pamuğu gibi atan insanların hırsını gördüm. Sorun sadece Hemşin'in değil tüm Karadeniz'in sorunudur. Bu sebeple Hemşin'de yapılacak Gölet Tipi HES'i savunuyorum. Bunun gerekçeleri de vardır.
      Trabzon'un bir ilçesinde (Sanırım Araklı tarafında) kendi geldine oluşan bir gölet gördüm. Bundan yıllarca önce büyük bir heyelan olmuş ve dağdan kopan çok büyük bir kütle derenin önüne bent olmuş. Arkasında da 6-7 Km. boyunda bir gölet oluşmuş. (Adı Sera Gölü) Orayı görmenizi isterdim. Gölün bent olan yerinde dinlenme, eğlence, piknik alanları yapmışlar. Lokantalar, eğlence merkezleri açmışlar. Çevreye biraz daha yatırım yapılıp biraz çekidüzen verilse inanın ki Trabzon'un en önemli turizm merkezlerinden biri bile olabilir. Yani bizim Hemşin'de destek verdiğimiz proje orada doğal olarak gerçekleşmiş.
      Elbette ki gönlüm Hemşin'in doğal hali ile kalmasından yana. Ancak bu proje sadece Hemşin'i değil tüm Karadeniz'i kurtarabilecek örnek bir proje olacaktır. Şu ana kadar sadece Rize ve Trabzon'da bildiğim kadarı ile 142 tane Tünel Tipi HES izni verilmiştir. Bunların birçoğu da dava aşamasındadır. Bu sebeple yapacağımız HES mahkamelere de emsal teşkil edebilecek kadar önemldir. İşin bu yönünü asla unutmamamız gerekiyor.
      Rüzgar konusunda fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Çünkü bu konuda en azından bir ölçüm yoktur. Dediğiniz gibi zengin bir rüzgar bölgesi miyiz bilmiyoruz. Ama rüzgar santrallerini şu anda yağılan Tüzel Tipi HES'lerden daha uygun olduğuna inanıyorum.
      Hemşin'e yapılacak Gölet Tipi HES'in iktisat düşüncesi açısından "Kazançsız yatırım" olarak kabul edilip edilmeyeceği yapımcı firma olan hemşerimizi ilgilendirir. Ben bu konuda Hemşin'in Yeddi Emini Başar Cumbur'un dediklerine bakarım. Kendisi projeyi yapanın kar amacı gütmediğini, santralden kazanılacak paranın Hemşin'e aktarılacağını ve yeni yatırımlar yapılacağını söylüyor. Sonuç itibarı ile be kendi düşüncesi de değildir. Yapımcı firma ile görüştükten sonra bunu söylüyor. Yani hem Başar Cumbur hem de yapımcı firma bu yatırımı para kazanmak için değil Hemşin sevdasından dolayı yaptığını söylüyor. Bence bu garannti bizim için yeterlidir. Bu konuda bence yatırımcı firma da gerekli açıklamayı yapmalıdır ki kafalarda şüphe kalmasın.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “saksu” ().

Merhabalar...

Açıklamadan ötürü teşekkürler.

Burada yapılması veya yapılmaması üzerine fikirler beyan ediliyor;)

Bende şunu merak ediyorum.

Tesisler kurulduğunda ne kadar elektrik üretilecek?

Bu üretilen elektirk, ne kadar kw/hour(kilovalt/saat) enerji açığa çıkaracak?

Tesisler kurulmadığında elektirk kesintisine maruz kalınacak mı?

...

ve benzeri gibi sorular sormak lazım.

İlla ki derelerin infilak edilmesine kimsenin gönlü razı değil. Lakin,

GETİRİSİ GÖTÜRÜSÜNDEN çoksa ne ala;)

Şunu da düşündüklerini zannetmiyorum.

Bilindiği üzere düşünülen göletlerde biriken su tamamıyla elektriğe dönüştürülemez. Dere yataklarından değerlendirilen sular, ileride bölgede heyelanlara yol açabilir. Tabiat adına çoğu bitkiden de maruz kalabiliriz::(
      (Keban barajında aynı sorunlar yaşandı. Bölgede ki tarlalarda sıkıntılar oldu. Daha sonra önlem alınsa da, zamandan geriye kalanlarla yetiniliyor:( )

Şunu da belirteyim. Proje karşıtı veya proje destekçisi değilim.

Konuyla ilgili düşüncelerimi aktardım.

Saygılar...
      Hayat, bir ipin iki ucu arasındadır. Ya baş ucundasınız, ya son ucunda...

Bilal ÇAKIR

ELEKTRİK ÜRETİMİ

ÖNCELİKLE HERKESE MERHABA DİYERK BAŞLAMAK İSTİYORUM,SAYIN ARKADAŞLAR ELBETTEKİ BENDE DOĞANIN YOK OLMASINA KARŞIYIM AMA BİR DÜŞÜNÜNKİ BİZİM RİZE BÖLGESİNDE BOŞA AKAN BİR SÜRÜ DERELER VAR BUNLARI DEĞERLENDİRMEK İÇİN ELEKTRİK HARİÇ HİÇ DEĞERLENDİRME ÇABASI GÖRDÜNÜZMÜ,DAHA TÜRKİYEDE BİR SÜRÜ ELEKTRİĞİ OLMAYAN KÖY VAR AMAİŞTE BU KÖYLERE ELETRİK ÜRETMEK İÇİN BU DERELERE İHTİYAÇ VARDIR SAYIN ARKADAŞLAR,BAKINIZ BEN İZMİRDE YAŞIYORUM ŞU AN İZDE BİR ARSENİK OLAYIDIR GÜNDEMDE,BEN ŞAHSEN KENDİME SORUYORUM AH BİZİM ORADAKİ O BOŞA AKAN SULARIMIZ ŞİMDİ BURDA OLSADA İÇSEK İŞTE OLAY BUDUR.BUNUN İÇİNDİRKİ AKAN DERELERİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEK VEDE FAYDALI DURUMA GRTİRMEK GEREK,BAŞINI AYIRTTIĞIM İÇİN KUSURA BAKMAYIN ŞİDİDEN HERKESE SELAM OLSUN...
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..

Gölet Tipi Bankalar

Hemşin Belediye Başkanımız Sn. Başar CUMBUR Önemeli Konulardan Biri Olan Hemşin Gölet Elektrik Üretimi Projesinin Özde Değerlendirmeleri Nedeni İle Teşekkür Ederim.

Hes Tipi Tüneller
      Hemşin’e Tünel Tipi Hesler Projelendirilmesi Demek! Akıl, Bilim Önünde Karanlığa Yürüyüş Demektir.

Gölet Tipi Hesler
      Akıl İle Mantığın Birleştiği Yerde, Yarınlarda Tüm Karadeniz’i Kurtaracak Örnek Projelerden Biri Olacaktır.
      Gelecek Çocuklara Yaşanır Bir Dünya İçin
      Tek
      Yol
      Gölet Tipi Hesler
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

İNŞALLAH DERELERİMİZİN KULLANIM HAKKINI BELEDİYELERE VERİRLER BİZDE KENDİ ELEKTİRİĞİMİZİ ÜRETİRİZ

Belediyeler HES’e El Attı

Keşap Belediye Başkanı Nihat Yılmaz, Keşap deresinin kullanım hakkının kendilerine verilmesi durumunda, hidroelektrik santralinde elektrik üretip devlete satmayı planladıklarını söyledi.
      Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, Keşap Belediyesi tarafından hidroelektrik santralini 1959 yılında kurduğunu belirtti. Santralde üretimi yapılan elektriğin yıllarca içme suyunun ilçeye dağıtımında ve çevrenin aydınlatılmasında kullanıldığını vurgulayan Yılmaz, santralin 5-6 yıldır atıl durumda bulunduğunu kaydetti. 29 Mart Mahalli İdareler Seçimi`nde belediye başkanı olmasının ardından ilk önce santralin tekrar çalışır hale getirmek için çalışmalar içerisine girdiklerini vurgulayan Yılmaz, iki aylık bir süre zarfında sürdürülen hazırlıkların tamamlanarak santralin tekrar elektrik üretir durumuna getirildiğini dile getirdi.

Keşap deresinin kullanım hakkının kendilerine verilmesi durumunda, hidro elektrik santralinde elektrik üretip devlete satmayı planladıklarını ifade eden Yılmaz," Şuan santralimiz saatte 150 kilowat elektrik üretir durumda. Hedefimiz üretimi yaptığımız elektriği devlete satmak. Ancak önümüzde bazı engeler var. Bunları aşmaya çalışıyoruz.

Engellerimizden birisi, santralimizde elektrik üretim iznimizin olmaması. Bunun için gerek DSİ, gerekse de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nezlinde girişimlerimiz bulunmakta. Yine, santralin kurulu olduğu Keşap Deresi`nin, su kullanım hakkı 49 yıllığına bir firmaya kiralanmış. Bu firmanın, derenin suyunu taşımak istediği yönünde iddialar mevcut. Keşap deresinin su kullanım hakkını almak için mahkemeye başvurduk. Çünkü, Keşap deresinin kullanım hakkı kamu kurumu olduğumu için bizim olduğuna inanıyoruz. Gerek elektrik kullanma izni, gerekse de derenin su kullanım hakkını alabilirsek, elektrik üretimimize hemen başlayacağız. Kısa zamanda da kapasitemizi artırıp, devlete elektrik satabileceğiz" dedi.

takagazete.com/
      Resimler
      • belediyeler.jpg

19.81 kB, 0×0, 1,276 defa görüntülendi
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      bu tur şeyelrın nerelere yaplması gerektığını ıyıce araştırmak gerekır bu yapılamsı ıstene goletlerın neler etıreceğınden çok neler gotureceğıne bakmak gerekır ve bundan emın olunkı getırısınden çok goturusu vardır karadanızın en nadır yerlerınden biri olan hemşin çamli hemşin bunlar kara denız bolgesının en guzel yerlerıdır onun ıçın bu tur şeyler olduğu gıbı doğatya ve o ranın gelışmesıne engel olur bız hemşineı turızme açmalıyız oyel şeylere yatırım yapmalıyız derelerı kurutarak değıl hem bunun hemşine hemşinlıye bır getırısı yok olamzda olamazda buna eyer musde ederse hemşinlıler bence hemşinın geleceğınıkarartırlar çunku bu tur şeylerın yanı santıraların çevreye bir suru zararı var ve bir suru ağaç kesılecek ormanlar katledılecek bunun bılımsel bıe tanımı yok olamazda mılet yanı başka ulkeler bıyle yerlerı korur ken bız telef etmeye çalışıyoruz ya bu ne saçma bir duşunce dunyada kaç tane boyel guzel yer var hıç araştırdınızmı bunu hıç zan etmıyorum lutfen bu tur şeylerle hemşinı bır elektırk santıralı ne çevırmeyelım hemşinı bır turızm cenetı yapalım kablolarla değıl hemşinı turızımle orelım bunları hemşinlıye anlatalım kı hemşinin ne kadar deyerlı bır yer olduğunu anlamaya çalışalım arkadaşlar lutfen saçam sapan şeylerılen hemşinın geleceğını karartmayalım ben bir hemşinlı olarak hemşin sevdalısı olarak butut yatırm adı altında doğa ve çevre katlımaına karşıyım ve elımden gelenı de yapmaktan asla kaçınmayacağım ve benım gıbı duşunen lerıde butur şeylere karşı olacaklarına ınanıyorum lutfen hemşinı yıtırmeyın yazıktır guzelım beldeye

bir bilen varmı ?

arkadaşlar benim merak ettiğim birşey var; hemşin deresi küçüldümü banamı öle geliyo?
      birde benim hes vs. gibi konularda pek bilgim yok dere nin debisinin düşmesine neden olurmu olmazmı? mümkünse teknik bilgi sahibi birisi cevap verirse sevinirim.

BUYUK INSANLAR FIKIRLERINI

KUCUK INSANLAR ZEVKLERINI
      KONUSUR

HERŞEYİ BİLMENE GEREK YOK /// HADDİNİ BİL YETER

hemşin gölet ve elektrik üretimi

Sevgili hemşiinlı kardesım ve dogaya deger veren dünya insanları,
      Doğada onun hareketlerini etkileyecek her türlü insan mudahelesi mutlaka bir degışim yaşatır.Hemşin BONN,CITES,RAMSAR,RIO DE JENERIO, VIANA gibi dünya değerlerini koruma altına alan 12ayrı sozleşmeye imza konularak bu güzel doga içinde barındırdığı flora ve fauna yapısıyla insanlığın ortak mirasıdır dedıği ender yerlerden biridir.
      Bu topraklar üzerinde insanın ne kadar yaşama hakkı varsa diger tüm canlılarında en az insan kadar yaşama hakkı vardır. Hatta insan dışı canlıların yaşama hakkı daha fazladır.Çünkü onlar kendi üzerine yüklenen ilahi görevi harfiyen yerine getirirken topraga ve dogaya saygıyla yaklaşırlar.Ayrıca yaradana verdigi nimetlerden dolayı şükrederler.
      Gelelim insan oğluna özellikle karadenizde yaşayanların sosyo ekonomik durumunu iyileştırmek için akıllı adımlar atmayan ülke idare eden kadrolar günümüzde de karadenize baktıklarında gördükleri herşeyi 'aaa işte para'
      boş boş duruyor hiçbir işe yaramıyor yaklaşımı ile degerlendirerek HES lere karar verdiler.
      HES:dogal yatagında akmata olan suların belli bir yükseltide yatagından alınıp yaklaşım tünelleri ve türbün vuruş düşüşleri yapılarak suyun elektirige dönüştürülmesi şeklidir.
      Bu yaklaşım tünelleri dagların içi delinerek akarsuyun onü kapatılıp bu tünellere verılmesiyle vurus düşüşlerine aktarılşı esnasında karadenizde özellikle trabzon, rize ve artvin illerinde yer altında varolmayan akufer sistemlerine sunı akufer sıstemı yaparak yer üstündeki bütün suların batarak bu tünellere karışmasını saglar. Dolayısıyla tünellerin geçtigi dagların üzerinde bir ot yetiştırecek kadar dahi su barınamaz.Ayrıca bu sular türbünlere vurduklarında içinde barındırdıgı oksıjeni kaybederler.
      Sayın Hemşinliler, bu HESlerin ÇED raporları düzenlenirken hemşin deresi için ne denmişti biliyormusunuz? Sıkı durunaynen şu; HEMŞİN DERESİNDE SUCUL YAŞAMA RASLANMAMIŞTIR.Peki balık tuttugu için maliyeye 500 milyon ceza yatıran arkadaşlar sucul yaşam olmayan derede ne balığı tuttular!
      Türübüne vurdugunda oksıjenini kaybeden sular en az 8 km aynı akış ve düşüş hızını kullanarak kaybettigi yeniden içine alarak o sularda yaşama hakkını elinde tutan ve insanlara ragmen yaşaya bılen balık ve böcekleri yaşatabilecek olgunluga ulaşabilirler.
      Evet arkadaşım goruldüğü gibi HESler derede suları azalmakla kalmaz onu beslediği doga ile birlikte öldürür.
      Zaten asıl amaç buralarda uğruna savaşılacak hiçbirşey bırakmayıp hedeflenen sonları hazırlamaktır.O sonları merak ediyosan onuda yazabılırim.selamlar Ali sabuncuoğlu 0537 314 80 29
      :P
      Selamlar
      Temennimiz odur ki,Hemşin tabiat yapısını bozmayan çalışmalar yapılır.
      Aslında benim bir önerim var:Akyamaçlılar kızmaz inşallah..
      Hemşin dersinin civeleklerin evlerinin dip kısmından(orda bir göl vardı okuldan çıkışta hep oraya giderdik şimdi dere yatağı değişmiş göl ortadan kalkmış) bir tünel ile Akyamaç deresi çağlayan bölgesine suyun yarısı aktarılıp,Akyamaç vadisi boyunca mükemmel bir baraj gölü oluşturulabilir.Şiddetli yağış vb. durumlarda gerekli önlemler çok kolay alınır.Zaten o alan tam bir doğal baraj alanı.Yapılması da çok kolay olur.Yedi gelin de de sıcak su araştırılır ve bulunursa süper olur.Hemşin dere boyuna da hiç bir şekilde dokunulmamış olur.Hemşin için diğer alanlarda(bilen köy nurluca,zuğa..) kültür ve diğer yatırımlar için kullanılır

mobil santral

arkadaşlar bu ülkede kendisini ayrılıkçı gören kürtlere,bu devlet hizmet amaçlı mobil santraller kurdu ama bu nankörler hala istiyolar bırakın doğu anadoluyo kuzey ırak a bile elektrik veriyoruz mobil santraller dizel motorlarla elektrik üretmekte hem çevreyi kirletmekte hemde daha pahalı ama bu devlet onlara elektiriği bize verdikleri fiyattan vermekte uzun lafın kısası demek istiyorumki; bu ülke zaten günden güne küçülen hemşin ve benzeri derelerlemi enerji açığını kapatacak bunda mantık varmı sizce ? neden kimse bu sisteme karşı çıkmıyo bu işin geleceği yok dereler zaten gün geçtikçe kuruyo zaten projenin ömrü 50 seneyi gecmez neden uzun vadeli ve daha mantıklı daha teknik projeler ele alınmıyo bunuda savunbmalıyız.

herşey gelecekte daha güzel ve yeşil bi hemşin için.
      Butur purojeler devleten çok bu ışı yapan mutahıtlerın ışıne gelıyor çunku onlar bu ışlerden ıyı paralar goturuyorlar ve bunları ıçın on vızıbılıte çalışmalrı yapıp devletı kandırıyorlar ve bunada ıkı tane adamları varsa o makamlarde ışlem tamam demek dır o yorenın zarar gormesı vada oraların guzelıklerının yıkılması onları hıç mı hıç alakadar etmıyor çunku onların tek hedefı paradır başak bir şeyı gozlerı gormez bılasa bu tur purojelerı yapıldı ğı yerler neden se kara denızde seçılıyor çunku nedenı bızım orala enuz yağma edılemedı edılemıyorda onun ıçın en guzel yol bu devletı araya koyup ormanları talan etmek ve aynı zamandada o ışı alıp parayı goturmek yanlız tabı bu ış oyle denıldığı gıbı basıt bır ışlem değıl oyle ufak goletlerle falan olacak değıl hemşının yarısının gıtmesı demek dır ve bu derlerın de ufak bır yağmurda ne şekılde taştığını herkes bılıyordur onun ıçın artık hemşını sel feleketı her yağmurda beklıyor demek tır bırde bızım oralar suye doymuş topraklara sahıp onun ıçın toprak kayması kaçınılmaz olacak ve o goletler hemen dolacak artı bu kanalrın gececeğı yerlerdekı ağaçlar kesılecek ve aynı zamanda da betonleşecek ve makınalerı koyacakları yerde hangı koyler kalkacak belımı yok bu hemşıne bır felaket olarak gelır ve kısa surede de hemşını sıler supurur ve hemşını bıtırı bence bunlarda boçka dakı hes lerın resımlerı bakı nekadar buyuk ve hemşının dre yatağının ne hale geleceğını duşunun
      Resimler
      • 3532117_s.jpg

10.12 kB, 0×0, 640 defa görüntülendi
      • 3532138_s.jpg

10.11 kB, 0×0, 584 defa görüntülendi
      • 3532108_s.jpg

9.2 kB, 0×0, 630 defa görüntülendi