Yüzyılın Deneyi

Yüzyılın Deneyi

İnsanlık tarihinin geldiği en son nokta olan CERN'deki deneyi izleyen kız intihar etti.
      11 Eylül 2008 / 12:19

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) çalıştırılan parçacık hızlandırıcısının kıyamet alameti olduğuna inanan Hintli genç kız intihar etti.

Yerel gazetelerin haberine göre, Madya Pradeş eyaletinde yaşayan 16 yaşındaki Çayya Lal adlı genç kız, Tv programlarında CERN’de yapılacak deneyin dünyanın sonunu getireceği şeklindeki yorumları izledikten sonra hap içerek hayatına son verdi.

Bir gazeteye konuşan baba, “Kızım, televizyonlarda söylendiği gibi kıyametin yaklaşıp yaklaşmadığını sorup duruyordu. Böyle şeyler düşünmemesini istedim, felaketten korkmaması gerektiğini söyledim ama nafile...” dedi.

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı dün çalıştırılmış ve ilk proton huzmesi dairevi yeraltı tüneline gönderilmişti. Aksi istikamette gönderilecek ikinci huzme, henüz belli olmayan bir tarihte tünele gönderilerek protonlar çarpıştırılacak ve maddenin sırları aydınlatılmaya çalışılacak.
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.

YÜZYILIN DENEYİ

ŞİMDİ ACABA BU DENEY NEYİN NESİ NEYİN FESİ OLDUĞUNU BİLMİYORUZ BU DENEY BİZE NE GETİRECEK NE GÖRÜRECEK FAYDASI NE OLDUĞUNU AÇIKÇASI BEN ŞANSEN BİMİYORUM TÜRKİYE AÇISINDAN YARARLARINI ASLINDA ÖĞRENMEK LAZIM BUNUDA BİZİM KENDİ BİLİM ADAMLARIMIZIN YEREL HABER ANLAYIŞI OLARAKTAN HALKA AÇIKLAMALARI GEREKIRKI ACABA BİZE ZARARI OLURMU,BİR ZAMANLAR RUSYADA BİR ÇERNOBİL OLAYI VARDIKI BU BİZİ VEDE HEPİMİZİ ÜZMÜŞTÜR.ÇÜNKÜ BU TİP OLAYLARIN HEMEN ETKİSİ OLMUYOR ANCAK ON SENE SONRA MEYDANA GELIYOR NİTEKİMKİ ÇERNOBİL OLAYIDA AYNI OLDU BU KANSER İLLETİNDEN BİR SÜRÜ TANIDIK VEDE SANATCIMIZ VEFAT ETMİŞTİR.BUNUN İÇİN DİYORUMKI BU TİP DENEYLER İNŞANLAH BİZE VE TÜRKİYEYE ZARAR VERMEZ,HEPİNİZE SELAM......
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..
      Sevgili Mehmet Kardeşim;

Bilim bir kişinin gayret iile gelişmez. Bazen bir sornun cevabını bulabilmek için nesiller boyu uğraşmak gerekir. Bir bilimadamının bıraktığı yerden bir başkası alarak onu bir adım daha götürür. Sonra bir başkası derken bilim belli bir noktaya gelir. Bu gelişim aslında medeniyetin ilerlemesi ile de paraleldir. Bilim ortaya koyduğu her gerçek medeniyet de bir adım ileri götürür. Bu sebeple bu tür araştırmaların insanlık alemine neler katabileceğini anlayabilmek için birazcık ta olsa temel bilgi gerekir. Konu sadece fen bilimleri değil hatta felsefe ile de alakalıdır. Çünkü bu tür deneylerin temelinde her zaman aynı soru vardır; "Kainat nasıl yaratıldı?" İnsanlık da bilim de her zaman bu sorunun cevabı peşindedir.
      CERN'de yapılacak deney de aynı amaca yöneliktir. Bu güne kadar yaratılış hakkında ortaya atılan ve tamamı ispatlanmamış iddia kapsamında olan görüşlere bir cevap aranmaktadır.
      Deneyin kapsamı hakkında yeterli bilgim yok ancak bu deneyin birkaç saniyelik bir sürede biteceğini sanıyorum. İşte o birkaç saniye içerisinde olan biten herşey kaydedilecek ve sonrasında da belki yıllarca o sonuçlar değerlendirilecek, belki de ortaya yeni teoriler atılacaktır. Belki de doğrıu bildiğimiz bir çok şey değişecek yada doğru olduğuna inandığımız şeyler yapılan test ile delilendirilecektir. Ancak sonuç ne olursa olsun insanın yaratıldığı günden beri kendine sorduğu sorunun cevabını arama gayreti hiç bitmeyecektir.

CERN'deki deneyde ışık hızında yada ışık hızına yakın 2 tane proton bişrbirine ters istikamette çarpıştırılacaktır. Bu çarpışma sırasında gerçekleşen her şey de kaydedilecektir.

Işık hızını bilmem tarife gerek var mı ama kısaca anlatayım. Işık Hızı 1 Saniyede 300 Bin kilometre hız demektir. Başka bir hesap ile söylersek bir arabanın 1 saniyede dünyanın etrafında 7,5 tur, bir günde 648 Bin tur atttığı hızdır.

CERN'de 2 tane proton birbirine işte bu hızla gönderilip çarpıştırılacak ve sonuçları gözlemlenecektir.

İnsanlık tarihinin hemen her döneminde benzer deneylere benzer tepkiler gösterilmiştir. Bu tepkilerin 2 temel sebebi vardır. Bilgsizilik sonucu duyulan korku ve mevcut inançların değişebileceği. Bu sebepledir ki tarihte bir çok bilim adamının başına büyük belalar gelmiştir. Bu gün de birileri aynı şeyleri iddia ediyorlar. Ama ne ülkemiz açısından ne de dünya insanlığı açısından herhangi bir tehlike yoktur. Asıl tehlike insanın bizzat kendisidir. Bilimi silah olarak kullanmak modern dünyayı taş devrine döndürebilecek sonuçlar da verebilir.

Aklın ve bilimin ışığı insanlığın geleceğini de aydınlatacak bir güneştir. Yeter ki bunu görebilelim.

Selam ile...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      bu haberi gastelerden okumuştum
      sonucu merakla bekliyorum yüksek maliyetli bir deney olduguda bir gerçektir TÜRKİYE'den bilim adamlarıda vardı yanılmıyorsam
      bekleyelim ve görelim

verdigim link e bakın neler anlatıyor :D :D :D

taek.gov.tr/uluslararasi/cern/cern.htm
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!