Sarmistal Yayla Yolu

Sarmistal Yayla Yolu

Samistal Yayla yolu 1996 yılında T.C.Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünün 11/04/1996 gün ve 3 nolu olur'u ile (7000x6=42000 M2 sahada 49 yıl süreli bedelsiz kesin izin verilerek, Yukarı Kavron Yaylasından yapımına başlandı ancak, yöre sakinlerinin isteği doğrultusunda ertesi yıl bu yol Palovit Vadisinden yapımına başlanarak devam edildi 28 Şubat süreci nedeniyle yolun yapımı durduruldu. 2007 yılında yeniden Palovit,Samistal,ve Yukarı Kavron yaylaları bağlantı yolu olarak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince yatırım programına alınarak Çamlıhemşin Kaymakamlığınca 7000 bin ytl. bedelle yol ihale edildi ve yapımına Palovit Yaylasından başlanarak 2200 mt.de’ iken Çevre ve Orman İl Müdürlüğünce izinsiz yapılmakta olduğunu ileri sürerek yolun yapımını durdurdular.Bu sebeplerden dolayı bu yolun devamı için Rize İl özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nce 26/06/2008 gün ve 1931 sayılı izin talebi yazıları ile T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca 11/09/2008-86 günü toplanarak 11/09/2008-1688 sayılı Karar'la I,II ve III.Derece doğal sit alanları içinde kalan Palovit-Samistal ve Yukarı Kavron Yaylalarına ilişkin yol yapım isteğine uygun olduğuna,maksimum genişlik 5 metre olacak şekilde, ekte dağıtımı yapılan 1/25000 ölçekli yol güzergahının onaylanmasına Karar verildi.Bu nedenle Rize İl Özel İdaresince 15000 bin ytl. bedelle yeniden bu yol ihale edilerek 2008 Ekim ayında yapımına başladı tabiki kış mevsiminde çalışma başladı bu mevsimde yüksek rakımlı bu gibi yerlerde çalışmanın kolay olmıyacağı kanaatı içerisindeyiz burda çalışan makina öperatörlerinin işleri çök zor olduğunu bilmekteyiz kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.Bu yol Devlet desteğiyle yapılmaktadır,ancan yöre sakinleri tarafından'da maddi yardımlar yapılmıştır bu yardımların büyük bölümü kayıt altına alınmıştır bazıları elden ödenmiştir yardımda bulunan şahıslara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.Bunun dışında bu yol üzerinden lütfen kimse konuşmasın bu yolun fınasmanını sanki birileri karşılıyomuş gibi bir havanın içerisine kimse girmesin buradan kendilerini uyarıyorum lütfen! ancak yardım eden şahıslara tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum. Ayrıca Mutlu Mahallesi Muhtarı Habip AKPINAR'a sonsuz teşekkürlerimzi sunuyorum beraberinde Palovit Yaylasına giden Dursun OKUMUŞ'a vasitaları ile Palovit Yaylasına taşıyan Serkan ve Mustafaya ayrıca teşekkürlerimizi sunuyorum kendileri defalarca hiçbir maddi yardım toplamadan Palovit yaylasına yapılmakta olan yola destek amaçla gitmelerinden dolayı tekrar Muhtar'a ve Dursun'a ve diğer vasıta sahibi Mustafa ve özellikle Serkan AKSU’ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum yapılmakta olan yolumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum saygılarımla.

1/25000 ölçekli harıta ındır
      Resimler
      • tara0001.gif

116.89 kB, 2,550×3,507, 2,257 defa görüntülendi
      • tara0002.gif

89.47 kB, 2,550×3,507, 1,746 defa görüntülendi
      • tara0003.gif

140.57 kB, 2,550×3,507, 1,707 defa görüntülendi
      "2007 yılında yeniden Palovit,Samistal,ve Yukarı Kavron yaylaları bağlantı yolu olarak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince yatırım programına alınarak Çamlıhemşin Kaymakamlığınca 7000 bin ytl. bedelle yol ihale edildi ve yapımına Palovit Yaylasından başlanarak 2200 mt.de’ iken Çevre ve Orman İl Müdürlüğünce izinsiz yapılmakta olduğunu ileri sürerek yolun yapımını durdurdular"

Bu konu biraz izaha muhtaç değil mi?

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yatırım programına alıyor. çamlıhemşin Belediye Başkanlığı da 7000 YTL'de ödenek çıkarıyor. Yani bu işlemi yapan develtin bir kurumu.
      Ama ne oluyorsa devletin bir başka kurumu olan Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yolun izinsiz olduğunu söyleyerek durduruyor.
      Acaba İl Özel İdaresi ve Çamlıhemşin Belediyesi hukuk dışı bir uygulama mı yaptılar?

Planı projesi çıkmış, kullanım hakkı 49 yıllığına alınmış, bütçesi de karşılanan bir yol neden durduruldu?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

yaylamız

Sevgili Saksu.
      Belediye ile kaymakamlığı karıştırma.Bu milli parklar orda yaşayan yaylacılık yapan yerleşimci insanlarımızın özgürlüğünüde karışıyorlar.Milli parklar demek.Özgürlük yaşayan yerli insanlarımıza işkence olduğunu biz yaşamaktayız.Şimdiye kadar bu doğayı burda yaşayanlar korudu.Koruyorda.Ama karnı tok turist adı altında gelip yiyip,içip etrafı çöp atan pisleyen doğayı kafalarına göre,zefklerine göre kullanan kişilere ne diyelim.Burda yaşayanlar insan değil mi?Milli park ettiler adım atmak bile izinle.Günün şartlarına göre tabiki yolumuzu yapacağız.Evimizi yapacağız.Ama engel çok.Ben 5 sene ağır cezada yargılandım.Suçum çığda yıkılan yayla evimi yapmak.Suçmu??Onlara göre suç.Halkı yerli halkı kızdırmasınlar.Sonuç iyi olmaz.Ben öyle düşünüyorum.Bu konuda çok sıkıntılarımız var.Şimdilik hoşçakalın.
      Resimler
      • Resim 134.jpg

134.53 kB, 0×0, 2,323 defa görüntülendi
      durdu çünkü bu olayı sabote ettiler bir takım sabotajcılar hepimiz bunların kim oldugunu biliyoruz çeşitli yerlere yazılar yazdılar kendi çaplarında kamuoyu yaratmaya çalıştılar çalışıyorlar

misal:kesfetmekicinbak.com/doga/08039/

şu yorumlarada bir göz atın derim
      facebook.com/group.php?gid=28276657461
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

Sevgili Yunus Kardeşim;
      Yöremize yapılanların sosyal ve hukuki altyapısı olmadığı için maalesef bu tür kavgalar hiç eksik olmuyor. Elbette ki yaylaya da mezraya da dağlarımıza da yol yapılmalı. Eğer yapılmazsa buralara nasıl sahip çıkılacak? Ancak bazen samimiyet taşımayan engellemeler de oluyor. Buna sık sık verdiğim Pokut Yaylası örneği var.
      Pokut'a kadar yol yapılırken sesi çıkmayan bazı hemşerilerimiz yol yaylaya çıktıktan sonra birden Çevreci kesildiler ve Yaylanın girişinde yolu kazarak bir de tabela diktiler. Altında resim çektirdikleri tabelada "Bu yayalaya araba girişi yasaktır" yazıyordu. Aynı yoldan Hazindağa devam eden yolu durdurmak için de bu sefer mahkemeye gittiler. Gerekçe "Doğa Bozuluyor" idi. Pokut'a kadar doğayı bozmayan yol Pokut'tan sonra doğayı bozuyordu.
      Hakan Kardeşlimin verdiği adreslerde de yeni bir karşı çıkışa şahit oldum. Palovit Yaylasına yol gidene kadar sesini çıkarmayan bazı Kerameti Kendinden Menkul Çevreciler oradan Samistal'a yola karşı çıkıyorlar.
      Neymiş Efemdim!
      Doğal hayvann barınakları yok ediliyormuş...
      Buna diyecek çok şey var ama yerimiz ne yenimiz de dar...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

yaylalarımız

sevgili dostlar.geçen hafta yaylamıza gıttım .neler gordum .orman hırsızları kaçak avcılar .ızınlı olan amerıkalıyla karşılaştım.rehber tercuman antalya pılakalı arabayla gelmış haçıvanakta avlanmış bır hayvan vurmuştu .zoruma gıttı adam dunyanın obur tarafından gelıp avlanabılıyor.kaçaklar ıspır tarafından gelmış yaylamızda olmaz kardeşım .bıde kafa tutuyolar.mucadele şart .hayvancılık yapmayalımmı .onların keyflerınemı uyalım .rahatsız oluyoruz sabır sabır..vatandaş artık kızıyo .yaylacılarımız rahatsız.yolu olmayan yayla yıkılmaya mahkum .yazlık yeyıp içmeye gelenlere mı teslım edelım anlamadık.turızm işi yapan çıkarcıllar nemalanıyor yerlıyı yaylacıyı hayvancılık yapanı ıstamıyolar.sabrımızı tuketmesınler .ıdareetmekte bır yere kadar olur..hoşça kalin...
      Sevgili Yunus Kardeşim;
      Sen muhtar değil misin? Taşıma ruhsatlı silahın yok mu? Devlet o silahı sana süs olsun diye mi verdi? Üstelik sen seçilmiş bir insan olarak o bölgede bir nevi kamu görevilsisin.
      Adam gelim orman hırsızlığı yapıyor. Elin gavuru ABD'den gelip yasak avlanıyor. Hem de bunu Milli Parkta yapıyor. Peki sizin telefonunuz da mı yok? Arabanın palkasını alamadın mı? Avladığı hayvanınn resmini de mi çekemedin? En azından kafa tutmaya çalışanaın kafasını kıramadın mı?
      Araba Antalya plakalı diyorsun. Peki plakayı ilgililere verip şikayet etmedin mi?

Baştan beri söylüyorum. Yaylalarımız mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü bölgede bir merkez kurmalı ve bölgede görev yapacak eleman istihdamı yapmalıdır. Bölgede geniş bir haberleşme ve ulaşım ağı kurulmalı hatta havadan sürekli kontrol edilecek birimler kurulmalıdır.
      Bölgeye gelen her turist mutlaka güzergah belirlemesi yapmalı ve güzergah dışına çıkılması yasaklanmalıdır. Güzergah dışına çıkanlara büyük cezalar verilmelidir. Hepsinden daha önce de Kaçkar Milli Parkı Yönetmeliği çıkarılmalıdır. 10-15 Maddelik bu yönetmelik her dile tercüme edilerek bölgeye gelen her turiste verilmelidir.

Bu kadar kamu görevlisi Kaçkar Milli Parkı için bir yönetmelik hazırlayamıyorsa görevlerinde bir dakika daha durmasınlar.

Kafana Pokut düşsün

Şakir sen ne takıntılı ve laf anlamaz adamsın yahu.
      50 sefer sana durumu izah ettim ama sen hala pokutu çıkartıp çıkartıp ısıtmaya çalışıyorsun.
      Hani oralara bir sefer olsun gitmiş olsan yanmayacağım ama gitmişliğinde yokki.
      Daha yolun güzargahını bile bilmiyorsun.
      Pokutlular o yolu hakikaten istemeseydi hazindağa yolu zor yaptırırdınız. bunuda kafanın bir yerine yerleştir.
      Pokutlularla ne alıp veremediğin var bilmiyorum ama Kafana pokut kadar büyük taş düşsün, pokutlu çevrecilerde kafanı pislesin emi.
      Metin Gültan :)
      Senin tuzun kuru Metinim. Bir ev Pokut'da bir ev Samistal'da. Birine araba ile gidince diğerini yürüyerek gidecek yaylak olarak görmek ne kadar güzel değil mi?
      Benim ne Pokut'da ne Samistal'da evim yok ama en azından senin kadar düşüncelerimi söyleme hakkım yok mu?Bana konuyu kaç sefer izah ettiğini söylüyorsun ama bu izahı ne ben ne de bir başkası anlamıyor.
      Samistal'a 3 noktadan yol gelebilir.

1) Kavrun
      2) Palovit
      3) Hazindağ

Bu yaylaların 3 tanesine de Hemşin'den gelen yollar Ormandan geliyor. Hani şu çevrecilerin korumaya çalıştığı ormanlar var ya işte onların içinden geliyor. Ama her ne hikmetse Kavrun, Pokut, Hazinağa (Öncesinde Pokut) gelene kadar ortada bir tane Çevreci gören yok. Ben bugüne kadar bu yaylalara yol gelmesini engelleyen bir kişiyi duymadım. Ama ne zaman ki yol kendi yaylalarına geliyor bu Çevreciler birden zuhur ediyorlar. 10 Km. yol gelirken gıkı çıkmayanlar "Yol yaylanıniçine girsin mi girmesin mi?" tartışmasına giriyorlar.
      Haçivanak yıkılıyor. Samistal yılkılıyor. Yaylalarımzı can çekişiyor ama bizim Tuzu Kuru Çevrecilemizin umurunda mı? Nasılsa memlekete uçakla geliyor, yaylalara kadar araba ile gidiyor, çadırlarını kurup yatıyorlar.

Pokut'tan Hazindağ'a yol yapılmasını Pokutlular istemese de yapılacaktı. Çünkü yol medeniyettir, geişmedir, çağdaşlıktır. Bunların önünde de değil Pokutlıular hiç kimse duramazdı. Yani millet yaylasına yol yaparken sizden icazet mi alacaktı?

Kendisini tanımıyorum ama Çamlıhemşin Belediye Başkanlığına aday olan kardeşimiz "Kavrun'dan Samistal'a" yol yapılmasını engellediği için övünüyor. O ne kadar övünürse övünsün o yol da mutlaka bir gün yapılacaktır. Samistal Yaylası hiç kimsenin yürüyerek gideceği Sayfiye Alanı değildir.

Pokutlular ile harhangi bir alıp veremediğim yok ama geçen sene Samistal Yolunu durduranlardan sanırım aynı gruptan birileri de varmış. samistal Yolunu engelliyorlar ama kendi yaylalarına elektrik bile getiriyorlar. Ondan sonra da kalkıp "Yaylamızda elektirik ve yol istemiyoruz. Horonu lüküs lambası ile oynamak istiyoruz" diyorlar.

Bundan sonra "Ben Çevreciyim" diyene "Yaylanın yolu var mı?" diye soracağım. Kendi yayalasına "YOL"cu başkasının yayalasına "Çevreci" kesilenleri de ciddiye almayacağım.
      Resimler
      • haçivanak yýkýlýyor9 bilenli.jpg

414.44 kB, 0×0, 1,582 defa görüntülendi
      samistal lıların genelde kullanıdığı yol palovit üzerinden gelen yol olması lazımki samistallılar arabalarını hep palovitte çilingir çanava tarafında bırakıyorlar bu yaz yaylaya gittiğimde bir çok araba par etmiş vaziyette duruyordu ustune naylon ortulmus sordum bunlar kımın diye samistallıların bize emanet ettiler diyordu ayrıca arabayla gelmesine rağmen 3-5 gun kalmıyorlardı 3 hafta kadar kaldı ben okadarını gordum iş makineleride palovitte yatıyordu bazıları ocak kazıyordu iş olmayışından neden yolu yapmadıklarını sordugumda yolu durdurdular cevabını aldım kimin durdurdgunu sorunca adama ''bilmem gene sizin buralardan şikayet mi ne etmişler yok oyle oluyor boyle oluyor demişler'' cevabını aldım halbuki o yolun güzergahı üzerinde ne ormanlık ne de vahşi yaşam alanı yok bildiğimiz yayla taşlık

anlamadım bu yol trevitten palovite cıktı kocaman bi boğaz gecerek hemde palovitten apivanak a amlakit e indide samistal a neden geçirmiyorlar samistal da gizli maden felan mı war yok sa doğa ustu bir fauna ya mı sahip
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

Lütfen Demogoji yapma....

Şakir benimle yazışırken lütfen demogoji yapma.
      Belki genç arkadaşları bu tarzınla ikna edebilirsin ama bana sökmez.
      Ben sana neler söylüyorum sen konuyu nasıl çarptırıyorsun.
      Ve en önemliside bunları tam bilerek söylemiyorsun.

Şimdi konuyu getirmişsin samistal yoluna bağlamışsın.
      Bak bazen cevap yazan çocuklar bile hangi yoldan bahsedildiğini bilmiyor.

Biraz bilgi vereyimde sende öğren.
      Öncelikle Samistala düşünülen 4 yol var.
      1- Pokut üzerinden Hazindag ve Samistal
      2- Palovit yaylası üzerinden Samistal
      3. Kavrun üzerinden Samistal
      4- Palovit vadisi üzerinden Hazindag ve Samistal

Maalesef bazı insanlar bu 4 yolda yapılsın diye uğraşıyorlar.
      Bu sebeplede bir yazımda dedimki ;
      " Samistalda birde ışıklı ve yoncalı kavşak yaparsanız trafik rahatlar."
      Bu yollardan 2 tanesi için çalışmalar devam ediyor.
      Bir tanesi Trevit-palovit üzerinden gelip samistala geçen yoldur.
      Bu konu tamamen Pokutluların bilgisi haricinde yapılan bir yoldur. ve her zamanki gibi gizli gizli götürülüyor, Aynen Pokuttan hazindağa giden yol gibi.
      Kim durdurmuş, niye durdurmuş bilmiyorum. Diğeri ise Pokut-Hazindag üzerinden Samistal

İdris Melek arkadaşımızın dediği Kavrun üzerinden samistal yoludur ve Kavrunluların karşı çıkmasıyla engellenmiştir. Bak burada bile birşeyin altını çizmek lazım, şayet pokutlular istemeseydi Pokuttan Hazindağa giden yol yapılamazdı.(Lütfen bu konuda lagara lugara yapma)

İkincisi ise Pokuttaki yolla ilgili bilgi eksikliğindir.
      Pokuttan yayla içine giden yolla Hazindağa giden yol farklıdır.
      Katırcılık yapanlar bilir Hazindağ yolu Pilunçuttan sonra arkadan gider, Pokuta uğramaz. Araba yoluda aynı şekilde yapıldı.
      Senin bahsettiğin Tabela ise Pokutun girişindedir yani seninle zaten ilgisi yoktur. Niye ağzında sakız ettiğini anlamıyorum.
      Ve bizler o tabelanın arkasında durmaya çalışıyoruz ve vanag içine araba sokmamaya gayret ediyoruz. Aynen elektirik kablolarını toprak altına aldırdığımız gibi.
      Hazindağa giden yol o güzelim yürüyüş yolunun içine etmiştir. Bunuda kabul etmek lazım. "İmkanım olsaydı o yolu durdururdum."

Pokut yolunun nasıl yapıldığını ise daha evvel uzunca yazmıştım.
      Hattı zatında ben yola karşı olmadığımıda defalarca yazdım fakat ben plansız ve hesapsız yollara karşıyım. Şakir sen gitmediğin için bilmezsin ama gidenlere soruyorum, O yol güzel bir yolmudur. Daha güzel ve planlı bir şekilde yapılamazmıydı. Belki biraz daha uzun olurdu ama Habak üzerinde hafif virajlarla yapılamazmıydı.?

Kavrun yolu ise benim iştigal alanıma girmez ama gidenlere soruyorum Kavrun yaylasının yoldan sonraki haliyle Brezilyanın teneke mahallelerinden ne farkı var. İşte asıl bizim sorunumuz burada.
      Bak bir arkadaş diyorki arabaları Palovitte bırakıyorlar. Bizim insanımız güzel bir şey yapmaktansa işine geldiği gibi zahmetsiz yaşamayı seçiyor. O güzelim konakları, o şartlarda yaptıran neslin torunları şimdi ucuz olsun diye biriketi kullanıyor.
      Bence asıl sorun burada.

İkide bir lafı getirip getirip Pokut ve Çevrecilere atma.
      Çağalvere yol çıkıyordu ne oldu. Sen onu yaz
      Tuzu kuru kelimesinide unutmadım onun hesabını birebir konuşmamızda sorarım.

Ayrıca küçük bir ilave daha yapmak lazım.
      Oraları milli park kapsamında olan yerler ve yapılacak yollar o planda gösterilmektedir. Biz neyi tartışıyoruz.
      Metin Gültan :)

Samıstal yolu

Samistal yolu tartışılırken bazı yanlış algılamaların olduğunu fark ettim.
      Bu konuda ciddi olarak bilgilendirme eksikliği olduğu anlaşılıyor.
      Samistal yolu yapımına ilk olarak karvun üzerinden teşebbüs edilmiştir.
      Bu girişim yayla sakilerinin engeline takılmıştır.
      İkinci girişim balovit vadisinden hazındağ ve samistal olarak düşünülsede
      bu yol daha hazındağa yaklaşmadan durmuş daha sonrada tamamen yıkılmıştır.Bu arada şenyuva köyü üzerinden pokut ve sal yaylasının yolu yapılmıştır.Yanı yolun hazındağa ulaşmasına 6 km kalmıştır.
      Bundan 3 yıl önce bir vesile ile köye gittim. Muhtar olan bacanağımla
      konuşurken yaylaya yol götürülmesi ihtiyaç olduğu ancak bürokratik işlemlerin aşılamadığını söyledi.
      Konuşup karar verdik Hazındağ ve Samistal'a zorunlu alt yapı hizmetleri çerçevesinde bir yol yapılabılmesi için,harekete geçtik. Öncelikle Sayın Vali beyden başlamak üzere
      ilgililere durumu anlatmak yardım talebinde bulunmak için bir heyetle
      Rizeye gittik. Sayın vali bizlere hertürlü yardımı yapabileceğini ancak
      kendisinin dışında da bazı kurumların olaya mudahil olduğunu söyledi
      ve bizleri ilgili kurumlara yönlendirdi.( Bizler yolumuzun yapılmasını arzuladığımız kadar yasalara da harfıyen uymayı içsellştiren kişileriz.)
      Derhal İl özel idare yetkililerinden başlamak üzere girişimlerimize başladık.
      Uzmanları mahalline götürdük gereken ön etüd yapıldı yolun güzergahi için karar verildi. Ardından işaretlemeli etüd vede yol planı yapıldı.
      Daha sonra bu plan olur için sit kuruluna gönderildi. Sit kurulu toplanarak
      olur kararını vermesi ile diğer kurumlar bu karara istinaden gereken izinleri verdiler. Rize İl özel idaresi gereken ödeneği çıkarıp Ç. Hemşin ve Hemşin kaymakamlıklarına yol çalışmalarına başlanmsını önerdi.Kullanıcı taraf Hemşin, bölge'nin Ç.Hemşinde olması nedeniyle her iki makam ortak hareket ederek çalışmaları yürütülmesi gerekiyordu öyle yapıldı.
      Bütün bunlara rağmen karakteri şahsına münhasir bazı kişiler bu yolun yapılamaması için olmadık işlere giriştiler.Mahkemelere baş vurdular.Önce yürütmeyi durdurma talepleri red edildi daha sonra bilirkişiler marifetiile
      yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu nedenle yolumuz 6km ham yol
      ve bazı düzeltmelerle ancak ünimog veya güçlü jip araçlarının gidebleceği şekilde hazındağa kadar yapılmış orada beklemektedir. Mahkeme nihai kararını verdiğinde
      yolun kalan kısmına devam edilecektir.
      Bu yolun yapılması için özllikle Makrevis muhtarı Akif Hacaloğlu
      Ortan muhtarı Ekrem Demirci ve muhtarlar birliği Başkanı Şerafettin Demircinin ciddi gayretleri olmuştur. pokut yaylasına Hazındağ dan su getirilecektir. Bu nedenle hiç bir itirazları olmamıştır yardımcı olmuşlardır.
      Bu konuda Sayın Gültan'in söylediği doğrudur.
      Sonuç olarak; pokut Hazındağ Samistal yolu şu nedenlerle önemlidir.
      1- Bu güzergah en kısa olandır.Şenyuva yol ayrımından itibaren hazındağ 18 samistal 30 km dir.
      2-Bu yol üzerinden pokut yaylasına su gelecektir.
      3- Pokut, Hazındağ, Samistal aynı hattadır ve kullananlar aynı köylerdir.
      bu güzergahla yaylalar arasında da bağlantı kurulacaktır.
      4-Ekonomik olarak'ta kamu yararı bu güzergahtadır.Çünkü hem kısadır
      hemde maliyeti düşüktür.
      Palovit'ten Samistala yapılmakta olan yol ne hazıdağ nede pokutla ilgisi olmayan ve yararlı olacağına inandığım ayrı bir çalışmadır.
      Bu arada yanlış anlaşılmak istemem.
      Bizler bölgemize hizmet vermeğe çabalarken, diğer çabalara da ancak katkı veririz. Bu anlayışımız her alanda kendini göstermiştir. En azından
      bunun böyle olduğunun tanıkları hayattadır ve görevlerindedir.

Saygılarımla...
      Musa ABAY.
      Sevgili Metin;
      Önce Taş Ocakları sonra Yayla Yolları ve HES'ler konusunda neler yazdığımın şahitlerinden birisin. yasaya ve doğaya uygun olmayan herşeyin karşısında oldum. Yayla Yolları iiçin de aynı şeyleri söyledim.
      Yayla Yolları gerçekten doğa katliam işlenerek yapılıyor. Orman içinden yol yaparken çıkan toprağı yoldan aşağı attığınızda 3-5 senede bu görüntü kaybolur ama orman olmayan bölgeden yol yapıyorsanız hafriyatını mutlaka taşımanız gerekir. Oysa bizde bu yapılmıyor. Heppsinden daha önemlisi bölgeye bir uzman gelerek bir inceleme yapmıyor. Vatandaşın biri kafasına göre bir güzergah çiziyor. Sora Valiyi bölgeye götürüp yol güzergahını tarif ediyor. Dozerci de bildiği gibi çalışıyor. Hiç bir kamu görevlisi işin bilim ve akıl tarafında da değil. Valiyi de kandırıyolar. Örnek vermek gerekirse Samistal'a Sal Yaylasından yol götürmek isteyenlerin, yolu bu kadar uzatanların amacı Yaylanın Ormanlarına dalmak.
      Pokut sadece lafın gelişidir Metinim. Ben orada çevresel açıdan bir samimiyetsizlik gördüğüm için o örneği verdim. Ayın şey Cağalver Yolu için de geçerlidir. Doğaya ve çevreye saygısından şüphe etmediğim Başar Hoca bile Cağalver'e yol yaparken yüzlerce yıllık patikalarımızı yok etti. Ortaköy Puğarını da dağıtıp gitti. Oysa hem yolu götürebileceği hem de geçmişimizin anıları yollarımızı bozmadan başka güzergahlar da vardı. Başar Hoca gibi birisi bunu yaparsa konuyab duyarlılığı olmayanlar neler yapar yaşayıp görüyoruz.
      Yaylalara yol elbette ki yapılmalı ama bunun için her ilçede bir İlçe Komitesi kurulmalı. Kararlar herhangi biri, Belediye Başkanı, Vali vb. nin iki dudağı arasından çıkacak lafa göre değil bu komitelerin kararına göre alınmalıdır. Bu komitelerde görev alacak kişilerin öncelikle yörede yaşayanlarrdan ve konunun her yönü ile uzman olan kişilerden oluşmalıdır. Bu komitelerin yasa ile kurulmuş olması da gerekmiyor. Belediye Başkanlarının öncülüğünde kurulabilir. Aldıkları karara da herkes uyar. Bu tür komitelerde görev yapacak bilim adamları da inanıyorum ki bu hizmeti ücretsiz ve seve seve yaparlar.
      Ben çözüm üretmekten yanayım. Hem yol yapılmalı hem doğa korunmalı. Ama hepsinden önce vatandaşta koruma bilinci geliştirilmeli.

Not: Cağalver Yolu taktiğini yemedim... :)
      Arkadaşlar bu siteye defalarca bu yollarla ilgili açıklamalar yaptık artık geriye dönüp tekrar bu konu hakkında açıklama yapmaya gerek olmadığı kanısındayım ancak bir şeyide yazmadan geçemiyecem 2006 tarihinde Samistal Yaylasının adına resmen ihale yapıldı ancak bu çalışmanın başka yayla adına ve başka yayladan yapılması sonucu tartışmalar yaşandı gelişmelerin tabanında bu yatmaktadır yoksa o tartışmalar yaşanmazdı ben şimdi aşağıya Samistal Yaylasının adına yapılan ihale yazısını asıyorum Allah aşkına bi okuyun 2006 yılında yol ihale ediliyo ve yapımına Hemşin Kaymkamlığınca makina kiralanarak başlanıyo ama gelin bakalımki bu çalışma yapıldımı yetkililere soruyoruz bize diyolarki biz Samistal yaylasının yolunu ihale ettik ve yapımına başladık peki bu çalışma nerde yapılıyo bunu birileri bize bir izah etsin belki biz anlamıyoruz bunun dışında bir ihale yazısı varsa assınlar asanların ellerinden milletin önünde öpelim yokki böyle bir yazı burada büyük bir sıkandal yaşanmıştır bunun başkaca tarifi yoktur yöre sakinlerini birbirine düşürmüşlerdir geçmişler milletin karşısına başkalarının hakkına tecavüz edenler başkalarını tecavüzcü göstermişlerdir ve halada yaptıkları haksızlığı haklı gerekçeymiş gibi göstermektedirler aslında kendileride olayın farkındadırlar neyin hangi amaca yönelik yapıldığını adeta yavaş yavaş tescil etmektedirler, olurda bukadarıda olamaz.
      Yukarıdaki Kopeli arkadaşımın astığı yazıların sadece o kişilerin şahsı görüşlerinin olduğuna ınanıyorum ve bunada saygı duyuyorum, ancak bazı kişilerin açıklamaları doğru deyildir mesela İdris MELEK 'ın biz Samistal yaylası yolunu durdurduk şeklindeki açıklaması doğru deyildir yukarı Kavron,Samistal yolunu kimse durdurmadı,biz o yolu bazı arkadaşların tavsiyesi üzerine ertesi yıl Palovit Vadisinden yapımına başladk ve dört yıl burada çalışma yapıldı daha sonra bu yol 28 şubat sürecinde dönemin siyasi ıktıdarı tarafından durduruldu.
      Ayrıcada Selçuk GÜNEY isimli şahısın biz Rize Valiliğine sorduk Palovit vadisinden yol programa alınmamıştır şeklindeki açıklaması yanlıştır sayın Rize Valisine sorsaydı sanırım boylebir açıklama yapmıyacaktı.Palovit vadisi yolu Üniversite Kurulundan geçmiştir buraya onay verilmiştir mevcüt yol vadinin sonuna yaklaşması yanı bitme aşamasında olduğundan dolayı buraya vize verilmiştir zaten yolun geçtiği bölgelerde incelemeler yapılmış olup kismen tahrip olmuş K-52 kodla adlandırılmış olup ve bu yol ile bölgeye ulaşılabileceği rapor edilmiş ve Doç.Dr.Cengiz ACAR,Peyzaj Yüksek Mimar- Yrd.Doç.Dr.Mehmet MISIR,Orman Yüksek Mühendisi- ve Arş.Gör.Çiğdem SAKICI,Peyzaj Yüksek Mimar imza altına almışlardır. Bunun üzerine T.C.Rize Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince 2008 yılı Köy yolları yapım proğramına Şenköy-Palovit-Amlakit Yayla yolu olarak 4 km tesviye yol 2 km. de onarım yol olarak toplam 6 km. program yapılmıştır Selçuk GÜNEY isimlı şahısın bu konu üzerine yapmış olduğu açıklama farklıdır sanırım kendi görüşünü yansıtmıştır bunada saygı duyarız ancak 2008 yılı Rize Valiliği burayı yatırım programına almıştır ve aşağıda asılmıştır kamu oyuna saygıyla duyurulur.
      Resimler
      • tara0006.gif

65.63 kB, 2,362×3,442, 1,706 defa görüntülendi
      Yayla Yollarının nasıl yapılacağı konusu ile ilgili ülkemizde yazılı bir eser yoktur. İnternet üzerinden ve konunun uzmanı bazı Üniversite hocaları ile görüşmelerim sonucu ulaştığım bilgileri verebilirim.
      Samistal Yolu için verilen izinin altında konunun uzmanı bu kadar bilim adamı varken o yollardan çıkan hafriyatın neden taşınmadığını anlamak mümkün değil. Acaba bilim adamları "Hafriyatı taşıyın" dedi de biz mi taşımıyoruz. Yoksa yoldan aşağı dökmek kolayımıza ve ucuza geldi için mi bilim adamlarının önerilerine uymuyoruz?
      Ben bu hocaların verdiği raporu görmek isterdim. En azından bu uzmanlar yol güzergahşlarını görmüşler mi? Yoksa HES'lerde olduğu gibi Ankara'da masa başında mı rapor hazırlamışlar.
      Sayın arkadaşlar yukarıdaki isim vermiyecem bir arkadaşımın yazısının sonundaki cumle konusunda bi açıklamada bulunacam.
      Bilindiği gibi 1994 yılında Kaçkar Dağları Milli Park kapsamına alındı daha sonra 1998 yılında gelişmeler üzerine Fırtına Vadisi I,II ve III.derece doğal sit alanı kapsamına dönüştürülmüştür,bazı bölgeler hem sit alanı hem Milli Park kapsamında bazı bölgeler I. derece bazıları II. derece bazılarıda III. derece doğal sit alanı kapsamında ayrıcada Kaçkar Milli Parki ile sit alanı bölgelerinin mevcüt harıtalarıda var ancak bölgede büyük bir karışıklık yaşanmaktaydı.Bundan dolayı on yıla yakındır Kaçkar Dağları Uzun Devreli Gelişme Plani yapılmaktaydı 2007 yılında bitirildi bütün Bakanların onayına sunuldu işte o pılan 2008 yılında mayıs ayında ımzalanarak yürürlüğe girdi.
      Bölgede nerelere yol yapılacak dereler vadiler nasıl islah olacak neler yapılacak nerelere patıka yol yapılacak bütün bölgenin fizibilitesi yapıldı sizin yukarıdaki bahsı konu ettiğiniz yol guzergahının Kaçkar Milli Parkı yol planında yer aldığını yazıyosunuz, hayır sizin yazınızın aksıne yer almıyo Hazındak ve Samistal Yaylası arasında yeni yapılan ve2008 yılında yürürlüğe giren Kaçkar Dağları Gelişme Planında yol konmamış.
      KAR NEDENİYLE SAMİSTAL YAYLASI YOLU ÇALIŞMASI 2009 YILINA BIRAKILDI INŞALLAH SENEYE DEVAM EDECEK.DEVLET DESTEĞİYLE YAPILMAKTA OLAN BU YOLA YÖRE SAKİNLERİDE MADDİ YARDIMDA BULUNMUŞLARDIR BUNLARA TEKER TEKER TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUM AYRICA (YAPILMAKTA OLAN BU YOL HAKKINDA LAF ÜRETENLERİ VE PALOVİT YAYLASINA İKİ TANE İP ELİNDE INSAN GÖNDERİP MEVCÜT YOLU ÖLÇTÜRENLERİ VE ÖLÇENLERİDE ŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUM) DEVELET TARAFINDAN YAPTIRILMAKTA OLAN YOLUN DENETİMİ VE ÖLÇÜMÜDE DEVLET YETKİLİLERİNCE YAPILMASINININ MÜMKÜN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM VE EMEĞİ GEÇENLERE ÖZELLİKLE MAKİNA ÖPERATÖRLERİ ARKADAŞLARIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUM.
      Resimler
      • Görüntü036.jpg

245.58 kB, 0×0, 899 defa görüntülendi
      • Görüntü046.jpg

250.67 kB, 0×0, 840 defa görüntülendi
      • Görüntü048.jpg

222.62 kB, 0×0, 846 defa görüntülendi