Sonbahar Filmi

Sonbahar Filmi

Yusuf 1997 yılında 22 yaşında üniversite öğrencisi iken girdiği cezaevinden, 10 yıl sonra sağlık nedenleriyle tahliye edilir. Yusuf 'u, cezaevinden çıkıp geldiği Doğu Karadenizde ki köyünde bir tek yaşlı ve hasta annesi karşılar. O cezaevinde iken babası ölmüş, ablası ise evlenip büyük bir kente taşınmıştır.

Ekonomik nedenlerle sadece yaşlıların kaldığı bu dağ köyünde Yusuf bir tek çocukluk arkadaşı Mikail ile görüşmektedir. Sonbaharın kendini yavaş yavaş kışa teslim ettiği günlerde, Yusuf Mikail ile gittiği bir meyhanede fahişelik yapan genç ve güzel Gürcü kızı Eka ile karşılaşır. Farklı dünyalardan gelen bu iki insanın birlikteliği için ne zaman ne de koşullar uygundur. Yine de Yusuf için aşk son bir kez hayata tutunma ve kendi yalnızlığından sıyrılma çabasına dönüşür. Eka içinse Yusuf bu dünyadan çok uzakta, hatta şimdiki zamanda yaşamayan, Rus romanlarından kaçmış bir karakterdir.

90 sonrasını arka planına alarak bir dönemin ironisini, acımasızlığını ve gerçekliğini ele alan filmde, yakın tarih hem belgeleniyor hem de eleştirel bir süzgeçten geçiriliyor.

OYUNCULAR
      ONUR SAYLAK : YUSUF
      RAİFE YENİGÜL : GÜLEFER
      MEGİ KOBALADZE : EKA
      SERKAN KESKİN : MİKAİL
      NİNO LEJAVA : MARİA
      SİBEL ÖZ : ASİYE
      CİHAN ÇAMKERTEN : ONUR
      SERHAN PİRPİR : CİHAN
      YAŞAR GÜVEN : KOĞUŞ YAŞAR

sonbaharfilm.com
      Resimler
      • 2.jpg

118.78 kB, 0×0, 181,174 defa görüntülendi
      • 23.jpg

135.27 kB, 0×0, 123,928 defa görüntülendi
      • 24.jpg

122.28 kB, 0×0, 118,679 defa görüntülendi
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

Yönetmen - Yazar ÖZCAN ALPER
      Yapımcı F.SERKAN ACAR
      YAPIM EKİBİ
      Yapım amiri GÖKHAN EVECEN
      yapım asistanı SONER ALPER
      yapım asistanı CENK AĞACABEY
      yapım asist. CEMİL AKSU
      REJİ EKİBİ
      Yard. Yön. DEMET YEŞİLBAŞ
      Yön. Asistanı ÖZGÜR PAK
      KAMERA EKİBİ
      Gör.Yönetmeni FEZA ÇALDIRAN
      Focus puller BURAK ŞENBAK
      loader MERYEM YAVUZ
      SANAT EKİBİ
      Sanat Yönetmeni CANAN ÇAYIR
      sanat yön 1.yardımcı YASEMİN TAŞKI
      N sanat yön 2.yardımcı EFRAİM VAYİÇ
      IŞIK EKİBİ
      Işık şefi ENGİN ALTINTAŞ
      ışık asistanı ŞERİF ATAR
      ışık asistanı ÜMİT ÖZCAN
      SET EKİBİ
      Set amiri RASİM KURTULAN
      1.set yardımcsı MUTLU AVAR
      2. set yardımcısı TOLGA AYHAN
      SES EKİBİ
      Ses teknisyeni MUHAMMED MOKHTARY
      Boom operatörü EBRAHİM MOKHTARY
      PLASTİK EKİBİ
      makyöz I DADUNA GHALNTİ
      makyöz II SOPHİE MACVERİE
      ULAŞIM EKİBİ
      ışık kamyonu ŞAFAK KİBAR
      set kamyonu SEYFİ GÜNDÜZ
      kamera minübüsü MURAT ALPER
      ekip minübüsü OSMAN ZEKİ İSMAİLOĞLU
      YARDIMCI YAPIMCILAR
      KADİR SÖZEN
      ERSİN ÇELİK

ÖZCAN ALPER
      1975 Artvin Hopa doğumlu. İstanbul Üniversitesi Fizik ve Bilim Tarihinde okudu. MKM sinema atölyesine devam etti. TV ve Sinema filmlerinin yapım ve yönetim aşamalarında görev aldı. Kısa film ve belgeseller çekti. Sonbahar ilk uzun metrajlı filmi.
      FİLMOGRAFİ
      2005 "Tokai City'de Rapsodi ve Melankoli" Belgesel, Japonya Yönetmen
      (Uluslar arası Friendship Film Festivali Jüri Özel ödülü Japonya)
      2004 "Bir Bilim Adamıyla Zaman Enlemi'nde Yolculuk" Belgesel, Metin Yazarı ve Belgesel
      2001 "MOMI / Büyükanne" Kısa Film, Senaryo ve Yönetmen
      (Uluslar arası Yeravan Kısa Film Festivali Özel Bakış Ödülü - Ermenistan)

(bu arkadaşın ilk filmi momi yi hemşince yapmıştı istanbul kısa film festivalinde hemşince de nedir nerden çıktı bolucumusun nesin demişleri )

Altın Portakal Festivali`nin ödül törenine sinemacıların verdiği mesajlar damgasını vurdu. Özcan Alper, ödülünü Engin Ceber`in annesine adadı
      Altın Portakal lotosu bu sene tutmadı TARAF
      Türkiye’ye Locarno’dan 2 ödül...
      ‘Ölümü ve aşkı unutmadan çektim’ RADİKAL
      'Yılın en iyileri Avrasya Film Festivali'nde...' SABAH
      ‘Sonbahar’ Leopar’a doğru' RADİKAL
      'Hemşin’den bir “dönüş” hikâyesi' TARAF
      ''Türk sinemasının artan çekiciliği'' RADİKAL
      'Sinema popüler bir sanattır' RADİKAL
      'Montreal'de 'Sonbahar' zamanı' HÜRRİYET
      'Locarno'da Türklere ödül yağdı ' SABAH
      Bir Yaz Günü Yaşadığımız Sonbahar ve Adana Altın Koza Festivali'nden İzlenimler YENİFİLM
      SONBAHAR’IN İZİNDE… BİRGÜN
      'ÖZCAN ALPER: BU FİLM BENİM VİCDAN BORCUMDU ' BİRGÜN
      'Özcan Alper’den bir ‘Sonbahar’ ağıdı' EVRENSEL
      Sıcak Locarno'nun gözdesi 'SONBAHAR' ZAMAN
      'Nokta' ile 'Sonbahar' Montreal'de izlenecek SABAH
      Altın Koza Ödüllü Özcan Alper'den Bir "Sonbahar" Ağıtı BİANET
      MONTREAL’DE MEVSİM ‘SONBAHAR’ BİRGÜN
      'Az parayla en iyi film' YENİŞAFAK
      'Okumayı sevmeyen adamdan sinemacı olmaz...'
      Mahsun kazandığı paralarla yetinsin... YENİŞAFAK
      'Jürinin kararı çok yerinde ve cesurca' ZAMAN
      'İyi film yap denize at, balık bilmezse Selanik bilir!' STAR

BASIN BOLUMUNDEN ALINMIŞTIR

fragmana mutlak bir göz atın

sonbaharfilm.com
      Resimler
      • d4.jpg

145.64 kB, 0×0, 44,096 defa görüntülendi
      • giris.jpg

58.74 kB, 0×0, 1,438 defa görüntülendi
      • ek20.jpg

348.58 kB, 0×0, 43,362 defa görüntülendi
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

gelelim neden bu kadar ayrıntılı yazdığıma

1.yöremizle ilgili tek film
      2.yöremizde çekilen ilk ve tek film
      3.hemşinlilerle ilgili ilk ve tek film
      4.yöremizin tanıtımına destek olacağına inandığım bir film
      5.hemşinlilerin sesini duyuracağına inandığım bir film*
      6.herkezin izlemesini istediğim bir film
      7.müziklerini gökhan birbene ait olduğu bir film
      8.ilk gösterimerini artvin ve rizede yapacak olan film

eksileri yok mu; tabiiki çok var izleyince daha iyi göreceğiz

hernekadar fikri bağlamda olmasada bizi anlattığı ve bizden olduğu için

özcan alper e teşekkurler

nkh
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

maksut abi ankarada ve tüm ürkiyede 19 aralıkta vizyona girecek film
      bence herkes izlemeli epeydi gidemeyenler özellikle
      yusufu oynayan karakteri daha once trt dizilerinde gormusuzdur
      sanırım kanal d deki asi dizinde de oynuyor

sinematurk.com/person.php?acti…id=13845&ad=Onur%20Saylak

nakah zayeb
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

sonbaharfilm.com

Locarno'dan Ödül!
      Tarih : 2008-08-18 17:58:59
      61. Locarno film festivalinin ana yarışma bölümünde yarışan ''SONBAHAR'' a international Art & Essay Cinema Confederation tarafından her yıl verilen THE ART & ESSAY CICA EPRIZE ödülü layık görüldü...

“SONBAHAR” 32. Montreal Film Festivali yolcusu"
      Tarih : 2008-08-14 17:47:28

“Sonbahar” dünyanın en önemli ve prestijli festivallerinden biri olan Montreal Film Festivali’ne katılıyor. Film bu yıl 32.si düzenlenecek olan festivalin, Focus on World Cinema bölümünde gösterilecek.

21 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin Focus on World Cinema bölümü, dünyanın dört bir yanından filmleri bir araya getirerek kültürel çeşitlilik ve ülkeler arası diyalog sağlamayı amaçlıyor.

'SONBAHAR' ÖDÜL ALMAYA DEVAM EDİYOR!..
      Bu yıl Kars'ta 14.sü düzenlenen Gezici Film Festivali'nde ''Gümüş Kaz'' ve ''SİYAD ELEŞTİRMENLER ÖDÜLÜ'' olmak üzere iki ödüle layık görüldü.Ayrıca İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen 14. MED Film Festivali'nde de ''ÖZEL MANSİYON'' ödülüne layık görüldü...

SONBAHAR'IN VİZYON SİNEMALARI BELLİ OLDU...

19 Aralıkta Sinemalarda...

İSTANBUL
      Altunizade capitol.
      ataköy galleria prestige
      bahçeşehir prestige
      bakırköy c.bonus capacity
      beylikdüzü AFM
      beyoğlu majestik
      çemberlitaş şafak movieplex
      eyüp belediyesi
      istinye AFM istinye park
      kozyatağı c.bonus palladium
      pendik güney
      ümraniye AFM
      ümraniye c.bonus meydan
      kadıköy kadıköy
      ANKARA
      ankara AFM antares
      ankara armada
      ankara c.bonus arcadium
      ankara c.bonus panora
      ankara kızılılaybüyülüfener
      ankara kızlılay
      ankara optimum

İZMİR
      izmir AFM passtell
      izmir c.bonus balçova kipa
      izmir konak

ADANA
      Adana c.bonus

KONYA
      konya kule site

MERSİN
      mersin marina vista

SAMSUN
      samsun Galaksi
      TRABZON

ESKİŞEHİR

DİYARBAKIR

BURSA

hakan
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

SONBAHAR (SİNEMA) hemşinli bir gencin hikayesi...

Vizyon tarihi: 19 Aralık 2008

Yönetmen:Özcan Alper

Senaryo :Özcan Alper

Görüntü yönetmeni:Feza Çaldıran

Tür: Dram

Yapım: Türkiye 2007 (Renkli)

Dil: Türkçe

Yusuf, geçirdiği ağır hastalık yüzünden cezaevinden serbest bırakılır ve köyüne döner. Sadece yaşlıların kaldığı köyde Yusuf ve arkadaşı Mikhail’in konuşmaları hep yaşanmamış gençlikleri ve zamanla ilişkileri üzerinedir. Yusuf yıllarca hapishanede kalmanın verdiği alışkanlıkla insanlarla kolay ilişki kuramaz. Bir gece karşısına ilçedeki meyhanede konsomatris olarak çalışan Gürcü kızı Elka çıkar.
      ....................................COLOR]
      ne yazakki bu aralar umutla gidip hüsrana uğradığım ikinci türk filmi.. sanırım ben filmden çok şey beklemiştim ve bulamadım o beklediklerimi.

evet filmde bol bol karadenize, karadenizin doğasına, yaşam şekline yer verilmiş ama film alıp götürmüyor.. vermek istediği duyguyu izleyiciye tam yansıtamıyor..

yöreden olan biri olarak filmin bölgede çekilmiş olması ve o yansıtılan kareler gerçekten heyecan verici, ama konu çok da iyi işlenememiş filmde..

böyle hüsrana uğradığım filmlerden biri de ıssız adamdı. şimdi mahsun kırmızıgül'ün yönetmenliğini yaptığı filmi bekliyorum.. martta yayına girecekmiş o da. bakalım bir türk filmi olarak o nasıl bir film olmuş göreceğiz..
      bence

Hemşin adına yapılmış ve yönetmeninin ''bu benim hemşine olan bir borcum görevimidi.'' ve''bu filmi hemşine armağan ediyorum''sözlerine değer verek izlemeyi gerek duydugum bir filmdi.

Filmin çekimleri çamlıhemşin ve hopada geçiyor olması içerisinde hemşin kulturunu anlatan öğeler puşi,tulum vb. öğeler bulundurması beni nekadar grurlandırdıysada hemşinlilerin genelinin siyasi düşüncelerinde sol eğilimli olması hemşince konuşulması vb.özellikleri vurguluyor olması durumuna tümhemşinliler gibi benımde canım sıkıldı...

Ama genel oalrak bir emşinli olaraak değilde dramfilmi izleyicisi olarak görürsek film güzeldi.

hakan
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

Yönetmenin gerçek bir olaydan yola çıkarak yarattığı,ana teması aşk ve öüm üzerine kurulu olan Sonbahar,işleniş tarzı açısından bildik formüllerin dışna çıkan önemli bir film bence.
      Hemşince konuşulması fimin en politik yanı olmasına rağmen,ajitasyona kaçmadan sanatsal bir nitelik taşıması filmi dahada anlamlı kııyor.Ayrıca yaşamın çk yalın bir şekilde yansıtılması,karadenizin görkemli manzarası eşliğinde mevsim değişikliğin görüntüenmesini çok başarılı buldum.
      Filmin farklı ülkelerdede çeşitli ödüller alması,kültürel çeşitlilik ve ülkeler arası diyaloglar açısındanda kayde değer bir durum .
      Kopeli,filmle igili detaylar için teşekkürler.'hemşinlilerin genelinin siyasi düşüncelerinde sol eğilimli olması hemşince konuşulması v.b.özelliklerin vurgulanıyor olması durumuna tüm hemşinliler gibi benimde canımı sıktı'demişsin.
      En azından benim adıma canını sıkma!!!!!!!!!
      Yöremizle ilgili,hemşinlilerle ilgii çekilen ilk ve tek film olduğu için,bizi anlattığı ve bizden olduğu için yönetmen ÖZCAN ALPERİ kutluyorum,başarılarının devamını diliyorum.İkimizinde İ.Ü.Fizik bölümünde aldığımız eğitimin sanata,hayata ve bilime aynı noktalardan bakmamıza neden olduğunu düşünüyorum.
      Gökhan(ocoliman),filmi özellikle izlemeni tafsiye ediyorum.Paylaştığımız bir konu ille ilgili benzerlikler taşıdığını düşünüyorum,yorumlarını merak ediyorum.

Herkese sevgiler.

CVP: SONBAHAR

Yazar: TSEJİ Tarih: 22.12.2008 Saat: 21:14

Yönetmenin gerçek bir olaydan yola çıkarak yarattığı,ana teması aşk ve öüm üzerine kurulu olan Sonbahar,işleniş tarzı açısından bildik formüllerin dışna çıkan önemli bir film bence.
      Hemşince konuşulması fimin en politik yanı olmasına rağmen,ajitasyona kaçmadan sanatsal bir nitelik taşıması filmi dahada anlamlı kııyor.Ayrıca yaşamın çk yalın bir şekilde yansıtılması,karadenizin görkemli manzarası eşliğinde mevsim değişikliğin görüntüenmesini çok başarılı buldum.
      Filmin farklı ülkelerdede çeşitli ödüller alması,kültürel çeşitlilik ve ülkeler arası diyaloglar açısındanda kayde değer bir durum .
      Kopeli,filmle igili detaylar için teşekkürler.'hemşinlilerin genelinin siyasi düşüncelerinde sol eğilimli olması hemşince konuşulması v.b.özelliklerin vurgulanıyor olması durumuna tüm hemşinliler gibi benimde canımı sıktı'demişsin.
      En azından benim adıma canını sıkma!!!!!!!!!
      Yöremizle ilgili,hemşinlilerle ilgii çekilen ilk ve tek film olduğu için,bizi anlattığı ve bizden olduğu için yönetmen ÖZCAN ALPERİ kutluyorum,başarılarının devamını diliyorum.İkimizinde İ.Ü.Fizik bölümünde aldığımız eğitimin sanata,hayata ve bilime aynı noktalardan bakmamıza neden olduğunu düşünüyorum.
      Gökhan(ocoliman),filmi özellikle izlemeni tafsiye ediyorum.Paylaştığımız bir konu ille ilgili benzerlikler taşıdığını düşünüyorum,yorumlarını merak ediyorum.

Herkese sevgiler.

hanımefendi sizin adınıza canımı sıkmadım zaten hemşinliler adınada canımı sıkmadım orada sizinde belirttiğiniz gibi ''tüm hemşinliler gibi benimde canım sıkıldı'' dedim.

sizi mutlu eden neydi peki bu konudaki

-hemşince mi biliyorsunuz
      -lazcamı biliyorsunuz
      -gürcücemi biliyorsunuz

da ki

keni kültürünüz adına mutlu oldunuz????

bizde mutlu olmamız gereken koşulları belirttik gerekli yerlerde oldukta fakat film hemşinlilerden çok homşetsi leri ön plana çıkarıyor yazmayayım dedım ama..

bu filmden sonra insanların kafasında yeniden soru işaretleri belirecek elbetteki
      hemşinliler kim dir? hemşince diye bir dilleri var mıdır?

peki ne olacak ozaman? siz bunları düşünüyormusunuz? bu konuda yapılan çalışmalar edilen kavgalar ne olacak? yediğimiz damgalar kufurler vs. ne olacak bunların farkındamısınız ?????

madem oyle ben gerçek fikrimi soyeleyım bence bu film kesinlikle çok yanlış bir film
      ''ben hemşinliyim'' ''ben hemşin sevdalısıyım '' diyen birinin izlememesi gereken bir film!!

sizin okuldan arkadaşınız fikirdaşınız vs. olabilir. sırf siz tanıyorsunuz diye hemşinliler izlemeli mi bu filmi?

ve sağolun sayenizde İ.Ü.Fizik bölümünde alınan eğitimi ve insanlara nasıl bakış açısı kazandırdığını öğrendikkk.

Sizde herkes gibi çok iyi biliyorsunuz neden yurtdışında okadar ödül aldığını.
      Ve ilk ödülü ermenistanda aldığınıı....

kaynak
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

Kopeli,

Yazımda sadece film ie ilgili düşüncelerimi paylaştım.Sizin"tüm hemşinliler gibi canım sıkıldı"cümleniz gibi bir genelleme yapmadım,sadece o genellemenin içinde olmak istemediğimi belirttim.

Amacım sizin algıladığınız gibi olsaydı film ile ilgili olumsuz düşünen herkese yanıt vermiş olurdum.Ayrıcanada sizin beni yargıladığınız gibi fikirlerinden dolayı kimseyi yargılamadım.

Yazımı dikkatli okursanız,hemşince konuşulduğu için mutu olduğumu ifade eden tek bir cümlenin bile olmadığını görüceksiniz.

Filmde hemşince konuşulmasını politik bulduğumu zaten belirtiyorum,ama bunu karadenizin çok dilli ve çok kültürlü yapısını ortaya koyma çabası olarak görüyorum.

Size göre,futbolla ilgili yorum yapmak için futbolcu,ekonomi ile ilgili yorum yapmak içinekonomist,siyasetle ilgili yorum yapmak için politikacımı olmamız gerekiyor? Bu konuda fikir yürütmek için hemşincede ,lazcada bilmek gerekmiyor heralde.

Ayrıcanada kendinizle çelişkiye düştüğünüzü görüyorum,daha önceki ifadelerinizde "bu filmi tüm hemşinliere öneririmdiyorsunuz." şimdide "çok yanlış film,benhemşinliyim,ben hemşin sevdalısıyım diyen birinin izlememesi gerekenbir film " diyorsunuz.

Filmi düşlerinin peşlerinde koşanlara adayan Özcan Alperi bir kez daha kutluyor. "Bazıları ışığın,bazıları gölgenin peşine düşer " diyorum

Herkese sevgiler.

CVP: SONBAHAR

Yazar: TSEJİ Tarih: 23.12.2008 Saat: 11:41

Kopeli,

Yazımda sadece film ie ilgili düşüncelerimi paylaştım.Sizin"tüm hemşinliler gibi canım sıkıldı"cümleniz gibi bir genelleme yapmadım,sadece o genellemenin içinde olmak istemediğimi belirttim..

soyledıkleriniz gayet açık ve net yukarıda yazıo genelleme yapmanın konuyla ilgisi yok siz benım genelleme yaptıgımı ifade etmişsiniz bende genelleme yapmadığımı sadece kendımı adıma söylediğimi belirttim ama siz ısrarla benım genelleme yaptıgımı söylüyorsunuz
      lütfen yorumlarımı düzgün okuyup yorumlayınızz.

[Amacım sizin algıladığınız gibi olsaydı film ile ilgili olumsuz düşünen herkese yanıt vermiş olurdum.Ayrıcanada sizin beni yargıladığınız gibi fikirlerinden dolayı kimseyi yargılamadım..

sorun benım algımda değil ozaman siizn ifade probleminiz olsa gerek !!!!
      Ben insanları fikirlerinden dolayı değil yanlış bilgilerini empoze etmye calıştıkları için yargılıyorum...

Size göre,futbolla ilgili yorum yapmak için futbolcu,ekonomi ile ilgili yorum yapmak içinekonomist,siyasetle ilgili yorum yapmak için politikacımı olmamız gerekiyor? Bu konuda fikir yürütmek için hemşincede ,lazcada bilmek gerekmiyor heralde..

hanımefendi lütfen konuyu saptırmayınız. eğer bana cevap vsoru soracaksanız öncelikle sorduğum sorulara cevap veriniz bu şekilde polemik yaratmaya çalışmayınız.

Ama yinede cevap vereyim; Elbetteki bu poltkacı futbolcu olmak gerekmiyor sadece fikir sahibi olmak gerekiyor bilmek gerekiyor
      bende size biliyormusunuz diye soruyorum?
      lütfen ''BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAYIN''

Ayrıcanada kendinizle çelişkiye düştüğünüzü görüyorum,daha önceki ifadelerinizde "bu filmi tüm hemşinliere öneririmdiyorsunuz." şimdide "çok yanlış film,benhemşinliyim,ben hemşin sevdalısıyım diyen birinin izlememesi gerekenbir film " diyorsunuz..

hayır kendimle çelişkiye düşmüyorum ilk yorumumda dikkatli bakarsanız bir hemşinli olarak değil normal bir seyirci olarak bakış açım doğrultusundaki açıklamamı görürsünüz

Filmi düşlerinin peşlerinde koşanlara adayan Özcan Alperi bir kez daha kutluyor. "Bazıları ışığın,bazıları gölgenin peşine düşer " diyorum.

evet bu konuda size katılıyorum başkalarının gölgesinin peşine düşüp başkalarının çizdiği yollarda yürüyen insanlardan halkına insanlarına yayar sağlamasını beklemememiz mumkun değil.

kaynak
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

SONBAHAR

Filmi seyretmedim ama şu anda önümde duran Doğakaradeniz Dergisinin 11. Sayısında Uğur Biryol'un Özcan Alper ile yaptığı röportajı okudum. O röportajda Uğur Biryol bir sorusunda;
      "Sonbahar'ın çekildiği Hopa ve Çamlıhemşin coğrafyasında yaşayan Hemşinlilerin uzak da olsa birbirlerini tanımaları açısından bu film bir dönüm noktası oldu. Bu filmi Hopa'nın bir köyünde de çekebilirdiniz. Çinçiva Köyünü tercih etmenizde ne etkin oldu?"
      Bu soruya Özcan Alper verdiği cevapta;
      "Açıkçası Çamlıhemşinlileri tanıyınca şu anda unuttukları dil dışında çok fazla birbirimize benzediğimizi fark ettim. Gündelik yaşama karşı koyma ve hayatı süğrdürme ritüellerine kadar ..................
      .................. O yüzden geleneksel olarak mimarisini korumuş ve hikayedeki yalnızlık duygusunu daha iyi besleyebileceği için, dil dışında kültürel olarak çok da ayrı olmayan Çamlıhemşin Çinçiva Köyünü seçtim. Ve belki de böylece sizin de bir yazınızda bahsettiğiniz üzere coğrafi kavramın dışında ortak kurgusal olarak bir Hemşin'de oluşmuş olabilir"

Dergide filim üzerine bir eleştiri yapan Sevgili Nihat Ataman ise ayrıntılı eleştirisinin bir yerinde;
      "Diğer yandan, Hopa'ya özgü kültür öğeleri Çamlıhemşin'e mal olmuş dolaylı olarak. Filmde Yusuf ile annesi kendi aralarında, kimi çevrelerce Hemşince denilen, anadillerini konuşmaktadır. Bu durum Hopa'da yaşayan Hemşinlilere özgü bir durumdur. Rize'de yaşayan Hemşinliler böyle bir dil konuşmazlar. "Ben Çamlıhemşinliyim diyen bir mekanda bunun sunulması seyirciyi yanlış kararlara sürüklemektedir. Hopa'ya gidenler o vadiyi ve konakları bulamayacak; Çamlıhemşin'e gidenler ise farklı dilde konuşan bir tek yabancıya rastlayamayacaktır. ................
      ....................... Sonuç olarak, yöreyi bilen bir Karadenizli olarak mekan seçimlerinin yanlış çıkarımlara yol açabileceğinin bilinmesini ve bu konuda daha özenli davranılmasını beklerdim."

Yukarıda filmin yapımcısı ile yapılan söyleşiyi ve yöremizden bir kardeşimizin eleştirisinden önemli satırları aktardım. Bazı cümlelere de özellikle dikkat çekebilmek için renklendirdim ki benim yorumum da bu bölümler üzerine olacaktır.

En sonda söylediğimi en başta söyleyeyim.
      Bu filmden Hemşince denilen dili çıkardığınızda geriye, eski Türk filmlerindeki "Veremli esas oğlanın köylü kızına aşkı ölümle biten hikayeleri" dışında bir şey kalmaz. Bu sebeple seyretmediğim filmin sanatsal ve sinama teknikleri açısından yorumunu yapmayacağım. Ancak hepimizin okuduğu hikayesi ve kurgulaması üzerine söz edebilirim.
      Kendisiyle yapılan söyleşide Uğur Biryol'un sorduğu soruyu da eleştirmeyeceğim. Çünkü Uğur Biryol bildiğimiz Uğur Biryol. Hakkındaki düşüncelerimi de daha önce defalarca dile getirdim. Ancak yukarıda yapılan söyleşide kendisine sorulan soruya Çamlıhemşinlileri (Genelde tüm Rize Hemşinlilerini) kastederek "Unuttukları dil dışında" cümlesini kullanan Özcan Alper aslında filmin yapılış amacını da açıkça itiraf ediyor. O amaç iki Hemşin arasında ORTAK KURGUSAL bir alan oluşturmaktır. Bu siteyi ya da Hemşin üzerine tartışmaları takip eden herkes bilmekte ki Hemşinlilere farklı bir aidiyet yamama çalışmaları uzun süredir devam etmektedir. Bu anlamda onlarca kitaplar yazılmış, internette siteler kurulmuştur. Tüm gayretlerine rağmen Hopa ve Rize Hemşinlilerinin aynı kökenden geldiğini ispatlamayanlar bunun önündeki en büyük engelin DİL olduğunu görmüşlerdir. Bu sebeple de her iki Hemşinli grup arasında akrabalık ilişkileri kurma çabasına girişmişlerdir. Bu sebeple bölgeyi köy köy gezen Ayşenur Kolivar'ın kocası Ender Abatoğlu Rize'nin bir köyünde Hopa Hemşinlilerin dili ile konuşan bir GELİN bulunca "Mal bulmuş Mağribi gibi" bu olayın üzerine atlamış ve tezlerine delil bulduklarını söyleyebilmiştir. Ender Abatoğlu ve halefi olduğu şürekalarının uzun süre önce başlattığı çalışmaya elbette ki bu GELİN delil olamazdı. Ancak bu film ile bölgeyi bilmeyen insanların kafasına soru işaretleri çakılmak istenmiştir. Bu bir şekilde de başarılmıştır.
      Buna kendi ailemden bir örnek vermek istiyorum. Bu sene üniversiteye başlayan kızım okulda arkadaşları ile sohbet ederken "Nerelisin?" sorusuna "Rize Hemşinliyim!" dediğinde bölgeyi hiç bilmeyen bir arkadaşı şaka ile karışık "Yani Ermenisin!" şeklinde cevap vermiştir. İşte bölge insanımızın kafasına çakılmak istenen düşünce budur. Bu film de bu amaca hizmet etmektedir. Filme ilk ödülün Ermenistan'dan verilmesi de bunu doğrulamaktadır.
      Eğer Türkiye de buna ödül verdi diyorsanız o zaman Orhan Pamuk üzerinden bir değerlendirmeye gidin ve ona bu ülkeden kimlerin ödül verdiğini bir daha araştırın.
      Hepinizin bildiği gibi PKK ilk olayını Şırnak'ta yaptı. O günden buyana Şırnak bir çok eyleme şahit oldu. Terörün en büyük mağdurlarından biri de Şırnaklılar oldu. Çoğu atalarının yaşadığı yeri terketmek zorunda kaldı. Ancak gittikleri yerlerde de nüfus cüzdanlarına Şırnak yazması sebebi ile bir nevi dışlamaya tabi tutuldular. Kendilerine adeta Bölücü ve Hain gözü ile bakıldı.
      Gelecekte eğer Hemşin'in de bir Şırnak olmasını istemiyorsanız hepiniz uyanık olmak zorundasınız. Bu tür filmlere de aynı bakış açısı ile bakabilecek feraseti göstermek zorundasınız.

Not: Bir eleştirim daha var ama bunu şimdilik kaydı ile yapmayacak ve sorumluların kendisi ile görüşeceğim...

2.Not: Filme yaptığı eleştiri sebebi ile Nihat Ataman Kardeşime teşekkür ediyorum.

3.Not: Orhan Pamuk için yapılan YUMURTA yorumunu sanırınm herkes hatırlıyordur. Özcan Alper de MOMİ ile yattığı kuluçkadan SONBAHAR ile çıkan civcivdir.

Şakir Aksu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Filmi izledim içi boş ceviz gibi ,bir başı ver bir de sonu hiç beğenmedim,halbuki büyük umutlar la gitmiştim.

Kaldıkı filimde sürekli Hemşince denilen(benim kabul emediğim ) dilin sürekli konuşulması, bana acı verdi.

Gerçekten bu film de amaç farklı ,ama gerçek hemşinliler ne olduklarını nereden geldiklerini biliyorlar.

Özcan Alper beyfendi , Ç.HEmşin deki hemşerilerimiz için konuştukları dili unutmuş diyorlar,bence Özcan Alper umursamayarak gerek yok fuzülinin teki.

Ben hemşinliyim, Hemşince diye bir dil olduğuna kesinlikle ve keisnlik inanmıyorum..

Saygılarımla,
      w w w. m e l e s k u r53.com
      o kadar reklam afiş fragman efenduma söyleyim filmin müzikleri bide üstüne üstlük malum filmin bazı sahnelerinin yöremizde(rize-çamlıhemşin) çekilmiş olması nedeniyle ister istemez şahsımdada merak konusu uyandırdı.gidip bi izleyim bari dedim.neymiş ne değilmiş bi fikir sahibi oluruz.

filmin resmi web sayfasında yaklaşık 11'e yakın ödül aldığını gördüm.
      ya utanmasalar oskarda tüm dallardaki ödülleri alacak ve tarihin en iyi filmi olarak lanse edecekler.

şunca senelik sinema hobim var:D gösterime giren bütün filimleri kendi çapımda takip etmeye çalışıorum ve sonbahar filmidine izledim karli dağlar şahit olsun hiç bişe anlamadım. hiç bişe anlamamayı bırak hiç hiç bişe anlamadım:D bana kofti(içi boş) bi film gibi geldi.ali abiden değilse :D bilmiorum gidenlere nasıl bi izlenim nasıl bi düşünce uyandırdı ama benim görüşüm bu.

filmin Yönetmeni ı ÖZCAN ALPERle yapılan röportaja en güzel cevabı sevgili Nihat abimiz yeterince verdiğini düşünüyorum.fazla fazla herşeyi söylemiş.duygularımızı çok güzel tercume etmiş.saygılar .
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³