Trt 6 Yayında

Trt 6 Yayında

Türkiye'nin öncü yayın kuruluşu TRT, çok dilde yayıncılık hizmetine de öncülük ediyor.
      Çok dilli kanal TRT 6'nın, test yayını büyük ilgi görüyor.

Siyasetçiler yeni yayını "Geç de olsa çok önemli bir sosyal ihtiyaç bu şekilde giderilmiş olacak." şeklinde değerlendiriyor.

Milletvekilleri, vatandaşların ana dilini ekranda görebiliyor olmasının Türkiye'nin birlik ve beraberliğine büyük katkı sağlayacağı konusunda hemfikir.

AK Parti Batman Milletvekili Ahmet İnal, gecikmiş bir hizmet olmakla beraber çok isabetli bir hizmet olacağını düşündüğünü söyledi.

AK Parti Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda, "Bu Türkiye'de demokrasinin ne kadar geliştiğini Türkiye'nin asri medeniyetleri yakaladığını, Türkiye'nin dünyadaki demokratik normları ne kadar güzel yakaladığının bir işaretidir aslında. Bu sosyal bir ihtiyaçtır." dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu ise kanalın Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda atılmış önemli adımlardan bir tanesi olduğunu belirtti.

AK Parti Bitlis Milletvekili Cemal Taşar da "Türkiye bir mozaiktir, bu mozaiğin içinde bu dili konuşan vatandaşlarımızın, insanlarımızın da kendi kültürlerini yaşaması kadar güzel bir olay yoktur. Çok güzel olur diye düşünüyorum. Bu bir ayrılığın sebebi değil bir birleştirmenin sebebi olur diye düşünüyorum." diye konuştu.
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

TRT6, Perwer'i sürdüren türküyle açıldı

Dün test yayınına başlayan TRT'nin Kürtçe kanalı ‘TRT Şeş’te yayınlanan yasaklı türkü, “Mehemedo” gündeme damgasını vurdu.

Kürt sanatçı Rojin’in seslendirdiği türküyü, TRT’nin davetini geri çeviren Şivan Perwer’in 30 yıl önce seslendirdiği ve bu yüzden başlatılan tahkikattan sonra yurt dışına kaçmasına sebep olduğu ortaya çıktı.

Türkü ile ilgili çarpıcı bir ayrıntı daha var. Şivan Perwer’in yurt dışına kaçmasına vesile olan bu türküye 27 Şubat 2009'da vizyona girecek olan “Saddam’ın Askerleri” filmi için klip çekildi.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet sevgili site sakinleri bu konudaki yorumlarınızıbekliyorumne diyorsunuz trt şeş e
      gereklimiydi luzum varmıydı yoksa geç kalındıgını mı(!) düşünüyorsunuz.

AB uyum yasalarından biri olan çokdilde yayın hakkında ne düşünüyor site alim ve ahalisi ????

hakan
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;

ACABA...??

BEN SİZİNKADAR DEMOKRAT DEĞİLİM DEMEKKİ..

DTP MİLLETVEKİLİ SIRRI SAKIK IN MECLİSTEKİ DEVRANIŞINI GÖRDÜKTEN SONRA...

BU DEVLETİN RESMİ DİLİ VAR. RESMİ TELEVİZYONUNDA KİMSEYE AYRICALIK YAPILAMAZ. ÇÜNKİİİİ...

BAK SEVGİLİ KARDEŞİM YAKUP LAZCA DİYOR.. :D
      ÇERKEZ, ÇERKEZCE DİYECEK,
      ABAZA, ABAZACA (DİLLERİ VARMI BİLMİYOFUM)
      RUMLAR, RUMCA..,
      ERMENİLER, ERMENİCE..
      V.S. ...VS.
      HATTA KÜRTLERİN AYRI ÜÇ ŞİVESİ VARMIŞ.

ORTAK DİL RESMİ DİLDİR. X(

HAAA YASA ÇIKARIRSIN ÖZEL TELEVİZYONLARINI KURARLAR.
      YAYINLARINI YAPARLAR. DEVLET DENETLER.

TEMEL HUKUKTA İNSANLARA HAKLAR VERİLDİKÇE YENİ HAKLARI TALEP ETTİKLERİNİ YAZAR..

YARIN OKUL, HATTA PARLAMENTO DİYECEKLER.

DEMEDİ DEMEYİN :D
      YUKAKAPİLİ
      Yazar: maksut Tarih: 27.12.2008 Saat: 17:45

BEN SİZİNKADAR DEMOKRAT DEĞİLİM DEMEKKİ..

DTP MİLLETVEKİLİ SIRRI SAKIK IN MECLİSTEKİ DEVRANIŞINI GÖRDÜKTEN SONRA...

BU DEVLETİN RESMİ DİLİ VAR. RESMİ TELEVİZYONUNDA KİMSEYE AYRICALIK YAPILAMAZ. ÇÜNKİİİİ...

BAK SEVGİLİ KARDEŞİM YAKUP LAZCA DİYOR.. :D
      ÇERKEZ, ÇERKEZCE DİYECEK,
      ABAZA, ABAZACA (DİLLERİ VARMI BİLMİYOFUM)
      RUMLAR, RUMCA..,
      ERMENİLER, ERMENİCE..
      V.S. ...VS.
      HATTA KÜRTLERİN AYRI ÜÇ ŞİVESİ VARMIŞ.

ORTAK DİL RESMİ DİLDİR. X(

HAAA YASA ÇIKARIRSIN ÖZEL TELEVİZYONLARINI KURARLAR.
      YAYINLARINI YAPARLAR. DEVLET DENETLER.

TEMEL HUKUKTA İNSANLARA HAKLAR VERİLDİKÇE YENİ HAKLARI TALEP ETTİKLERİNİ YAZAR..

YARIN OKUL, HATTA PARLAMENTO DİYECEKLER.

DEMEDİ DEMEYİN :D

Aynı durum bundan bir kaç yıl önce kürtçe dili kursları açılabilsin diye önümüze dayatılıyordu. Bu duruma bayağı bir karşı gelmiştik. Daha sonra yasayla Kürtçe dili kurslarının açılabilmesine olanak tanındı.Doğal olarak doğu illerinde ve büyük şehirlerde kürtçe kursları açıldı.İlerleyen zamanlarda ne mi oldu, kürtlerin en yoğun olduğu yerlerde bile bu kurslara ilginin azlığından,birer birer kapanmaya başladı.Bu şekilde dağdaki terörün elindeki bir kozda etkisiz hale getirlmiş oldu. Dağdaki terörü direk askeri hareketlerle yokedemeyeceğimizi yavaş yavaş anlıyoruz,ordaki halkın dağdaki terörden ne kadar az etkilenmesini istiyorsak Anayasamızın temel değerlerine aykırı olmayacak bir takım haklarına,isteklerine cevap vermekte fayda var.Kürtçe dili kurslarındaki örnek gibi yasaklar devamlı cazibelidir,bir takım kötü güçlerin eline koz olarak geçer,buna müsade etmemekte fayda var....

ANLAMADIM

HOCA NE DİYORSUN BU KONUDA ? ANLAMADIM..?

BEN DİYORUM Kİ...

BENİM DEVLETİMİN DİLİ TÜRKÇEDİR.
      TELEVİZYONUNUN ADI TÜRKİYE RADYO TELEVİZYONUDUR.
      GÜNLÜK YAŞAMLARINDA BAŞKA DİLLERİ KONUŞANLAR VARDIR.
      EĞER DİLLERİNDE ŞARKI, DİZİ, HABER İSTİYORLARSA BUNU KENDİ İMKANLARI İLE YAPACAKLAR. DEVLETİN İMKANLARIYLA DEĞİL.

KENDİLERİ KURARLARSA BİLİYORUZ Kİ KİMSE DİNLEMEYECEK KAPANACAK. DEVLETİN OLUNCA BİR KİŞİ BİLE AÇSA KAPATAMAZSIN.
      KIYAMET KOPAR.
      YUKAKAPİLİ

CVP: ANLAMADIM

Yazı gayet açık ama neresini anlayamadığını bu sefer ben anlayamadım Maksut abicim.Elbetteki devletin resmi dili Türkçe'dir ve Allahın izniylede sonsuza kadar böylede devam edecektir.Kendi imkanlarıyla kurup ne idi belirsiz yayında bulunmalarına müsade etmektense devletin resmi televizyonunda kontrollü olarak ufak bir kanal yayınında çok fazla sorun olacağını zannetmiyorum.Tabi bu benim kişisel düşüncem seninde kişisel düşüncene saygılıyım Maksut abicim ;)
      Her şeyden önce bu günleri de gördük ya şükür.. Kürtler yoktur, Kürtçe bir dil de yokturdan, Devlet Televizyonunda Kürtçe yayın yapan kanala geldik. Bence bundan sonraki tartışmalar ayrıntı..

Ben de düşünce olarak devletin tüm dinler ve etnik kimlikler karşısında nötr olmasından yanayım.. Önemli olan anlamsız yasakların ve baskıların kalkması.. Kendi imkanlarıyla kurup ne iduği belirsiz yayınlar yapmaması ve devletin kontrölü sözüne gelince; Bugüne kadar devlet hep bunu yaptı zaten Can Hoca.. Yok sayarak kontrol etmeye çalıştı, baskı kurarak kontrol etmeye çalıştı.. Bu da daha "kabuledilebilir" bir kontrolden başka bir şey mi? Bence niye hep olumsuz düşünüyoruz ki, bunlar bizim vatandaşlarımız.. Suç işlerlerse de devletin gerekli organları mevcut değil mi? Daha bugün TV'de, kahraman polisimiz nasıl copluyordu gösteri yapan işçilerimizi ve öğrencilerimizi..

Neyse, konuya dönelim.. Ben Kürtçe Kanalı yine de olumlu bir adım olarak görüyorum. Umarım o olgunluğa gelir de, bu işi devletin eliyle değil, bu işi yapmak isteyenlere özgürce bırakırız. devlette olması gereken "yerde" durur..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Tek bayrak tek devlet tek dil ile yönetilen bir ülkede bence ayrı bil dilde yayın yapan sadece bir topluma hitap eden bir kanalın devlet tarafından açımasınıda tuhaf buldum ozaman her etnik topluluga aynı müsamayı göstermek durumundasınız buda bence birliktelik için olumsuz bir tutum çünkü ülke sınrları içinde bulunan her topumun bireyi ülkenin kimlik kartını taşıyorsa o ükenin asal dilinede itiraz edemez
      bu tamamıyle benim fikrim
      BARİ BİRDE KÜRT DİL KURUMU KURULSA BARI

BU ÜLKEDE YEDİ ETNİK KÖKEN VAR VE HEPSİ AYNI HAKLARA SAHİP
      O ZAMAN HEPSİNE AYRI KANAL AÇILSIN
      DAĞDAKİ AŞŞAĞILIK TERORİST BU TİP PAYELERİ KENDİ BAŞARISI
      DİYE DEĞERLENDİRİYORDUR ONA SİNİRLENİYORUM
      ŞU KÜRTLERİN YÜZÜNDEN YAVAŞ YAVAŞ EVRENSELLİĞİMİ
      KAYBEDİYORUM YAKINDA İRKÇİ OLUP ÇIKACAĞIM GALIBA
      Sevgili Emrullah Abi..

Ben de yazımda Devletin tüm etnik kimlikler ve dinler karşısında nötr olması gerektiğini belirtmiştim... Ama böyle mi oluyor. Laik bir devlette devasa Diyanet Kurumu olabiliyor, hemde bir dinin bir mezhebini temsil eden.. Eee bu oluyorsa bu da oluyor.. Sorunları vaktinde çözmezsen, sorunu büyütürsen bu tür çözüm yollarını ararsın.. Devletimiz bu aşamada bunun yararlı olacağını düşünmüş.. Umarım olur. Umarım iç barışı en kısa sürede sağlarız da, günübirlik çözümler değil, gerçek çözümler üretiriz.

Selamlar..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Mustafa Kardeşimin bir yorumuna katılıyorum. Eğer bu ülkede Kürtçe bir TV açılacaksa bunu kendileri açacaklar. Aksi takdirde sosyal devlet 1 tane Pomak yaşasa bile ona da özel bir kanal açmak zorundadır.
      Üstelik açılacak kanalın Kürtçenin hangi lehçesi ile yayın yapacağına kim karar verecek? Mesela Zazalar kenddilerini Kürt olarak bile kabul etmezler. Malatya ile Haymana, Diyarbakır ile Polatlı Kürtleri bile bir çok kelimede anlaşamazlar.
      Devlet seçeceği Kürtçe Lehçesi ile bölgemiz coğrafyasına dağılmış tüm Kürtlere ortak bir dil mi kazandırmak istiyor?
      Sınırları dışında yaşayan Türker ile anlaşmanın yolunu kesmek için dilinin içine edenler şimdi Kürtlere ortak bir dil yaratacaklar.

Şakir Akısu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      yarin da güneydoğuda kürdistan kurulursa hiç şaşırmam.istinaf mahkemeleri adi altında sitede bir yazı asmıştım.türkiyede istinaf mahkemesi yok tu ve bunun inşattı diyarbakırda başlamıştı.ve tbmm de masaya yatırılmıştı ab liğinin talimatıyla.istinaf mahkemeleri ne dir arkadaşlar?bir devlen bölünürse onun mahkemesi yapılır sanırım öyledir.evet bu devlet bölünüyormu abilerim kardeşlerim.eğer barajlarımız derelerimiz toprağımız bankalarımız haberleşme kurumlarımız satılıyorsa yabancılara.biz de yarın yabancı olursak hiç şaşırmam.yarında diyarbakır kürdistanın başkenti olursa da hiç şaşırmayın beyler.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Dilimizi kabul ettiler. Yakında topraklarımı

06 Ocak 2009 - İHA
      29 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi DTP'nin tek Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Osman Baydemir için bugün Bağlar Belediyesi Kapalı spor salonunda bir toplantı düzenlendi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda Baydemir, partililere yaptığı ve yapacağı icraatlar hakkında bilgi verdi. Baydemir için düzenlenen toplantıya DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Gülten Kışanak'ın yanı sıra partililer katıldı. Toplantı öncesi PKK'lılar tarafından seslendirilen yasak parçalar çalınırken, Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarının tempo tutması gözlerden kaçmadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir toplantıda, DTP'nin tek adayı olarak tanıtıldığı toplantıda "Dilimizi kabul ettiler. Yakında topraklarımızı da kabul edecekler. Bu halk özgür olmadan iktidar değiliz" dedi.

Baydemir, "AKP batıya fabrika, yol ve okul yapıyor. Ama bize gelince Karakol ve Jandarma gönderiyor. Başbakan dilimizi kültürümüzü yok etmeye çalışıyor. Ama biz hiçbir zaman dilimizden ve inancımızdan vazgeçmeyeceğiz. Dilimizi kabul ettiler. Yakında topraklarımızı da kabul edecekler. Bu halk özgür olmadan iktidar değiliz. Biz kefenin yarısını yırttık yarısı kaldı. AKP'nin GAP eylem planı Kundır (Kabak) çıktı. Kene ve Kuş gribi için güzel ilaçlama yapacağız. Çünkü, pis kenelerin kalemize girmesine izin vermeyeceğiz. Biz halkımız için ateşten gömlek giydik ve hiçbir zaman halkıma yanlış yapmayacağım" şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Filistin'de insanlık dramı yaşandığını belirterek, "Onurlu mücadelenin acıları da büyük olur. Saldırıdan iki gün önce İsrail Başbakanı Türkiye'ye geliyor ve Başbakanla tam 5 saat konuşuyorlar. Ardından İsrail vahşi bir şekilde Filistin'e saldırdı. Başbakan 5 saat boyunca İsrail Başbakanı ile ne konuştu. Görüşme Gazze saldırısının bilgilendirilmesi miydi? Başbakan görüşmenin detaylarını halka açıklamak zorunda" şeklinde konuştu. Yerel seçimlerde ya sev ya terk et diyenleri bölgeden çıkartacaklarını ileri süren Demirtaş, "Bize bu ülkeden gidin diyenlere 29 Martta cevaplarını vereceğiz. AKP Kürt halkının iradesini almaya çalışıyor. Diyarbakır güzel bir memlekettir. Tıpkı güzel geline benzer. Güzel olduğu için herkes almak istiyor. Güzeli bir çok kişi ister ama o güzeli bizim halkımız alacak. 29 Mart sabahı AKP
      buralarda sokağa bile çıkamaz. Hatta bir daha buralardan aday bile gösteremezler" şeklinde konuştu.

TRT 6 (şeş) TV'nin AKP'nin bir oyunu olduğunu öne süren Demirtaş, "AKP bu bölgede uyguladığı vahşeti unutturmak için TRT6'yı devreye soktu. Ama bin maskede taksanız kirli yüzünüzü örtemezsiniz. Halkımıza uyguladığınız zulmü TRT 6 yayınlasın hepimiz bu kanalı izleriz. ROJ TV'den sonra Kürtlerin ikinci kanalı olur. Ama bunları yayınlamazsanız TRT 6 sadece AKP'nin il binalarında izlenir. TRT 6 AKP'ye hayırlı uğurlu olsun" dedi.
      Hayat;
      Yanlızlık;
      Sen;
      ve ben;