Sabit Yeni Yılınız Kutlu Olsun

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

TÜM RİZE VİLAYETİNİN YENİ YILI KUTLU OLSUN SAĞLIK VEDE MUTLULUK DOLU GÜNLER GEÇIRMESİ DİLEĞİMLE..
      Resimler
      • 013rw4.jpg

29.75 kB, 600×450, 834 defa görüntülendi
      • karlitorosdaglari_a_48.gif

55.03 kB, 310×488, 463 defa görüntülendi
      • 015kw0.jpg

29.6 kB, 600×450, 766 defa görüntülendi
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..
      Bir yanda havai fişekler patlıyorsa; öbür yanda insanlarin başına
      bombalar yağıyorsa; eşkiya dünyaya hükümran oluyorsa; eğer insanlık buysa; ben yokum.
      İnsanların mutlu olduğu, soluk gibi, herşeyin paylaşıldığı; insan evlatlarının hükümran olduğu,
      bir dünyada yaşamak dilek ve temennisiyle;
      nice yıllara.

YENİ YIL

YENİ YILI KUTLAYACAK OLAN ARKADAŞLAR İLK ÖNCE EKTEKİ RESİMLERE BİR GÖZ ATIN
      EĞER YİNEDE BEN KUTLAYACAĞIM DİYORSANIZ VE KUTLUYORSANIZ
      BİR KERE DAHA DÜŞÜNÜN DERİM
      ÇÜNKÜ FİLİSTİNDE SUÇSUZ İNSANLAR ÖLÜRKEN BİZE YENİ YILI KUTLAMAK YAKIŞIRMI
      BİZİM İNANCIMIZDA BUNUN YERİ VARMI
      HRİSTİYANLAR BİZİ ÖRNEK ALACAKLARINA BİZ ONLARI ÖRNEK ALIYORUZ

BAŞKA SÖZE HACET VARMI
      Resimler
      • foto2872[1].jpg

24.27 kB, 0×0, 342 defa görüntülendi
      • Yeni Bit Eþlem Resmi (2).jpg

87.83 kB, 0×0, 3,351 defa görüntülendi
      • filistin[1].jpg

28.24 kB, 0×0, 295 defa görüntülendi
      YENİ YILDA SİZLERE,

SAĞLIKLI,GÜZEL GÜNLER,HOŞGÖRÜLÜ YAKLAŞIMLAR,CESUR GİRİŞİMLER,HEYECANLI KARŞILAŞMALAR,İÇTENLİKLİ DOSTLAR,SICACIK SOHBETLER,

GÜLEN GÖZLER,IŞIKLI YÜZLER,EĞLENCELİ GEZİLER,BOL ŞANSLAR,KEYİFLİ İŞLER,GERÇEKLEŞEN DÜŞLER,KUTLANACAK BAŞARILAR DİLİYORUM.

HERKESE SEVGİLER.

Bizden Gelecek Yıllara Mutluluk

Yazar: coşkun Tarih: 31.12.2008 Saat: 13:09

Yeni yıla girerken;sevgi ve barış diliyorum,
      Savaşların,acıların ve felaketlerin,geçip giden koca bir yıl gibi ,
      geride kalması umuduyla ..Yeni Yılınız Kutlu Olsun..

Nice Yeni Yıllarda Gözleriniz Hep Gülsün...
      İyiki Varsınız
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

2013 " No-l Baba "

Nasreddin Hoca Noel Baba'ya Karşı

Henüz anne olmadan önce, çocuk sahibi olan arkadaşlarımla sohbet ederken, ileride çocuğum olursa onu mümkün olduğunca tüketim öznesi olmaktan korumaya çalışacağımı anlatırdım.

Çocuklarına çok fazla ve eğitici olmaktan ziyade eğlendirici oyuncak alan ebeveynleri eleştirirdim. Bu yüzden de, sık, sık " hele bir anne ol da gör " lafını duyan bir bekar bayandım.

Şimdi anneyim ve bu lafı edenlerin ne demek istediklerini çok iyi anlamaya başladım. Gerçi ben yalnız çıktığımda halen daha inatla ve ısrarla, sadece eğitici oyuncaklar seçmeye çalışıyorum. Kız bebeğime de, resmen pembeyi ve bebek oyuncakları yasak ettim diyebilirim. Çevremize de hediye olarak getirecekleri oyuncak standartları konusunda yoğun uyarılar yapmaktayım. Kızıma pembesi çok fazla ve kadınsı bebekler yerine, farklı renklerde hayvan figürleri almaya çalışıyorum. Resimli kitaplar, rakam ve harflere dair objeler bir de. Aslında işe yarıyor gibi. Şimdi 2 yaşındaki kızımla birlikte bir oyuncak dükkanına girmek durumunda kaldığımızda, genel olarak tanıdığı hayvan karakterlere koşturuyor. Oyuncak bebeklerin olduğu tarafa bakmıyor bile.

Bu bana göre olumlu gidişat, Noel Baba nedeniyle bozuldu. Tabii ki, bir iki haftadır gazetelerle birlikte verilen süpermarket eklerinde gösterilmeye başlanan yılbaşı kutlama figürü resimleri sayesinde. Kıpkırmızı Noel Babanın göze çarpmaması mümkün mü ? Şimdi Yasemin, " No-l baba " diye dolaşıp duruyor evde. Tabii ki, annesinin artık satın almak zorunda kaldığı müzikli ve sallanan kızağında oturmakta olan hediye müjdecisi Noel Babasıyla birlikte.

Noel Baba ile Katolik kültür arasındaki derin ilişkinin, Noel Babanın bir "St. " olması dışında nerelere uzandığı konusunda pek bir bilgim olmadığını itiraf etmeliyim. Hem de, Anadolu topraklarında, Antalya Kale ( Demre ) ' deki bir kilisede. Ancak bu Noel Baba'nın, katı kurallar mezhebi olduğu söylenen Katolikliğe çok büyük bir sempati kazandırdığına eminim. Özellikle çocuklar nezdinde.

St. Nicholas' ( Santa Claus ) ın MS 245 yılında, Fethiye yakınlarında, Patara kentinde doğduğu ve Demre piskoposluğu yaptığı söyleniyor. Ölümünden sonra da, Demre' de gömülen St. Nicholas' ın, kaçırılanlardan arda kalan bir kısım kemikleri, halen Antalya müzesinde sergilenmektedir.

Böyle olunca da, özellikle çocuklara yakın görünecek bir ak sakallı düşünüyorum İslam âleminde ama ne yalan söyleyeyim, bu kadar sempatik birini bilmiyorum. Yani, kendini çocuklara adamış görünün bir baba...

Noel Baba' ya alternatif bir sevimli ihtiyar, yine Anadolu topraklarından çıkıyor benim dağarcığımda. O da, hepinizin malumu olduğu üzere, sevgili Nasreddin Hoca.

Nasreddin Hoca' yı bilmeyen yoktur herhalde. 1208 – 1284 yılları arasında yaşamış, Akşehir' de doğmuş ve orada toprağa verilmiş nüktedan bir büyüğümüz. Sivrihisar' da ise, medrese öğrenimi görmüştür. Göle maya çalar, eşeğine ters biner. Oysa bütün bu tuhaf hareketlerine, mantıklı ve felsefik açıklamaları vardır. Bu nedenle de, Noel Baba' ya fark atar. Hem eğlendirici, hem düşündürücü, hem de öğreticidir. Çocuklara hediye dağıtmaz belki ama, her yaştan insana ve hemen hemen her duruma verilecek bir nasihatı vardır torbasında.

Bizde Nasreddin Hoca şenlikleri, her yıl 5 – 10 Temmuz tarihleri arasında, Akşehir' de kutlanmaktadır. Her yıl, Akşehir Gölü' ne maya çalınmaktadır. Ancak, bence Nasreddin Hoca, bundan daha fazla bir şey olmalıdır. Bana kalırsa, o da Noel Baba benzeri bir şekilde pazarlanmalıdır.

Bir eşeği, bir müziği, bir kıyafeti olmalıdır. Resimleri her yerde yayınlanmalı, peluş oyuncakları yapılmalıdır ( Opet peluşları yapılmadı mı sanki ?! ) . Bir dini bayramla özleştirilmelidir. Şeker Bayramı olabilir mesela. Ve Nasreddin Hoca da, şeker dağıtabilir pekala. Hem sanki Santa Claus da gerçekten kızağıyla uçarken, evlerin bacalarından girerek hediye mi dağıtmaktadır?

İşte ne bileyim, gerisini reklâmcılarla pazarlamacılar düşünsün. Düşünsünler de, her sene şeker bayramı yaklaştığında, biz ebeveynler de çocuklara verdiğimiz şekerleri, Nasreddin Hoca'nın bıraktığını söyleyelim. Üstelik çorap olmasa da, kese falan koyabiliriz elbise dolaplarına.

Benimkisi sadece bir fikir… Hani biz de uhrevi bir muziplik yaşatalım çocuklarımıza diye.

blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=17450
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Mesaj 4 defa düzenlendi, son düzenleyen “Kuku” ().