Lazlar'da Tv İstiyor.( Şimdi Ne Olacak?)

Lazlar'da Tv İstiyor.( Şimdi Ne Olacak?)

Evet değerli hemşehrilerim şimdi ne olacak.?İşte haber dört bir yana yayıldı.

Lazlar da TV istiyor

TRT’nin yeni kanalı TRT 6’nın uydu üzerinden 24 saat Kürtçe yayına başlamasının ardından, anadillerinde yayın yapılmasını talep eden bir diğer etnik grup da Lazlar oldu. TRT Genel Müdürlüğü’ne iletilmek üzere başlatılan imza kampanyasında, anadilde yayının anayasal bir hak olduğu vurgulandı. İnternet üzerinden, faksla, telefonla ya da mektupla TRT Genel Müdürlüğü’ne “anadilde yayın” taleplerinin iletilmesini sağlamak amacıyla lazcayayinistiyorum.azlaguyi.com adresinde başlatılan kampanyada, Lazcanın Anadolu’da binlerce yıldır konuşulduğuna dikkat çekildi. “Eğer ortada her yurttaşın eşit olarak faydalanabileceği bir hak varsa, anadili Lazca olan yurttaşlar da bu haktan faydalanmalıdırlar” denilen kampanyada, “Anadiline sahip çıkan herkes, yasalardan doğan bu hakkını kullanmak üzere devlet kurumu olan TRT’ye talepte bulunmalıdır” ifadesi kullanıldı.

TRT’ye eleştiri
      Kampanya çerçevesinde hazırlanan internet sitesinde, Lazların yalnızca Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Pazar, Ardeşen, Arhavi ve Hopa’da yaşamadıkları, Marmara Bölgesi’nde ve büyük kentlerde de çok sayıda Laz’ın yaşadığı vurgulanarak, bu vatandaşların anadillerinde yayın yapılmasını talep ettikleri kaydedildi. TRT’nin, Lazcayı haftada yarım saat yayın yaptığı diller arasına da almadığı anımsatılan sitede, buna Lazca ile Rumcanın aynı dil ailesinden geldiğini gerekçe göstermesi iddiaları da eleştirildi.

Geçen hafta Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu da, TRT’nin Çerkezce yayın yapması yönündeki taleplerini Gül’e iletmişti.

korsanhaber.com/haber/35985/La…V_istiyor?ref=f5haber.com

korsanhaber.com/haber/35985/La…V_istiyor?ref=f5haber.com
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."
      ŞİMDİ ARKADAŞLAR BU NEDEK OLUYOR BİLİYORMUSUNUZ BİLEMEM BU ŞUDEMEK OLUYOR TÜRKİYENİN YAVAŞ YAVAŞ BÖLÜNMESİ DEMEK NASİL RUSYANIN BÖLÜNÜŞÜ
      NASİL AMERİKANIN BÖLÜNÜŞÜ ŞUANKI DURUM BUNU GÖSTERİYOR ZATEN BUNU İSTEYEN DEVLETLER VAR HİÇ KIMSE KIMSEYI KANDIRMASIN AVRUPA BİRLIĞINE ALINMAYIŞIMIZIN SEBEBİ BU DEĞİLMİ BÜTÜN TÜRKİYE OLARAK DEĞİL PARÇALANMIŞ OLARAK BUNU BİLE DİLE GETIREMIYORUM OKADAR BİR HAİNCE BİR PLAN İŞTE KÜRTLER BEN KÜRTÇE YAYIN DEDİKLERİDEOLDU
      BU TÜRKİYEDE BİR ONLARMI VAR HERKES YAYIN İSTERSE BUNUN SONU NE OLUR BUNUDA SIZ DÜŞÜNN
      BUNLARIN HEPSİ VARYA SİYASI OLAYLAR BİRİLERİ OY ALABİLME PAHASINA HERŞEYLERİNİ VERİR KARDEŞİM.....
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..