Hemşin'de Yapılacak Olan Hes, Rize İdare Mahkemesince İptal Edildi

Son resimlerden biri var ki uzun zamandır söylemek istediğimi bölgeyi bilmeyenlere anlatmak için çok iyi açıdan çakilmiş bir fotoğraftır.

Resim üzerinde KOPUK ve 1. DERECEDE HEYELAN BÖLGESİ olduğu için ancak VİYADÜK ile yol yapılabilir diyen ve Başar Cumbur'un 2 ay kadar önce açtığı ama önceki Belediyenin 8 senedir açmadığı MAHALLE YOLU'nu işaretledim.

Bu yolu 8 sene açmadılar ve millet tüm ihtiyaçlarını sırtında tam 8 sene taşıdı. Sonunda bu resimleri asan Ali Yaşar Bayraktar'ın gayreti ile işaretlediğim yerin arka tarafından bir başka yol açıldı. (Sen o yolu açamazsın demiştim. Kendisi de açtırırım demişti. Sonunda onun dediği oldu ve yeni yol açıldı)

İşte bu 8 senedir açıl(a)mayan Mahalle Yoluna Kuş uçuşu 250-300 Metre mesafede Ruhsat Verilen TAŞ OCAĞI...
      2 Metre yolu HEYELAN BÖLGESİ DİYE AÇMAYAN ama aynı yerde yasaya aykırı olmasına rağmen GALERİ AÇILMASINA ve DİNAMİT ATILMASINA göz yumanların geride bıraktığı eserleri.
      Ben baktıkça Hemşin adına utanıyorum. Acaba bu görüntünün sahipleri bu görüntüden utanıyorlar mı?

Şakir Aksu
      Resimler
      • DSC00105.jpg

89.35 kB, 0×0, 2,027 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yazar: saksu Tarih: 27.02.2009 Saat: 15:43

Son resimlerden biri var ki uzun zamandır söylemek istediğimi bölgeyi bilmeyenlere anlatmak için çok iyi açıdan çakilmiş bir fotoğraftır.

Resim üzerinde KOPUK ve 1. DERECEDE HEYELAN BÖLGESİ olduğu için ancak VİYADÜK ile yol yapılabilir diyen ve Başar Cumbur'un 2 ay kadar önce açtığı ama önceki Belediyenin 8 senedir açmadığı MAHALLE YOLU'nu işaretledim.

Bu yolu 8 sene açmadılar ve millet tüm ihtiyaçlarını sırtında tam 8 sene taşıdı. Sonunda bu resimleri asan Ali Yaşar Bayraktar'ın gayreti ile işaretlediğim yerin arka tarafından bir başka yol açıldı. (Sen o yolu açamazsın demiştim. Kendisi de açtırırım demişti. Sonunda onun dediği oldu ve yeni yol açıldı)

İşte bu 8 senedir açıl(a)mayan Mahalle Yoluna Kuş uçuşu 250-300 Metre mesafede Ruhsat Verilen TAŞ OCAĞI...
      2 Metre yolu HEYELAN BÖLGESİ DİYE AÇMAYAN ama aynı yerde yasaya aykırı olmasına rağmen GALERİ AÇILMASINA ve DİNAMİT ATILMASINA göz yumanların geride bıraktığı eserleri.
      Ben baktıkça Hemşin adına utanıyorum. Acaba bu görüntünün sahipleri bu görüntüden utanıyorlar mı?

Şakir Aksu

GEL 16 DA ANLAŞALIM :D :D
      YUKAKAPİLİ
      1988 yılında bu yolun açılmasıyla ilgili birtakım yerlere yazılar yazmıştım dönemin Belediye Başkanı bana buranın açılamıyacağını yazmıştı oysa jeo. Yük.Müh. Temel SARI ise yolun açılmasıysa gelebilecek malzemelerın aşağıya tamamen geldikten sonra yeniden bir yer bilimcisi tarafından inceleme neticesinde yolun açılmasına karar verilebileceğini belirtilmişti .
      Resimler
      • DSC00105.jpg

140.6 kB, 0×0, 1,690 defa görüntülendi
      Dönemin Belediye Başkanı bu yazıyı bana göndermişti ne yazıkki tam 21 yıl sonra yol açıldı bu yolu açtırmıyan ve açmıyanları vijdanlarıyla başbaşa birakıyorum Allaha havale ediyorum,olan alttaki biz arazı sahiplerine oldu bütün meyvelik ve çaylık olan taban arazilerimiz örtüldü yok oldu yukarıdan gelen sel sularının getirdığı taşli toprak molozların altında kaldı ve çaylıklarımızın yerınde Kızılağaçlar bitti ve orman oldu Kadastro tesbit çalışmasındada bu çaylık olan arazilerimize Devlet el koydu yukarıdaki Mahalle sakinleride yıllarca yolsuz kaldı acaba bundan kimler hoşnut kaldı sormak lazım.
      Resimler
      • tara0003.jpg

330.14 kB, 0×0, 1,639 defa görüntülendi
      Bu yol açılmasına açıldı ama aceleye getirildiği için yolun altında kalan arazilerin sahibi mağdur edilecek açıldı.
      Yol açarken çıkan hafriyatı milletin tarlasına dökmeden taşıyamayanların yaptıkları yollar ile hem vatandaş mağdur ediliyor hem doğa katlediliyor. Cağalver'e yapılan yolu görmeyenler gidip görsünler bi. Yüzlerce yıllık Patika Yollar, Oturacaklar, Puğarları yok eden zihniyet yaşadıkça doğada tarih de yok olmaya devam edecektir.

Şakir Aksu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

DÜZELTME

Yazar: saksu Tarih: 01.03.2009 Saat: 11:29

Bu yol açılmasına açıldı ama aceleye getirildiği için yolun altında kalan arazilerin sahibi mağdur edilecek açıldı.
      Yol açarken çıkan hafriyatı milletin tarlasına dökmeden taşıyamayanların yaptıkları yollar ile hem vatandaş mağdur ediliyor hem doğa katlediliyor. Cağalver'e yapılan yolu görmeyenler gidip görsünler bi. Yüzlerce yıllık Patika Yollar, Oturacaklar, Puğarları yok eden zihniyet yaşadıkça doğada tarih de yok olmaya devam edecektir.

Şakir Aksu

YOL AÇILIRKEN ORDAYDIM ..
      AÇILAN KISIM DA SANILDIĞI GİBİ HARFİYAT YOKTU VE ODA MALZEME OLARAK YOLUN DİĞER KISIMLARINA SERİLDİ.

YANİ SON AÇILIŞTA KİMSENİN BİR ZARARI OLMAMIŞTIR.

ALİYAŞARIN SERZENİŞİ YOLUN İLK AÇILDIĞINDA VE HEYELANDAN SONRAKİ SU BASKINLARI İLE HEYELAN TOPRAĞININ SÜRÜKLENEREK TARLALARIN KAPANMASI İLE İLGİLİ OLDUĞUNU SANMAKTAYIM.

BİRDE CAĞALVERE YOL YAPILIRKEN BUNUN PROJESİZ VE DENETİMSİZ YAPILDIĞINI BAR BAR BAĞIRAN BİZLERE MUHALEFET EDENLERE İTHAFTIR SAKSUNUN YAZISI. 8o
      YUKAKAPİLİ
      Maksut Kardeş;

Bişlmediğin konularda çok konuşuyorsun. Yol son defa açılırken çıkarılan malzemeler sebebi ile yaşananları Serkan'a sor o sana anlatsın. Yol açılırken malzeme yolun altına serilmeyecek kararına rağmen malzemenin bir kısmı taşınmış ama bier kısmı yine yolun altına atılmıştır. Bundan şikayetçi olanlar da vardır.

Cağalver Yolu ile ilgili olarak sitede yazdıklarım arşivde duruyor. O yolu kime rağmen kimlerin yaptırdığı, ne kadarının projede olduğu, ne kadarının proje haricinde yapıldığını, projesiz bölümünün yapılırken müdahale edecek makamlarda otururken bunu görmezlikten geldiği ve açıkça yasaya aykırı olan bu işe müdahale etmediğini de biliyoruz.

Şakir Aksu