Hemşin'de Eski Dualar

Hemşin'de Eski Dualar

ANNEMDEN DUALAR

Annemle sohbet ederken konu köyde eskiden edilen dualara geldi. O da hatırladıklarını söylemeye başladı. O söyledi ben kaydettim.
      İşte o dualardan bir bölüm. Uamrım ki sizlerin anneleri, ebeleri, dedeleri de ebnzer duaları biliyordur. Sizle r de ayzarsanız bu bölümü zenginleştirebiliriz.

İlk ay çıktığında söylenen bir söz varmış. Aynen şöyle;

Ay gördüm Allah
      Eşhedu billah
      Ne Güzel Aydu
      Elhamdulillah

Bunun dışında annem 15 yaşında iken (1947 yılında) babasının halası Papagerli Ayşe kocakariden duyduğu 2 tane de nazar duasini söyledi. İnanmazsınız ama bunları söylerken önce besmele çekti:D:D:D

"Elden midu, dilden midu, gözden midu, nazarden midu, yelden midu, selden midu, onlar yansun ateşe, sen selamet alasen..."

"Camenun ardinde bir kocakari taş atti, tunci tutti, oni taşleyen kocakari çaylerde kalsun, sen yolungule git."

Anamden bir dua daha...

"Yarabbim zar eyleme,
      Kalbumi dar eyleme
      Engir Bungir (münkür nekir) gelince ,
      Dilimi lal eyleme

Bunu da dayısının karısı Tecinaden Çolak Osman'ın kardeşi Zinnet Yengesinden duymuş (1944 yılında)

Yatana yatır bizi
      Nurlara batır bizi
      Can tenden ayrılınca
      Cennete götür bizi"

Hatırladıkça ne güzel şeyler söylüyor. Anama kurban...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      benim rahmetli anacığım her gece yatakta bir saat bana namaz süresi ve dua öğretirdi uykum gelse bile uyutmazdı ders bitinceye kadar kendisi okur bana tekrar ettirirdi bütün namaz sürelerini ve duaları o zaman
      öğrendim mesela o yaşlardan kalan alışkanlıkla her gece mutlaka okuduğum türkçe dualardan bir tanesi
      yattım sağıma
      döndüm solums
      sığındım suphane sultanıma
      melekler şahit olsun
      dinime imanıma
      benden selamlar olsun
      gidecek vatanıma
      bin bir üstün bir allah
      yüzbin üstün bir allah
      şeytanı karşıma getirme
      şeytan karşıma gelirse
      taş eyle yarabbim
      günahlarımdan temizle yarabbim

yattım yallah kalkarım inşallah
      eğer kalkamaz isem
      lailaha illellah
      muhammedu resulullah
      Emrullah Amca,

Babaannemin küçükken bana öğrettiği duanın çok az farkılıklarla senin yazdığın duaya benzediğini farkettim.

Demek Tepan'da bu dua meşhurmuş.

Acaba köyden köye dualarda farklılıklar var mı?
      Fosforun zeka gelişimine katkısını sahil şeridine bakarak görebiliyoruz... Türkiye balık yesin!

(...)

Günü gelir çarh düzüne çevrilir,
      Günü gelir hesabınız görülür.
      Günü gelir sualiniz sorulur :
      Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

N.Hikmet

Concierto de Aranjuez
      Bismillahi milit olsun dört bir yanım kilit olsun... gerisini ne yazık ki hatırlayamıyorum. Anneannem yaylacıyken azıcık zorlansa açılacak olan kapılarımızdan biri girer diye korktuğum için öğretmişti :D ne alacaklarsa işte sebiluk :P
      Konu başlığını görünce aklıma geldi. Malum karadenizde özellikle bizim memlekette mezarlar evlere çok yakındır. Kardeşimde bende bu durumdan en çok şikayetçi olanlardandık. Mezarlık görünce çok korkardık hele hele de içlerinden eğertiler, dikenler fışkırmış hallerinden.

Annem, Anneannem hep parmağınızla işaret etmeyin parmağınız çürür düşer der korkutur birde Üç Kulhuvallah Bir Elham okumamızı öğütlerdi. Ben bu durumdan okadar etkilendim ki mezarlığı görüp duaları okumam ve oradan uzaklaşmam bir kaç saniye sürerdi ;) (dua etmesem rahmetli kabirde rahat yatamaz acı şeker diye düşünür korkumada engel olamazdım )bu yüzden Üç Kulhuvallah Bir Elhamı benden hızlı okuyan birinin olmadığına inanırım hep :D :D :D
      Varlığından emin olduğumuz “daha iyi” lerinin peşine düşmeden, biz “her neysek” o kadarını istiyoruz !
      BİR DUA DA BEN YAZAYIM

Bu duayı kırk sene önce canim ANNAM öğretmişti ALLAH üzün ömur versin ALLAH başimizdan eksik etmesin

Akşam yatınca okunan dua

Yattım soluma
      Dondum sağıma
      Siğindim sultanıma
      Sultan melekler
      Şahit olsun
      Dinime imanıma
      Bin bir üstün bir ALLAH
      Yüz bin üstün bir ALLAH
      ALLAH büyük pir eyle
      Kalbımızde nur eyle
      Düşman kapımıza gelince
      Ağzı bağlı
      Dili bağlı
      Lal eyle

AMİN
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      Ah gidi Abbas. O başlığı da aradım ama bulamadım. Ben DUALARIMIZ VE BEDDUALARIMIZ diye bir başlık açmıştım. Neler gelmişti oraya.

Şameli Ebeden hatırladığım bir bedduayi yazeyim bureye...

TİK GİDUP ARKURİ GELESEN :D:D:D:D
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      " Ay gördum Ellah, eşhedu billah.. ayi gördum, nuri gördum ; Helil İbrahim'un bereketini gördum.." ( ay duası )

su verenler için : " Günun, umrun suler kada uzun olsun.. başe çikesen .."

" Allayi razi olsun kezum - uşağum, yaşuma gelesen.. işun ras gitsun.." ( bayram duası )

kızgınlık anında : " do/ka sa'a yongin vurmesun..."

yemek duasi . " artsun eksilmesun, taşsun dökülmesun.. sufremuzden Helil ibrahim'un bereketi eksuk olmesun.."

Şişmanli.den
      " akıl ve gönül ; insan ...