Levent Kırca

Levent Kırca

Levent Kırca, 1948’de Samsun'da doğdu. İlk kez sahneye çıkışı 1964 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Maltepe Komedi Tiyatrosu, Orhan Erçin Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda görev aldı.

Daha sonra televizyona geçiş yapan Kırca, birçok dizinin yapımcılığını üstlendi, aynı zamanda bu dizilerde rol aldı. Bunlar; “Sağlık Olsun”, “Ne Olur Ne Olmaz”, “Nasreddin Hoca Oyun Treni”, “Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?”, “Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?” idi.

1978 yılında sinemaya “Altınşehir” adlı filmle el attı. 1979’da “N’olacak Şimdi?” adlı filmde oynadı. Bunun ardından “Mavi Muammer” (1985), “Ölürsün Gülmekten” (2000), “Son Osmanlı Yandım Ali” (2001), “Şeytan Bunun Neresinde” (2002) ve “Kendini Bırak Gitsin” (2004) geldi. Yine 2004’te “Ağa Kızı adlı dizide oynadı. Bu filmlerde rol almasının yanısıra “Son” filminin senaryosunu yazdı, aynı zamanda “Son” ve “Şeytan Bunun Neresinde” filmlerinin yönetmenliğini üstlendi. 2006 yapımı “Reyting Kasabası” filmini de yönetti.

Bir yandan sinemayla uğraşan Kırca, diğer yandan “Hodri Meydan Topluluğu” adlı tiyatro grubunu kurdu. Bu toplulukla “Sefiller”, “Üç Baba Hasan”, “Kadıncıklar”, “Güzel ve Çirkin” gibi oyunlar sergiledi. Eski eşi Oya Başar da bu oyunların kadrosunda bulunuyordu.

Levent Kırca’yı Türk halkının zihnine kazıyan en önemli yapım, 17 yıl boyunca ekrana gelen “Olacak O Kadar” dizisi oldu. Dizideki “Küçük Hüsamettin”, “Cevat Kelle”, “Bestami” gibi tiplemeler yıllarca akıllardan silinmedi aynı zamanda dizi, birçok genç yeteneği tiyatroya kazandırdı. 2002 yılının sonunda ise “Levent Kırca Tv” adlı bir kanal kurdu ancak kanal, 3 ay sonra yayından kaldırıldı. Birkaç gün boyunca RTÜK’ü protesto etmek için açlık grevi yaptı.

Oya Başar’la 2 kez evlenen ancak 2 kez boşanan Kırca’nın bu evlilikten Umut ve Ayşe adında 2 çocuğu bulunuyor. Eserlerinde toplumsal mesajları mizaha bulayarak veriyor. Kırca, 1998 yılından beri Devlet Sanatçısı ünvanına sahip.
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      İşte bu yuzden surekli kayebedeniz biz. Yaş ortalaması 43 olan kişiler bileboyle soylerse ne olur bu memleketın halı?

Sırf siz seviyorsunuz diye medyatik biri diye inş kazanır demek ne demektir nasıl bir zihniyettir ?

Kimse haketmediği yere gelmesin ozellıklede bıyle bir konuma kesinlikle!!
      Herkes kendi işini yapsın bu işleride ehillerine bıraksın.
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

sevgili hakan kardeş ne demek bu.kim ehlli.dagdakı çobanı getirip başımıza vekil yaparlarken sen mi burda yorum yaptın sorarım sana?bir cami imami belediye başkanlığına aday oluyorda.neden bir tiyatrocuymuş neden olmasın?artisten vekil oldu kimin sesi çıktı.bu yazından dolayı seni kınıyorum arkadaş.
      Arkadaşlar Levent Kırca'yı sanırım hiç b iriniz anlamadınız. Onun belediye başkanlığı gibi bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Çünkü vatandaşlar ile sohbetlerinde ne yapacağı hakkında hiç bir şey söylemiyor. Ancak o sanatçı kişiliği ile sisteme müthiş bir eleştiri getiriyor. Espri yaparken hemen hepimizin eleştirdiği şeyleri yüksek sesle söylüyor. Topluma farklı bir eleştiri yöntemi gösteriyor. Bence bu işi de hakkı ile yapıyor.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Olacak o kadarı eskiden izlemeyenimiz yoktur galiba.Orda bir bölümü vardı.Bütün o dönemin siyasetçilerinin hakkında espiriler yapar ve bu işi yaparkende hepsine bir laf sokardı.Yani sokaktan bir vatandaşın sözlerini ,günlük konuşmalarımızı bizden biriymiş gibi dile getirirdi.Bunu yaparkende Süleyman Demirel ,Mesut Yılmaz ,Bülent Ecevit ,Necmettin Erbakan demeden, ayırt etmeden işini icra ederdiı.Bunu herkez biliyor.

Günümüzde bu yalancı hacı hocalardan çok böyle sanatçılara ihtiyaç vardır diye düşünüyorum.Seçilmesi benim gözümde çok önemli değildir.Bir örnektir.Bügün başkenti yöneten beyefendiyi bütün ankara halkı nasıl biri olduğu bildiği halde gene oy veriyor .Halkın götürüyor ama çaışıyor zihniyetini yıkıcak böyle insanların tüm türkiyede aday olmasını çok isterim.Şimdi olmasada ilerde bir zaman insanımız bu tip insanların değerini anlayacaktır.Sanatçı önemlidir bir toplumda.Topluma yön veren öğe olması gerekir

Levent Kırcanın ben sanatçıyım,bende varım ,toplumu ben yönlendirim demesi güzel bir davranıştır.Umarım pes etmez.Başarılar diliyorum
      Sevgili Abbas abim yanlış anlaşılmak istemem; fakat bende bir üsküdarlı olarak az çoksemt hakkında ve okulunu okudugum siyaset hakkında da bilgim var!

Tabiki herkes işine bakmalı derkenbu hekesin içine hacısını hocasınıda aldım fakat; icraatlerile ilgili açıklamaları okurken hangisinin o yeri hakketiğini hangisinin verdi sözleri yerine geirebileceğini de kestirmek önemli. Bu sözlerim doğrultusunda Kırca yı eleştirdim ben..
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

CVP: levent kırca

Yazar: pogar63 Tarih: 14.02.2009 Saat: 13:21

sevgili nejla bacı en son bir şey daha eklemek istiyorum levent kırca için. şu anda üsküdar belediye başkan adayı. umarım kazanırda.başarılar diliyorum levent kırcaya yaşamı boyunca.

ankaradan takvıye lazım üskudarı alması için yada bay uçan baloncu dosyacı üsküdarda çamurlu sokak arayacak bulamayacak swonra başlıyacak DOSYACI GELDİ HANM DOSYACIIIII dıye bağırarak uskudar sokaklarında seyyarlık yapacak tabıkı yasak olduğu için beledıye zabıtaları zabıtlık görevlerını yapacak TEZGAHINA yani dosyalara el koyacak ..SONRA GÖKTEN ÜÇ ELMA DÜŞECEK BİRİ DOSYACILIĞINI TAKDIR ETTIĞIMIZ BAY KILIÇDAROĞLUNA İKİNCİSİ OYUNCULUĞUNU TAKDİR ETTİĞİMİZ SAYIN LEVEN KIRCAYA DİĞERİ DE MUHALEFETÇİLİĞİNİ TAKDIR ETTİĞİMİZ BAY BAYKALA .. ARMUTLAR SAHIBINI BULDIĞUNA GÖRE BELEDIYE BAŞKANLIĞIDA SAYIN KARAYA KALDI GENE .....:D
      doğmamış yetimin hakkına tecavuz etmek çalmaktansa.dosyacı diyee bağırmaya razıyım beyler.daha beşikteki çocuğun hakkını bile çaldılar.gelelim dosya meselesine?1.sevgili uğur dundarın programında bir tanesi vekilin belgeler önüne gelince başladı köyünden hikaye anlatmaya.ve en sonunda yorgunluğu bahane ederek göevinden istifa etti.gelelim balon meselesine?adamın biri balon patlatacaktı.ne oldu.ötekine söz hakkı bile vermedi başladı çirkefleşmeğe.ama kendi balonu söndü.milleti kazıkladığı alaşıldı şimdi diyor gidin alın paralarınızı?kimden alacaksın.ankarada gaz dan çocuklar zehirlendi vay neymiş çiplakmişler.böyle kıvıran insanlar ve insana insan gibi bakmayan insanlar seni beni dinlermi beyler.kendinize gelin artık daha halkın o güzel duyularıyla oynamayın.millet kazıklandığı yeter.neymiş chp sinde yolsuzluk varmış?ne yolsuzluğu kardeşim.chp ne zaman iktidara geldi de bunları yaptı.yolsuzluk yapanlar tek tek çıkıyor.görünen köy klavuz istemez sanırım.ama bu cennet vatan parsel parsel satılıtor.bu cennet vatana kötü kalkan eller bir gün gelir kırılır beyler.
      keşke bırazda İZMİRİN nasıl satıldığını izmirlinin değil ama tüm türkiyenın ödediği vergılerın izmirde nasıl buğar edıldığını tek bır çivinin çakılmadığını hızmetın yapılmadığını anlatın ama nerde gözünüzü akp bürümüş başka bı şey görmuyosunuz . bı arkadaşımız şöle yazmış ankaralıyı kazıklayan beledıye başkanı ve onlara oy veren salaklar demek ıstemış ıyıde barış kardeş akp ye ankarada oy veren salakta izmirde chp ye oy veren çokmu zeki yada sen ankarada yaşamadan kulaktan dolma ankaralıyı salak yerınemı koyuyosun yada sen çok zekısnde bu izmirle ılgılı fıkırlerınıde yazda bız cahıller aydınlanalım varsa yoksa akpnın yamukları anlat barış kardeş izmirden de anlat bakalım neler oluyormuş güzel izmirde senın gıbı zeekı samsunda unıverste okuyan ankarayı yaklından takıp eden bırısı olarak bıde izmir konusunda bılgılendır bakalım bızı ...

tercıhınızı yaşadaığınız il ve ilçede yapın

Yazar: pogar63 Tarih: 15.02.2009 Saat: 17:20

doğmamış yetimin hakkına tecavuz etmek çalmaktansa.dosyacı diyee bağırmaya razıyım beyler.daha beşikteki çocuğun hakkını bile çaldılar.gelelim dosya meselesine?1.sevgili uğur dundarın programında bir tanesi vekilin belgeler önüne gelince başladı köyünden hikaye anlatmaya.ve en sonunda yorgunluğu bahane ederek göevinden istifa etti.gelelim balon meselesine?adamın biri balon patlatacaktı.ne oldu.ötekine söz hakkı bile vermedi başladı çirkefleşmeğe.ama kendi balonu söndü.milleti kazıkladığı alaşıldı şimdi diyor gidin alın paralarınızı?kimden alacaksın.ankarada gaz dan çocuklar zehirlendi vay neymiş çiplakmişler.böyle kıvıran insanlar ve insana insan gibi bakmayan insanlar seni beni dinlermi beyler.kendinize gelin artık daha halkın o güzel duyularıyla oynamayın.millet kazıklandığı yeter.neymiş chp sinde yolsuzluk varmış?ne yolsuzluğu kardeşim.chp ne zaman iktidara geldi de bunları yaptı.yolsuzluk yapanlar tek tek çıkıyor.görünen köy klavuz istemez sanırım.ama bu cennet vatan parsel parsel satılıtor.bu cennet vatana kötü kalkan eller bir gün gelir kırılır beyler.

önümüzedkı seçimler yerel seçimlerdr TERCIHINIZI bulunduğunuz ilde ve ilçede yaparsanız vatandaşı kışkırtmamış olursunuz üskudardan SİZENE hizmet mı alıyorsunuz beklentınuız mı var menfaat mı söz konusu !!! güya demokratık ınsanlarsınız ankaradan üsküdara müdahele edıyorsunuz hiç burayı bılmedemn yaşamadan nese uzatmayayım ...
      Yazar: pogar63 Tarih: 15.02.2009 Saat: 17:39

ben izmiri rahmetli başkan ihsan alyanak zamanından beri biliyorum ne olduğunu.tam moderen bir şehir olmuş.hele karşıyakasına bayıldım.ama izmirliler için gavur söcüğünü kullananlar ne olmuşda izmire gözünü bu kadar dikmiş pesss doğrusu.

lütfen bu modern şehrın 1960 lı yıllardan kalma beledıye otobuslerındende bahserdermısınız dışarda yağmur yağerken en az dışardakı kadar otobüsün içinde ıslanmkatan bahset arsenıklı sudan bahset bıtmeyen yıllardır metro hattından bahset ...ama samımı ol harbı ol yanlı yandaş olmadan
      he unutmadan bız ıstanbulda çok rahat konforlu otobüslere bınıyoruzz ve modernnn..
      ben izmirde içine yağmur yağan ötöbüs görmedim.acaba izmir belediyesine hiç devletten kaynak gitmiyormu?belediyesi bir sosyal demokrat diye.bunu bir düşünmek lazım?istanbul belediyesine akp li diye mi çok yardım gidiyor?sulara gelince.istanbul da da kaldım sularının çamur aktığını da biliyorum.ankaranın suyunu sorarsan.kızılırmağın fabrika atık suları radyasyonlu sularını ve boklu su aktığınıda biliyoruz?bunları yandaş olarak demiyorum ben gerçekleri söylüyorum.ankarada kızılırmağın suyunu getirene kadar bolu gerede den su gelecekti neden gelmedi de kızılırmak bağlandı ankaraya hem maliyeti çok daha ucuza çıkıyordu bunları iyi düşünmek gerekir diye düşünüyorum neden böyle yaptılar.
      Değerli bir tiyatrocu Levent Kırca aday olmuş birileride boş şeylerlerle cvp vermiş imamlar hocalar daha kimler aday oluyorda değerli bir sanatçı aday oluncamı abes kaçmış Abas abi cvp yazmaya bile gerek duyma zamanına yazık

Sanki bunlar neyin ne olduğunu bilmiyorlarmı bizim gördüklerimizi işlerine gelmeyenler görmezler göremezler gözleri kör olmuş kalpleri karamış sonumuzu Allah hayır etsin nereye kadar yola devam yolun sonunu görüldüğü zaman ancak rahat nefes alırız :)
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      Yazar: ebruli Tarih: 15.02.2009 Saat: 22:34

Değerli bir tiyatrocu Levent Kırca aday olmuş birileride boş şeylerlerle cvp vermiş imamlar hocalar daha kimler aday oluyorda değerli bir sanatçı aday oluncamı abes kaçmış Abas abi cvp yazmaya bile gerek duyma zamanına yazık

Sanki bunlar neyin ne olduğunu bilmiyorlarmı bizim gördüklerimizi işlerine gelmeyenler görmezler göremezler gözleri kör olmuş kalpleri karamış sonumuzu Allah hayır etsin nereye kadar yola devam yolun sonunu görüldüğü zaman ancak rahat nefes alırız :)

cvp yazmaya bıle gerek yoksa bu yazı da neyın nesı annamdık ıyımı ......he bırde unutmadan emeklı hacılar hocalar artık halk partısınden aday olmakta ıkı kelamda bu konyla ılgılı yazarmsınız yoksa akp ye belden aşağı vurmaya devemmı (bknz sultan ahmet camısı emeklı din görevlısı ).. wery sory ama son anda aklıma geldı birde şu ÇOK DEĞERLİ genel sekreter yardımcınız mehmet sevıgen hakkında ıkı kelamınızı okusak malum yolsuzluklara savaş açtınız daha çıt çıkmadı yoksa TARAF MI oldunuz nerde adalet duygunuz KEMAL beyden de ses seda çıkmadı yoksa beyfendının kılıcı sadece akpyemı çalışıyo !!!!!!!!!
      Mehmet Sevigen bugün yaptığı açıklamada; "Büyük bir şey yok ama küçük bir etik sorunu olabilir. Paramızı riske atmıştık" diyor.
      Bildiğiniz gibi Etik kelimesinin tam akrşılığiı Ahkaltır. Yani kendisinin yaptığının Küçük Çaplı bir Ahlaksızlık olduğunu söylüyor.
      Peki olay nedir?
      İstanblul'da bir arsa var. Arsanın imarı yapılmamış. İmarı yapılmadığı için de arsa para etmiyor. Üzerine de birşey yapılamıyor. Arsa sahibi imarı yapabilirse üzerine bir bina diekcek. Sevigen işte bu adamla bir anlaşma yapıyor. Anlaşmaya göre eğer arsanın imar işini halledebilirse sahibinden 1.2 Milyon dolar alacak.
      Beş kuruş koymadan 1,2 Milyon dolar kazanmak Küçük Bir Etik Sorunu olarak algılanıyorsa insanlık bitmiş demektir. Hepsinden önemlisi Milletin vekili olan biri kimliğini kullanarak iş takipçiliği yapıyorsa sistem iflas etmiş demektir.
      Konunun AKP yada CHP ileilgisi yoktur. Sıkıntı sistemdedir. Sistem hırsız, ahlaksız düşman yaratıyor. Bizler de seçimlerde takım tutar gibi davranıp kötünün kendimize yakın olduğunu hissettiğimizi seçiyoruz.
      Sistem böyle devam ettikçe bu tür olaylar da devam edecektir. Hepimize düşen görev sistemin eleştirisini yapmak, halk olarak sistemiden neseplenenlere karşı mücadele etmektir.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      sevgili şakır doğru dedin.bunu chp ile hiç bir ilgisi yoktur bu sevingenin yaptığı olay.partıya zarar verecekse gerekeni yapacaklar diye düşünüyorum.ama goruyorumki bazi arkadaşlar hala ülamaya başlamış ve belden aşağı kelimeler etmeye başlamışlar?ben derimki bu kaonularda belden aşağı inmeyelim isterseniz.adam gibi eleştiri yazalım.herkesin bir diyecek lafi olur sonra diiye düşünüyorum ben??