Hemşin Ve Başyayla

NACİ ABİ'YE CEVAP;

naci abi öncelikle yazın için teşekkür ederim.kısa ve öz bir geçmişlen size cevap vermek istiyorum.

1)Çayelinde zuapa bu köy biz hemşin zuadan inme olduğu için ismini zuapa olarak almıştır.
      2)pazarda hacput köyü var.bu köy komple zua kantarlı arasındaki bir çok evin göç vermesiyle olşmuştur.
      3)pazarda eski ismi stor köyü olan hamidiyenin başında tek HEMŞİN KÖYÜ vardır, oraya bütün lazlar HEMŞİN KÖYÜ olarak hitap ederler,onlarda zuadan inmedir.
      4)pazara inmeden lango denilen köyün aşağısı ilen pazar arasında gene zuadan inme insanlar bir köy oluşturmuşlardır.bunların büyük bir kısmıda bü gün istambul,bebek arnavut köyünde oturmaktalar.

ayrıca çanavadan sıçanoğulları denilen aileden büyük bir kısımda mermanata göçme yapmıştır.

şimdi bunlar araştırdığım kadarı ilen ve yaptığım analizler sonucu HEMŞİNİMİZİN KURULUŞUNDAN İTİBAREN İNSANLARIN GEÇİMİ TOPRAĞA BAĞLI OLDUĞU İÇİN VE BİZDEKİ TOPRAKLARDA İNSANLARIMIZA YETMEDİĞİ İÇİN ÇEVRE KASABALARA VE ÇEVRE KÖYLERE GÖÇ ETMİŞLER.

arkasındanda sanırım25-30 yıldan beride büyük şehirlere göçler başlamış ve bu göçler sonucunda insanlar bulunduğu ülkelerde bulunduğu şehirlerde veya kasabalarda belli bir düzey yakalamak isterken HEMŞİN SEVDALARINI HEP BASTIRIP,GÜNLÜK BAZDA GEÇİMLE UĞRAŞMIŞLAR.BAZILARIDA BİZDEĞERLİ HEMŞİNLİLERİN HİÇ İSTEMEDİĞİ ASALET VE KİMLİKLERİNİ UNUTUP BU GÜNLERDE KIYMETLİ OLANKİMLİKSİZLİK SIFATLARI İLE YOĞRULMUŞ(NERDE AKŞAM ORDA SABAH VE YA NERDE KARNIM DOYUYORSA ORASI BENİM VATANIM DİYE ALDATMALARLA BANA GÖRE HEP KAYBETMENİN NEGATİFLİĞİNDE EZİLMİŞ KALMIŞLARDIR.

İŞTE BU KİMSİZLİK VE ASALETLERİNİ UNUTMUŞ HEMŞİNDEN GÖÇ EDEN HALKIN BÜYÜK BİR KISMI NE ECDATLARINI NE MEZARLIKLARINI NEDE SAĞ OLAN BÜYÜKLERİNİ TANIMA ZİYARET ETME VE ARAŞTIRMA VASIFLARINDA UZAK DURMUŞLARDIR VE AYNI KİMLİKSİZLİK HEMŞİN GİBİ BİR CENNETTEN UZAK DURMANIN VE O CENNETTEN KOPMANIN VERDİĞİ HUZURSUZLUKTA BİR TÜRLÜ ÖZE İNMEYE ANAYI BULMAYA TARİH İLE YÜZLEŞMEYE DÖNEMEMİŞTİR.

"VE ŞİMDİ;
      HEMŞİNİ YÖNETENLER DELET OLSUN VE YA YENEL YÖNETİM OLSUN HEMŞİNE (DÜNYANIN CENNETİNE)İNSANI BAĞLIYACAK İNSANLARIN VATANINA GELMESİNİ SAĞLIYACAK KAYBOLMAYA YÜZ TUTMEŞ KİMLİKLERİ TEKRAR HEMŞİNLİ OLMASINI OLAYLIYACAK YAPILANDIRMALAR,PROJELER, OKULLLAR,YURTLAR VE BUNA BENZER ANA HATLARIYLA İNSANLARI HEMŞİNE ÇEKECEK UĞRAŞLAR VERİLMESSE BU KAYBETMENİN SON NOKTASI OLACAKTIR.BİZE BİLAKİS KIŞIN İNSANLARIN ORADA OLMASINI SAĞLIYACAK EKMEK VE AŞ GEREKİYOR.İŞTE EKMEK VE AŞ OLMADIĞI İÇİN İNSANLAR BU KADAR GÖÇ YAPTILAR.HEMŞİN GİBİ CENNETLERDEN ÇIKIP GÜNEŞ GİRMEYEN BODRUMLARDA ÇÜRÜDÜLER.İŞTE BU BEYİN VE VUDUT ÇÜRÜMESİNİ BİTİRİPÖZÜMÜZE ASLIMIZA DÖNMELİYİZ,BUNDADA KAMUNUN VE YEREL YÖNETİMİN BÜYÜK ETKİSİ VARDIR.BURADA BİR VATANDAŞ OLARAK HERKESİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM.

SAYGILARIMLA

İSMAİL ATAMAN
      Resimler
      • Mýrac069.jpg

143.03 kB, 0×0, 2,518 defa görüntülendi
      SN,ATAMAN,
      BU DOGUSTAN CIKARCI,ASLINI SATAN (KI ÖYLE YETISTIRILMISLER), IRKCI VE FASIST YARATIK INSAN KÖPÜKLERI ARASINDA HANGI GERCEKLERI ARAMAK ISTERSEN GERIYE KALIRSIN.
      BÜYÜK ANNEMIN DEDIGI GIBI "HERSEYI GÖRMEGE LÜZÜM YOK,BURUN DELIKLERINDE YETER"
      COK PIS KOKUYOR SU ANDA ANLATMAGA CALISTIGINIZ HEMSIN.
      SELAMLARIMLA.

KİMLER GELDİ...KİMLER GEÇTİ...BENİ HEMŞİNİMDEN!

DEĞERLİ HEMŞİNLİLER,BU AKŞAM SİZLERE ÇOCUKLUĞUMUZDA İZ BIRAKANHEPSİ OLMASADA BİR KAÇ ŞAHSİYETİ KISA OLARAK GEÇMEK İSTİYORUM.

1]AKYAMAÇ KÖYÜNDEN MOLLA DEDE (TARAKÇININ MOLLA) VARDI.GENELDE HEMŞİNDE KOBALIN KAHVENİN ÖNÜNDE OTURURDU.ECEVİTÇİYDİ RAHMETLİ ELİNDE HEP BİR MİLLİYET GAZETESİ OLURUDU.BİZİM KÖYDEN NAHİYEDEN EVE ÇIKARKEN HAYRAT DEDİĞİMİZ DİNLENME YERİNDE ESKİ DEDELERİMİZDEN İDRİS DEDEMİZİN DİKDİĞİ ARMUTA YASLANIR VE GAZETESİNİ OKURUDU.BİZİ HEP GÜLERYÜZLE KARŞILARDI

2]MİLLİ OĞLU ŞÜKRÜ DAYIM;NAHİYEDE BAKKALDI TANIMAYAN İNSAN AZDIR,EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ ÇOK ŞEN VE ŞAKACI OLUŞUYDU.HER SÖZÜN BİTİMİNDE MUHAKKAK ESPİRİ İLE KARIŞIK BİR CÜMLE ORTAYA ATAR,O TOPLUMDA BULUNAN İNSANLARIN GÜLMESİNİ SAĞLARDI,KİMSELERİ KIRMADAN DÖKMEDEN...ELİ ÇOK AÇIK,ÇOK MİSAFİR PERVER,ÇOK HEMŞİNCİ CAN BİR İNSANDI.BU GÜN BİZİM BU TOPLUMDA ONUN YERİNİ DOLDURACAK BİR İNSAN KALMADI.

3]KALDAVAR ABDURRAHMAN AMCA;SİZE BU RAHMETLİYİ DEFALARCA YAZDIM.HİÇ BİR ZAMANDA ACABA ÇOK MU ABARTTIK DİYE BİR KUŞKUYA KAPILMADIM.O PARASI OLUPTA MEDENİYETTEN NASİPLENMİYEN KİŞİLERİN KARŞISINDA UTANACAĞI PARASI OLMAYIPTA MERT,DİRİ,İRİ İNSANLIKTAN NASİPLENMİŞ FAKİR DOSTLARIN KARŞISINDA BİR ÜSKÜRT DAĞI EDASINDA DURAN BABA BİR İNSANDI.BU GÜN BİR ÇAY,BİR KAHVENİN HESABINI YAPIP VEDE İKRAM EDİP SENİ YAYINTIYA VEREN EDEPSİZLERİN O YILLAR ÖNCE TEK GÖZLÜ ESKİ EVİNDE ODUN ATEŞİNDE ÇAY,KAHVE,KAKAO VE BÜTÜN MEYVE ÇEŞİTLERİ İLEN UZAK YAKIN TÜM KÖYLÜ İNSANLARA İKRAMLARINI İR GİZLİ SIFAT OLARAK YAPAN BİZE MİSAFİRLİĞİ İNSANLIĞI,EDEBİ,TERBİYEYİ O ZAMANLAR 80 YILLIK ÖMÜRÜNÜN VERDİĞİ ONUR İLEN SUNAN TAHT KURAN BİR HEMŞİNLİYDİ.ADAM GİBİ..İKİ PARALIK İNSANLARIN ÇALIM SATMASI GİBİ DEĞİL DÜSTÜRLÜ KİŞİLERİN OTURDUĞU GİBİ KONUŞTUĞU GİBİ,HEMŞİNLİ GİBİ...O ZAMAN ÇOK UFAK ÇOCUKTUM BÜTÜN BUNLARI ÇOK ÖZLÜYORUM ÇÜNKÜ BUNLARIN HİÇBİRİSİNİ DOLDURACAK NE BİR İNSAN NEDE BİR ORTAM GÖREMEDİM.OKYANUSUN DİĞER TARAFLARIDA DAHİL OLMAK ÜZERE ...

4]MEDET DEDEM;KATIRCI MEDET DERLERDİ.HANİ BU GÜN DİYORLARYA ONUN HANI BUNUN KERVANI VAR ONUN ARABASI VAR,BUNU PARASI VAR O BUNLARI KAPLAMIŞTI DOĞRUSU ONUN ATLARI KATIRLARI VARDI,ÇOCUKTUM AMA TAAAAAAAAAAAA ERZURUMDAN,İSPİRDEN HUNUT DENİLEN AT PAZATLARININ OLDUĞU YERDEN BAŞ HEMŞİN DAĞLARINI AŞIP VE YA HODOCUR DAĞLARIN AŞIP,HACİVANAK CABUK BOĞAZI ,PAŞAKONUNN DÜZDEN BAŞ YAYLAYA ORADANDA ORTA KÖYE KADEL VE YAYIK ÜRÜNLERİNİ KONUDUĞU BU AHŞAP OTANTİK ÜRÜNLERİ SATIP,VE YA DUT,PEKMEZ GETİRİP EN AZ SATTIĞI KADARDA DAĞITIP KELİMENİN TAM ANLAMI İLEN EKMEĞİNİ TAŞTAN ÇIKARAN ADAM...EKMEK VE AŞ KELİMELERİNİ DAĞLARA YAZAN ADAM,SOFRASI İLEN,ÇAYI İLEN,ONURLU DURUŞ VE KOMŞU HAKKI İLEN BİZLERİN BAŞ TACI...

hepsi ALLAH'ın rahmeti ile yatsın..hepsini ve hepimizi ALLAH cennetine koysun yarında bayram büyüklerimizi yazacağım.analarımızı ve atalarımızı,baş taçlarımızı, özümüzü evet yarında buna değineceğim...
      şimdilik kalın sağlıcakla..

saygılarımla

ismail ataman
      Resimler
      • Mýrac078.jpg

161.07 kB, 0×0, 2,425 defa görüntülendi
      • Mýrac045.jpg

12.77 kB, 0×0, 457 defa görüntülendi
      EKLE,
      KATIRCI MEDET AGABEY HUBIYARLI,IDI ( HANI SIMDI SEFALI FALAN OLMUS,ARSIVOS,UN ASAGISINDA) VE ABLASI -GÜLSÜN TEYZEM- KOMSUMUZA EVLI OLUP ÜC KIZI VARDIR (BIRI -SABRIYE BACIM-BU ARADA ARAMIZDAN AYRILDI).
      KOMSUMUZDA DAHA ÖNCE "HUBYARLI ANNEMIZ" VARDI,YANI HEPPIMIZIN BÜYÜK ANNESI.....SARI SACLI MAVI GÖZLÜ COK BILEN SEVDIGIM BIR INSAN,MEDET,IN HALASI OLURDU VE ABLASI GÜLSÜN TEYZEM TEKRAR HALASINA GELINDI.
      BIR LAFI HALA AKLIMDADIR;OGLUM BILDIGINI KENDIN YAP,ONDAN SONRA BASKALARI BILSIN.
      SELAMLARIMLA

NOT;SEVGILI KARDES DÜNYANIN BIRCOK YERLERINI GEZMISSIN,BRAVO SANA.AMA GÖZLERI ACIK OLARAK DOLASANLARI IHMAL ETMEMENI TAVSIYE EDERIM.

KİMLER GELDİ .... KİMLER GEÇTİ 2 (BÜYÜK ANNNELERİMİZ)

TOPAL HALA: MEDET DEDEMİN YANİ MEDET ATAMAN IN EŞİDİR.O YAŞAYAN BİR EFSANEDİR.ANALIK ŞAHSİYETİ TATLI VE GÜZEL SÖZLERİYLEN MİLLLİYETÇİ DAVRANIŞLARI VE İNSANLARIN HOŞUNA GİDEN KELİME VE CÜMRELERİNİ ARKA ARKAYA BİR KAÇ KEZ SÖYLEYEREK İNSANLARIN HOŞNUT OLMASINI SAĞLAR.YÜZÜNDE HİÇ EKSİK OLMAYAN TEBESSÜM AĞIZINDAN HİÇ EKSİK OLAMAYANM ALLAH KELİMESİYLE SEVGİ DOLUDUR.KÜÇÜKLEN KÜÇÜK BÜYÜKLEN BÜYÜK ŞEYLER PAYLAŞIR. ANALIK VE ATALIK ÖZELLİĞİNDE DOLAYI HEP TATLIDIR.YOK MU BİZLERİN VE BAŞKALARININ HATALARI?VARDIR MUHAKKAK AMA O KAPATIR.ÇÜKÜK BİR ARTIMIZ OLSA O NU BÜYÜTÜRDE BÜYÜTÜR.VE ONU YANİ BU SEVGİLERİ BAŞYAYLA NIN DAĞLARINA SIĞDIRAMAZ.BÖYLE BİR TOPAL HALA HEPİMİZİN ANASI ATASIDIR.BİZ DE ONLArın ÖZÜ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

GÜLSÜN HALAM:BENİM HALAM BU.BABAMIN KIZ KARDEŞİ.EVLİLİNİ EV İÇİNDE YAPTIĞI İÇİN EN AZ ANAM KADAR BİZE ANALIK YAPMIŞTIR.KARAKTERİ VE ASALETİ OSMANLI TERBİYESİYLEN BİZE ONURLU OLARAK DİK DURMAYI ŞEREFLİ YAŞAMAYI ÖĞRETMİŞTİR.AŞARI MİSAFİR PERVERLİĞİ ÇOCUKLUMUZDA O KADAR YERİNİ ALMIŞTI Kİ HİÇ BİR ŞEY BULAMASA BİR ÇAY ŞEKERİNİ BİZİMLE PAYLAŞIRDI.BİR MELEK GİBİ BİZİ KUCAKLAR ŞEFKATLİ ELLERİYLEN BİZE YEMEKLER HAZIRLARDI.HERŞEYİ BİLDİĞİ HALDE HİÇ BİR ŞEY BİLMİYORMUŞ GİBİ HAREKET EDER TOPLUMUN NABZİNI HEP ARTI YÖNDE DEĞERLENDİRİRDİ.EN AZ EV HALKI KADAR MİSAFİRLERE ÖZEN GÖSTERİR ANALIK DUYGULARINI TATLI HİKAYELERLE HEP BİZİMLE PAYLAŞIRDI.

NECİBE HALAM:MUSTAFA DEDEMİN EŞİDİR.SEVGİ VE ŞEFKATİN BİRLEŞTİĞİ NOKTADIR O.BİZE GÖSTERDİĞİ ÖZVERİ ŞEFKAKT VE CÖMERTLİK BİZİM YAŞAM TARZIMIZDA YÖNÜMÜZÜ BELİRLEMİŞTİR.O ZAMAN GEÇERLİ OLAN TEPSİDE KÖY KURABİYERİNİ BİZE İKRAM EDER GECE YARILARINA KADAR BİZE AKIL DOLU TERBİYE DOLU SOHBET EDERDİ.BÜTÜN SORUNLARIN YOK OLMASI İÇİN BÜTÜN ŞEFKATİNİ ORTAY KOYAR EVDE HUZUR OLSUN DİYE BİR ÇOK ÖZVERİYİ PAYLAŞIRDI.

DÜN ÖZLERİMİZİN BİR KISMINI BÜTÜN DE ÖZLERİMİZİN BİR KISMINI PAYLAŞMAMIN NEDENİ HEMŞİN DEKİ ÖZLERİMİZİN ATALARIMIZIN BÜYÜKLERİMİZİN BİZE OLAN ŞEFKAT VE MERHAMETİYLEN İLGİLİYDİ.

HAYATIN GETİRDİKLERİ VE GÖTÜRDÜKLERİ İÇERİSİNDE DÜNYA NIN NERESİNE GİTTİMSE BU ECDADIN BİZE VERMİŞ OLDUĞU VE BİZE ÖĞRETMİŞ OLDUĞU SAYGI VE SEVGİ PAYLAŞIMINI UYGULADIMIZDAN OLACAK Kİ VEYA ONLARIN DUALARINI ALDIMIZDAN OLACAK Kİ ALLAH BİZE HEP EN İYİLERİNİ VERDİ. ŞÜKÜRLER OLSUN.

ASIL KONU BİZDE OLAN BU DUYGULARIN DİĞER DÜNYA İNSANLARINDA ÇOK AZ OLUŞUDUR.VE HEMŞİNİ DÜŞÜNÜNCE BU YILDIZLARIN BİZE BAHŞ ETTİĞİ HATIRALARIN BENİ AŞIRI DERECEDE DUYGULANDIRMASIDA VE ZAMAN İÇİNDE KİMLERİN GELİP GEÇTİNİ KİMLERİNDE YOK OLUP GİTTİNİ VE BİZLERİNDE BU YOLDA OLDUNU GÖRMEKTEYİZ.

SAYGILARIMLA
      İSMAİL ATAMAN

SAYIN BAŞBAKA'NIN LİBYA'DAN DÜNYA'YA KAFA TUTMASI!!!

Üç gün önce başbakan'nın libya'dan söylediği onurlu sözlere geçmeden önce bir vatandaş gözü ilen iç siyasete bir göz atmak istiyorum.bundan bir hatfa önce türkiye'de kişi başına düşen milli gelir.bakanlar kurulu kararı ilen yıllık on beş bin dolara çıkarıldı.bu da yirmi ikibin beşyüz türk lirasına karşılık geliyor.yani dört kişilik bir ailenin yıllık geliri yılda doksan bin türk lirası oluyor.dolayısıylan bu gelişmeylen beraber Dünya sıralamasındaki yerimiz endonezya'yıda geçerek on beşinci sıraya yükeselmiş oluuyoruz.

Değil doksan bin türk lirası dört kişilik ailenin geliri yıllık bazda başbakanın dediğinin üç de bir fiyatı olan otuz bin türk lirası olsa bile türkiye'deki bütün insanlar beş yıl içerisinde büyük bir para zenginliği içerisinde olurlar.onun için kağıt üzerinde bu doğru olsa bile normal halka yansıyan hiç bir olumlu gelişme olmadığı için bir vatandaşş gözü ilen bunun çok büyük bir yalan olduğu ortada...

Belki başbakan ile ilişkileri olan insanların bu gösterilen milli gelirin belki yüz katı belkide yüz bin katı artı gelirleri olabilir,çünkü türkiye'de her gelen herkesin bildiğikendi zenginlerini ortaya çıkardı ama ortada bir gerçek var ki eğer hırsız,arsız,vurguncu değilsen,haramdada gözün yok ise piyasa hiç başbakanın dediği gibi değildir.bu gün türkiyede özel işyerleri olarak ancak köklü işyerleri ayakta durabilmektedir.onlarda çok ayrı özverilerle.bunlar helalinden kazananlar piyasda artık markalar markaları bitiriyor.sonuç olarak iç piyasadaki durum başbakanın ve ya bazı pof pofcuların yazdığı çizdiği gibi öyle sorunsuz bir türkiye gibi bir bahar havası gibi göstermek hiç yakışmıyor.

Şimdide gecelim dış siyasete:
      fakat dış siyasette bana göre söylenenlerin bile çok üstünde artı ve pozitif bir siyaset uygulaması ilen artık TÜRKİYE KAVUNA SIĞMAZ HALA GELDİ.bakın bir kaç gün önce başbakan libyada dünyaya seslenirken o pısırık sus pus olan borçların içerisinde kıvranan ezilen büzülen bir başbakan değilde kendisini şaha kalkmış gibi başta israil olmak üzere bütün dünya devlerine kafa tutarcasına sözler sarf etti.

2010-2011-2012 Yıllarında dünyanın en iyi kalkılan ülkelerinin arasında yer alacağımızı bildiğimden dolayı batmakta olan avrupa biliği ülkelerine ve avrupa birliğinede rest çekerek,istersenin birliğinize alın dercesine sert sözlerle yüklendi çünkü bu kalkınma ilen en gelişmiş avrupa birliği ülkeleriini bile üç yıl sonra hem yakalayıp hemde geçeceğiz.

Gözleri bizde olan arap ülkeleri temsilcilerinin durmadan başbakanı ayakta alkışlaması bir tesadüf değildi.silah konumunda en az iran kadar güçlü hale geldiğimizde emparyalistlerin koymuş olduğu taşlar yerinden oynayacak dolayısı ilen başta israil,amerika ve fransa olmak üzere dünya silah devleri telaş içine düşeceklerdir.orada başbakanın mevlana'dan söylediği bir söz bütün temsilcilerin dikkatini çektib irde başbakanın ölünce insanları makam sıfatı ilen değil erkek isen er kişi niyetiylen iki metrelik çukura koyuyorlar demesi bir bakıma ölü bir ağaca benziyen inançsız insanların kendine gelmesini sağlamıştır.

Çocuklardan bahsederkende israildeki bir çocuğun hakkı kadar filistindeki,türkiyedeki,lübnandaki bir çocuğun hakkı yokmu demesiylende yahdilerin ve hristiyanların dünyada çocuklara ve bayanlara yaptıkları zulmu ortaya koymuş ve biz gerektiği zaman katile katil deriz diyerekte dünya katillerinin dikkatini çekmiştir.

Bir bakıyorsun her hangi bi dünya ülkesinde başbakan ve cumhurbaşkanı toplantısında bütün dikkatler bizim başbakanın üzerinde dış siyasette türkiyeyi gerçekten çok önemli bir düzeye getirdi ama içeride aynı şeyleri söylersekyalan söylemiş oluruz.benim ülkemde binlerce insan halen daha EKMEKLERİNİ ÇÖPLERDEN TOPLUYORLARSA ,BU REZİLLİĞİN SON PERDESİDİR...NE ON BEŞ BİN DOLARI İNSANLAR ON BEŞ LİRA İÇİN GÜN BOYU ÇALIŞMAYA RAZI BURADA SOLCULARIN YAPTIĞI FAKİR EDEBİYATINI YAPMAK İSTEMİYORUM AMA ORTADA BÖYLE BİR GERÇEK VAR.BAŞBAKAN RAHMETLİ MAHSUNİDEN ESİNLENEREK SÖYLEDİĞİ YİĞİT MUHTAÇ OMUŞ KURU SOĞANA SÖZÜNÜ BU GÜN KENDİ HALKINDAN MİLYONLARCA İNSAN BU HALDE OLMASINA RAĞMEN ONLARIN 3-5 KURUŞLUK FAKİR FONLARI İLE AĞIZLARINI KAPATMASI SIRF KENDİLERİNE OY VERSİN DİYE TEMBEL TOPLUMLAR YARATMASI MALESEF ACI GERÇEKLERDİR.

SONUÇ:
      BANA GÖRE BAŞBAKANIN İÇERİDE YAPTIĞI BİR ÇOK HATALI İŞLER VAR TERÖRDE KÜRTLERE VERDĞİ DESTEK YÜZÜNDEN ÜÇ PARALIK VATAN HAİNİ ÇIKIP, TÜRK DEVLETİDE BİZİ YENEMEDİ BİZDE ONLARI YENEMEDİK DİYEBİLDİLER AMA DIŞ SİYASETTE ÜLKEMİZİ ÇOK İYİ KONUMA GETİRDİLER.KÖYLÜNÜN,ÇİFTCİNİN HALİ ZATEN ORTADA,ÜRETİM BİTMİŞ BÜTÜN HER TARAFTAN ŞEHİRLERE GÖÇ BAŞLAMIŞ.

SAYGILARIMLA

İSMAİL ATAMAN
      Resimler
      • images[2].jpg

8.32 kB, 0×0, 402 defa görüntülendi

DÜNYA'NIN ,TÜRKİYE'NİN VE HEMŞİN'İN DEĞİŞİMİ

Öncelikle aşırı iş yoğunluğumdan dolayı uzun süre yazamadığımı bildirmek istiyorum.ikinci olarakta rahmetli olan amcamızın oğlu necmi ataman abiye ALLAH'tan rahmet diliyorum.

Bu gün konjekte olarak hemşinimizlen dünyamız arasında bir mekik dokümek istiyorum.son dönemlerde dünyaya baktığımız zaman avrupa ülkelerinde fazla bir değişim yaşanmazken amerikanın 130 trilyon dolar borcu ilen bir batışa geçtiği hiç borcu olmadan dünya'ya kafa tutan bir iran sembolunun ortaya çıktığı ve çok az borç ilen dünya'nın ilk sıralarında yer alan türkiye,çin,hindistan,brezilya ve arjantin gibi yıldızların parladığı görülmektedir.

Bunların dışında son dönemde tunus'da başlayıp dikdatör arap ülkelerinede yayılan krallığa karşı halkın isyanları eğer başarılı olursa yeni dünya düzenlerinin ortaya çıkacağı görülmektedir.bütün bunların yanı sıra bütün pisliklerin altından çıkan ,bütün kirlilikleri üreten bir israil gerçeği ,iflas etmiş bir yunan rum grubu ve iflasın eşiğinde olan bir ermeni grubu ilen askeri tercihlerden uzak duran ekonomisini tamamen halka yönlerdirmiş,iskandilavial gerçeği ile dünya'yı küçük bir şekilde yorumlayabiliriz.gelişmeleri daha sonra yorumlayacağız.

Gelelim ülkemize türkiye son dönemlerdeki çıkışları ilen ve ekonomik başarıları ilen,kendi çevrelerindeki ülkelerle vizelerin kaldırılması ilen,herkeslen iyi geçinme politikası ilen yeni bir imaj peşinde koşmaktadır.yalnız tüm bu başarılar olurken bunu burada defalarca yazdım hiç bir zaman başbakanın söylediği gibi halkın yüzde seksenine yansıyan köylüye,çiftçiye,esnafa yansıyan hiç bir olumlu gelişme bulunmamaktadır.

Eğer refa düzeyi halkın tümüne yayılmış olsaydı,bu gün ülkemize baktığımız zaman hemen her türlü şeyde hile hurda,yalan dolan güçlünün haklı olduğu bir ortam olmaması gerekirdi.sırf geçinebilmek için eşlerinin birbirlerinden boşanıp babalarının emekli maaşını alıp tekrar birlikte yaşayan ailelerin sayısı yüzbinleri bulmakta buda türkiye'nin başbakanın göremediği ve ya görmek istemediği fotoğrafın yalnız küçük bir yüzü olarak karşımıza çıkmaktadır.zamanımız olunca bunlarada değineceğiz ama bizim bu gün asıl konumuz hemşinimiz olduğu için başlıkta belirtilen >HEMŞİNİN DEĞİŞİMİNE< geçelim.

İNSAN OLARAK BÜTÜN BU YAZDIKLARIMIZDAN DOLAYI GELİŞEN OLAYLARDAN ETKİLENMEKTEYİZ.POZİTİF GELİŞEN OLAYLAR BİZLERİ ARTI NEGATİF GELİŞEN OLAYLARDA BİZLERİ EKSİ BAZINDA ETKİLEMEKTEDİR.BUNDAN KAÇIŞ YOK.ARTIK AMERİKADA ATILAN BİR BOMBA DĞNYANIN BÜTÜN EKONOMİLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR VE YA BİR YUNANİSTA'NIN İFLASI HERKEZİ ETKİLEMEKTEDİR,ONUN İÇİN GLOBAL OLARAK DÜŞÜNÜLEN DÜNYA EKONOMİSİ BİR ANDA ALTÜST OLABİLMEKTEDİR...BU GÜN ASIL YAZACAĞIM KONU ÖZÜM OLAN HEMŞİN OLACAKTIR.

OTUZ YILDAN BERİ KAN KAYIBEDEN HEMŞİNDEN BAHSEDİYORUZ.BU GÜN MERKEZİ İLEN VE BÜTÜN KÖYLERİ İLEN BİTME DÜZEYİNE GELMİŞ HEMŞİNDEN...BU YAZDIĞIM KONU BU GÜNÜN KONUSU DEĞİLDİR,OTUZ YILI SÜZEREK YAZIYORUM.HİÇBİR KİŞİNİN ,HİÇBİR GRUBUN VE YA HİÇBİR PARTİNİN ÜZERİNE ALINMASI GEREKMİYOR.ALINIRLARSADA BENİM İÇİN BİR ÖNEM İFADE ETMİYOR ÇÜNKÜ GERÇEK MANADA HİÇBİR PARTİ GÜNÜ KURTARMA TELAŞI DŞIŞINDA CİDDİ BAZDA HİÇ BİR ŞEY YAPMAMIŞLARDIR BURAYA...YALNIZ(KİŞİ BAZINDA SAYIN MESUT YILMAZI TENZİH EDERİM)BİR HEMŞİNLİ OLARAK NE OLDUYSA ONUN DÖNEMİNDE OLDU,ÇOK İYİ ŞEYLERDE OLABİRLİRDİ.BURADADA YETERSİZ DAVRANILDI.ONUN DIŞINDAKİ BÜTÜN SİYASİLER GÜNLÜK BAZDA HEMŞİNLİYİ NASIL KULLANIRIZ,NASIL OYALARIZ,NASIL OYUNA OLARIN ,NASIL ATDATIRIZ YÖNTEMLERİ İLEN SON DAMLA KANA KADAR GELDİ.

BU GÜN HEMŞİNİMİZE BAKTIĞIMIZ ZAMAN HEM YAZ HEM KIŞ BİTMİŞ BİR GÖRÜNTÜ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ.YENİDEN YAPILANDIRMA ADI ALTINDA YAPILACAK YENİ ŞEHİR PLANI EKMEK VE AŞ OLMADIKTAN SONRA YANİ HEMŞİNLİNİN ORADA KALMASINI SAĞLAYAN GÖÇÜNÜ ÖNLEYEN BİLAKİS KIŞIN İNSANLARIN HEMŞİNDE KALMASINI SAĞLAYAN KERESTE FABRİKALARI,BÜYÜK BİR VE YA AKİTANE ALIŞVERİŞ MERKEZİ,EN AZ BİR TANE İKİ YILLIK YÜKSEK OKUL OLMAKDIKTAN SONRA ALTINDAN HEYKELİ HEMŞİNİN GÖBEĞİNE DİKSEN NE OLUR!!!İNSANIN OLMADIĞI YERDE HİÇ BİR ŞEY OLMAZ İNSANIN OLMASI İÇİNDE ÖNCE EKMEK VE AŞ...RAHMETLİ PASLI HÜSEYİN AMCA(BELEDİYE BAŞKANI)BİZ ÇOK UFAK ÇOCUKTUK VE DAHA SONRA ALDIĞIM BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA EN AZ 100 HEMŞİNLİYİ ÇAY FABRİKALARINA YERŞELİREREK BU GÜN HEMŞİNİN BİTMESİNİ ENGELLEYEN EN ÖNEMLİ ADIMI ATMIŞTI RAHMETLİ,BU GÜN ORADA KALANLARDA ONUN ESERİ OLARAK ORADA KALIYORLAR.

BİRİLERİ KENDİ MAAŞINI BİRİLERİDE EMEKLİLİĞİNİ ,BİRİLERİDE ÇAY TARLALARINI ÖLÇÜ ALARAK VE HEMŞİNLİ TEMİZ VE DÜRÜST OLDUĞU İÇİN SİYASİ OYUNLARI BİLEMEDİĞİ İÇİN HEP DARBE YEMİŞ,SYN. MESUT YILMAZ DIŞINDA HER KESİM TARAFINDAN SÖMÜRÜLMÜŞTÜR.BU GÜNKÜ HÜKÜMETİN BAŞARISININ HEMŞİNE FAYDA ORANIDA MALESEF ÇOK AZDIR.BÜYÜK UMUTLARLA YAPILAN FABRİKADAN BİR SONUÇ ÇIKMAYINCA BU GÜN HEMŞİN HALKI BAŞKA NEMALARDAN FAYDA BEKLEMEKTEDİR.BİR MİLYAR DOLAR HARCANIP ERZURUMUN BOZKIRINDA KIŞ OLİMPİYATLARININ BİNDE ÜÇÜ HEMŞİNE AKITILSAEN AZ BEŞYÜZ HEMŞİNLİNİN HEMŞİNDE EKMEK BULMASI SAĞLANIR AMA BUNLAR AKILLICA YATIRIMLARLA OLUR.BU HÜKÜMETTENDE BİR FAYDA BULAMASSAK İYİ ÇÖZÜMLER HEMŞİNE GETİRİLMESSE BİZLER İÇİN ÇOK DAHA KÖTÜ SONUÇLAR ÇIKACAĞI ORTADA...

SAYGILARIMLA

İSMAİL ATAMAN
      Resimler
      • Mýrac002.jpg

16.81 kB, 0×0, 377 defa görüntülendi
      • Mýrac069.jpg

143.03 kB, 0×0, 2,245 defa görüntülendi

>TEVAZÜ SAHİBİ OLMAK<

Toplum ilişkilerimizin iyiden iyiye koptuğu şu dönemlerde bizlerin bencil ve menfaatci hal ve hareketleri dinimizden ve kültürümüzden ne kadar uzak olduğumuzun bir göstergesidir.hep örnek verdiğim gibi yine rahmetli hasan dedemden bir örnek vermek istiyorum derdiki;YÜRÜ DÜNYA YÜRÜ SONUN VİRANDIR!!!o zaman çok küçük bir çocuk olduğumuz için bunu yalnız bir türkü sözü olarak anlardır herhalde ama hz. mevlana'nın söylediği gibi hamdım,piştim,eridim deyimini hz.mevlanadan öğrendikten sonra dedemin ne demek istediğini bu gün çok iyi şekilde anlayabiliryorum.nihayeti bir misafirhanede yaşıyoruz ama misafirliğimiz hiç bitmeyecekmiş gibi parası olanların toplumdaki değerleri hiçe sayıp sırf kendi egolarını yerine getirmek için kırıcı olup,benlik yapıp,tevazudan uzak yaşamaları hemşinli benliğimizden ne kadar uzak olduğumuzun bir göstergesidir.

Fravunların,nemrutların benlik yapıp lanetlendiği bazı ülkelerinde o yoldan gidip ülke bazında lanetlendiği benlik savaşlarının hem insanları hemde ülkeleri sonunda ne hale getirdiği tarihi gerçeklerle ortadadır.

ALLAH'ımız kuranda (selamımı yayın)demesine rağmen selam bile vermekten uzak kalan ve ya selam almayan insanların halen daha insanlara faydalıyım cümlesi içerisine girebilme cürretini zorlaması bana göre utanç verici bir durumdur...

Ve ALLAH kuranda cimrilikten ve savurganlıktan uzak olun demesine rağmen ve yaptığınız her şeyi ALLAH için yapın demesine rağmen sırf o,bu desin diye gösteriş peşinde koşalar tevazudan nasibini alamayanlardır.

SAYGILARIMLA

İsmail ATAMAN

SİT ALANLARI VE 2BLER

Bu konu hakkında yani sit alanları hakkında sizlere daha öncede bir çok yazı yazdım.burası bir paylaşım platformu olduğu için sizlere aktardığım bilgiler dahilide sizde bana bu konuda bir çok bilgi gönderdiniz,şimdi en son gelinen noktada bilgim dahilinde bir şeyler sunmak istiyorum.

Bu konunun özünü biliyorsunuz konu yaylalarımız ile ilgili ama yaylalarımız çamlıhemşin kısmına kaldığı için orada bazı insanlar sırf fırtına vadisine baraj yapılmasın diye birinci sınıf(ki biz buna giriyoruz BAŞYAYLA)BAZILARIDA İKİNCİ SINIF BAZILARIDA ÜÇÜNCÜ SINIF SİT ALANINA SOKULMUŞLARDIR.kim bunlar:
      tuzu kuru olan devletten maaş alan ve onların yatakçıları çünük bir yerleri sit alanı yapmak çok kolay ama sitten çıkarmak çok zor.şimdiki kültür bakanıda buna eğilimli olduğu için yanı hep devletçi plitika(kominizm)halk umrunda değil.halkın malı mülkü,tarlası,yaylası onlar için bir şey ifade etmez onun için bu eğilimcilerlen beraber çok kısa sürede çamlıhemşinin bir tarafını sit alanı yaptılar.arkasından bu sit alanlarına ev yaptınız diye tuttular bizi mahkemeye verdiler.yani bu ne demek altı yıl önce gel devletlen işbirliği yap sonra altıyüz yıllık geçmişi olan insanları malından mülkünden et.yani dağdakilerin gelip bağdakileri yok etmesi gibidir.

Neyseki şimdi bu sit kurulu kültür bakanlığından alınıp çevre bakanlığına bağlandı ve büyük bir ihtimalde artniyetli olarak yapılan bu sit alanları komple kalkacak inş. bizde bunların içerisinde oluruz.

Gelelim 2b yasa tasarısına hemşin dört yıl önce tapulaştı ve devlet evimizin elli metre gerişinde sağında solundaki arazileri orman diye el koydu.bu gün 2b ilen geri alınma durumu varmı bilmiyorum.şu anda bu yasa tasarısı yalnız büyükşehirlerdeki arazi sorunlarını çözecek gibi çünkü devlet kızılağaçada orman deyip bir kızılağaç kesimini yasakladığı için şu anda bize bir faydası olur gibi gözükmüyor.eğer ileride yumuşatılıp karadeniz için ek bir madde geçerse o zaman bizlerin yararına dönebilir.

Yok olmassa haklı olduğumuz iki konudada sırf devleti yönetenlerin bilmediği için ve halkın içinden bazı aymazların çıkıp bu bilmeyenlerle iş birliği yaptığı için ebelerimizin,dedelerimizin bize kan kusup bıraktığı hem yaylalarımız hemde hemşindeki arazilerimiz elden gidecektir.inşALLAH olumlu şeyler bizim lehimize gelişir.

SAYGILARIMLA

İsmail ATAMAN
      Resimler
      • Mýrac056.jpg

8.52 kB, 0×0, 396 defa görüntülendi

Ata Toprağı Hemşin

Tarlalarımız ve bahçelerimiz başka Ailelere verilmiştir...
      Hemşin’de ciddi anlamda Tapu sorunu vardır.
      Edindiğim bilgilerin doğrularında Aileler zor durumdadır...
      Çözülmesi gereken önemli konulardan biride bunlardır.
      Yaylalarımızdaki arazilerin Tapuları zaman içinde de çözülmesi gerekmektedir…
      Çünkü!
      Gelecekte oralarda birilerinin Rant uğruna yer edineceği gerçektir.

Bilenin Bilmeyene Borcu Vardır
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

mallarımız gasp ediliyor

Maalesef tapusu olmamasına rağmen ,Dedelerimizin dedesinden bize zilliyet kalan çay bahçeleri,merzeler,meralalar,yaylalar bir şelikde elimizden alınmaya çalışılıyor.

Yeni mere kanunu çalışmalarının olduğunu duydum, tapu çalışmaları ise tam bir razalet.ilçeye 100 m mesfedeki çay bahçesini orman vasfına sokan Tapu Kadostraya ne demeli biilmem.

Hemşinde arazi zaten kıt olanı da AKP iktidarı elimizden almaya kalkıyor,ama henşin',n svil toplum örgütlerinin sesi çıkmıyor.

Sahi Derneklerimiz ne iş yapıyorlar.Horon derneği olmaktan başka bir iş yaptıkları yok.

Ekolojik dengenin iyicene bozulduğunu düşünürsek,yöremizin önemini daha iyi jkavraraız.

Su kaynaklarımı kimlere peşkeş çekilmiştir? Kaç yahudi firması su kullanım hakkı satın almıştır.

Üçüncü dümya harbinin su yuzunden çıkacağını düşünürek,Hemşin,in ve Karadeniz'İin önemini daha iyi anlarız.

Yahudiler Hemşinde niye çirit atiyorlar diye daha öncede uyarı yazısı yazmiştım ama,kimsebu konuya duyarlı yaklaşmamamıştı.

Petrol firmaları karadeniz'e çıkartma yapmaya başladılar.Onlar kara kaşımız,kara gözümüz ,ç,n bu çalışmallar yapmaz.yine zengin yatakların kokusunu almışlardır.

Hemşin'e ve Karadeniz'e sah,p çıkalım. Ama kişisel olarak hiç bir şeyin savaşı verilmez.Birlik olmalıyız.Hemşin bizim.B,ize ait olan bir yeride ayak oyunlarıyla kimseye vermeye niyetimiz yok.

Gün birlik olmak zamanıdır. Bire şeyler yapmalı ,bir şeyler?***

HALİL VE NACİ ABİ'YE CEVAP;

Öncelikle ikinizinde duyarlılığı için teşekkür ederim.ben bu konuda bir adım daha atarak hem hemşindeki evlerimizin çevresindeki bağ,bahçelerin ormaniye'ye bırakılmasına hemde üç beş kendini bilmezin naci abininde belirttiği gibi gelecekte büyük değerler ifade eden yaylalarımızın sit alanı altında bizi yıldırmaya çalışmalarını iki gün sonra yani pazartesi nasip olursa başbakana iadeli tahudlu göndereceğim çünkü istiyorum ki elimizde türkiye cumhriyetinin başbakanına ilettiğimiz geniş bir dilekçemiz olsun...konuları çok geniş ve ayrıntılı olarak yazdım,inşALLAH syn. başbakan gerekeni yapar.

Halil abininde belirttiği gibi dünyada hem bu kadar küçük hem bu kadar şirin hemde bu kadar tabi özelliklere sahip (hemşin)başka bir yer olduğunu göremedim.onun için bu tatlı özümüzü,bahrımızı,gözümüzü yani hemşinimizi bizler sahiplenmessek başkalarının kucağına atmış oluruz.

Halil abininde söylediği gibi bu yıl gelmediler ama son beş yıl içerisinde yahudilerin hemşin-ayder arası mekik dökümesi boş değildir herhalde...sizlere burada anlatmıştım,kısa olarak bir geçiş daha yapayım.akşam üstü bizim şelalenin orada oturmuşken 8-10 cip bir grup akyamaç köyünden geldiler ve trabzona gidiyorlardı.bende akşam güneş batımında şelalenin akışını seyir ediyordum.ön solumda gelin kayası,karşımda üskürt dağı,sağ tarafımdada kundiyan hemen 100 m aşağıdada şelalenin akışını seyir ederken yahudiler geldiler.hemen hepside güzel ingilizce konuşuyorlar.epey bir sohbetten sonra ayderden gelipkanlı boğazı aşıp,akyamaç köyünden ortaköy,hemşin,trabzona gideceklerini söylediler.

O gruptan bir bayan bana:
      -size özel bir soru sorabilirmiyim?,dedi.
      -bende'tabii',dedim.
      -bayan bana 'biz bu çevrede toprak almak istiyoruz,bu mümkün mü?',dedi.
      -bende,'türkiyede yahudilerin mülk edinebilmesi için neler gerektiğini bilmediğimi bunun için hemşin belediyesinden ve ya kendi konsolosluklarından bilgi sahibi olabileceklerini 'söyledim,ve orada bir şey daha ekledim:
      -BİZ BURADA TEK TOPLUM OLDUĞUMUZU,KARIŞIK İNSANLARI BARINDIRMADIĞIMIZI,BÜTÜN KÖYLERİN BİRBİRLERİNİ TANIDIĞINI,AKRABALIK BAĞLARIMIZIN OLDUĞUNU ONUN İÇİN SİZLERİN SANIRIM BÖYLE BİR ŞANSI OLMADIĞINI SÖYLEDİM',BUNUDA KENDİ DÜŞÜNCEM OLARA BİLDİRDİM...TABİ Kİİ YASA BAŞKA BEN BAŞKA...ÜSTÜ KAPALI OLARAK BİZLERİ FİLİSTİN GİBİ SATIN ALAMAYACAKLARINI BİLDİRMEK İSTEDİM.

Onun için hem naci abinin hemde halil abinin görüşlerine katılıyorum,ayrıca halil abinin derneklerin horonculuktan çıkıp,sivil toplum örgütlerine dönmesi gerektiğini söylemeside işin başka acı tarafı...bütün negatif olumsuzluklara karşı en pozitif aktif duruşlarımızla ve dik duruşumuzla inşALLAH sorunların üzerinden geleceğiz.

saygılarımla

İsmail ataman
      Resimler
      • Görüntü003.jpg

31.52 kB, 0×0, 419 defa görüntülendi
      • images[10].jpg

8.31 kB, 0×0, 434 defa görüntülendi
      Bu konuda çok yazdım ama ben bazı olayları yazdıkça birileri; "Komplo teorisi üretiyorsun" dediler. Bu amacın bazı uzantıları birkaç sene önce Hemşin'e yerleştiler bile.
      Konuyu ve bağlantılarını, irtibatlarını buraya yazsam yine birileri olayı siyasi değerlendirecek, yanlış yorumlar yapacak.
      Bilenler biliyor ama en iyisi şimdilik kaydı ile susmak.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      ya. ismail bey .sende muhalefet oldun ha.arazıler suyu kurtarmak yahudılerden kurtulmak.her durumun kafamıza gore yapılmasının çozumu ıllakı var.ama kafama takılan neresı satıldı kıme satıldı yazdıklarını kımler aldı oğrenırsen at burayada bılelım.benım uzerıme tapulu arazım var satmak ıstıyorum satamadım.buişi meclıstekılermı yapıyor .elebaşlari güneydoğu mıllet vekıllerı herhalde.kafaya koydum .ısraıllılerın arazı ıtedığı gerçekmı ben hırsızlık yaparken gordum.evet boyukdere milli sit oldu kurtardı bızde olsak kurtarırız.her ısteğımız olur..hemşin kurtulur.dereyı satın alan BM. yapmaya başladı. ortaklarımı sakat adamlar .fabrıkayıda ısraıllılermı yaptı.olalım milli bm.de gıtsın yabancılarda derelerımız arazılerımız kalsın kafamıza gore tapulansın.olmazmı şahsı goruşum.ne guzel .gulermısınız kızarmısınız bılmemde .gozumle gormedığım karşiliklı konuşmadığım hıçbır şeye ınanmam.arazılerı başka aile almiş ne kabadayı aileymış becermiş.bende oyle yaptım .muhtarlık sıfatıyala sahıbı tapulamada bulunmayanların kını uzerıme yaptırdım.tapulama çalışmasında arazı sahıplerı pılajda mıydı.ıyı araştır yazdığın konularıde at buraya okuyup bılelım.özurlu selam saygı....resımdekı yerıde çanavalı kendıne yazdırdı.
      Resimler
      • DSC01229.jpg

433.92 kB, 0×0, 1,688 defa görüntülendi

ŞAKİR ABİ'YE CEVAP

Şakir abi yazın için teşekkür ederim.çok uzun süre size cevap veremediğim içinde özür dilerim.işlerin yoğunluğundan dolayı pek yazı yazamıyorum,bu akşam sizlere cevap için yazı yazmak istedim.

Sizlerin bu konudaki yazılarını daha önce hiç okumadım.sizlerin düşüncelerini başkalarının yanlış algılaması onların kendi sorunları ama ben şahsi olarak hem fikirlerinizi kabul edyor hem de taktir ediyorum.yanlız bu torba yasası ilen beraber sit alanlarının kalkma ihtimali görülmekteydi.şu anda kesin bir şey bilemiyorum.

Burda bizler için yani hemşinliler için önemli konuları bilgi alışverişi ilen paylaşmak istiyoruz.bu sit konusu olur,yabancıların artniyetleri olur ,biz hemşinlilerin göç sorunu olur,yeni yapılandırmalar ilen hemşinin kalkındırılması olur v.s ...Dolayısıyla bilgilendirme konumları ilen herkes azığında bir şeyler görmüş olur.bizlerin çabası budur.

Buradan yunus abiyede saygılar sunuyorum.sanırım yazıyı pek iyi algılayamamış kimsenin mal sattığı yok yabancıların alım isteği var.

saygılarımla

İSMAİL ATAMAN

Vatanımız Özümüz - Hemşinimiz

Sayın arkadaşlar,

Bu yıl aşırı iş yoğunluğundan dolayı malesef fazla bir yazı yazamadık.20 haziran 20 eylül arası nasip olursa hemşinimiz ve başyaylamızda olacağımdan dolayı
      bu akşam sizlere en azından bir veda yazısı yazmak istedim.

Kelimelerin cümlelerin anlatımda yetersiz kaldığı vatan hemşinimize gitmenin mutluluğunu inşallah gitmeyenler veya gidemeyenlerde yaşar.
      İnsanların evinin avlusunda oturup yüzlerce binlerce milyonlarca küçük büyük bitki örtüsüne bakarak içeceği bir bardak çayın ne anlama geldiğini
      insanlar vatanda olmadığı zaman çok daha net anlayabiliyor.

Son dönemlerde hemşindeki aşılı yapılaşma insanların şehir pislıklarıdnan ve gürültülerinden ne kadar bıkkın bi hale gelip özüne dönmeye başlamasının işaretleridir bunlar kısaca özümüz bu ayrıldımız heryerde yüreğimizin nasıl koptunu anlayanlar çok iyi bilir. İki gün sonra inşallah bi sevdalı olarak hemşine gideceğim.
      ALLAH geçmişlerimizden razı olsun ama hepimizin geçmişinden..Onlar bir aile gibi bütün yardımlaşmaları yaparak çok büyük cefalar ve cileler çekerek bu gün bize dünyda ender bi tabiat köşesi hediye ettiler.. Bilenlere ne mutlu ...

Sizlere saygılar sunuyor,YOLU HEMŞİNDE KESİŞENLERE HAYIRLI İŞLER,HAYIRLI TATİLLER ,BAŞINI EYİPDE GELEMEYENLEREDE İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYOR,hoşçakalın diyorum..

İSMAİL ATAMAN
      cumartesi baş yaylaya çıktık donduk sıs çize soğuk uşuduk çayımızı içtık dönduk sadece dıktığım dıreklerı godum anıları yaşadım.yettı.kalede mustafa nın çayını içtık.seneye sağ kalırsak içerız yıne.bır okuz ıkı sığır gorebıldım.ot çıçek sarvicani besler.dort bacaklı yok ıkı bacaklı dolu.butun yaylalar aynı .eskı çobanlar yaylalara gıtmesın morallerı bozulur....