Hemşin'in Kurtuluşu

Hemşin'in Kurtuluşu

10 MART PAZAR ve ARDEŞEN İN kurtuluşu. Acaba HEMŞİN ve ÇAMLIHEMŞİN ilçelerinin kurtuluşu aynı tarihe rast gelir mi ? Bence 10 MART tarihi HEMŞİN ve ÇAMLIHEMŞİN İN kurtuluş tarihi olmalıdır. Bu konuda bilgisi olanlar bilgilendirirlerse tarihi ufkumuz aydınlanır.10 MART HEMŞİN İN KURTULUŞU HAYIRLI OLSUN. : ;)

hemsinliyiz.biz/newthread.php
      Resimler
      • BRT 001.jpg

359.45 kB, 0×0, 535 defa görüntülendi

KURTULUŞ TÖRENİ

PAZAR'IN VE ARDEŞENİ'N DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANDI. 91. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKERLE KUTLANARAK ,ÇEŞİTLİ GÖSTERİLER YAPILDI. İNŞAALLAH ÖNÜMÜZDEKİ YILLARA HEMŞİNİMİZİN DE DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNU KUTLARIZ. PAZAR ARDEŞEN KURTARILDI DA HEMŞİN ÇOK ESKİ BİR YERLEŞİM YERİ OLARAK KURTARILAMAZ MI...

pazar53.com
      Resimler
      • 19629.jpg

15.18 kB, 0×0, 431 defa görüntülendi
      • 19631.jpg

22.42 kB, 0×0, 437 defa görüntülendi
      Hemşinin kurtuluşuda 10 mart tır.

Eskiden hemşin pazara bağlı oldugundan pazar kurtulunca doğal olarak hemşinde kurtuluşmul olur.

Bizim eskiler anlatır rusların çayelindeki anılarını ve gidişlerini eğer ruslar hemşine çıkmışlar ise illaki nahiyede onlara ait 2 anı vardır. En azından gidişlerini gorenler bilenler bu konuda daha açıklayıcı bilgi verebilirler.
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

hemşinin kurtuluşu

Hemşinin kurtuluş günü olması için düşman tarafından işgal edilmesi gerekir.Daha sonra da yapılan savaşlar ve çatışmalar sonucu düşman oradan uzaklaştırılıp işgalın kaldırıldığı gün kurtuluş günüdür.
      Bu anlamda bir işgal ve çatışma Hemşinde olmamıştır.Bunun içinde kurtuluş günü yoktur.
      Ruslar,Doğudan Osmanlı devletinin bazı illerini işgal edip bize doğru ilerlerken 17 Ekim1917 devrimi olur.Bunun üzerine ordu bozulur.Bozulan ordu,Çamlıhemşine bağlı kanlıboğazdan aşarak Papager' den geçip taşköprüye doğru inmeye başlar.İnsanlar evleri kilitleyip saklanırlar.Ordunun komutanı :"Rusça bilen camının önüne gelsin,yardım isteyeceğiz" diye megafonla anons eder.O zamanda Rusyada çalışan bir çok kişi Rusça bilmektedir.Bunlardan iki ihtiyar camının önüne giderler.Rus ordu komutanı askerlaerinin aç olduğunu bunun için kendilerine parasını ödemek şartıyla iki öküz bulmalarını ve onu orada pişirmelerine izin vermelerini söyler.
      Köyden iki öküz bulunur,parası ödenir,orada kesip pişirirler.Askeri alıp pazara doğru giderler.Kimseye dokunmazlar.
      Bu anlattıklarımı köyümüzdeki pek çok yaşlı kişiden dinlemişim.Buna dayanarak işgal olmamıştır diyorum.Yine duyumlarıma göre Ortaköy üzerinden sahile doğru ilerleyen ordudaki askerler,onları merakla izleyen çocuklara şeker verirler,onları öperler.
      Bu yazıyı sadece sitedeki üyelerle paylaşmak için yazdım.Tamamen kendi duyumlarımdır.selamlar...
      Sadık Cemil ARSLAN

CVP: hemşinin kurtuluşu

Yazar: yaltkaya Tarih: 18.03.2009 Saat: 11:03

Hemşinin kurtuluş günü olması için düşman tarafından işgal edilmesi gerekir.Daha sonra da yapılan savaşlar ve çatışmalar sonucu düşman oradan uzaklaştırılıp işgalın kaldırıldığı gün kurtuluş günüdür.
      Bu anlamda bir işgal ve çatışma Hemşinde olmamıştır.Bunun içinde kurtuluş günü yoktur.
      Ruslar,Doğudan Osmanlı devletinin bazı illerini işgal edip bize doğru ilerlerken 17 Ekim1917 devrimi olur.Bunun üzerine ordu bozulur.Bozulan ordu,Çamlıhemşine bağlı kanlıboğazdan aşarak Papager' den geçip taşköprüye doğru inmeye başlar.İnsanlar evleri kilitleyip saklanırlar.Ordunun komutanı :"Rusça bilen camının önüne gelsin,yardım isteyeceğiz" diye megafonla anons eder.O zamanda Rusyada çalışan bir çok kişi Rusça bilmektedir.Bunlardan iki ihtiyar camının önüne giderler.Rus ordu komutanı askerlaerinin aç olduğunu bunun için kendilerine parasını ödemek şartıyla iki öküz bulmalarını ve onu orada pişirmelerine izin vermelerini söyler.
      Köyden iki öküz bulunur,parası ödenir,orada kesip pişirirler.Askeri alıp pazara doğru giderler.Kimseye dokunmazlar.
      Bu anlattıklarımı köyümüzdeki pek çok yaşlı kişiden dinlemişim.Buna dayanarak işgal olmamıştır diyorum.Yine duyumlarıma göre Ortaköy üzerinden sahile doğru ilerleyen ordudaki askerler,onları merakla izleyen çocuklara şeker verirler,onları öperler.
      Bu yazıyı sadece sitedeki üyelerle paylaşmak için yazdım.Tamamen kendi duyumlarımdır.selamlar...
      Sadık Cemil ARSLAN

açıkçası ben megafon kısmını pek anlamadım (yıl 1917)
      sanırım megafondan kasıt huni şeklinde basit bir cisim (ikinci fotodaki gibi)
      Resimler
      • images.jpg

2.41 kB, 0×0, 366 defa görüntülendi
      • images2.jpg

1.53 kB, 0×0, 334 defa görüntülendi