Huçka İle Alabalık Tutmak

Huçka İle Alabalık Tutmak

Bölgemizde 10 seneden beri Alabalık Yasağı var !
      Nedendir bilinmez bir yasaktır devam eder durur ne zaman bu yasak kalkacak belli değil...
      Kimsenin bu konuda bilgisi yok mu !!!
      Huçka İle Alabalık Ne Zaman Tutulacak ?
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Cevap: Hey gidi günler hey....

Arkadaşlar hemşin deresin de balık tutmanın yasak olmasının en büyük nedeni son yıllardaki sel olaylarıdır.Tabii bunun yanındada kaçak avcılık ve bilinçsizce avlanmaktır. Bizim insanlarımız kendilerine yetecek kadar değilde hemşini doyuracak kadar balık tuttukları için balık neslide tüken mektedir.Ama bizim hemşin milleti öyle birşeydirlerki ne zaman hava yağsada dere hafif b****ıklaşsa hemen serpmeleri alıp dereye hucum ederler ve ne kadar balık varsa tutarlar ondan sonrada derede balık kalmamış diye yakınmaya başlarlar.Ama biraz mantıklı düşünebilselerde kendi ihtiyaçları kadar tutsalar bu böyle olmazdı ve şimdi bu sorunlarla uğraşmazdık.
      Ben yetkililerle görüştüm kesinlikle yasak diyorlar yakaladıkları an 580 ytl para cezası artı av malzemelerinide ellerinden alıyorlar.
      Biz hemşinliler olarak ytkililere ne kadar yardımcı olursak yasakta okadar çabuk kalkar.
      Ben su ürünleri mühendisiyim bana böu konuyla ilgili herhangibir soru gelirse her zaman konuşabiliriz.Benim amacım hemşinin kalkınması için elimden ne gelirse ypacağım .Ben işimi bırakıp HEMŞİN için geri döndüm .Eğer hemşinli olarak hemşinin sorunblarını birazda olsa duyurabiliyorsak ne mutlu bize.
      hemşini hemşinde yaşamak
      ama bir okadar da hemşin sevdalısı
      olmak lazım...

Göllerimiz

Biz Projemiz Hemşin deresinin önceki konumunda göllerin derin oluşu nedeniyle alabalıkların çok olduğu söylenmektedir...
      Ziraat mühendisinin açıklamasına göre:”Bu göller ıslah edilirse yani göl içindeki büyük taşların yerinden almamak kaydı ile, Taşları buralara kaydırılarak şev haline dönüştürülürse sellerin göle zarar vermemesi sağlanmış olur. Bu nedenle diyorumki Alabalıkların fazlalaşması için ve gelecek olan turistlerin olta ile balık avlaması için, Veysel’in gölü-Bacalı gölü-Saleis gölü-Nani’nın gölü-Şekerpuar gölü-Selim’in gölü-Karagöl-Kedahuç gölü-Keşiş gölü vs göllerin ıslah edilmesi için hemen harekete geçmeli Gereken yazışmalar yapılmalı diyorum...
      Balık tutulmasındaki yasaklanmış derelerimiz yasağın Başladığı Tarih:1997-Yasağın Biteceği Tarih: Bilinmiyor?İşte göllerimizin ıslahı yapılmasa bu gidişle asla yasağın kaldırılacağı tarih belli olmayacaktır!

Saygılarımla
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      2002 - 2004 Av dönemine ait Sirküler
      Resmi Gazete 2/8/2002 Sayı:24834 Sayfa:350
      kkgm.gov.tr adresinden tum sirküleri öğrenebilirsiniz.

Sayfamın ağırlıklı konusunun alabalık avı olması nedeniyle alabalık avı, yasakları ve avlanabileceğim yerlerle ile ilgili bölümü sayfama koydum. Öğrenmek istediğiniz diğer bilgileri. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü nün hazırladığı. Su ürünleri avcılığını düzenleyen sirküler ini Tarım il veya İlçe Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

Sirkülerin yazılımında bir karışıklık söz konusu, ancak yinede ihtiyacınız olan bilgileri biraz kafa yorarak bulabilirsiniz. Şimdiden Allah kolaylık versin.

Alabalık Avcılığı
      RESMİ GAZETE 02/08/2002 - 24834 sayı /sayfa 379

Aras ve Çoruh nehirleri kollarında, Ardahan, Bayburt, Erzurum, Kars, Tunceli ve Van illeri
      sınırları içerisinde yer alan akarsularda ve kollarında Alabalık avcılığı dönem boyunca yasaktır.

Muğla ili Fethiye ilçesi, eşen çayının Kırkpınarlar ile Ören arasında kalan kısmında ve yuvarlak çayda dönem boyunca alabalık avcılığı yasaktır.

Artvin ili sınırları içerisinde bulunan ve avlanmanın tamamen yasaklandığı içsular dışında kalan göl, gölet ve akarsularda, 1 Eylül - 1 Haziran,

Samsun ili Derbent, Konya ili Güldürcek ve Kastamonu İli baraj göllerinde, 1 Kasım - 1 Mart,

Konya ili İvriz baraj gölünde, 15 Kasım - 15 Mayıs tarihleri arasında Alabalık avcılığı yasaktır.

Bu yerler dışında kalan tüm iç sularda, 1 EYLÜL - 31 MART tarihleri arasında her türlü Allabalığın avlanması yasaktır.
      Ancak karışıklıklardan bir tanesi aşağıdaki tabloda hemen göze çarpıyor.
      Yukarıda öyle diyor ancak, Alabalık avı aşağıdaki yerlerde ve tarihlerde yasak
      ( herkesin düzenli olarak avlanabileceği yer olmasından dolayı olsa gerek)

Bolu ili, Kıbrıscık-Karagöl ve Beypazarı -Eğriova göletinde 8 Eylül - 2 Mayıs
      Bolu ili Yedigöller ( Büyük göl, Deringöl) 3 Kasım - 2 Mayıs

Gördüğünüz gibi net bir yasak yok. Yasak tarihler Şehire yada göle göre değişebiliyor.
      Miktar ve boy yasakları

Alabalık avının serbest olduğu dönemlerde 25 cm. den büyük balıklar avlanabilir.

Alabalık: günlük 3 adet
      Gök kuşağı: günlük 9 adet

Diğer yasaklar

Akarsularda ve 1 Km'2 den küçük göl ve göletlerde Alabalıklar, yasak süre dışında, olta ile avlanabilir. Buralarda diğer av araç ve gereçleriyle alabalık avlanması yasaktır.
      İç sularda ve denizlerde, güneşin batışı ile doğuşu arasındaki zaman içerisinde amatör avcılık yapılamaz.
      Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürünün satışı yasaktır.
      Alabalık avında sadece yapay yem kullanılabilir doğal yemli olta ile avcılık yasaktır. ( Bu madde iyide korumasız av bölgelerinde ağ, serpme,kireç, dinamit ve hatta elektirikle avlanan hainler,bize yapay yemle avlanabilecek Alabalık mı bırakıyorlar) Adam herhangi bir balığı yasak zamanda gündüz-gece fark etmez 100 lerce metre ağ atıp avlıyor. (balığın tam yumurtlama zamanı) ve geliyor mahalle köşelerinde rahatça satıyor. Yedigöllerde 10-12 cm lik alabalıklar solucanla avlanıyor, kimse bir şey yapmıyor.
      Benim itirazım uygulayamadığımız yada denetleyemediğimiz yasağı Resmi Gazetede yayınlayıp bizim gibi kurallara uyanların vicdanlarıyla başbaşa bırakılması.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

balık tutmakmııı

balık hey gidi günler ...
      eskiden dereye indikmi hiç olmazsa bir saat içinde on onbeştane balıkla eve gelirdik.
      Ama bir gerçek varki biz hemşinli olarak balığımızın kıymetini bilemedik ve kendi ellerimizle deredeki balıkları katlettik.Ama nedense hep suçu başkasına atıyoruz ve diyoruzki balık tutmak neden yasak
      Yasak olur tabiiki hemşinde kanalizasyon diye bir şey yokki. Nekadar detarjan suyu varsa hepsi dereye akıyor. ondan sonrada derede balık yok yada yasak neden kalkmıyor.
      Bu güne kadar hiçkimse dedimi ki ey HEMŞİNLİLER hadi hep birlikte bu doğayı ve deremizi korumak için bir arıtma tesisi yapalım.Bu HEMŞİN bizim hep birlikte elele verelim de bir arıtma tesisi kuralım derelerimiz temiz olsun ki istediğimiz zaman inip balık tutabilelim. Bu yasaklarda kalksın artık hemşin eski hemşin olsun ve insanlar huzur içinde yaşasın.
      Biliyormusunuz buün hemşinde sadece birtane arıtma sistemi var oda hastahanede ve sadece hastahanenin pis sularını arıtıyor.
      Böyle bir ortamda balık nasıl yetişsin
      haaaa bide şu var hani bizim tek geçim kaynağımız olan çay varya onada ne olduğu belirsiz demeyecem ama o gübreleri çaylarımız iyi verim versin diye çaya vuruyoruz ama o gübre yağmur yağdığı zaman suyu derelere karışıyor ve balıkta gübre içerisinde bulunan kimyasalları almış oluyor ve bizde dolyısıyla o kimyasal maddeleri almış oluyoruz.Birde şu var bir havuz düşünün ve içinde on bin balık var o havuza bir bardak çamaşır suyu döküldüğünde hiç bir tane balık kalmaz hepsi ölür.
      Biz HEMŞİNLİLERDE BÖYLE YAPIYORUZ ve deredeki balığı bu şekilde katlediyoruz. ondan sonrada devlete ve hemşini yönetenlere suç buluyoruz. Ama suç bizde , suç tüm hemşinlide
      bu dereler ve irmaklar bizim bunları korumasdığımız sürece bizim balık tutmamız hayal....
      HEMŞİNİMİZİ SEVELİM AMA DİLLE DEĞİL YÜREKTEN VE KORUYARAK SEVELİM
      BU HEMŞİN BİZİM ONU KORUYALIM
      ALLAH RIZASI İÇİN BU DOĞA HARİKASI HEMŞİNİ KORUYALIM......
      hemşini hemşinde yaşamak
      ama bir okadar da hemşin sevdalısı
      olmak lazım...

Sel Felaketinden Sonra Derelerimizdeki Durum Ne...

Sitede derelerimizle ilgili yazım vardı Sellerle gelen başı boş taşların kıyılara alınarak Şev oluşturulması ve göllerin içindeki Taşların bazılarının dengeyi bozmaması için yerinde kalmasını sağlamak gerekir diye yazmıştım. Tabi bu Sel Felaketinden sonra Neler yapılabiliri Ben şahsen Taşları tek başıma suyun kaldırma gücü ile Göllerin bozulmaması için engel oluşturmuştum ama ne kadar faydalı oldu ki !
      Dere yatağını koruyan Ağaçlarımız bilinçsizce kesiliyor her kesilen yerde bir felaketi davet ediliyor.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Bu sel felaketinden sonra derede bırak alabalık tutmayı bir tane çiçili bile bulamadım. Zaten yöremizde nerden baksan her 10 senede bir sel felaketi yaşanıyor. Bunun bilinmesine karşın derede balık tutmanın neden yasak olduğunu anlamak mümkün değil. Artık bu olta balıkçılığı ile ilgili saçma sapan yasağa bir dur demenin zamanı gelmedimi millet ?

Alabalık Nasıl Tutulur ve Taktikleri

Alabalık ?

Alabalık derelerde yetişen bir tür canlıdır. Kırmızı pullu ve güçlü bir balıktır onu tutmak için iyice bir çaba sarfetmeniz gerekmektedir.Olta, makine, saçma gibi malzemelerle tutulmaktadır genellikle olta ile tutulur size tavsiyem olta ile tutmaya başlayın.

Alabalık Tutmak İçin Gerekli Olan Malzemeler ?

Olta:
      Olta kamıştan yapılan için boş bir Alettir. Olta 4 metre olması yeterlidir çünkü rahat gezdirebilirsiniz. Olta için misina lazım oltanın boyu kadar misina kesip oltanın ucundan bağlayıp en ucunada kanca takılır ve kancanın 30 cm üstüne küçük bir kurşun takılır. Bunlar olmadan alabalık tutmanız imkansızdır.

Misina:
      Misinanın beyaz olması avcılar için iyi birşeydir çünkü balıkların görmesi imkansızdır dereye attığımızda balık farketmez ve yakalınır.

Kanca:
      Kanca küçük ve sağlam olmalıdır siyah renkli olması iyi olur. Kanca misinanın ucuna güzel bir şekilde bağlanmalıdırki farkedilmesin, sonrada kancaya yem takılır derede büyüyen balık yemi iyice takıldıktan sonra balık tutabilirsiniz.Ayrıca solucanda takılabilir pek çok şey takılabilir ama yem ve solucan en iyileri.

Yem:
      Balıklar için olmazsa olmazıdır.Derede yetişen bazen kırmızı bazende kahverengi küçük böceklerdir.İnsana hiçbir zararı dokunmaz sevimli böceklerdir. bir kancaya bi büyük bide küçük olmak üzere 2 tane böcek takılır ve böylelikle kancanın gözükmesini engeller ve balık bunu yemeye çalışınca kancaya takılır ve avcıda balığını tutmuş olur.

Solucan:
      Alabalıkların yinede çok sevdiği bir yiyecek türüdür. Genellikle yağmur yağınca ortaya çıkarlar çöl kıyılarında topraklarda vetaşların altında yetişirler.

Taktikleri ?
      Alabalık tutmaya başlamadan önce ilk önce giyiminiz. Üstünüzdeki giysiler açık ve beyaz renkte olmamalıdır. Nedenmi çünkü alabalıkla beyaz rengi hemen görürler ve kaçarlar. Bundan üstünüze daima koyu renk giyimelisiniz doğa rengine benzeyen eşyalar yeşillikte olunca alabalıklar sizi farketmez. Balık tutarken daima alttan yukarı doğru tutarak gitmelisiniz çünkü balık her zaman derenin içinde yukarı doğru bakarak durur avcılarda aşağıdan gelerek tutarlarsa balık göremez eğer yukardan aşağıya doğru tutarsanız balık sizi hemen farkeder ve kaçar yuvasına gider. Her zaman tuttuğunuz bölgeye gözükmemelisiniz.Alabalık böyle tutulur ben tutuyorum çünkü.

zekiturk.com
      Dosyalar
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Alabalık deneyimlerimden yola çıkarak, bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim ....

Hani demiş ya şair, biz dağlardan süzülen soğuk sularda, kırmızı benekli balıklarla yüzerdik. Yani kısacası, ben bu balıkçı arkadaşlardan biraz şanslıyım, çünkü yetiştiğim yerde, balık tutmaya başlayacak birinin ilk yakalayacağı balık alabalıktır. Ben aslen Artvin/Arhavi bölgesindenim ve şükürler olsun ki bizim bulunduğumuz yörenin her deresinde, çayında, ırmağında, dağ alabalığı bulunur... Ama ben alabalığı, Arhavi’ye komşu olan Rize’de yakalarım. Neyse, alabalık deyince, bu balığın bir felsefesi vardır. Kolay bir balık değildir… Karadeniz gibi yırtıcı ve çevik bir balıktır… Şimdi size biraz deneyimlerimden bahsedeyim… Alabalık yakalayacağınız suyu iyi bilmeniz gerekli. Her deredeki balığın, hepsi farklıdır. Karakterleri mesela… Başka bir derede, göletlerin köşesinde olan alabalık, başka derede tam akarda olur. Yani yemin, oltan, her şeyin iyi olsa da, balığın nerede olabileceğini bilmeden, yakalama şansınız çok düşüktür. Çünkü alabalık, suya düşen yemi görmeden, koklayarak bulmaz… Yemi görür ve hamle yapar… Hiç bir zaman aç gözlü değildir... Sabah erken saatlerde, akşam üstü ve kapalı veya çiseli havalarda çok iyi randıman verir. Bir de özel deneyimim, dere yağmurdan sonra coştu mu bulanır. Bulanıklık ayran rengine yakın, yani temizlenmek üzereyken, balık çok dehşet şekilde yeme vurur... Bir de not, rüzgarlı havada alabalık yakalamayı denemeyin, şansınız düşük olur… Çünkü, bu balık çok hassastır. Suyun hareketinden dolayı yuvada olur ve tedirgindir… Çünkü, rüzgardan sonra derede sel meydana gelebileceğinden, kendini kuytu yerlere atar. Ayrıca bu havalarda, yemi istediğiniz noktaya atmanız da zorlaşır, bayağı sıkıntı çekersiniz... Balıktayken, mutlaka koyu yeşile yakın tonlar giyinin, asla gölgenizi suya düşürmeyin ve dere yatağında, hep akarın tersine ilerleyin. Yani yukarı doğru gitmelisiniz. Yukarıdan aşağıya doğru giderseniz, hiç balık yakalayamazsınız... Şimdi bu kısa bilgilerden sonra, bazı yöntemler anlatacağım.

1. Teleskopik kamışla avcılık : Dere yatağına göre, 3-7 m arasında düz bir kamışın ucuna, 15mm misina ve oradaki balık büyüklüğüne göre, geniş ağız 2-3 no kanca takılır. Misinanın ucuna yem takılır ve göle atılır. Bu yöntem, en basit ve en ucuz yöntem olup, en çok randıman verenidir.

2. Teleskopik kamış ve makineli takımla avcılık : Bu takımla da çok randıman alırsınız fakat bana biraz yapay geliyor. Çünkü doğayla baş başa olmak, onu hissetmek için, yem aramak taraftarıyım. Neyse, bu takımlar da 30 mm misina ve ucuna 1-2-3 numara gurubuna göre alabalık kasıkları takılarak kullanılır. Bu takımı kullanırken, yemi zıplatma esnasında kesinlikle yukarıdan aşağıya doğru kamış hamlesi yapmayın. Eğer yaparsanız, yem hızla, direk suya düşer ve batar. Bu olaydan çıkan titreşimler, hassas ve uyanık olan alabalığı yuvaya sokar ve bir şey yakalayamazsınız. Kamışı aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirip, çok hızlı bir şekilde değil, yumuşak şekilde fırlatmak gereklidir. kaşığı istediğiniz mesafeye ve yere attıktan sonra, makineyle misinayı sarmaya başlıyoruz. bu işlem yaparken kamışa iyi hakim olmak lazım, çünkü sarma işleminde kamışı çok oynatırsanız, kaşık iyi dönmez ve balığı cezbedemez. Kamışı hep akıntının tersine tutmalıyız. Yani hep önünüzde olmalı. arkaya doğru çekerseniz, gene kaşık dönmez ve balık yeme gelmez. Bu takımda, makine en az 5 devirli olmalı, hafif atma telli, hassas olmalı. Kamış boyu 1.5-2.5 arasında değişir olmalı ve kamış 10 gr. atma ağırlığına kadar hassas olmalı. Misina 25-30 mm olmalı dedik, çünkü çekerken oldukça takılacağından kaşığımız kolay kopabilir.

(Simdi alabalık Kasıklarından bahsedeyim biraz: Ben doğu Karadeniz’de avlandığım) için 1 ve 2 numara kaşık kullanırım.Ve reklam olmasın ama meps kullanırım. En dinamik ve en kaliteli dönüş bu kaşık markasının kaşıklarında vardır.

1 no kasıklar ufak ve gurultusuz dereler de kullanın hafif olduğundan suya düşerken fazla ses çıkarmadığından balık ürkmez. 2 no daha büyük yataklı ve düz akan derelerde tercih edin.

Şimdi kasık renkleri ve nasıl kullanacağınız.
      x)Beyaz taban üstüne siyah benek: Kapalı havalar da ve sellerinden sonra derenin eski haline geldiği zamanda. Numara farkı önemli değil 1-2-3
      x)Beyaz taban üstüne kırmızı benek: Güz aylarında ve açık havalarda kullanılmasında yarar var.
      x)Beyaz üstüne yeşil veya mavi: Kapalı havalarda ciddi anlamda büyük balıklar yakalamanıza yardımcı olur.
      x)Sarı taban üstüne kırmızı benek: İlkbahar aylarında ve yazın kullanmanızda baya randıman verir ve genelde açık havalar veya bulanık suda.
      x)sarı taban üstüne siyah benek: Yağmurlu havalarda ve hafif rüzgarda.

Bu kaşıklar hakkında deneyimlerimi kullanarak yorum yazdım. Size tavsiyem yanınızda birkaç kaşık bulundurun ki, balık değişkendir, deneme yoluyla favori oluşturursunuz. Ben en çok bu serilerden randıman aldım

Alabalık yemleri
      x) Alabalığın bulunduğu soğuk sularda, kıyıda, sığ yerlerde, ufak tasların altında, altın sarısı böcekler vardır. Bunlara bayılırlar. Bu böcekleri, anüsten takın, yani iğne ucu kafa tarafında olmalı
      x) Genelde Eylül ve ilkbahar aylarında, tavuk tüyü ile kaplanmış kancaya vurur. Bu tüylü kancayı, gölün istediğiniz yerine atmak için, kancanın misina bağlanan yerine, bir tespih boncuğu koyabilirsiniz.
      x)Ekmek içine nadir vurur
      x)Kaşar peyniri arada bir randıman verir. Denemek lazım, yanınızda bulunsun.

Sizlerle, dilimin döndüğünce bir şeyler paylaşmak istedim. Eğer yararım dokunduysa, ne mutlu bana. Rast gelsin.

balikavi.net/forum/showthread.php?t=478
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000