Nasıl Bir Yerel Yönetim İstiyoruz ?

Nasıl Bir Yerel Yönetim İstiyoruz ?

Bütün yaşamımız boyunca her gün muhatap olduğumuz belediye'nın bize nasıl bir hizmet vermesini isteriz? Belediyenın hizmet sunumunda öncelikleri ne olmalıdır.? Bizim belediye yönetimine karşı görevlerimiz nedir? Belediyelerın katılımcı ve saydam olması 5393 sayılı Belediye yasasının 76.maddesınde Kent Konseylerının tanımlanmasında açıkça ifade etmektedır.Buna göre kent halkının ve sıvıl toplum örgütlrinin görüşleri belediyenın karar süreçlerinde önemli yer tütmaktadır.Bu bağlamda dernekle ve belediye ilişkileri bağlamında düşüncelerimi aktarmak istiyorum.
      Hemşin ve Çamlı hemşin belediyelerimizin bütçelerine ve yasal çerçevede ki kadrolarına bakınca çok fazla hizmet üretmekte zorlanacakları açıktır.Bu açığı ancak Kent Konseylerı kurarak giderebilirler.Yerel yönetimlerin görev tanımlamasında çok sayıda meslek uzmanına gereksınım vardır.Örneğin 23 ayrı mühendis dısıplını,sosyolog,sosyal hizmet uzmanı,biyolog,veteriner hekim,doktor,avukat ilk akla gelen meslek dısıplınlerı.Sayılan uzmanlıkların ıstıhdamıda olanaklı olmadığından bu eksiklıği yukarıda ifade ettiğim Kent Konseyı aracılığı ile (ücretsiz) bilgi ve deneğimlerden faydalanarak hizmer sunumunda temellendırebilirler.Bu yaklaşım yöre için yaşamsal önemdedir.
      Hani bir söz vardır.En akıllı insan, başkalarının aklınıda kullanabilendir.Bir başka açıdan bakıldığında da görüşlerını sahıplenecek olmaları nedeniyle olumsuz ısteklere karşı çıkışta belediye başkanları yalnız kalmayacaklardır.Ayrıza mühtemelen yanlış kararda almayacaklardır.Belediye için en öncelikli ve en doğru kararları alacaklardır, belediye meclisi ile birlikte.