Sizin Objektifinizden Kaçkarlar Fotoğraf Sergisi 2009

Sizin Objektifinizden Kaçkarlar Fotoğraf Sergisi 2009

Çamlıhemşin Hemşin Vakfı (ÇAHEV) artık geleneksel bir hale gelen “Sizin Objektifinizden Kaçkarlar Fotoğraf Sergisi 2009” için fotoğraf toplama organizasyonuna başlamıştır.
      Kaçkarlara ait; Doğa, Kültür, İnsan ve Tarih motiflerinin işleneceği bu sergi için fotoğraflarınızı sergilenmek üzere bize gönderin. Seçilen özel fotoğraflardan bazılarını Takvimlere, Posterlere ve Kartlara basalım. Çamlıhemşin ve Hemşin’ in tanıtımına ve gençlerinin eğitimine katkınız olsun.

Fotograflar Slayt veya 5 mp üzeri dijital olmalıdır.
      Fotoğraflar şahsen elden, Posta ile veya E Posta ile gönderilmelidir.
      Fotoğraflar gönderilirken katılımcı formu doldurulmalıdır.
      Katılımcı formunu aşağıdaki e mail adresinden talep edebilirsiniz veya yakın zamanda tekrar aktif olacak olan cahev.com adresinden temin edebilirsiniz.
      Fotoğraflar Çahev tarafından sergiye hazırlanacaktır.
      Son katılım tarihi 01 Kasım 2009
      Sergi tarihi ayrıca ilan edilecektir.

Çamlıhemşin Hemşin Vakfı
      Adres;
      Kızılırmak Sokak 12/2
      Kocatepe- ANKARA
      Tel:312 419 39 78
      cahevbilgi@gmail.com
      Dosyalar
      Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      www.cahev.com
      Henüz usta olamadım ama çok önemli ustalarla tanışma ve dost olma imkanına kavuştum.
      Yaklaşık 15 günlük bir yayla turunda olduğum için cevabım gecikti; özür dilerim.
      Bu yılki sergi için de çok güzel olduklarına inandığım fotoğraflar çektim. Seçim yapacak arkadaşların işi çok zor olacaktır.
      Fotoğraf konusunda ise ahkam kesecek değilim ama kesinlikle ahkam kesebilecek kadar ilerlediğimi belirtmek isterim.
      Bu iş, merak ve çaba ile gelişen bir hobi.
      Şimdilik bu kadar yeter.
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...
      Nihat yazının devamını bekliyoruz.
      Dijital makinalarda nelere dikkat etmek lazım, Ne yapmak lazım gibi bir fikir alışveriş ortamı bence çok yerinde olur.
      Fotoğrafçılık konusundaki bilginin, ahkamın dışına çıktığını zaten geçen sene gönderdiğin fotoğraflarla ispat etmiştin, Bu sene ise olgunluk meyvelerini yiyor olacağız herhalde. Dört gözle göndereceğin fotoğrafları bekliyorum.
      Sevgiler
      Metin Gültan :)
      Bu senenin güzel günleri de geldi-geçti.
      İzin bitti ve ben ne yazık ki İstanbul'a dönmek zorunda kaldım. Şimdi beni bekleyen pek çok işin (devlet işi..) peşinde koşmak zorundayım.
      Konu ile ilgili sorulara yakın zamanda detaylı cevaplar yazmaya çalışacağım.
      Birkaç gün ortama alışmam lazım. Trovit'te yorganla yatarken ve ıslak ayaklarım soğuktan buz keserken şimdi bu sıcak havalara nasıl katlanırım bilemiyorum.
      Arkadaşlar,

Afişlerin İstanbul Dağıtım Şubesi olarak ben seçildum =)

mekanında bu afişlerden asmak isteyen olursa bana haber verebilirse çok sevinirim , eğer mekanınız bana yakınsa afiş dağıtırım :)

ingilizce ve türkçe olarak 2 hali mevcut..

özellikle sosyal mekanlara , üniversitelere asarsak iyi olur diye düşünüyorum ..

marmara üni.sine asıldı bile :)

Ahh Dağlar

Sergi için seçim yapmakta zorlanıyorum. Bu nasıl sizce?
      Resimler
      • IMG_3549.jpg

106.12 kB, 0×0, 1,093 defa görüntülendi
      Unutmadan, bu başlık altında kıymet verip naçizane tecrübelerimizden sual eden arkadaşlara da elimizden geldiğince cevap vermeye çalışalım:
      1. Fotoğraf makinesi seçimi nasıl yapılmalıdır?
      Malum, fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi ihtiyacı var. Günümüzde bu konuda oldukça şanslıyız. Çünkü, dijital teknoloji ile beraber pek çok marka ve modele kolaylıkla ve oldukça ucuza sahip olma imkanımız var.
      Ama burada da şu sıkıntı var: Onlarca marka, yüzlerce model.. Yok megapiksel, yok optik zoom, yok video çekimi vs. vs.
      Tüm bu kavram karmaşaları arasında seçim yapmak oldukça zor ve sonradan pişman olma ihtimalli var.
      Bu durumda izlenmesi gereken yol şudur: Öncelikle ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. Ne yapmak istediğimizi bilirsek, o ihtiyacımızı karşılayacak makine alırız.
      Büyük çoğunluğumuz fotoğraf çekmeyi sever ve bu işi tamamen amatör olarak yapar. Böyle bir anlayışta olan insanın, bir kaç çeşit ayarı olan, karmaşık düğmelerle donatılmış, kafa karıştıran bir makine alması tamamen gereksizdir.
      Çünkü, pek çok insan, aldığı fotoğraf makinesinin onlarca ayar düğmesini bir kere bile kullanma ihtiyacı hissetmemesine rağmen bu fonksiyonlar için oldukça önemli meblağlar öderler.
      Unutulmaması gereken şey sudur: İyi makine yoktur; iyi fotoğrafçı vardır.
      Ya da, çok pahalı makine kesinlikle iyi fotoğraf çeker diye bir kural yoktur.
      Aksine, pek çok fonksiyonu olan makineleri eğer emecına uygun olarak kullanamazsak iyi fotoğraf çekmemiz mümkün olmadığı gibi, çok berbat fotoğraflar görürüz.
      Tamamen amatör fotoğrafçılar için şu çerçevede fotoğraf makinesi tercihi yapmalarını tavsiye ederim:
      * Megapiksel tuzağına sakın düşmeyin. 5 mp bir makine ile 10 mp bir makine arasında kalite farkı önemsenmeyecek kadar ufaktır. Eğer 100 cm baskı yapmayacaksanız 5 mp bir makine ker işinizi görür. Günümüzde ortalama 8-12 mp arası amatör makineler var. Bunlar rahatlıkla sizin ihtiyacınızı karşılar.
      * Makinelerde optik zoom ve dijital zoom olmak üzere iki çeşit yakınlaştıma sistemi vardır. Daima, optik zoom oranı yüsek olan makineleri tercih edin. 5X optik zoom demek, görüntüyü mercekler vasıtasıyla 5 kat yakınlaştıran makşne demektir. 10X dijital zoom demek ise, fotoğrafın büyütülmesi demektir. Bu da çok fazla bir işe yaramaz.
      * Özellikle video kaydı yapan pek çok makine modeli mevcuttur. Bu sayede hem fotoğraf, hem de video çekebiliriz. Ama burada şu noktaya dikkat etmek gerekir. Çözünürlüğü ve saniyede çekilen kare sayısı az olan video sistemleri çpk kullanışsızdır. Mesela, 640x480 çözünürlük ve saniyede 15 kare kayıt yapan bir makinenin çektiği video çok kötü olur. Şimdilerde HD kayıt yapan makineler var. Sizlere bu tarz makineleri tavsiye ederim.
      * Daha üst seviyede fotoğraf çekmek ve kendimi geliştirmek istiyorum diyenlere SLR Like modeli makineleri tavsiye ederim. Bu makinelerden sonra son durak olan SLR makinelere geçiş yapabilirsiniz.

İlgisi olan arkadaşlar burada sorularını yazarlarsa fotoğrafçılıkla ilgili her konuda bilgi paylaşımı yapabiliriz.
      ..
      Resimler
      • DSC_0140.jpg

244.06 kB, 0×0, 659 defa görüntülendi
      • DSC_0017.jpg

294.45 kB, 0×0, 615 defa görüntülendi
      • 173Nihat Pamukçu HATIRALAR.jpg

300.47 kB, 0×0, 555 defa görüntülendi