Sizin Objektifinizden Kaçkarlar Fotoğraf Sergisi 2009

..
      Resimler
      • DSC_0096.jpg

266.86 kB, 0×0, 3,129 defa görüntülendi
      • DSC_0122.jpg

237.26 kB, 0×0, 3,182 defa görüntülendi
      • 28 haziran horçon cofk 2 153.jpg

264.77 kB, 0×0, 448 defa görüntülendi
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...
      Getirdiğim fotoğrafların sanatsal ederi konusunda iddialı değilim zaten Nihat !
      Buraya aldıklarım iki hafta önce Ayder'e yaptığım kısa gezinti sürecinde elimde bulunan casio'nun sıradan bir dijital makinası marifetiyle kotardıklarımdan olup,kaşı gözünün tarafından nasıl değerlendirileceğini nedense hiç (ama hiç) mesele etmedim !..

Kaş-göz demişken Can Yücel'i anmamak olmaz...

...
      Ne renk olursa olsun kaşın gözün
      Karşındakinin gördüğüdür rengin
      ...

Bu şiir sana gelsin Nihat :D
      Böyle ince ayarlı cevaplar ne de güzel oluyor.
      Ayder olduğunu bilsem hiç eleştiri yapmazdım. Ayder'in yağmasından sonra (Halen devam etmektedir ve bence ÇAHEV'in öncelikli konularından biri de bu yağmayı durdurmak ve Ayder'i doğal şekline öndürmek için neler yapılması gerektiğini tartışmaktır.) orada güzel fotoğraf çekmek ne yazık ki mümkün değil..
      Arz-ı hürmet ederim.
      Getirdiğim fotoğraflarda iddialı olmadığımı ifade ettiğim halde şu fakiri "ince ayar" yapmakla itham eden,sonrasında yine fotoğraflarımın güzel olmadığını bas bas bağıran Nihat !
      Seni anlıyorum;
      Değil mi ki getirdiğin fotoğraflara arz-ı hürmet etmedim !..
      "Aaaa,ne hoş şeyler bunlar" demedim !..
      "Yeni başlayanlar için neler söylemek istersiniz ?" demedim !..

Sen de haklısın tabi !!!
      Ne güzel!
      Siyaset harici bir konuda da (Hatta kültürel..) tartışabiliyoruz.
      Aslında benim aklımda yıllardır bir proje var ama uygulayacak yetkim yok.
      Olay şu:
      Ayder'in meşhur "Gelin Tülü" (Şakir abinin deyimiyle "Büyük Çehçehan") şelalesi aslında mükemmel bir görsel şölene haline dönüşebilir.
      Geçenlerde okumuştum, Niagara Şelalesi'ne yılda 30 milyon turist gidiyormuş. (Geçen yıl bizim memlekete toplam 25 milyon geldiği bilerek kıyaslama yapabilirsiniz.)
      Ayder'de de bu şelaleye yapılacak bir yatırımla önemli bir gelir kaynağı ve görsel zenginlik kazanılabilir.
      Çok insan buraya gidiyor ama sadece yukarıdan yarım yamalak görebiliyor şelaleyi. Halbuki, oraya doğru yapılacak doğaya uyumlu bir merdiven ve derenin yakınında yapılacak doğal örtüye uyumlu bir dinlenme ve izleme merkezi ile burası herkesin görmek isteyeceği bir yer olur.
      Böylece girişte, belediyenin almaya çalıştığı (Bence çok ayıp) ve benim hiç vermediğm (Asla da vermeyeceğim) giriş ücrettinden daha çok gelir etme imkanı sağlanır.
      Sonuç olarak, kötü fotoğraflar bile çok önemli işlere yarayabilir..
      Arz ederim.
      Metin Beye bir sorum olacak yolladığımız fotoğraflar doğal haliyle mi olsun?

Gerçi Nihat beyin açıklamasından sonra fotoğraf yollayıp yolamamada biraz tereddütteyim çünkü biz bu konuda eğitim almış değiliz.
      Bu hafta sonu gezilerinden birkaç foto. 15.08.2009
      Resimler
      • Beyaz Göl.jpg

588.17 kB, 0×0, 616 defa görüntülendi
      • Kaçkarlar.jpg

353.56 kB, 0×0, 636 defa görüntülendi
      • Kara Göl.jpg

499.86 kB, 0×0, 601 defa görüntülendi

Genel Cevaplar

Bu yıl üçüncüsü yapılan bu sergiye gelmeye başlayan bu fotoğraflar inanınki insanların daha özenli fotoğraf çektiklerinin güzel bir kanıtı.
      Önemli olan bence ilk katılımı yapmak, sonrasında zaten sizlerde yerinizde duramıyorsunuz ve kendinizi geliştiriyorsunuz.
      Bu sergi karma bir sergidir ve adı üstünde olduğu gibi sizin fotoğraflarınızın sergisidir.
      Lütfen sizlerde katılın...
      Nihat kardeşimin tüm fotoğraflarını burada yayınlamadığını geçen seneki performansından bildiğim için dert etmiyorum. Çok daha güzellerini sergi için saklıyordur.:)

Fatma hanım fotoğraflarla lütfen siz oynamayın bize olduğu gibi gönderin. Birde genelde yüksek çözünürlükte ve büyük pixellerde çekin.

Yavaş yavaşa göndermeye başlamanızıda 4 gözle bekliyoruz.

Hepinize kolay gelsin
      Metin Gültan :)
      Metin abey, teşekkür ederim. Sizin için ( aslında bizim için) en iyilerini seçmeye çalışıyorum. Biraz uzun sürecek çünkü arşiv oldukça kalabalık ve seçim yapma aşamasında zorlanmamak mümkün değil.

Fatma hanım,
      Bu fotoğraflar gayet güzel bence. Ama biraz düzenleme yapılmasına ihtiyaçları var. (Keskinlik, kontrast vb.)
      Ben, yapmak istedim ama yüklediğiniz boyut çok küçük. Umarım, çekim yaparken yüksek çözünürlükte çekim yaptınız.
      Nihat Bey; Bu fotoğrafları buraya yüklemek için küçülttüm yoksa ebatları büyüktür. Metin beyin dediği gibi fotoğrafları ben normal haliyle yollayacağım, sanırım biraz düzenleme yapılsalar daha güzel olurlar. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Kaçkarlardan birkaç fotoğraf daha 15. 08. 2009 tarihinde çekildi.

Güzellerini sergiye saklıyorum.
      Resimler
      • Beyaz Göl ve Çiçekler.jpg

513.96 kB, 0×0, 575 defa görüntülendi
      • dere ve çiçekler.jpg

599.7 kB, 0×0, 531 defa görüntülendi
      • kar ve çiçekler.jpg

555.62 kB, 0×0, 551 defa görüntülendi

Kelvin ayarı

Bu arada, Fatma hanımın fotoğraflarındaki gökyüzünün yeşile çalan rengi dikkatinizi çekmiştir.
      Bu, makinelerin kelvin ayarı ile ilgili bir durumdur. Kısaca anlatmak gerekirse:

Kelvin bir ısı ölçü birimidir, fotoğrafta ise ışığın sıcaklığını ölçer ama "beyaz denge ayarı" olarak da adlandırılır, genelde profesyonal fotoğraf makinalarında vardır, eğer doğru bir kelvin ayarı yaparsanız doğru rengi çok net bir şekilde yakalarsınız.

1000-2000 K Mum Işığı
      2500-3500 K Tungsten ampul
      3000-4000 K Güneşin doğuşu/batışı
      4000-5000 K Floresan Lamba Flaş
      5000-5500 K Flaş
      5000-6500 K Açık havada gün ışığı
      6500-8000 K Kapalı gökyüzünde gün ışığı
      9000-10000 K Bulutlu havada gün ışığı

Fakat bu ayar, genelde profesyonel makinelerde bulunur. Amatör makinelerde bu ayara müdahale etmek mümkün değildir.
      Mesela, deniz seviyesinde 5.200 kelvin ayarı yapılması gerekirken, bizim dağlarda genelde 6.000 kelvin ayarı ile fotoğraf çekmek uygundur. Böylece gökyüzünü o masmavi rengini yakalayabilirsiniz.
      Bunlara ilave olara da çeşitli filtreler vardır.Örneğin, polarize filtreler ( dijital makineler için circular polarize) ile bulutlar ve renkler çok canlı ve belirgin gözülür.

(Devam edecek)
      Resimleri
      Resimler
      • IMG_5282.jpg

269.68 kB, 0×0, 499 defa görüntülendi
      • yayla 27 haziran 296.jpg

233.11 kB, 0×0, 504 defa görüntülendi
      • yayla 27 haziran 421.jpg

112 kB, 0×0, 517 defa görüntülendi
      Gündemden düşmeyelim diye Fotoğraf duyurusunu tekrar yapıyorum.
      Fotoğraflarınızı Ekim başoına kadar gönderebilirsiniz.
      Bayramda köye gidecek tüm arkadaşlara makinalarını yanlarında götürmelerini öneririm.

Bayram ve köy bence çok anlam içeriyor ve çok enteresan bayram ve insan fotoğrafları çıkabilir.

Benden hatırlatma

Nihat senin 2.ci adama bir saat aradım. Bulamadım. Diğerinin yanında yatıyor olabilirmi
      Metin Gültan :)