Hemşin Gelinleri

Hemşin Gelinleri

Değerli Site arkadaşlarım;

Çevrenizde en eski hemşin düğünlerine ait fotoğraflara ihtiyacım var. Ninelerinizin zamanından kalma siyah beyaz fotoğraflar özellikle GELİN fotoğrafları. Gelin kıyafetlerinin çeşitli kareleri..

Eskiden geline 3 kıyafet dikilirmiş. bileniniz var mı?

kullanılan kumaşlar kadife haricinde neydi?

Bu bilgilere çok ihtiyacım var. Yöre adına güzel bir projeye adım atmak için ; mesajlarınızı bekliyorum..
      1953 senesinin 11. ayının 11. gününde (Rahmetlik böyle not almış. Nur içinde yatsın.) nikah töreni yapılan bir çiftin fotoğrafları var. (Babaannem ve rahmetlik dedeme ait.)

Gelin elbisesi olarak; kadife gömlek, kadife ceket ve ipekten peştamal var babaannemin üzerinde. Bu fotoğraf projenize katkı sunacaksa gönderebilirim. Hiç bir zarar gelmemesi kaydıyla ama :)

Yöremiz adına eski insanlarımızın yad edileceği güzel bir proje de, benimde bir katkım olsun isterim.

Çalışmanızda başarılar diler, umduğunuz gibi bir proje olmasını temenni ederim.

İyi günler...
      Hayat, bir ipin iki ucu arasındadır. Ya baş ucundasınız, ya son ucunda...

Bilal ÇAKIR
      Çok teşekkürler..

Sizden ricam şu; orijinali sizde kalsın ben sadece dijital ortama aktarılmışını alsam yeterli. yani eger tarayıcınız varsa aktarıp mail adresime yollayabilir misiniz? adresi mesaj olarak yollayacağım.

Net şekilde görebilmemiz en önemlisi. orjinalini de yollasanız zarar gelmezdi ama şart değil.
      Ayrıca gelinlerin başına külah gibi uzun bişey de konulurmuş bunu resımlerden görmuşdum şuan başka şehırde olmasam temin edebılırdım.. Hemsınde festıval etkınlıklerınde eskı düğünlerdeki gibi kız ıstemeden tutun,takgeri gidişini falan canlandırılmasını çok istemişimdir ama hiç kimse destek olmadı buna..inşallah ilerleyen günlerimizde yapabılme şansı olur kültürümüzü yansıtmak açısından.. ;)
      Üç çeşit elbise dikildiği doğrudur.Bunlar:
      1.Düğünde ve önemli günlerde (bayram,başka düğünler,köçe giderken v.s.) giyinmek içindi.
      2.Gelinin günlük işlerde giyeceği elbiseler.Genelde Divitin,pazen,karamondula denen kumaşlar kullanılırdı.
      3.Gece giymek için dikilen elbise.Genelde keten,pamuklu kumaşlar ve ipek kullanılırdı.
      Küreselleşme adı altında erozyona uğratılarak gün be gün yok olmak üzere...
      bende annemden duyduğum kadarınla evet 3 çeşit elbise varmış hemşinde evlenip gelen gelinlerin ama gelinliğin ipek olduğunu biliyorum rahmetli kayın valdemden onun gelinliği duruyordu çok güzel bir ipekti herşeyimizi unuttuk butun ananelerimizi adetlerimizi yaşadığımız şehirin süniliğini sadece aldık ve onu yaşiyoruz benim çocuklarım benim yaşadığım yerleri bilmiyor bile en acı olanı bu benim için
       dost istersen Allah yeter
      Sevgili dostlar, henüz 21 yaşımdayım ve kültürüme o kadar bağlıyım ki ; çevremi de o şekilde etkiliyor onlara horon öğretiyor türkü bile yazdırıyorum.. benim gibi birkaç kişi daha olduğunu biliyorum biz varken bu kültür unutulmayacak..

şimdi paslanmış birkaç şeyi yenilemek gerekli..

Hemşin Gelinleri konusunda daha detaylı bilgi ve fotoğraflarınızı bekliyorum..

İlgi ve alakanız için hepinize teşekkürler..