Çay-Kur Özelleştirilecek

Çay-Kur Özelleştirilecek

Aşağıda 2 haber var. Biri AKP İl Başkanı Sayın Hasan Karal ile yapılan ropörtaj diğeri ise bu açıklama ve Çay-Kur'un özelleştirilmesi ile ilgili çalışmalara eleşgtiri getiren MHP Rize İl Başkanı Zeki Mayi'nin açıklamaları. Yorumu sizlere bırakıyorum.

Hasan Karal sorulan soruya bakın nasıl cevap veriyor....

KUTLU: ÇAYKUR artık Rize’ye yetmemeye başladı, özelleştirme söz konusu mu,Siz bütün bunlara nasıl bakıyorsunuz?

HASAN KARAL: Bu tartışmalar bitmez. Çünkü bu bizden önceki dönemde özelleştirme kapsamına alınmış ve süreç işliyor ve biz bunu öteliyoruz. Çaykur özelleştirilecek. Bizim hükümetimiz döneminde olmaması için özen gösteriyoruz. Çaykur sadece sıradan klasik bir KİT olmanın yanında bu bölgenin insanına sosyal bir takım faydalar sağladığını düşünüyoruz. Köylerde sosyal tesis var, revir var. Sıradan bir fabrika değil orda bir şehirleşme var. ÇAYKUR bu bölgenin olmazsa olmazı. Sigortası. Malum kendi içerisinde özellikle pazarlama noktasında çay satış noktasında tüketmede sıkıntıları var. Aşabilmek için mücadele veriyor. Devlet ne der, bana para kazandırmıyorsa kendi ayaklarının üzerine dursun der. 10 lira tüketiyorsa 10 lira kazansın ister. Geliri giderinden az olduğundan desteklemek zorunda kalınıyor ve sübvanse edilmek istenmiyor. Devletin sırtında bir kambur olsun istemiyoruz. Tütünde olduğu gibi diğer sektörlerde olduğu gibi bunu da devletin elinden çıkarmasını arzu ediyoruz. Sadece ÇAYKUR değil, tüm KİT’leri ıslah etmeyi düşünüyoruz.

Bu da MHP Rize İl Başkanı Zeki Mayi'nin açıklaması.

Meydanları size dar ederiz

MHP Rize İl başkanı Zeki Mayi partisinin il divan toplantısında yaptığı konuşmada Çaykur’ un özelleştirilmesi çalışmalarına sert tepki gösterdi.

Mayi yaptığı konuşmada hazırlanan Çay kanun tasarısı taslağıyla Çaykur’ un özelleştirilmesi çalışmalarının alt yapısının hazırlandığını kaydederek, “AKP Hükümeti genel bir program dahilinde Çaykur’ un özelleştirilmesi çalışmalarını başlatmıştır. Bu çalışmalar çerçevesinde Çaykur’ a bir kanun tasarısı çalıştayı hazırlatmış ardından da Sayın Bayramoğlu öncülüğünde Rize Ticaret Borsası ile birlikte bir çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada 1984 yılında çıkartılan yasa ile çayın özelleştirilmesi nin ikinci ayağı olan Çaykur’ un özelleştirilmesini sağlamayı amaç edinmektedir.

Biz MHP olarak kesinlikle Çaykur’ u özelleştirtmeyeceğiz. Gerekirse meydanlara inip bunu önleyeceğiz” dedi.Çaykur’ un bu bölge için vaz geçilmez olduğunu ifade eden MHP Rize İl başkanı Zeki Mayi, “1984 te çıkartılan yasa ile zaten çay özelleşmiştir. Çaykur özelleştirilemez.

Biz Çaykur’ un özelleşmemesi için gereken ne ise yapacağız. Bu konuyla ilgili bir program oluşturduk Yakın bir gelecekte Rize ve ilçelerinde ayrı ayrı alanlara inip Çaykur’ un özelleşmemesi için mitingler düzenleyip sizi halka şikayet edeceğiz” dedi.

bizdenhaber.net/index.php?opti…k=view&id=4929&Itemid=118 biz
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

HERKESE MERHABA

EVET ARKADAŞLAR ÇAYKURU ÖZELLEŞTIRIYORLAR BENDE SAĞDAN SOLDAN DUYDUM AMA BU BENCE OLMAMALI
      ÇAYKUR ÖZELLEŞTIMI BU MİLLETI HALİ NE OLUR ACABA BUNU BİLEN VARMI ZATEN MİLLET BİR ÇAY SEKTORU VAR ONUDA
      BİTIRMEYE ÇALIŞIYORLAR BU NASIL ÜLKEDİRKI BİR ÇAYINA BİLE SAHİP ÇIKMIYORLAR,
      İLLE BEN YEYEMEDİM AL SEN YE MİSALI HEP BAŞKALARI NEMALANIYOR ÜRETİCİYİ DÜŞÜNEN YOK HEP KENDİ CEPLERİ NASIL DOLUYOR ONUN PEŞİNDELER
      AMA BİRİ GELİRDE BUNLARIN HADDİNI BİLDIRIR İNŞANLAH,HERKESE SELAM.....
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..
      "KORKACAK BİRŞEY YOK..
      MADEM KAZANDIĞINDAN FAZLASINI HARCAYIP ZARAR EDİYOR BU ÇAYKUR..
      HİÇ BİR SALAK ALMAZ ONU.
      KORKMAYIN.." MAKSUT

-Çaykur'un özelleştirilmesi ille de çaykurun tüm Fabrikalarının ve görevlerinin "üstlenmesi" anlamına gelmez.. Çaykur'un bir şekilde devreden çıkarılması anlamına gelir ki, o da Özel Sektör için dikensiz gül bahçesi anlamına gelir.. Çaykur varken bile 1985 yılından bu yana Çay sektöründe yer almış bir çok özel şirketin çay tarımına ve üreticisine vurduğu darbe ortadayken , bir de Çaykur ortadan kalktığındaki durumu bir düşünün...

"Çay-Kur'un özelleştirilmesi işi çok geç kaldı. Bu kambur derhal bertaraf edlip her yıl aktrılan milyonlarca lira verimli alanlara aktarılmalı. " DAĞDAKİMURAT

-Bu çok sakat bir anlayış.. Yıılardır "kambur" diye özelleştirilen bir çok sektörün, aslında özelleştirmeden sonra halkın sırtına nasıl "kambur" lar yüklediği ortadayken bunu söyleyebilmek, en azından insafsızlıktır.. Herşeye kar-zarar mantığıyla bakmak, hele hele tüm amacı bu sektörleri birilerine peşkeş çekmek gayesinde olanların kar-zarar hesaplarına göre yorumlamak doğru değildir.. Etbalık, SEK, TEK, PTT, Çimento Fabrikaları, Kağıt Fabrikaları daha neler neler özelleşti.. Ne oldu, Bu sektörlerdeki hizmetler mi ucuzladı, daha fazla istihdam sağlandı da işsizlik mi azaldı? Bugün en büyük sosyal sorunların yaşandığı Güneydoğu gibi bölgelerimizde bir çok Kamu kuruluşlarını özelleştirmekle buralara Özel Sektör Fabrika üstüne fabrika açıp sosyal dengelerimi sağladı.. Hayır, hayır, hayır..

-Özelleştirmeler bazılarına göre devletin kamburladan kurtulması anlamına gelebilir... Ama bu "bazıları" kesinlikle yoksul halkımız değildir.. Bu "bazıları" devletten beslenen ama devletin sosyal veya ekonomik amaçlı olsun sosyal faaliyetleri sonucu ortaya çıkan harcamalardan rahatsız olan ve bu harcamalarında kendilerine kaydırılmasını amaçlayan, doymak bilmez "tuzu kuru" bir avuç kesimdir.. Ki bunların talepleri halkın talepleri ile 180 derece terstir..

ÇAYKUR'un özelleşmesi demek özelde Rize halkının, genelde Türkiye halkının sırtından bir kamburun kalkmasına değil, tam tersine Rize ve Türkiye halkının sırtına taşıması olanaksız yeni bir kambur eklenmesine hizmet edecektir..

-Sudan sonra en fazla tüketilen içecek olan ÇAY'ı bir kambur olarak görmek, eğer bir kambursa buna neden olanları görmemek, işte asıl KÖRLÜK budur..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Arkadaşlar; genekl seçimlerden hemen önce Diyarbakır ve komşu illerden 8 tanesinde yasa elektrik, Su, Telefon parası alınması uygulaması kaldırıldı. Yani Güneydoğu halkı Elektrik, Su ve Telefon parası ödemiyor. Sizler odun, kömür ve doğal gaz ile ısınırken Güneydoğulular elektrik ile ısınıyorlar. Bu bölgeye yapılan sosyal yardım kapsamında değerlendiriliyor.
      Peki neden Çay-Kur zarar ediyor diye satılsın ki. Sonuçta devlet Güneydoğu'ya yaptığı yardımı Çay-Kur'u satmayarak bölgeye yapılmış yardım gibi değerlendirsin.
      Çay-Kur'un zarar etmesinin sebebi bölgeye bu güne kadar ciddi iş sahası yatırımı yapılmaması sebebi ile isdihdam amacı ile işçi alınmasıdır. Yarın bu fabrikalar kapandığında binlerce kişi işsiz kalacak.
      Dahası Çay Borsasında fiyatları istedikleri seviyeye çekip en yüksek karı etmek isteyenler ithalat ile çay getirerek üreticilerin çayını da almayacaklar. Borsa idaresi kimin ne kadar çay alacağına bile karar verecek. Çay-Kur'un almadığı çayları özel fabrikalara satacaktınız ama şimdi bunun yolu da tıkanacak.
      Yasa taslağını siteye astım. Bu taslağı ciddi anlamda okuyun. Yasadaki bir çok yanlışı siz de göreceksiniz.
      Kurulacak yeni kurumun başkanı, üyeleri ve bir çok çalışanı bu ülkedeki en yüksek memur maaşı olan Başbakanlık Müsteşarı maaşını alacaklar. Bu para da aynen sizden çıkacak.

Şakir Aksu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

CVP: KORKMA

Yazar: maksut Tarih: 02.12.2009 Saat: 20:45

KORKACAK BİRŞEY YOK..
      MADEM KAZANDIĞINDAN FAZLASINI HARCAYIP ZARAR EDİYOR BU ÇAYKUR..
      HİÇ BİR SALAK ALMAZ ONU.
      KORKMAYIN.. =)

Çaykur'un herhangi bir fabrikasının arsası üzerindeki fabriakdan onlarca kat daha değerlidir. Hele bir satış başlasın bakın ki o fabrikalar nasıl sudan ucuza gidecek.

Belki senin için korkacak bişe yok. Nasılsa Didim'de emekli maaşı yetiyor. Değil Çay-Kur Hemşin satılsa umurunda mı?

Şakir Aksu

İNADINA YIKIMI SAVUNANLAR

Yıllardır özelleştirmeler adı altında yıkıma uğrayan sektörlerin başında tarım gelmekte.Bizim insanımız hala özelleştirmenin Türkiyede ne anlama geldiğini kavramamakta israrlı.Emperyalizmin sektörlerde hakim olmasının yolunu özelleştirme açmaktadır.Çaykur'un özelleştirilmesini savunan aklı evvel hemşinli dostlarıma önerim,öncelikle Türkiyede tekel'in özelleştirilmesinin nasıl yapıldığını,hangi uluslararası tekellerin bunları aldığını, üretimde kullanılan yerli tütün oranının şuan kaç olduğunu,yabancı tütün ithalinin ne olduğunu,tütün üreticiliğinden çekilmek zorunda bırakılan aile sayısının kaçyüzbin olduğunu araştırsınlar. Aynı senaryonun şekerpancarındada nasıl hayata geçirilmeye başlandığını biraz gündemi ve muhaliflerin söylemlerini takip ederek görsünler.Bu konuda biraz olsun düşünme yeteneği olanlar aynı olumsuz sürecin çaydada yaşanacağını,yöre halkının ciddi darbe yiyeceğini kestirebilirler.
      SON SÖZÜM ÖZELLEŞTİRMEYE İMAN EDENLERE;NEDEN KÖTÜ YÖNETİLENİ DÜZELTME KONUSUNDA DÜŞÜNCE ÜRETMEZSİNİZDE,SATALIM GİTSİN DERSİNİZ.
      Yener Kardeşimin katıldığım görüşlerinden biri de bu konudaki düşünceleridir.
      Devletinn yapması gereken Çay-Kur'u Özerkleştirip daha profosyonel bir yapıya kavuşturmasıdır.
      Bugün Çay-Kur Genel Müdür ne kadar maaş alır bilmiyorum ama kurulacak Çay Komitesinin Başkan ve yardımcıları Başbakanlık Müsteşarı maaşları alacakmış. Taslakta bu husus özelliklle belirtilmiş.
      Çay'ın getirisini Borsayı elinde tutan brikaç komprador yerken çalışanlarının maaşlarını da müstahsil ödeyecek.
      İş bununla da kalmayacak ve hepimiz göreceğiz ki Fabrikalar sudan ucuz birilerine peşkeş çekilecek.
      Vatandaş yetiştirip topladığı çayını satmak için özel fabrika sahiplerine yalvarmaya başlayacaklar. Dışarıdan daha ucuza kuru çay getiren borsa spekulatörleri ise yaş çay almakta şimdiki kadar istekli olmayacaklar.
      Bu yasa çıkarsa 1-2 ilçe dışındaki arazi sahipleri şimdiden çaylarını söksün ve alternatif ürünlere yönelsinler.

Şakir Aksu

DEMİŞTİM

BEN TAA BAŞINDAN DEMİŞTİM..
      ŞİMDİ Mİ AKLINIZ BAŞINIZA GELDİ. X(

HER YAZIMDAN SONRA CUMBURR CEMAAT BENİ SUÇLADINIZ, BU SATIŞ İLK SATIŞ MI ? 6 (ALTI) YILDIR, 80 YILDA YAPILMIŞ OLAN, BU ÜLKENİN TEMELİNDE, SİZLERİN DAHİ DAMARLARINA KAN YARATAN CUMHURİYET KURUMLARI HARAÇ MEZAT SATILIRKEN, BİZLER SOKAKLARDA AVAZ AVAZ BAĞIRIKEN NE DİYORDUNUZ ; ''YOLA DEVAM'' :evil:

SEÇİMLERDE HER TÜRLÜ HOKKABAZLIĞI YPARAK BU SAKAT, ÜLKENİN GELECEĞİNİ BİTİREN, HARAÇ MEZAT SATAN SİYASETİ İKTİDARA TAŞIDINIZ.. X(

NE OLDİİİ UCU SİZE DEĞİNCE CİYAAK.. :D

YOK ÖYLE DAHASI VAR..
      GELDİLER..

KINA YAKACAKSINIZ. AĞLAMAK YOK.

BEN DE DİDİMDEN KIKIRDAYACAĞIM BUNDAN BÖYLE.. :P
      YUKAKAPİLİ
      Sessiz Senfoni

Dünyanın en üslü piyanist virtüözlerinden biri bundan 100 sene kadar önce İngiltere'de bir resital verecek. Büyük reklamlar ile duyurmuşlar. Konser günü İngiltere'nin tüm zenginleri salona dolmuşlar. Piyano Virtüözü piyanonun başıan oturmuş ve ellerini piyanoya basmış ama piyanodan hiç bir ses gelmemiş. Meğer sanatçı konserden önce piayanonun ses tellerini sökmüş.
      Millet şaşkınlıktan birbirine bakmış önce. Bakmışlar ki sanatçı ses çıkarmış gibi çalmaya devam ediyor susmuş ve kendisini tam 2 saat dinlemişler. Sanatçı son hareketi yapıp ayağa kalkınca salon alkıştan yıkılmış neredeyse.
      Salonu boşaltan seyirciler lobide hararetli hararetli olayı anlatıp sanatçının sessiz çalmasının sebepleri üzerine bilimsel tezler yürütürken bu sırada genç bir delikanlı salondan çıkmakta olan sanatçının yanına giderek neden bunu yaptığını sormuş. Sanatçı kalabalaığa bakarak;
      "İnsanların salaklıklarının seviyesini ölçmek istedim. Gördüm kü bu insanlarda salaklığın sınırı yokmuş"

Bu hikayeyi neden mi anlattım? Hiç bir sebebi yoktur. Sadece eğlence olsun diye yazdım.

Burada Çay*Kur'un özelleştirilmesine direnebilmek için onlarca üyenin onlarca yazısı var. Bu özelleştirmenin bölgede sebep olacağı felaketleri defalarca anlattık ama nbu olay sanki yeni çıkmış gibi şimdi birisi kalkmış; "Ben demedim mi?" diyor.

Oysa bu başlığı açtığım ve Çay Kanunu tasarısını açtığım başlıkla bu konunun hayati önemde olduğunu yazmış, sonra da "Yasa taslağını inceleyin ve görüşlerinizi mutlaka yazın ki gözümüzden kaçan bir şey varsa bunu Cumartesi günü Ankara'da Federasyon merkezinde yapılacak toplantıda gündeme getirelim" demiştim.
      Tabii ki bu yapılamdı ve yine her konuda olduğu gibi polemik yaraatmaya yönelik 3-5 satır çiziktirme ile konuya cevap verildi güya.
      O Kanun Tasarısını birilerinin okumayacağından adım gibi emindim. Çünkü o tasarı 7 sayfa! Bu kadar uzun yazıyı kim bilir kaç senedir okumamışlar ki ordan birşeyler çıkarsınlar.
      Ben yine de gözden kaçtığını düşünerek tasarının kıza yolunu bir daha veriyorum...

Çok Önemli... Çay Yasası

Şakir Aksu

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen “saksu” ().

Dün gece yasa tasarısını baştan sona inceledim. Bilebildiğim kadarı ile bu yasa biryerlerden döner. Çünkü içinde bir sürü tutarsız maddeler var. Yasanın içeriğini hukukçular elbetet tartışacaklar ve görüş bildirecekler ama bu yasanın tartışılması gereken asıl boyutu Batı Karadeniz Bölgesindeki sebep olacağı, Siyasi, Sosyal, Ekonomik hatta demografik değişiklikler mutlaka herkes tarafından tartışılmalıdır.
      Ben konunun bu boyutu hakkındaki görüşlerimi madde madde yazmaya çalışacağım.

1) Bu yasa ile Çay-Kur özelleştirilecektir. Özelleştirme sürecinde de Çay-Kur'un tüm varlıkları satılacaktır.

2) Çay-Kur'un özelleştirilmesi ile mevcut fabrikaları satılacak. Satılan fabrikalarda çalışan işçilerden büyük kısmı ya tazminatlarını alıp ayrılacaklar yada devletin başka kurumlarına işçi veya memur olarak aktarılacaktır. Fabrikaları satın alanalr daha rantabl bir işletme için büyük oranda işçi çıkartacaklardır.

3) Mevcut Çay Fabrikaalrının arsa değeriniğn çok yüksek olması, fabrikaların bir kısmının teknolosinin eski olması sebebi ile bazı fabrikalar tamamen kapatılarak arsaları konut yapımın açılacaktır.

4) Bölgede Çay Sektöründe 2-3 tane büyük firma vardır. Büyük ihtimal ile Çay-Kur'un satılan fabrikalarını da bunlar alacaktır. Kuruloacak Çay Borsanında da bu işletmelerin sahipleri yer alacağı için bölgde bir nevi Çay Karteli oluşacaktır.

5) Yasa tasarısında üreticinin korunması yönünde hiç bir madde olmadığı gibi "Muhtemelen İthalat" gibi bir cümle kullanılarak ithalatın yolu açılacak, müstahsile verielcek taban fiyatın düşük tutulması için yutr dışında çay ithal edilerek binlerce müstahsil karın tokluğuna çalışır duruma düşürülecektir.

6) Tasarıda "Uluslararası yeni bir marka ve imaj oluşturmak için farklı ülke ürünleriyle harman yapılması" gibi bir cümle kullanılması bile yasanın ithalati "Muhtemelen" olmaktan çıkarıp adeta zorunlu hale getirmektedir.
      Çaylarımızı dünyanın bilmem hangi bölgesinden getirdikleri çaylar ile harmanlayarak dünyaca bilinen damak tadımızı değiştirecekler.

7) Çay-Kur'un özelleştirilmesi ile birlikte bölgeden büyük göçler yaşanacaktır.

8) Yasa tasarısı ile Çay Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu kurulacak ve çay piayasasını da bu kurul düzenelyecektir. Bu kurul kimin ne kadar çay üreteceğine ve satacağına da karar verecektir.

9) Çay Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun maaşları Başbakanlık Müsteşarı Maşı seviyesine yükseltilmiş, öyelerin maaşları ise değişik kalemlerdeki ödemeler ile "Bu seviyenin üstüne çıkarılamaz" gibi bir cümle ile aynı seviyeye çıkarılmıştır. Bu ücretler hiç şüphesiz ki müstahsilin alın terinden ve emeğinden karşılanacaktır.

Benim bu yasa ile ilgili oalrak şimdilik tespitlerim bunlardır. Daha fazlasını ise birilerinin "Komplo Teorisi" üretiyor dememsi için yazmayacağım.
      Lütfen herkes bu taslağı inceleyerek görüşlerini buraya aktarsın. Çünkü bu yasanın meclisten geçmesini engelleyecek tek güç bölge insanıdır.

Hepinize aklıma gelen bir soru soracağım.

Bu aysayı AKP değil de CHP, DSP, MHP, DYP, ANAP vb partilerin Hükümeti çıkarmış olsaydı tepkiniz ne olurdu?

Bu işin AKP ile de din diyanet ile de alakası yoktur. Bu konu özelde Karadeniz'in ama genelde bütün ülkenin problemi olacak kadar büyüktür.
      Bu sebeple lütfen hepiniz bu yasa ile ilgili görüşlerini buraya yazsın.

Şakir Aksu

YASA TASLAĞINIDA OKUDUM. YUKARDAKİ AZIYIDA OKUDUM.

KAYGILARA KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL. AMMMAAA

(Hepinize aklıma gelen bir soru soracağım.

Bu aysayı AKP değil de CHP, DSP, MHP, DYP, ANAP vb partilerin Hükümeti çıkarmış olsaydı tepkiniz ne olurdu?

Bu işin AKP ile de din diyanet ile de alakası yoktur. Bu konu özelde Karadeniz'in ama genelde bütün ülkenin problemi olacak kadar büyüktür.
      Bu sebeple lütfen hepiniz bu yasa ile ilgili görüşlerini buraya yazsın.

Şakir Aksu )

İŞTE MESELE BURDA. TUZAK BURDA..

CHP, DSP, MHP VE DYP BÖYLE BİR YASA HAZIRLAMAZDI. ANAP ZATEN BU TÜR YASALAR YAPTIĞ İÇİN SİZLERE ÖMÜR. :D

''Bu işin AKP ile de din diyanet ile de alakası yoktur''

KİMLE İLGİSİ VARDIR. ? TASLAĞI OÇOLİMAN MI HAZIRLADI.

BİR TEK BU MU ? KARADENİZİN TALANI, ;

100 YILLIK ÇAYIRLIKLARI, FELAMURLUKLARI MHP Mİ ORMANA YAZDI ?
      DERELERİNİZİ CHP Mİ HES YAPILSIN DİYE İHALEYE ÇIKARDI ?
      KÖYLERİNİZİN DİBİNDE MADEN ARAMA ADI ALTINDA TAŞ OCAĞI AÇILMASINA DYP Mİ İZİN VERDİ.

NE DİYECEKSİNİZ TOPLANTIDA ?

YALANA, TALANA SON.
      HÜKÜMET İSTİFA ...

GİBİ SLOGANLARLA HEMŞİNLİYİ SOKAĞAMI DÖKECEKSİNİZ. ? Kİİİİ

O HEMŞİNLİ BU YASAYI HAZIRLAYANLARA %80 DESTEK VERİP SEÇTİRMİŞTİ...

HEMŞİNDE NE DİYORLAR BU İŞE ACEP ??
      YUKAKAPİLİ
      Aynı şeyi söylesen de ille de muhalefet etme hastalığn mı depreşti Kotkafa!

"Bu işin din ve diyanetle ilgisi yoktur"

Sen daha burada ne demek istediğimi bile anlamamşsın. İşine geldiği gibi anlama hastalığın nüksediyor. Yaradana sığınarak ve anlayacağını umarak ben gene de anlatayım.

Bir baraj düşün. Sel oldu ve baraj patlayacak. Bunu önlemek için Savak denilen kanallar açılarak selin ana gövdeye yapacağı basınç azaltılır.
      Şimdi bunu Çay-Kur Özelleştirilmesi için düşünürsek; "Bu özelleştirmeyi CHP, MHP, DSP yapsa idi ve AKP muhalefette olsaydı Karadeniz'de yer yerinden oynar herkes sokağa dökülürdü.
      AKP Dindar vatandaşların yanında gibi görünüyor ya! Millet de böyle olduğuna ianıyor ya! Başbakan'da Rizeli ya! Rize'de AKP seçimlerde çok güçlü ya! İşte bu sebeple Çay-Kur'un özelleştirmesini AKP'ye yaptıarcaklar. Çünkü bunu AKP yaparsa millet AKP ve Başbakanın gerekçelerine bakacaktır. Yani bu özelleştirmede AKP'ye verilen rol, meydana gelecek şiddetli tepkilere Savak görevi yapmaktır.
      Bu sebeple AKP'yi kastederek "Bu işin dinle diyanetle" ilgisi yoktur dedim.
      Yani "Herkes Çay-Kur'un özelleştirmesini önlemek için mücadele versin" demek istedim.
      Yasa Taslağını hazırlayanın kim olduğu belli olduğu için işin Oçoliman ile alakası yoktur.

konu önemli! Bu sebeple saçmalamayı bırak. Olayı kişiselleştirme. Olayı Hemşin'de de indirgeme. Bu özelleştirme ülkenin geleceği ve bölge hassasiyetleri açısından için gerçekten çok önemlidir.
      Sessiz Senfoniyi alkışlamayı bırak...

Şakir Aksu
      AKP YE YAPTIRACAKLAR DEDİKLERİN KİMLER.

ERGENEKONCULAR İÇERDE,
      DARBECİLERİDE CUMARTESİ HUZURA ÇEKECEKLER,

AMERİKA BU İŞE KADAR DÜŞMEDİ, İSRAİL BOYUNUN ÖLÜSÜNÜ ALDI.

PEKİ KİM YAPTIRACAK BU MÜSLÜMANLARA BU İŞLERİ. YADA KİM YAPTIRIYOR..

HATIRLARMISIN ANAP DÖNEMİNDE MEMLEKETİ KAPIŞ KAPIŞ ETMİŞERDİ..

ŞİMDİ SIRA BUNLARDA.
      MEMLEKETİ BÖLÜŞMEK..
      SIRA ÇAYKURA GELDİ.

DEMEM O BENİM.

YOKSA NE BİR BAĞ OTLUĞUM VAR YANACAK,
      NE DİKİLİ Bİ KAZIK YIKILACAK. ;)

AMMMA BÜYÜK ADALETE İNANIRIM BEN...

EDEN BULACAK.

BUNUN NERESİ MUHALEFET, OLANLAR ORTADA. BÜYÜK BİR İHTİMALLE ORGANİK ÇAY ÜRETEMEYEN HEMŞİNLİNİN ÇAYINIDA ALMAYACAKLAR.

BEN DEMİŞTİM DİYORUM. YALANMI ? HAKKIMI BARİ VERİN. 8o

ÖPTÜM GÖZLERİNİZDEN...
      YUKAKAPİLİ
      CAY ÖZELLESTIRILMEDEN ÖNCE BIZIM ALTERNATIF TARIMA GECMEMIZ LAZIM;YENI BITKIMI,YÖNTEMMI...NE OLURSA MUHAKKAK BIRSEYLER YAPMAMIZ LAZIM.
      ESASINDA MONOKULTUR OLAN CAYIN YÖREMIZE VE INSANLARIMIZA COK ZARARI OLDUGUNU BILIYORUZ.CAYDA POLITAKAMIZIN OLDUGU GIBI "YUKARDAN ASAGIYA" GETIRILMIS BIR OLGU.
      ENERJIMZI "KIM DAHA FAZLA TÜRK VEYA SOSYALIST VS"DEN AYIRTIP;YÖREMIZDE TARIM VE ENDUSTRI KÜLTÜRÜNE NE KATKIDA BULUNABILIRIZI DÜSÜNMEMEZIN ZAMANI COKTAN GECMEKTEDIR.
      ÖNCELIKLE SADECE "POPULER KÜLTÜR"LE BU BADIREYI ASAMAYACAGIMIZ FAKAT ONU IYI KULLANMA OLANAKLARIMIZIN GELISTIGINI BILEREK YÖREMIZE KATKIDA BULUNMAMIZ SARTTIR.
      Fikir Meydanı Hakkında

Birilerinin yaptığı gibi yönetime şikayet etmiyorum !

Şunu diyorum ;

Görüldüğü üzere kimi meseleler vardır,ki doğası itibariyle siyasidir .

Çaykur'un özelleşritilmesi konulu bir başlık açılıyor.

Ne yapsındı katılımcılar ?

Tulum,muhlama,yaylanın soğuk suyu,şiir,hikaye vs. bu konuya nasıl müdahil edilebilir Kobal bey ?

Böyle bir konuda fikir beyan etmek nasıl,hangi literatürle kotarılır ?

Varsa bir öneriniz,lütfen buyurun !..