Ömer Lütfi Mete

Ömer Lütfi Mete

1950-Rize
      Rize’de doğan Ömer Lütfi Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra bir dönem Kur’an Kursları’nda okudu. Aynı kurumlarda okutucu olarak görev yaparken Rize Lisesi’ni bitirdi ve 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. 1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti. 1972’de İktisat Fakültesi’nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulu’nda Edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Babıali’de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, 28 Şubat'tan Şemdinliye Derin Çeteler, Yeni Binyıl, Sabah gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı.

ESERLERİ
      Gülce (şiir), Çığlığın Ardı Çığlık, Yerden Göğe Kadar,Allahsız Müslümanlık, Asker ile Cemre, Çizme (roman), Derin Millet Manifestosu (Köşe Yazılarından Seçmeler), Hacıyağı ile Parfüm Arasında (Deneme), Balonya Tüneli, İtfaiye Yanıyor (Kara Mizah) Milliyetçilik Milliyetsizlik,Derin Devlet, Dünyayı Kimler Yönetiyor (röportaj) Erdoğan operasyonu Mahir KAYNAK'la Ortak Eseri

Sinema filmi senaryoları:
      Çizme, Gülün Bittiği Yer, Bizim Yunus, T.H.E İMAM, Kurtlar Vadisi Irak

Tv Filmi senaryoları:
      Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar, Veysel Karani, Ahmet Bedevi

TV Dizi senaryoları:
      Bizimev, Evlere Şenlik, Ortaklar, Deliyürek, Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Pusu, Eşref Saati, Ekmek Teknesi, Avcı, Hayat Bağları, AGA, Çanakkale Destanı (Belgesel Drama)

omerlutfimete.com/hakkinda/omer-lutfi-mete-biyografi-5.html
      Resimler
      • . Lütfi Mete .jpg

27.88 kB, 400×300, 831 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Bu şehir girdap gülüm
      Girdapta mehtap gülüm
      Feleğin bir suyu var
      Su değil kezzap gülüm

Feleğe dayandım gülüm
      Öldüm de uyandım gülüm