Çiçig

Ayas dedi diye ayyas mi oldu , aranizdaki samimiyettendir .::-))

Kisa bir hikaye anlatim , yani yyasanmis bir olay ama su an kim tarafindan bilmiyorum . Ama cok anlatilir ve bende duymusum.

Bizim orda bir ayle kiz istemeye gitmis , tabi cocugun annesi cocugunu met ediyor , icki icmez ,sigara icmez , kumar oynamaz , kadin kiz pesine gitmez . Bu arada Kizin Babasi kalkiyor diyorki , bu Adam hicmi bisey etmez bu salakmi dur nedur buna kiz miz verilmez , ve isi bitirur , o ayleye kizini vermez . ::-)) bilmem anlatabildimmi .
      Arkadaşlar bildiğim kadar "cicig" meme anlamında kullanılır. Çayeli Aşıklar ve Senoz Deresi köylerinde bu şekilde. Sebahattin Arıcı'nn Sözlüğü'nde de aynı anlam var. Köyden köye şive-ağız değişikliği bilinen bir konu ama Rize Hemşin Ağzı ile Hopa(vs) da konuşulan Hemşince dili arasındaki bağ veya tarihsel ilişki halen tam olarak ortaya konulamamıştır. Tarihte o yörede bu iki (veya başka birkaç dille ) dil arasında bir ilişki oluğu araştırmacılar tarafından söyleniyor.

Şivemizdeki bazı kelimleri boğazdan da konuştuğumuz doğrudur hatta bazı Hemşin köylerinde konuşulan ( mesela Arsevos civarı ) ağız için "katı - boğazden" deriz. Bu konuda daha doğrusu konuşulan şive ile ilgili Serkan Pehlivan'ın Gazi Üniv.ne sunduğu yüksek lisans tezi, Osman Kuyumcu'nun Marmara Üniv.ne sunduğu Türkçenin Hemşin Ağzı Tezi, ile Ayşenur Kolivar ın Boğaziçi Üniv.ne sunduğu Raşot( Çeşmeli Gürgenli ) Ağzı tezi okuyabilirsini. Bunlar dışından şive-ağız-ses yapısı ve şivemizin tarihsel hikayesi hakkında tam bir çalışma yok diye biliyorum. Bu yüzden araştırılmaya devam edilmesi ve işin uzmanlara bırakılması uygun olacaktır. Selamla,
      " akıl ve gönül ; insan ...
      Emrullah Abim burada Çiçig il eilgili tartışmalardan sonra geçen hafta köye gidince; "Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum" diye Çiçig kelimesini bir sürü insana sordum. Özellikle yaşlıların tamamı Çiçig'e aynen senin dediğini dediler.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yazar: DENİZİM Tarih: 30.01.2010 Saat: 22:14

ARKADAŞLAR ÇİÇİG İLE CİCİG İ KARIŞTIRMAYIN CİCİG TABİİKİ MEME
      DEMEK AMA ÇİÇİG HEMŞİNDE PİŞİRİLMİŞ ET DEMEK TABİİ ÇOCUK DİLİNDE
      AYRICA TÜRKİ CUMHURİYETLERİNDE DE KULLANILDIĞINI BİLİYORUZ

bir sitede araştırdım ve emrullah amcanın dediği gibi çıktı ama çicig kelimesini pişmiş etle bir alakası yok sözlükte daha değişik çıktı araştırırmısınız?
      Bu cinayet!...
      Günahın en has hali ihanet
      Hakkımı ver gideyim adalet
      Son kozum olsun zorda sükunet
      Kendime sarılır donarım