Çiçig

selam olsun hemşini bilenlere

yazmıyacaktım ama bir yanlışı düzeltme hasıl oldu bende ki emrullah abi bile bu yanlışa düşmüş
      beyler lütfen::
      kavramları ve kelimelerikafamıza göre değil kullanım şeklinde anlatalım,anlatalımki yeni nesil e doğru aktarmış olalım sonra horon meselesine dönmesin
      CİCİG: meme
      ÇİÇİG : SIRT OMUZ ALTI ,ARKA YADA ÇOCUĞUN SIRTA ALINMASI (gel seni çiçiğime alayım)
      ÇEÇEĞ: çocuların yıkanma işlemi(banyo yaptırlıması)
      ÇUÇİG: sallama beşik (ikiip asılarara iskemlem bağlanmasıyla oluşturulan sandalya yada ip asılarak yapılan beşik

Benim bildiğim bu şekilde dahada çoğaltılabilir ama ete çiçiğ dendiğiniilk defa duyuyorum sakın o çeğ et olamsın?
      Bu konuda yazan hiç kimse kelimeler kendi uydurmuyor. Ben ÇİÇİG kelimesini duyduğum gibi yazdım. Hangi anlamda kullanıldığını da yazdım. Ancak bu konuda bazı arkadaşlarımızın "Ben duymadım. Öyleyse böyle bir kelime yoktur" yada "Ben anlamının böyle olmadığını biliyorum" gibi savunmalar sıkmaya başladı.

Arkadaşlar ! Hemşin'de değil köyden köye, mahalleden mahalleye evden eve ve evlerin içinde bile bazı kelimeler farklı şekilde telaffuz edilir. Hatta aynı kelimelere farklı anlamlar yüklenir.
      Annem Poginalıdır ve bir çok kelimeyi Poginalılar gibi telaffuz eder. Ortaköylü yada Makrevisli bir gelin ise daha farklı şekillerde telaffuz eder.
      Mesela Bodolli'de Keceyik (Ateş Böceği) diğer köylerde de aynı şekilde mi söyleniyor? Buna benzer onlarca kelime yok mu?
      Maksut Kardeşimin yazdığı ÇEÇEĞ ve ÇUÇİG kelimelerini ilk kez duydum. Çiçig Kelimesini de ilk kez bu anlamıyla duydum. Şimdi ben de kalkıp "Ben duymadım! Yanlış yazmış" mı diyeceğim?

Bunu yapacağınıza yazılan kelimeleri anlamları ile ve söyleyeni de yazarak arşivlerinize kaydedin. Böylece hem duymadığınız kelimeler ile arşiviniz zenginleşir hem de hangi köyde hangi kelime nasıl telaffuz ediliyor, anlamı nedir gibi konularda bilginiz artar.

Not: Pişirilmiş küçük et parçalarına bizim evde Babaannem ÇİÇİG derdi, ÇİÇİĞ değil...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Ben genel olarak Maksut'un dediklerine katılıyorum.. Et için Çiçiğ pek kullanılmazdı. Hayal meyal hatırladığım kadarıyla, sanki etin belli bir şekline de buna benzer bir şey denirdi gibi geliyor ama çocuğun sırta alınmasına dair kullanıldığını gayet iyi hatırlıyorum..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Simdi türkce alfabesinde her harf olmadigindan yazilamiyor , her kullandigimiz harf Türkce alfabesinde yok . O yüzden bu C harfinin 3 sekli var hatta 4 de olabilir .

Simdi siz Hemsinceye bakmiyorsunuz ama orda bu harf var ve kullaniyorlar . Dz harfi bunu bi sekil C harfi yerine kullaniyorlar .
      Buna bakarsak : Cicig = Dzidzig sekilde yazilsa tam anlamini aliyor ve herkezde hangisi oldugunu yazili olarak anlar . Simdi tabi alfabe deyismeye gerek yok .
      Ama
      Senozda --- Dzidzig - Cicig -- Meme Gövüs demektir .
      Dzudzig - Cucig - Mozzarella peyniri , cocuklarin
      eline verilir yesin diye .
      Dzug - Cug - Süt kabi .

Bu sirf C harfinin bi sekli , bunun gibi C harfinin bir kac telafüzü vardir .

Zaten biz buraya yaziyoruz ama bizim bu kelimeleri bilmeyen nasil telafuz edecegini bilemez kelimenin .
      Bilen bile sasiriyor .
      Sevgili Kamil Kardeşim Hemşin'de Hemşince diye bir DİL yoktur. Konuştuğumuz kelimeler içinde bugünkü alfabede olmayan eski dildeki gırtlaktan gelen HA (Ben bunu H(ğ) şeklinde yazıyorum) dışında alfabede olmayan bir harf de yoktur. (Ah(ğ)er, Ah(ğ)kapi gibi)
      Bu başlıklar altında yazılan tüm kelimeler Türkçe alfabe ile telaffuz edilebilir özelliktedir.

Çiçig kelimesi de aynen yazıldığı gibi söylenir. Yani bu kelime için ayrıca başka bir alfabeden başka bir farfe gerek yoktur. Lazcada olan ve dilin ucu ile söylenen, sizin "Dz" harfleri ile telaffuz ettiğiniz harfin kullanıldığı kelimeler Hemşin'de konuşulan kelimelerde yoktur.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      YA EMRULAH ABI ..ESKIYI KARIŞTIRIP GEÇLIĞI FITIK EDIYOSUNUZ.OLSUN EYI MEŞGULIYET..YOREMIZDE TURKÇENIN DIŞİNDA KONUŞULMADI LAĞUP VE LEHÇELIK VARDI.MESELA RAHMETLILER.OÇOLIMON.SEĞER HASAN.MAPAVRILI.SARVICANLI .ATINALI...GIBI YADA.SİÇON.MORKU.ILON.HELEZ.HELURT.KODOŞ.ÇUHA.YANI SUSİKLER ..aklıma gelmıyor çok varda bu kelımeler lağup ve lehçe olarak kullanırdı gelenekmı neydı .AÇAL. BUZAK....Selam saygı.
      Konuya uzaksun Yunusum. Dediklerin doğru da ben başka bişe söylüyorum.
      Eskiyi kurcakamaktan gençlik nehe fıtık olsun ki. Gençler ebelerinin dedlerinin hayatını öğreniyor.

Bunları dedim diye BOLAKİ MUNCURLERUNGİ asmezsen.
      Oy senun TUNÇUNGİ yeyim... :))))))))
      EVET ŞAKIRBEY..BEN UZAKTAYIM DAĞDA ORMAN IÇINDE YAŞIYORUM .YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM.BUGUN CUMADA IKI EV ĞUMNOLU IMAM IKI CEMAAT.BODOLLI GOKÇENLI DEN SALIH OK..HOCAM BIZE TAYIN .ALLAH RAZI OLSUN CUMAYA GELIYOR.CEMAATIYLE ..KÖY BOŞALDI .DORT EV VAR .BODOLLIDE AYNI GECE ÜÇ YERDE LAMBA YANIYOR....MAKSUT BEY .ISTERSEN BI DOLAŞİP RAPOR VEREYIM ŞEHERDEKILER BILSIN.GENÇLERE LAF YOK .İŞ OLMADIMI KAHVE HORON MUZİK NE YAPSINLAR ZAMAN OYLE OLMUŞ.SIZ EĞİTIMDE BUGUNKU ŞARTLARI OLANAKLARI BULSAYDINIZ ŞİMDI NE OLURDUNUZ .....YETER ...MAKSUT KIZAR .. MUNCURUMA DOKUNMA ...ORMANDA DOLAŞANIN MUNCURI TEMIZ OLMAZ GIRIP VAR.BIZ ALIŞKANIZ BARI SIZ BOLAŞMAYIN ....SELAM SAYGI....
      Saksu Abi .

Sen daha siveni dogru dürüst bilmiyorsun , Anneme vs sorayim bi diyorsun senin yasin 50 den üstüne .

Ben sivemi ve konustugumuz kelimeleri cok iyi biliyorum , ve senin anlattiklarin bana dogru gelmiyor .

Ve ben senin benim kadar bu konustugumuz sive sevdigine inanmiyorum . Acilk ortada olan seyi bile , yok öyle deyil diyorsun .

Ben sivemi biliyorum . Bana mantikli cevap yazin .

Yada benim dedigime yanlis demeyin . Eyer bir yanlis yaziyorsam düzeltin . Ama saptirarak deyil .