Rize Günleri

selam tuluma ses verenlere,rizeyi bilenlere rizeyi sevenlere

RİZE GÜNLERİ

04-07-Mart 2010

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ-*ANKARA

ÇAY’IN BAŞKENTİ BAŞKENT’TE

rizeliler.org.tr

Rize Valiliği öncülüğünde, Ankara Rize Dernekleri federasyonu organizasyonu ile Rize Belediyesi ve İlçe Belediyeler, Rize Üniversitesi, ÇAYKUR, Rize Sanayi ve Ticaret Odası, Rize Ticaret Borsası, ÇayKur Rize Spor, Ulusal Çay Konseyi’nin destekleyici kurumlar olduğu, “Rize Günleri” 04-07 Mart 2010 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleniyor.

Rize Birlikte Karar aldı. 4 Mart’ta Ankara’ya gidiyoruz.

Bu konuda 19/Ocak/2010 tarihinde Rize Valiliğinde, Rize Valimiz Sn. Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU başkanlığında; tüm Belediye Başkanları, Kaymakamlar, Rize Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Selami ŞAŞMAZ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer OFLUOĞLU, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ERDOĞAN, Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ, İl Genel Meclisi Başkanı Rahmi Metin, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Süleyman PINARBAŞI, Milli Eğitim Müdürü Rasim ÇELİK, Kültür ve Turizm İl Müdür İsmail HOCAOĞLU, Tarım İl Müdürü Adem ÇEKİÇ, Çevre ve Orman İl Müdürü Sabit KANDEMİ’İN katılımları ile geniş kapsamlı bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda Ankara Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman BASA Rize Günleri ile ilgili ayrıntılı brifing vermiştir. Rize’nin başta otantik ve doğal unsurları olmak üzer turizm merkezleri, folkloru, müziği, yemeği nin Ankara’da sergileme kararı alınmıştır.

Rize’de üretilen, yetiştirilen ürünler ve Türk Çay’ı tanıtılacak.

Başta turizm olmak üzere yerel ve ulusal bazda Rize’nin ve Rizeli’nin yetiştirdiği, ürettiği ürün ve markların, Rize mutfağının en güzel ürünlerinin satışının gerçekleştirileceği, ayrıca kültürel, sanatsal faaliyetlerin, Rize Medyasının yer alacağı etkinliğimize tüm katılımcılar davetlidir.

Rize’nin markasıyım, tanınmak istiyorum, diyorsanız bu etkinlikte stant alarak yer almaları gerektiğini bu amaçla başvurularını Federasyon Merkezine yapamaları gerekmektedir. Günde yaklaşık 50.000 kişinin ziyaret edeceği, canlı yayınlar ve basında yoğun şekilde yer alacak olan etkinliklerde tanıtım, satış ve pazarlama imkanı sağlanacaktır

Haydi Karadeniz’in gücünü gösterelim.

HAYDİ HEMŞİNLİLER HAYDİ RİZELİLER HAYDİ KARADENİZLİLİLER HAYDİ CENNETİN BİR KÖŞESİ DİYEN DOĞA SEVERLER RİZE TANITIM GÜNLERİ 4 MARTTA AKM DE BAŞLIYOR..... CÜMLE HALKIMIZ DAVETLİDİR

--
      gerçekten kaç gündür bakıyorum konusu ne zaman geçecek diye.Metin abi açmasa konuyu açılacagı yoktu sanırım.
      biz mütevazi facebook sayfasından elimizden geldiği kadar duyurmaya calışıoruz ama site için üzücü bi durum !!!

herşey mükemmel devam etmekte...

3 ve 4. gün gösterilerimiz olacaktır.

saygılar.
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³
      Yazar: DENİZİM Tarih: 06.03.2010 Saat: 19:31

SAYIN VOLKANIZMA NEDEN FACEBOOK TA DA BU SİTEDE DEĞİL
      KANIMCA HEMŞİNLİLER AYIP EDİYOR
      BU SİTE FACEBOOK A BİN BASAR AMA DEĞERİ BİLİNMİYOR

sayın emrullah bey; bence böyle gerçekten çok çok önemli organizeleri site yönetiminin bi şekilde insanlara duyurması ,zorluk derecesi ne bilmiyorum ama zor ise de fedakarlık yaparak bütün üyelere mail yada msj atması gerektiği düşüncesindeyim.olaya duygusal baktım sanırım bu zaten sitenin görevidir herhalde.bence burda Hemşinlilerin ayıp ettiği bişey yok.ortada bi ayıp varsa oda site yönetiminindir.site facebooka tabiki bin basar. sonuçta hemşinlilerin ortak buluşma konuşma vs. yeridir.eğer site yönetimi yakın zamanda organizeler kısmına şu konuları açmışsa ;
      Filiz Ilkay Balta - Konseri
      Konser - Bizim Yaşar
      Karmate Konser. bu bizim ayıbımız değildir.tabiki bu konularda açılacak ama açılan bu konular şu an yapılmakta olan RİZE GÜNLERİ KAÇKAR YAYLA ŞENLİKLERİ'nden önemli olduğunu düşünüyorum.

saygılar.
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³

Duruş Önemli

Sn. volkan ERİKOĞLU;

Facebook Hikayesi Bizi Bağlamaz…
      İnsanlara kin ve nefret duymadan, Saygı + Sevgi ile yaklaşıyoruz. Sitemiz ailelerimizin girdiği bir Wep sayfasıdır, hiçbir insanın, hiçbir insandan üstünlüğü yoktur. Biz olabilme düşüncelerimiz yöremizin adınadır…
      Eleştirilere saygı duyuyoruz çünkü, yanlışlardan doğrulara gitmenin adımlarıdır.
      Özellikle senin gibi yöresi adına sorumluluk duyan, Genç kardeşlerimize bizim Yüreğimiz açıktır.

Ana Sayfamızda
      Resimler
      • Rize Günleri.jpg

25.01 kB, 0×0, 744 defa görüntülendi
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Rize Günlerinin getirdikleri

Aslında konu Neden olarak tartışılması gereken bir konu değil.
      Sadece bu etkinliklerin bu boyutta olacağını kimse düşünemedi. Aksi taktirde ben buranın yönetimindeki arkadaşların an be an etkinlikleri naklen yayınlarcasına kişilere aktaracağını tahmin ederdim. Öyle ya zaten Facebook la bu siteyi ayıran çizgide orada değilmidir.
      Keşke site yöneticisi arkadaşlar bu konuda biraz daha aktif görev talep edip alabilselerdi.
      1997 senesinde Ortan köyünden yaptığımız ICQ bağlantısı ile resmen internetle tanışan bölgemiz, 2000 li yıllara ise ilk defa Superonline sayfalarında açılan Fırtına Vadisi Forum alanlarıyla gelmişti. (Hala o yazıları saklarım)
      Daha sonra hemsinli.com ve nihayetinde hemsinliyiz.biz ile farklı kulvarlara girmişti. Bilenler bilir ama başından beridir bu işlerin içinde olan bir kişi olarak imkanlarımın daha iyi olmasına rağmen ben Forum konusuna hiç bulaşmadım ve yapanlara hep destek vermeye gayret ettim.
      Şu andaki nokta ise daha farklı boyutlara gitmektedir.Facebook un bile artık demode kaldığı günümüzde Twitter ve benzeri paylaşım siteleri bile demode olma noktasındadır.
      Süratle değişen internet ve alışkanlıkları noktasında, hiç bir yapı bir kaç seneden fazla ayakta kalamamaktadır.
      Son söyledikleri dışında Volkana katılıyorum. Ben bile bu tip faaliyetleri elimden geldiğince E Mail ile, Web siteleri ile ve Paylaşım siteleri ile her noktaya ulaştırmaya gayret ediyorum. Bu sitede bile bir çok faaliyeti bildirdim.
      Naci sözlerime kızacak ama hemsinliyiz.biz adresinin bence yeniden günümüze revize olmaya ve genele yayılmaya ihtiyacı vardır.
      Ben bile bilgisayarımda otomatik açılır noktasında olan hemsinliyiz.biz adresini haftada ancak bir iki kez ziyaret ediyor hale gelmiş ve ilgimi kaybetmişsem, bunun tartışılması lazım.
      Gelin neden burada olmadı sorularını değilde, Nasıl Revize olabilir ve genele yayılabiliriz sorularını tartışalım.
      Ben bu tip sitelerin yapıcıları hatta finansörleri bile olsa hiç kimsenin güdümünde kalmaması gerektiğini savunanlardanım. Aksi taktirde hemsinli.com gibi günde bir kaç kişinin ulaştığı bir site haline gelinebilmektedir.
      Düşüncelerim ve duygularım bu sitenin ayakta kalması ve dahada genele yayılması doğrultusundadır. Bu sebeple bu kadar açık yazıyorum. Yoksa benim için hemsinliyiz.biz gider yerine başkası gelir.

Sevgilerimle
      Metin Gültan :)

RİZE GÜNLERİ FUARI....

bu fuarı sabırsızlıkla bekliyordum iki gün katılma fırsatım oldu.bugün akm nin önünden geçtim ama malesef ugrayamadım.açılışıda devamıda çok yoğundu.fuara katılım çok yüksekti.fuara çok sayıda benim gibi rizeli olmayan ziyaretçinin gelmesi çok güzeldi.tulum ziyafeti nefisti.
      yalnız yemek çadırında rizenin,hemşinin muhlamasını yoktu.rizenin,hemşinin peyniri,tereyağı vb. ürünleri yoktu.trabzonun süt ürünleri mevcuttu.biu durum beni çok üzdü.ayrıca bu fuarın süresi daha uzun olmalıydı.
      karadeniz bir tutku
      karadeniz bir aşk
      karadeniz bir sevda...
      bunu herkes yaşamalı.
      Sevgili Arkadaslar,

tabiki "Rize Günleri" Organizasyonu yöremiz adina yapilmis olan en büyük Organizasyonlardan biridir. Tabiki site olarak'ta görevimizden biride Üyelerimizi bu tür etkinliklerden ve faaliyetlerden haberdar etmektir.

Sitemiz'de yayinlanan bütün Duyurularin cogu Üyelerimizden bizlere aktarilan bilgilerden kaynaklandiginin ve duyuru yapildiginin altini cizmek isterim. Ayni zaman'da Sn. Maksut bey; Sn. Metin bey'in bu konuyu acmadan önce bu konuda bana bilgi vererek gerken duyuruyu sitemizin "Anasayfa"sina ekliyerek diger Yöresel Sitelere nazaran duyuru yapmis bulunuyoruz!

Bizler herzaman Elestiri ve Tekliflere acik oldugumuzu sergiledik ve Sn. Metin bey'in yazisi "Naci sözlerime kızacak ama hemsinliyiz.biz adresinin bence yeniden günümüze revize olmaya ve genele yayılmaya ihtiyacı vardır." teklif olarak algiliyarak gündemimize alabiliriz.

Bu konu'da Üyelerimizin düsüncelerini alip ve bunu en iyi sekilde gerceklestirmek bizim icin bir amactir!

Saygilarla
      KOBAL

Naci kardeşime sevgilerimle

İyisi ile kötüsü ile bir fuarı geride bıraktık.
      İlk defa yapılan bir fuar olduğu için tahminler çok farklı çıktı.
      Bizler maalesef bizim işletmelerimizi fuara katılım noktasında ikna edemedik. Fakat Fuar sonrası hepside hata yaptıklarını kabul ettiler.
      Muhlama vardı zannederim arkadaş görmemiştir. Fakat Yağ Peynir konusuna katılıyorum. Hepsi trabzondan gelme.
      Konaklar mahallesinin altında 10 sığır ile bir mandıra açan Ömer Akçam a söyledim stand aç diye fakat elinde hiç ürün olmadığını , çünkü çıkan ürünün hemen satıldığını ifaade etti.
      Bu aslında ürünümüzün olmadığının bir göstergesi.
      Biz bile güz için yağ talebini şimdiden yaylalara bildiriyoruz.
      Fuar süresi ise tartışılabilir ama bence yeteri uzunluktaydı. Fazlası bayardı.
      İlk olduğu için eksiklikleri, unutulmuşlukları çok olan bir fuardı. Fakat gelen yorumlar hiçte o doğrultuda olmadı. Herkezin çok memnun olduğunu söyleyebilirim.
      Bir daha yapmayı düşünürsek bir birikimimizin şimdiden olduğunu söylemem lazım.

Ümit ederim Naci kardeşim benim eleştirimden rahatsız olmamıştır. Kendisini sevdiğimi bildiğini düşünüyorum fakat dahada önemlisi benim bu platformu sevdiğimi ve güzel olmasını arzu ettiğim için yorumlarımı yazdığımı bilmesi lazım. Yoksa benim ne düşündüğümü bile bilmeniz mümkün olmazdı.
      Dünyanın Facebook ve Twitter gibi ortamları kabullendiği ve yarın rüzgarın nereden eseceğinin bile bilinmediği internet gibi bir ortamda hemsinliyiz.biz in buna karşı çıkacak düşünce ortamına bile girmesi yanlış. O zaman Revize etmeyi düşünmemiz gerekebilir.

Pazarlamada hep bir soruyu kendimize sordurmayı öğretmeye çalıştık oda Neden sorusu idi.
      Evet neden insanlar bu siteyi ziyaret etsin. Neden bilgisayarı açınca bir sürü yere girmek varken ilk buraya girsinler.
      Bu soruyu yöneticiler olarak önce kendimize sormamız lazım. Zannediyorum cevabıda bize yol gösterecektir.
      En azından ben kendim bile hergün bir kaç sefer ayder53 sitesine girip yöresel haber varmı diye bakıyorum. Ama aynı sıklıkta buraya girmediğim aşikar.Facebooku ve Twitterı zaten söylemiyorum
      Bbuna benzer yapıların kurulmasının çokzor olmadığı aşikardır.

Gelin biraz yapımızı değiştirelim ve sitemizi revize edelim.
      Ben hazırım, ya siz.....

Hemşin Belediye Başkanı

Aklımda kalmasın diye bir konuyuda getireyim dedim.
      Devlet A sından Z sine tüm Bakan, vekil ve bürokratlarıyla , Rize ili, Vali ve Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm birimleriyle, İlçeler ise Belediye Başkanları ve Kaymakamlar olmak üzere tüm birimleriyle 4 gün boyunca Rize Günlerinde temsil edilirken, Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamındaki Hemşin Belediye Başkanının Umrede olması bana manidar geldi.

Fotoğraf

Metin bey,
      Fuarda sergilenen fotoğraflar ÇAHEV aracılığıyla mı sergilendi?
      Ankaralı fotoğrafçı arkadaşlarım görmüşler; haber verdiler. Bana da fotoğraflar geldi. Birkaç tane fotoğrafım fuarı ziyaret etmiş. ( Ben gelemedim ama onlar gelmiş.)
      Bu arada gönderdiğin ÇAHEV takvimi için teşekkür ederim. Parayı nereye göndereceğimi yazarsan hemen ödeme yapayım. Borçlu kalmayı pek sevmem de...
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...

Sn. Metin GÜLTAN

Eleştiriyi ancak senin gibi yüreği güzel olanlar yapar, saygısızlığım sana olamayacağı gibi, gençlere de olamaz...
      Sitemiz değişikliğe uğrayacak ve Revize edilecektir, tüm desteği yöresi için yüreğini ortaya koyanlardan bekliyoruz.
      Seninle her görüştüğümüzde vakit bulamayıp bir hoş sohbet edemeyişimdendir üzüntüm.
      İşte o nedenle yüz yüze ve mimik hareketlerimizle karşılıklı, , Seninle Hiç Tartışamadım, Tek Üzüntüm Bu.

İyiki Varsın
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000