Organik Çay

Organik Çay

DEĞİL TURKİYEDE DÜNYADA ORGANIK ÜRÜN LE İNORGANİK ÜRÜN
      FİYATI AYNİ OLAN BİR ÜRÜN YOKKEN ORGANIK ÇAYIN FİYATI AYNI
      HERKES AHMAK GİBİ BEKLİYOR KİMSE SESİNİ ÇIKARMİYOR
      HEMŞİNİ ELLERİNE GEÇİRMİŞ BAZI İKTİDAR YALAKALARINA TESLİM
      OLMUŞ GİDİYORLAR BİR MİTİNG DÜZENLEYİP BASIN AÇIKLAMASI
      YAPALIM DEDİM MİTİN IZNİNİ ALACAK SİVİL TOPLUM ORGÜTÜ
      YOK MUHALEFET PARTİLERİNE RİCA ETTİM ONLARDA KAYMAKAMLIKTAN İZİN ALMADILAR
      ŞU ANDA ÜRETİCİNİN EN AZ YÜZDE KIRK GELİR KAYBI VAR
      YÜZ YÜZEB SORMAK İSTERDİM SAYIN BAKANA VE ÇAYKUR GN MD NE
      ONLAR MAAŞLARINDAN BU ORANDA BİR MEBLAĞI FEDA EDEBİLİRLERMİYDİ
      NE DİYEYİM HEMŞİNLİYİ YÖNETMEK İÇİN UFAK BİR ÇUBUK YETERLİ
      EMRULLAH DORUK
      Çok haklısın Abim. Dün Ankara'da Organik Hemşin Çayını ilk kez bir markette gördüm. 400 Gramlık paket 11,50 TL. Normal çayın Kilosu 11.00TL. Yani Organiğk Çayın kilosunu normal çayın yaklaşık 3 katına 28.00 TL'ye satıyorlar. Oysa normal çayı da organik çayı da üreticiden 85 Kuruşa alıyorlar.
      Geçen sene Hemşin'deki fabrikada Çaykur Genel Müdrünün katıldığı bir toplantıda kendisine bu durum sorulmuş, verdiği cevapta organik çaya farklı bir fiyat vereceklerini söylemişti. Hatta yaklaşık 3 kat fiyatı olacak, bu farkın 1/3'i üreticiye, 1/3'ü sertifikasyon kurumuna, 1/3'ü ise Çay-Kur'a kalacak demişti.
      Şu anda tam bilmiyorum ama sanırım organik çay üreticilerine dönüm başına bir para ödenecekmiş. 1 senedir organik tarım yapana dönüm başına 100 TL, 2 senedir yapana 150 TL, 3 senedir yapana ise 250 TL ödenecek ve aradaki kayıp karşılanacakmış.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...